Feuilleton. EEN LANGE STRIJD. A°. 1894. Zondag 6 en Maandag 7 Mei. N°. 8524. Ticeede Blad. A. ohtenyeert i gste .Taargau». Biiilenïamlsclie Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITCtEVÉrV j. ÖDÉ. a s ABONNEMENTSPRIJS, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rilk Afzonderlijke nominees D 0 1 f S II 1 A 5 l>. In de Pruisische Kamer van afgevaardigden antwooidde de minister Von Heyden Donder dag op eene desbetreffende interpellatie, dat door de regeering alle mogelijke maatregelen zijn genomen tot bestrijding van den invoer van veeziekten. Hij erkende dat het stelsel van quaiantaine door verschillende deskun digen bestreden wordt, maar verklaarde dat eeri deswege ingesteld onderzoek nog voort duurt. Het denkbeeld van oprichting van groote slachthuizen langs de grens kan hij liet goedkeuren. Wel beraamt de regeering maatregelen om den verkoop van varkens door reizende kooplieden tegen te gaan. Het antisemitische lid van den Rijksdag Ahlwardt is weder tot di ie maanden gevan genis veroordeeld wegens beleediging van een ambtenaar in eeue te Essen gehouden redevoering. De Russische grootvorsten zijn Donderdag, op hunne terugreis van Coburg naar Peters burg, Berlijn gepasseerd zonder daar op te houden. De Miinchener Post is in bes/ag genomen, wegens beleediging van den prius-regent van Beieren. Andei maal heeft vorst Bismarck op Frie- driclisruhe eene deputatie van dames ontvan gen, ditmaal uit Bergen, in Pommeren. De vorst bedankte baar rnet een aardig toespraakje, waarin hij verklaarde eeue dergelijke onder breking zijner eenzaamheid hoogst genoeglijk te vinden. Zoo heel eenzaam had hij het ■meiigens niet. In dit eenzame bosch sprak de vorst ben ik lang zoo verlaten niet als ik soms geweest ben in de laatste dertig jaren. Dat gaat meest altijd zoo in groote steden, aan het hof, in het parlement, onder collega's. Men komt zich daar vaak voor als liet eenige levende wezen te midden van schim verschijningen Hier, in mijn boscheven wel, voel ik mij nooit eenzaam, -- wat waar- t 1.85. - 2.50. - 0.10. li n IIK A C BOT 33 St M '8' .i A A T, E gewone regels inet Advertentieprijs: van 110 inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.4» Driemaal geplaatst wondt tegen tweemaal beiekend. scliijniijk aan den aard zelf van het bosch liggen zal. Ik weet niet vervolgde de vorst of de dames in haar leven veel met houtvesters :n aanraking zijn gewppst. Ik wel. En ik heb er nooit anders dan tevreden menschen onder ontmoet. Een tevreden collega evenwel of een voldaan parlementslid heb ik nog nim mer aangetroffen, en toen ik nog in functie was heb ik er altijd op gehoopt, dat God mij nog een tiental jaren zou schenken, om mijn hart nog eens op te halen aan het land leven. Ook heb ik altijd verlangd buiten te sterven. Alleen plichtgevoel heeft niy zoo lang in dienst gehouden. Sedert den aanvang van mijn loopbaan heeft mijne gezondheid altijd geleden onder voortdui ende tegenkanting tegen wat ik wilde ondernemen. Te strijden had ik met onop houdelijke intriges van hoog en van laag, en daaiom heb ik in allen ernst in 1877 den ouden keizer om ontslag gevraagd Topu kwam in 1878 de aanslag van Nobiiing, en toen ik mijn ouden keizer daar zag liggen, badend in zijn bloed en met windsels om wonden als een kind, zei ik tot mij zelf»Ge moogt niet heengaan, ge moet blijven!" Toen, altijd door wee''strijd, altjjd vechten, altijd muizenissen, altijd weer intriges, tot de arme keizer Friedrich aan de regeering kwam. Hij vroeg mij om te blijven, en ik bleef weer Nu, uit dat alles sprak de vorst zult gij kunnen nagaan hoe blij ik was, toen ik, zonder te kort te doen aan mijn plicht, mijn neiging kon volgen en rustig buiten gaan wonen. Daarmee wil ik niet zeggen, dat men mij links laat liggen en dat ik bier in een zaamheid achterblijf. Neen, ik heb veel vrien den in Duitschland, en, wat nog beter, nog solider is, vele vriendinnen. Vrouwen, ais zij zich eens iets of iemand in het hoofd hebben gezet, houden daaraan vast, blijven dien ge trouw, en het is niet gemakkelijk haar eene meening op staatkundig gebied te doen prijs geven, Van ganscher harte dank dus, dat gij mij door uw vriendelijk bezoek en het adres, dat gij mij gebracht hebt, er weer eens aan liebt herinnerd, dnt ik in Duitschland nog vele vrienden tel. F it A S K R IJ K. Alle moeilijkheden tusschen Frankrijk en Portugal, daaronder begrepen de spoorweg- quaestie. zijn uit den weg geruimd. De oud-minRter Yves Guyot, die zijn radi cale of ulua-radicale al sinds geruimen :jii overbooid beeft geworpen, scluijlt iu ae Siècle over de mislukte beweging van den eersten Meidag: Zouden de werklieden be ginnen te begrijpen, hoezeer de hoogepriesters, de kwakzalveis en de exploitateuis van het socialisme hen de rol van dupes deden spelen? Zouden de schellen beginnen hen van de oogen te vallen Wij hopen het, maar wij gelooven ook dat de ferme houding der tegeeiing ten opzichte die manifestatiea van den socialen oorlog er ook eenig deel aan heeft. De socialistische leideis gevoelen geen roeping om martelaar te zijn. Meri iieiinnere zich maar. hoe »zoet" Blaudin sedert ver leden jaar geworden is en hoe de kiel van Thivrier verborgen is gebleven sedert hem de eer van de censuur der Kamer is te beurt gevallen. De socialistische bladen geven daarentegen hoog op van liet succes op 1 Mei want de legeeiing heeft haren slag niet kunnen slaan. Zoo redeneert onder andere", de Petite Bepubligue frangnise. In tie geruchtmakende Panama-zaak is thans weder eerie nieuwe, en waarschijnlijk de slot-phase ingetreden. De Parijsche rechtbank homologeerde name lijk een tiansactie, keurde eene schikking goed, tusschen de liquidateurs of boedel- bereddeiaars der Panama-maatschappij, der nalatenschap van baion Reinach en tusschen dr. Cornelius Herz, op het oogenblik nog steeds ziek in Engeland. Volgens deze schikking worden uit Rei- nachs boedel 1 550,000 franken en door Herz 1,500,000 franken aan de liquidateuren der Panama-maatschappij uitgekeerd, waarmede de gerechtelijke vervolging en het verzoek om uitlevering van Herz nu meteen komen te vervallen. Het arsenaal van Mourillon te Toulon is Donderdag door een hevigen brand geheel iernield. De schade wordt op 4 aörnillioen frs. geschat, terwijl eenige personen gewond zijn, waarvan een zeer ernstig. BELGIE. Te Luik heeft Donderdagavond te 11 Va uur, opnieuw een dynarnietnanslag plaats gehad, deze maal met zeer ernstig gevolg. De bom was geplaatst tegen de woning van dr. Renson, in de Rue de la Pais. De doktei, zijn viouvv en een dienstbode zijn ernstig ge kwetst; ook is aan liet huis ernstige schade toegebiaclit. De benedenveidieping is vooral geteisterd het marmer der vestibule werd stukgeslagen, alle ruilen zijn verbrijzeld ook in de omringende huizen. De heer Renson heeft vooral aan de beenen ernstige kwetsuren gekregen. Zijn echtgenoot en de diensbode zijn minder zwaargewond. De ontplof'hig had plaats op het oogenblik dat de diie personen de huisdeur binnengingen. Men weet niet dat dr. Renson vijanden had, en maakt allerlei gissingen naar de aanlei ding van dezen aanslag. Te Bi ussel loopt een gerucht dat, tenge volge der nieuwste aanslagen van anarchisten te Luik, de Belgische Kamer zou worden bijeengeroepenteneinde weldra uitzonde ringswetten in behandeling te nemen. JSfiELA N D. In het Hoogerhuis heeft lord Rosebery gisteren aangekondigd, dat het Pinkster-reces zal worden gehouden van 10 tot '28 dezer. Sir William Harcourt deelde Donderdag in het Lagerhuis mede, dat de Pinkster- vacantie waarschijnlijk zal duren van 11 tot 21 Mei. De onder-secretaris van koloniën ant woordde op eene desbetreffende viaag, dat de ondei handelingen over Swaziland nog steeds voortduren, In het Lagerhuis heeft Mundella gisteren medegedeeld, dat de wet ter uitvoering der conversie betreffende den verkoop van sterken drank op de Noordzee den 23n dezer in vveiking zal treden. Bij tweede lezing is liet wetsontwerp be treffende wijziging omtrent de inschrijving van kiezers en de wet betreffende hervor ming van het stemrecht met 292 tegen 278 stemmen aangenomen. 19 »En ik geloof, dat teekenen een tijdverdrijf -voor haar zal zijn," was mijn antwoord. sHet vermoeit de hersenen veel minder dan intellec- lueele mbeid." »Gij bedoelt zeker dan Duitsch leeren," riep bij een weinig geraakt. »De Duitscbe taal is niet gemakkelijk." »Ik tiacht die voor haar gemakkelijk te •maken." Wel nu en ik zou trachten hetzelfde met feekenen te tloen." Had hij een afdoende reden kunnen vinden, dan zou hij zich bepaald tegen bet plan hebben verzet. Maar daar bij zelf haar Duitsch leerde, •kon hij Eiheleen's verzoek niet afslaan. ïlk zie, dat gij toch van plan zijt het te doen," zeide hij ten laatste, «dus zal ik mij de moeite niet geven het u af te raden." Het was een met tegenzin gegeven toestem ming, maar dat was mij onverschillig. Er was nu niets meer dat aan de teekenlessen in den weg stond. »En hebt gij laatstelijk ook iets nieuws in de wetenschap ontdekt vroeg ik. »Ja," antwoordde hij kortaf. «Mag ik u dan gelukwenschepen wat is het dat gij hebt gevonden 7" «Niets dat u «enigszins interesseeren kan, evenmin als mij." «Evenmin als uherhaalde ik, een en al verbazirg. Hij scheen mijn verwonderden blik niet te kunr.en verdragen, want hij wendde zich om en hield zicli met zijn instrumenten bezig. «Ik zal u niet langer ophouden," zeide ik en hem de hand schuddend vertrok ik. Hij kwam mij vreemd en afgetrokken voor. Don volgenden dag begonnen de lessen, maar de baiones zorgde steeds ons niet alleen te laten. Zij vond dit zeker niet gepast. Maar zelfs op deze wijze gegeven, waren die lessen voor mij een bron van genot. Hoe heerlijk was het dicht bij Etheleen te kunnen zitten, haar lokken soms lange mijn wang te voelen strijken en haar hand, die nu gevuld was, in de mijne te kunnen nemen om de een of andere fout te vei beteien; ik verbeeldde mij zelfs, dat die kleine hand zich met zoo heel spoedig terngtiok. Natuurlijk was er niets in onze houding af te keuren. Ik bleef steeds «mijnheer Lindley" voor haar en zij «miss Stuart" voor mij, maar het duurde niet lang, of ik vond liet een kwelling zoo nabij haar te zijn, zonder ooit van mijn liefde te durven reppen, nooit een teeder woord te kunnen uiten. Maar hoe groot de verzoeking ook was, ter wille van Etheleen wist ik mij in te houden. Ik moet bekennen, dat de tegen woordigheid van de barones en haar nicht mij ook tot zelfbeheersching noopte. Zooals ik verwacht had, bleek Etheleen grooten aanleg voor teekenen te bezitten, ^en vooral koppen teekende zij roet groot gemak. Eens vroeg ik haar niet zonder doel, of zij met eens wilde beproeven uit het hoofd een kop te teekenen. «Ik geloof niet, dat ik dit zou kunnen," zeide zij aarzelend. «Nu en dan komt een gelaat mij voor den geest, maar het verdwijnt telkens wedor." «Gij zoudt het kunnen beproeven ant woordde ik. Zij deed het, maar tevergeefs. Wel teekende zij een kop, maar die geleek min of meer op Theiesa. Ik was overtuigd, dat de jonge man, die de barones had bezocht, Etlieleen's vervolger was. Dat bezoek kwam mij zeer verdacht voor en zijn geheele verschijning had geen goeden indruk op de barones gemaakt. Nu verbeeldde ik mij, dat het gelaat van dezen man soms Etheleen voor den geest moest staan. Ik hegieep, dat veel zou gewonnen zijn, indien wij wisten, hoe die man er uitzag. Maar hoe zijn beeld op het papier to ki ijgen 7

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 5