1869. - 3JeL -1894. h\ ;894. Zondag 6 en Maandag 7 Mei N° 8524 Eerste Blad. Achtenveertigste .Taargan Versch nt dagelijks, UITGEVÉ uitgezonderd Dinsdag, R: L ODÉ. Binnenlandse he Berichten. x-,% abonnementsprijs, per kwartaal Franco par post, door het geheele Bijk Afzonderlijke noimners jGisteien werd de Hoogere Burgerschool alhier op plegtige wijze geopend. Ten half twaalf ure vereenigden zieli de leden van den gemeenteraad, niet den oud-burgemeester, de verschillende autoriteiten, met het hooger, middelbaar er. lager onderwijs in betrekking staande, en eenige meerdere genoodigden, in het schoolgebouw, waarvan reeds van den vroegen morgen de vaderlandsche driekleur wapperde. Ook. de inspecteur van het middel baar onderwijs, dr. Steyu Parvé, uit 's-Hage, was ter bijwoning van de plegtigheid uitge- noodigd en overgekomen, terwijl de directeur, de leeraren en leerlingen alleo aanwezig waren." Aldus lezen we, onder dagteekening van 4 Mei, in het nummer van ons toen uog door den druk van de zegelwet in zeer be perkt formaat verschijnend blad. Zes jaar te voren, in 18G3, was de wet op het middelbaar onderwijs bekrachtigd. Er was vrij wat te doen geweest, voor tot de oprichting eener lioogere burgerschool besloten weid. Van lien, die in de commissie van vooibereiding zitting namen, leeft en werkt in ons midden nog dr. Vaillant. Spoe dig na de optreding val den tegenwoordi- grn burgemeester, den heer P. J. van Dijk van Matenesse, werd de zaak krachtig aangevat, volgde de aanbesteding, naar de plannen van den toenmalige» gemeente-architect, den heer M. van Erkel, en werden in de zitting van 5 April 18G9, tot leden van de commissie van toezicht benoemd de heeren P. J. van Dijk van Matenesse, J. A. Nolet Wzn.. C. J. Loncq, T. C. A. Prins en II. T. Kramers. In deze ver- gadeiirig werd tevens bet ouderwijzend per soneel benoemd. De directeur, de heer J. Steynis Gz., was reeds eenigen tijd te voren door den gemeenteraad aangewezen. Als leeraar in wiskunde benoemde de raad dr. N. M. Kam, observator aan de steirewacht te Leiden; in scheikunde en natuurlijke histoiie dr. P. A. Bezon iu Nederlandsche en Engel- sche taal- on letterkunde den heer W. L. €ombé; in Fransehe en Hoogduitsche taai en letterkunde den lieer C. F.Kuch; in ge schiedenis en aardrijkskunde den heer A. E. J. Holwerda, candidaat in de letteren in boek houden en handelswetenschappen den heer W. Lamraerinkin staathuishoudkunde, statis tiek en staatsinrichting van Nederland mr. \V. H. Jansenin rechtlijnig teekenen den lieer W. II. Kam. De benoeming van een leeraar in rechtlijnig teeltenen aan de burgeravond school moest worden uitgesteld, daar de voor- gedragene, de heer J. .1. Vormer, verzocht had niet in aanrueikiiig te komen; als leeraar in •liandteekenen werd nog benoemd de lieer C. 0> O t 1.85. - 2.50. - 0.10. n KJ e A l« 38 t s<: T A A T, B 3 S. Advertentieprijs: van 1v gewone regos met inbegrip van eene Courant. 1 Iedere gewone regel meer Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. 1.10. - 0.10. «4 Gips Az.als leeraar in dit vak aan de bur geravondschool de heer J. de Meyer Jr. te Rotterdam. De heer Kramers nam de benoeming tot lid der commissie van toezicht niet aan; in de zitting van den gemeenteraad van 22 April 1869 werd de benoeming van den lieer mr. H. W. Jansen ingetrokken. Later werd be noemd tot lid der commissie van toezicht de heer H. M. Brommer, en tot leeraar in staat huishoudkunde mr. E. E. van Raalte. En nu, vijf en twintig jaren laterVan al de toen optredende leeraren ai beidt er aan de hoogere burgerschool nog een de heer "VV. L. Combé. Wel is zijn werkkring eenigs- zins veranderd en bepaalt zijn onderwijs zich thans enkel tot dat in Nederlandsche taai en letterkunde; maar onverzwakt en onver moeid gaat hij voort, op de allen bekende wijze, dat is krachtig, flink, zijn leerlingen een goed hart toedragend en deelnemend in wat hen persoonlijk betreft, de herri voor vijf en twintig jaren opgelegde taak te vervullen. Hij vinde in de toegenegenheid van ouders en leerlingen, ja van allen, die hem in zijn arbeid weten te waardeeren, een aansporing, om in de oude, goede richting voort te gaan, tot ook de hoogere burgerschool hem zal moeten missen. Bij de oprichting van het gymnasium veranderde de positie van dr. N. M. Kam insge lijks. Toen hield zijn betrekking tot de hoogere burgerschool op en wijdde hij verder zijne krachten uitsluitend aan het gymnasium. Zij, die het voorrecht hebben, dr. Kam te leeren kennen, weten, dat zijn verdiensten niet zijn gelegen in veel te zeggen, hetgeen in onze dagen eigenlijk een groot voorrecht mag heeten. Immers, terwijl de leus van velen in onzen tijd schijnt we wezenslaat ons wat zeggen", heet het bij dr. Kam plaat ons doen, werken, handelen". Wie klopte ooit tevergeefs bij hem aan, waar hij op zijn terrein nuttig kon zijn? welke leerling riep zyn huip in, zonder den leeraar bereidvaardig te vinden, hem bij te staan En dan, toen het wel eens scheen, dat er een kloof was tusschen het lager en middelbaar onderwijs en het personeel, daaraan verbonden, wie was het, die deze bewering met de daad logenstrafte? Dr. Kam, die sedert jaren de onderwijzers der lagere scholen geheel be langeloos met zijn talenten ten dienste stond en daarmede nog voortgaat I Moge ook deze hooggeachte leeraar nog lang in ons midden arbeiden De geschiedenis der H. B. School alhier is in hoofdzaak dezelfde als die van andere dergelijke inrichtingen. Door velen met inge nomenheid begroet, door niet weinigen ook met wantrouwen ontvangen, heeft zij haar goede en haar kwade dagen gehad. Maar als de som van het voor en tegen voor onze iurichting wordt opgemaakt, dan kan zij tevreden zijn. Ons komen onder haar vroe- geie leerlingen namen voor den geest van mannen, die thans met eere als lichten aan den wetenschappelijker! hemel worden ge huldigd van mannen ook, die in ons vader land en zijn koloniën eervolle betrekkingen hekleeden, of die. door hun kennis den strijd iu het maatschappelijk leven met den besten uitslag voeren. Zeker, de Schiedamsche hoogere burger school heeft, niet de wenschen van #elen be- vieirgd Welke inrichting beeft dat ook? Welke leeraar, ook hij, wiens methode tot de beste behoort, kan outwikkelen, waar niet de kiem zelf aanwezig is? iloogeie burger scholen zijn van die glazen paleizen, waarin ieder blikt, waarover ieder oordeelt. Een schaduwzijde, maar te gelijk ook een aanspo ring voor hen, die geroepen zyn er aan te arbcyien, steeds ter verantwoording gereed te zyn. Heden viert ze baar zilveren feest, en wordt hier en elders met dankbare herinnering aan haar gedacht. Sedert haar oprichting hebben de denkbeelden der menschen een verbazende vlucht genomen. Welnu, zij boude steeds rekening met den geest der tijden, haar devies zij: «Rust roest," en als dan vijf en t,wintig jaren zuilen zijn voorbijgegaan en een ander geslacht zal bloeien, moge het dan opnieuw blijken, dat ze in waarheid een zegen voor onze stad is geweest. Onze beste wenschen vergezellen baar bij haar werken en streven SCHIEDAM, 5 Mei IS!)*. Vergadering van den raad der gemeente Schiedam, Dinsdag den 8n Mei 1894, des namiddags ter, kwartier voor 2 ure. Onderwerpen: 1. Ingekomen stukken 2. Benoemen van een lid der commissie van voorlichting in zake de inkomstenbelasting. Beraadslagen over: 3. Ontwerp-besluiten van burgemeester en wethouders tot het doen van af- en over schrijvingen op de gemeente-begrootingen voor '1893 en 1894. 4. 2e suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1893/4. 5. Rekening der hofjes van Belois over 803. 6. Adres van P. S. Eugering om afstand van gemeentegrond 7. Adres van P. T. Stornebrink om ont heffing van opgelegde boete wegens te late levering van bout aan de gemeente. 8. Adres van de firma II. J. Plant Co. om coutinuatie van buur van gemeentegrond. 9. Voorstel der commissie van toezicht op het middelbaar ouderwijs tot wijziging van liet programma der lessen aan de burger avondschool, overeenkomstig door haar inge diend ontwerp. 10. Idem tot wijziging der handels-afdee- ling aan de hoogere burgerschool, in den zin als door haar is aangegeven; en tot het, in verband daarmede, wijzigen van art. 5 der verordening tot rpgeling van liet open baar middelbaar onderwijs. En verdere voorstellen en ïnededeelingen. Burgemeester en Wethouders hebben be noemd tot 2n brugwachter aan de Genit- Yerboonstraat J, Rosrnan. De groote zaal der Officieren-vereeniging had hedenmorgen een vriendelijk aanzien. Daar waren samen de commissie van toe zicht op liet middelbaar onderwijs en cura toren van iiet gymnasium, de directeur dei' hoogere bnrgeischool met de leeraren, de rector van het gymnasium niet het onder wijzend personeel, de directeur der rijks normaallessen en eenige onderwijzers aan dia inrichting, oud-leerlingen van hoogeie bur gerschool en gymnasium en natuurlijk alle leerlingen, die thans beide inrichtingen be zoeken. Men was daar bijeen om een geluk kige gedachte te verwezenlijken, en daarmede liet nieuwe njdpeik. dat de hoogeie burger- schooj inti.-eedj^jyrjding te geven 't gold een hulde aan de heeren W. L. Combé en (li. N. M. Kam. Door commission van hun wonin gen afgehaald, werden de beide leeraren in de feestzaal geleid, waar hun zeker door beu niet verwachte huldeblijken wachtten Het eerst nam de rector dr. K. W. M. Montijn het woord ter begroeting en gelukvvensching van dr. Kam, wiens verdiensten hij in hartelijke woorden huldigde, en wien hij namens de leeraren een Saksisch uurwerk aanbood. Vervolgens sprak de heer Beekman. Deze herinnerde, dat de man, die in 1841 op zestienjarigen leeftijd de akte van den vierden rang als onderwijzer behaalde, van trap tot trap in do gelederen van hel onderwijs steeg, en riog altijd met opgewektheid, met ij vei, met belangstelling in zijn leerlingen werkt. Namens de leeraren van hoogere burger school en gymnasium bood hij den jubilaris een sierlijken stoel aan, een stoel, beeld van rust, die de heer Combé nog wel niet zoekt, rnanr welke hem lang moge dienen. De burgemeester der gemeente richtte het woord tot de beide heerenhij bracht liuhlo aan hun ijver en hun talent, en bood hun namens de coliegiën van toezicht ieder een geschenk aan den heer Combé een bronzen statuette, dr. Kam bei schoone werk van FLimmarion, Asttotiomie Populaire. Namens de teerlingen van de hoogere but- gerschool werd dr. Kam toegesproken door den beer VanRossum, die in hartelijke bewoordingen vol waardeering den geachten leeraar een siei lijken barometer vereerde. De heer Rttys van Dugteren was de tolk der leerlingen van het gymnasium b'y hel over handigen van een eikenhouten tafel, vraarop zeer eigenaardig de ring van Saturnus whs aangebracht. Namens de oud-leerlingeu sprak de heer W. F. Tak den heer Combé toe. Deze oud- leerling is er een uit de allereerste periode van de hoogere burgerschool, behoort dus tot een generatie, waarvan het kroost ook reeds de school bezoekt, en die dus iu goed ondet- Wtjs hoog belangstellen. De heer Tak bood den feestvierende een marnieren tafeltje aan, waarop twee boekwerken »Le 19mc Siècle en France", en »La belle Napoli", liet be kend kunstwerk van Allers. Van Napels i

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1