A0. (894. Zaterdag 5 Mei. f ■4°. 8523. KENNISGEVING. Achtenveertigste S aargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: V ODÉ. Buitenlandse be Berichten. Biiuienlamlseïie Be rich ten. M (3 f GDVnilT. Abonnementsprijs, per kwartaal fi-anco per post, door het geheeie Rijk Afzonderlijke nominers f 1.85. 2.50. - 0.10. Bt StK 4 s BOTKltü ÏBAAT, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10. ledeie gewone iegel weer. - 0.1 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Kleinhandel in sterken drank. Burgemeester en wethouders van Schiedam brengen, ingevolge art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap, (staatsblad n°. 118 van 1885), ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een ver zoekschrift om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein, van L. A. M. REBERS, voor het huis, staaude aan de Jdimwesluisstraat, no. 1. Schiedam, den 2den Mei 1894. Burgemeester en wethouders van Schiedam, VAN DIJK VAN MAT EN ESSE. I)e secretaris VERNÈDE. I) U I T S 11 II L A X I). De commissie uit het Pruisische Huis van afgevaardigden heeft het wetsontwerp be treffende het. Rijn-Dortmundkanaal met 12 tegen 8 stemmen verworpen. Het Huis zal nu wel vóór Pinksteren gesloten worden, zonder dat wetsontwerp in tweede lezing te behandelen. De Pruisische volksvertegenwooidiger Wil helm von Rauchhaupt, die als leider der conservatieve partij in den Landdag een voorname roi speelde en ook herhaaldelijk lid van deu Rijksdag was, is overleden, in den ouderdom van 66 jaar. Van het Meifeest was Dinsdag te Berlijn op straat weinig te bemerken. De politie verhinderde alle openbare optochten. De morgen vei gaderingen liepen rustig af. Alleen de anarchisten vergadering werd door de politie ontbonden, toen een 22-jarig woord voerder zeide, dat hij oud genoeg was om don troon te schragen of, zoo noodig, hem gewapenderhand omver te werpen. Naar thans verzekerd wordt, hebben de oproerige bewegingen in Kameroen niet veel te beduiden gehad en behoefde zelfs nergens do gewapende macht handelend op te treden. F 11 A S K U IJ K. In de Kamerzitting van Dinsdag kwam aan de orde de interpellatie van den heer -Chauvière over de verhuizing van den pre fect der Seine. De interpellant bracht na tuurlijk mets nieuws te berde, en betoogde voornamelijk dat. daar de prefect der Seine volst iekt met ah maire van Parijs beschouwd kan woiden, ook de prefectuur en niet de stad voor het logies van dezen ambtenaar te zorgen heeft. Ten slotte stelde de heer Chau vière hij motie voor: »De Kamer, gehoord de maatregelen ter installatie van den pre fect der Seine genomen, noodigt de regeering uit, ten spoedigste een wijziging der ge meentewet in te dienen". Nadat echter de minister Raynal de motie bestreden had, werd de eenvoudige orde van den dag met 394 tegen 96 stemmen aan genomen. De Monde zegt als stellig te kunnen mel den, dat de handelwijze der regeering ten aan zien van den aartsbisschop van Lyon wegens de quae-tie betieffende de kerkfabrieken, even streng wordt afgekeurd'door den paus, als deze het gedrag van den aartsbisschop goed- „keurt, gelijk ook dat;v4n alle Fransche katho lieken, die de verdediging van deri prelaat op zich genomen hebben. Fenéon, de anarchistische commies aan het departement van oorlog, is uit zijn betrekking ontslagen. B K L fi I E. De plechtige opening der wereldtentoon stelling te Antwerpen zal plaats hebben Zaterdag 5 Mei te 2 uur, door Z M.Leopold, koning der Belgen, en zijne gemalin, verge zeld van Hunne Koninklijke Hooglieden de graaf eti de gravin van Ylaandet en, de prin sessen Clementina, Hendrika en Jozefina van België, prins Albrecht van België en prins Karei van Holienzollern. Van alle openbare gebouwen zal de nationale vlag waaien. De burgemeester van Antwerpen, mr. Jan van Rijswijk, noodigt de burgerij uit dit voorbeeld te volgen. Geheel de burgerwacht en het leger zullen opgesteld zijn van het Oost-station, j w.iar de koninklijke familie uit Brussel aan komt. tot aan de tentoonstelling. De plechtigheid wordt opgeluisterd door eene cantate van Jules de Geyter De »Genius des Vadei lands", muziek van P. Benoit, uit gevoerd door 1500 dames en heeren. ïïlttfilASfl. Een internationale bnnetallistische confe rentie kwam Woensdag te Londen in Mansion- house bijeen, onder het voorzitterschap van den lord-mayor en bijeengekomen op verzoek van de Birnetallistische Ver. iu Engeland. Het gouvernement is geheel vreemd aan de zaak. Verschillende Engeische en vreemde staat huishoudkundigen namen er deel aan, o a. uit Nederland de heeren Van den Berg en Boissevain. De discussie weid geopend door Balfour, die de vvenschelijkheid en de mogelijkheid van den dubbelen standaard be toogde; datzelfde deed Courtney. Aan een groot feestmaal ter eere van de buitenlandsche gedelegeeiden der birnetallis tische conferentie, in het hotel Albion" ge houden, weid door 250 personen deelgenomen, onder wie ook de Nederlandsche gedelegeer den Van den Berg en Boissevain De afge vaardigde Chaplin bracht een dronk uit op het internationale bimelallisine en riep den vreemdelingen het welkom toe. Een deputatie van werklieden, ongeveer 50,000 personen vertegenwoordigende, heelt sir Edward Reed haar hulp aangeboden, onder welken vorm ook, voor de bevordering van zijn plan om een tunnel te leggen door het Kanaal, waardoor in beide landen aan tal van personen wei k zou verschaft woi den. De sedert drie jaar bestaande arbeids commissie heeft hair rapport uitgebracht. Ook de minderheid heeft een afzonderlijke nota ingediend, waatbij verzocht wordt een doortastend optreden, om aan de werkloos heid een einde te maken, een voldoende huis vesting voor het gansche volk; peusionneeren van alle oude weiklieden; verder een zoo spoedig mogelijke verandering van kapita listische in staatsondernemingen. De lord-mayor van Londen heeft eene inschrijving geopend voor de slachtoffers der aardbevingen in Griekenland. Reeds 1000 p. st. is voor die ongeiukkigen naar Athene gezonden. DENEMARKEN. De zitting van den Rijksdag is Woensdag gesloten. De voorzitter van de Folketlnng 'leed daarbij uitkomen, dat in deze zitting de begrooting door beide Kamers is aangenomen, wi ernaar vroeger tevergeefs getracht werd, ou dat een besluit van den Rijksdag tot stand kwam, hetwelk nieuwe conllicten zal kunnen voorkomen, welke hoop de toekomst vei we zenlijken mocht. Do voorzitter van de Lands thing zeide, dat het land dank vet schil ld igd i-- aan hen, die de overeenstemming tiwschen Land-thing en Folketlnng hebben tot stand gebracht, wat zeer stellig ook iu wijderen kring erkenning vinden zou. MUSEA X 1). liet nieuwe Finsclie straf wetboek is nu eindelijk door den keizer onderteekend en zal eet sXd.iugs in wei king tiedeu. lïlllt. De Kamer heeft ue begrooting van binnen- landsche zaken met 167 tegen 40 stemmen aangenomen. Uit Rome wordt gemeld dat de eerste Meidag aldaar en in de overige plaatsen van het land rustig voorbijgegaan is. llijna overal bleven de winkel* geopend en was geen buiten gewone drukte te bespeuren. Te Milaan werd de ai beid allerwegen gestaakt. Eeu bom zonder lont is te Mantua gevon den voor liet gebouw der socialistische club. S A Ji|E. Een wei kslaking der machinisten en be ambten der spoorwegen ut Arulaiusië is door de energieke maatregelen, door de autoritei ten genomen, om den dienst te verzekeren met behulp van de genie, mislukt. D RIEKEN LAND. Woensdagavond te 9 uur werden wederom diie schokken van aardbeving waargenomen, tengevolge waarvan eeu honderdtal nieuwe minerale bioniien uit den grond spoten. In Euboia zijn de bewoners in paniek naar het gebergte gevlucht. De koning en de koningin bezochten de plaats der ramp. TURK IJ E. De Grieksche patriarch heeft tengevolge van een verschil niet de Forte ontslag ge nomen. A I K U 1 li A. De Vommonwealers rukten Dinsdag op naar het Kapitoo! te Washington, hetwelk eene sterke politiemacht had. Coxey maicheerde aan de spits met den zoogenaamden maar schalk Browne en Coxey's dochterals vredesengel gekleed. Coxey eu Browne slaag den er in het afgezette deel van liet Kapitool binnen te dringen, maar toen beiden wilden speechen van den opgang van den trap naai den Senaat en de Kamer, werd Coxey daarin verhinderd, ondanks zijne protesten tegen de onwettigheid dier verhindering, terwijl Browne onzacht bejegend werd. Coxey reiireerde daarop en werd onder bewaking naar zijn rijtuig gebracht, waarin hij plaats nam, voortrijdende gevolgd door de politie en 10,000 men'chen, terwijl Browne en andere Vommon wealers gearresteerd weiden. Coxey trachtte meermalen vruchteloos het volk toe te spreken tijdens zijnen rit naar den nieuwen kampgrond ten zuidwesten van Washington. De drankwet, door Zuid-Cai otrna uitge vaardigd, is door het hooggerechtshof van den staat veiklaard te zijn in strijd met de grondwet, daar ze niet alleen was een politie maatregel, den verkoop van sterken dtank regelende en de dronkenschap onderdruk kende, maar eer ten doei had, den staat het alcohol-monopolie in handen te spelen. Het drijven van industrieeie ondernemingen is echter niet de taak der regeering en is in strijd met de wetten van den staat. Nauwelijks was deze uitspraak bekend, of een massa ge heime kroegen boden hun waar openlijk aan. SCHIEDAM, 4 Mei 1S!)4. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen zekeren W. v. d. B., wonende alhier, verdacht van het plegen van onzedelijke han delingen met een jeugdig meisje, hot doch tertje van zijn vagere kost vrouw. Heden mot gen is een l einden spodingschouw van den veehouder ,L an Mi', wonende in den Kelhelpolder, in dj Buitenhaven alhier overvaren door het va irtuig Machtdienst van hier, tengevolge waarvan de spoelmgachouw onmiddellijk zonk. De 3 opvarenden werden door schippers van andere spoelingschoiivven gered. Bij min. resolutie is de kommies-verifica teur 2e categorie B. Sjerp overgeplaatst van Heliev'oetsluis naar Schiedam. De voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Genesaal, de lieer Van Naamen van Eemnes, is gisteren uit de residentie naar Zwolle vertrokken. De heer Roëll heeft voor het mandaat voor lid der Tweede Kamer van Haai lem bedankt en dat van Utrecht aangenomen. Dr. A. Kuyper heeft de benoeming tot lid van de Tweede Kamer voor Sliedrecht aangenomen. In de Staatscourant is eene kolossale ruimte ngenotnen door voor de beschrijving dei- nieuwe belasting op bedrijfs- en andere inkom sten. Gelukkig dat niet ieder belastingplich tige den stoitvloed van vragen heeft te beant woorden, in de/e formulieren vervat. Er zijn toch afzonderlijke formulieren vastgesteld voor de verschillende gevallen die bij de heffing vooi komen, leder heeft dus slechts m te vullen wal op hein persoonlijk of zijn bedrijf betrekking heeft. Er worden drie soorten van biljetten uit gereikt. en wel biljeten A, 13 en C. De heffing berust in hoofdzaak op eigen aangifte. Bij een deel wordt dit stelsel ten volle, bij een ander deel slechts tot zekere hoogie toegepast. Biljet A dient voor allen die in de termen der wet vallen pn bevau vragen die grootendeels enkel met ja o{ neen zijn te beantwoorden en de administiatie gegevens moeten verschaffen Dit biljet is het eenige dat personen met kleine inkomsten ontvangen en naar de gegevens antwoorden, waarbij geen opgaaf van inkomen wordt ge vraagd, worden zij ambtshalve door de zet ters aangeslagen. Andere personen, van wie een nauwkeurige becijfering van inkomsten wordt verwacht, ontvangen ook biljet 13, dat omtrent die in komsten vragen bevat en waai bij dus vol ledige eigen aangifte plaats heeft. Het biljet C is enkel bestemd voor hen, die naar genoten uitkeeringen of uitdeelingen worden belast, dus vennootschappen op aan- deelen, coopeiatieve vereeiugingen, onderlinge verzekeiingmaatschappijen, reederijen, buiten landsche vennooten in Nederlandsche maat schappijen. Vooits zijn er afzonderlijke beschrijvings- 'K X V t tr ill

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1