A0. 1894, Woensdag 9 Mei. rt°. 8525. Eerste Blad Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag* UITGEVER: "X ODE. Buitenlandsclie Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal f 1*85. Franco per post, door het geheele Rijk2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. «8 II 35 E A U ROTERHTRAAl, E Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F R A K K IJ K. De subcommissie voor het regeeringsont- werp eener inkomstenbelasting heeft een voor stel van den heer Cavaignac verworpen, strek kende om alle kleinere inkomsten vrij te laten en de hoogere progressief te belasten. Voorts besloot zij, het minimum van het belastbaar inkomen eerst te bepalen na een herziening der schatting van den ongebouwden eigendom. Het belastbaar minimum voorbe- dtijfsinkomsten, pensioenen, enz. is op 2000 frs. bepaald. De parlementaire commissie, belast met het onderzoek der aanvrage tot vervolging van den socialistischen afgevaardigde Toussaint, heeft met 8 tegen 3 stemmen een weigerend praeadvies uitgebracl U De Matin verneemt, dat de 3 millioen frs. die de heer Cornélius flerz en de erfgenamen van baron Reinaeh aan de iiquideerende Panama-maatschappij te betalen hebben, zul len dienen tot vorming van een nieuw kapitaal, waarmede men zal trachten het Kanaal te voltooien. Generaal Ferrou, oud-minister van oorlog, is op 64 jarigen leeftijd te Lyon overleden tengevolge van een val van zijn paard. Hij nam een werkzaam aandeel aan den Krim- oorlog, en schreef verscheidene werken over Frankrijks defensie. Ferron was groot-officier van het Legioen van Eer. BELGIS. Zaterdag is te Antweipen de wereld tentoonstelling geopend. Heel de koninklijke familie, uitgezonderd prinses Clémentine, die nog eenigszins lijdende is, was tegenwoordig, en werd overal levendig toegejuicht. Vijf ministers toonden hun belangstelling, door de feestelijke opening bij te wonen. De heer De Pret Roose de Calesberg hield de openings rede, welke door den koning werd beantwoord. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan verschillende afdeelingen, die nog verre van gereed zijn. Om zes uur verliet de koninklijke trein Antwerpen. De toestand van dr. Renson, het slachtoffer van den dynamietaanslag te Luik op den avond van Hemelvaartsdag, is hoogst ernstig. Zaterdagochtend is het linkeroog, hetwelk geheel vernield was, weggenomen, maar voor verdere operaties, hoe noodig ook, was de patiënt te zwak. DUJLTSCULJlXU. De keizer heeft Zaterdagmiddag den nieuwbenoemdeu Nederlandschen gezantjhr. Van Tets van Goudriaen in audiëntie ont vangen, tot aanbieding zijner geloofsbrieven. Terwijl de keizer gisteren met zijn pleizier- jacht nabij Potsdam op der. Havel voer, be merkte hij dat het eenzaai gelegen groote dorp Gatow, bij krachtigen wind, in brand stond. De keizer ging onverwijld aan land en leidde aan het hoofd zijner matrozen zelf het blusschingswerk, daarbij, zonder zich te ont zien, de vlammen trotseerend, totdat men er in slaagde den feilen brand meester te worden. De keizer beeft opnieuw 30,000 mark ge schonken voor den bouw der kathedraal ter nagedachtenis zijns grootvaders. ENGELAND. In het Lagerhuis heeft sir Edward Grey gisteren medegedeeld, dat alle omstandigheden in zake hèt geval der Costa Tiica Packet met. groote zorgvuldigheid door de Brilsche regee ring zijn onderzocht, en dat er door den Engelschen gezant te 's-Gravenhage een nieuw vertoog zal worden ingediend bij de Neder- landsche regeering, met liet doel zoo spoedig mogelijk eene schadevergoeding te vei krijgen voor den kapitein van het schip. De uit werking van dit vei toog moet worden afge wacht, -alvorens er eene definitieve verklaring kan worden afgelegd. Zondagnamiddag heeft in Hydepark te Londen eene groote betooging plaats gehad, welke in de beste orde is afgeloopen. Op de 12 tribunes sprak een groot aantal redenaars, o. a. de Franschen Guesde, Lafargue en Deles- cluse, de Hollander Van der Velde en de Duitscher Lessner. Er zijn besluiten genomen, waarbij eenstemmig wordt aangedrongen op een internationalen achturigen werkdag en op algemeen stemrecht voor alle landen. De vrijzinnige vrouwenbond te Londen heeft iu zijne jongste jaarveigadering eene motie aangenomen, verklarende dat het Hoo- gerhuis, door de verwerping van het liome- rule-ontwerp en de veiminking der ontwer pen tot uitbreiding der verantwoordelijkheid van werkgevers in geval van ongelukken en tot instelling van districts- en paiochie- raden iu Ierland hervormingen die sinds jaren vurig verlangd worden door het volk opnieuw heeft getoond dat een onverant woordelijke, erfelijke Kamer verouderd is, en niet langer mag worden geduld door een volk, dat een recht van zelf regeering beweert te bezitten. De bond noodigt derhalve de regeering uit, onverwijld maatregelen voor te stellen, om het veto-recht van het Hoo- gerhuis af te schaffen. Verder werden o. a. nog aangenomen eene motie tegen de vivisectie en eene motie, waarbij de regeering wordt uitgeneodigd, in overleg met andere mogendheden, eene con ferentie bijeen te roepen over de mogelijkheid van geleidelijke ontwapening. Aan de regeer ring zal verder worden verzocht uitvoering te geven aan den wensch, in Juni 1803 door het Lagerhuis uitgesproken, om een arbitrage- tractaat met de Yereenigde Staten te sluiten. Uit Zanzibar wordt van 6 dezer gemeld: Berichten uit Oeganda, van 24 Maart, mel den dat de Engelschen Kabqrega verjaagd hebben uit Uyoro, eene lijn van forten ge bouwd hebben tussehen het Aibert-mrer en Oeganda, en hunne vlag geheschen hebben te Wadelai. Uet was een volkomen succes. De So-'dansclie soldaten gedroegen zich schit- teiend. Z IV EDE S. De Rijksdag heeft gisteren met 214 tegen 12ö stemmen het voorstel verworpen om de belastiug op het gedistilleerd van 50 óre per liter verhoogen tot 60 öre. 0 0 '5> T E N 11 IJ IC. De Oostenrijksche adel, die zeer sterk is, maar toch ook in aanzien vermindert, wil zicli reorganiseeren. Het voornemen bestaat om in elk der rijkslanden genootschappen op te richten, die weder gedelegeerden zouden afvaardigen tot een jaailijkschen landdag. De keizer zou de hoofden benoemen en de regeering zou de statuten te ontwerpen hebben. De wei kstaking te Weenen neemt een eigen- ii'avuige wenumg. Meer dan de hela der 30,000 weikstakers in het bouwvak hebben zich be reid veiklaard den arbeid te hervatten, op voorwaarde, dat de overheid hen tegen aan vallen van hunne medewerklieden zal bescher men. De politie is, blijkt nu, niet in staat de orde te liaudliaven. In gewone tijden is hare organisatie uitstekend maar zij is niet talrijk genoeg tegenover de groote menigte werk stakers. Een gedeelte van hen, de timmerlieden en meubelmakers, hebben in een manifest, op grond dat de werkstaking vermoedelijk nog eenige weken zal duren, het publiek aange raden alleen te bestellen bij een honderdtal werkgevers, wier namen zij reededeelen, die de eischen der arbeiders hebben ingewilligd. ITALIË. In de Kamer werd Zaterdag bij de voortge zette behandeling der begrooting van buiten- landèche zaken door baron Blanc aangekon digd, dat rnet Engeland een schikking ge troffen is tot afbakening van het koloniaal gebied aan de noordzijde van liet Somali- schiereiland. De grenslijn loopt van Gildessa (ten zuiden van Obok) naar den 8n parallel, en volgt dien tot het snijpunt met den meri diaan van 48° O.L., om van daar met een bocht de noordkust te bereiken. De Kamer heeft met 139 tegen 26 stem men hare goedkeuring gehecht aan de inter nationale regeling betreffende de gemengde rechtbanken in Egypte, en daarna met '176 tegen 39 stemmen de begrooting vart buiten landsclie zaken aangenomen. In een bericht uit Rome wordt verzekerd dat de Russische regeering eerlang een vaste legatie bij den Heiligen Stoel zal instellen. S E A N J E. De Senaat heeft met 136 tegen 84 stem men de door de regeering met Frankrijk gesloten voorloopige schikking ten aanzien der handelsbetrekkingen bekrachtigd. I T It K IJ E. Ofschoon de aanstelling van twee Bulgaar- sche bisschoppen te Veles en Neviokop, in Macedonië, geheel in overeenstemming is met den firman van 1869, welke bepaalt dat de meerderheid van twee derden der bevolking haar hel recht geeft, de benoeming te verlan gen van een bisschop van hare uationaliteit, en de Bulgaren in die districten verre de meer derheid uitmaken, zijn de Grieken toch zeel- ontstemd over die gunst, welke de Porte aan hunne tegenstanders heeft bewezen. Niet al leen heeft hunne synode het ontslag van den patriarch te Konstantinopel, Neophytos VIII, aangenomen, maarzij dreigen thansookhunne kerkeu te zullen sluiten. De Turksche regee ring doet al iiet mogelijke om dien maatregel te voorkomen, waarvan zij ernstige ongeregeld heden vreest. Zij denkt er echter niet aan, zich de Bulgaren tot vijanden te maken. Het drie voudig verbond zoowel als de minister-presi dent Stamboulcff schijnen er eindelijk ir ge slaagd te zijn. haar tot het iuzicht le brengen dat Bulgarije een onmisbaar bolwerk is in het noorden van den Balkan en reeds is er ernstig sprake van, dat zij den tegenwoordigen staat van zaken officieus zal erkennen, door een politiek hoofdagent naar Sofia te zenden, ter zijde gestaan door een kolonel van den staf. AMERIKA. De Senaat der Vereenigde Staten vordert niet met de tariefdebatten, in afwachting van de plannen tot een vergelijk, heden door de demociaten in te dienen. De democraten he"ten zeker te zijn van het aannemen van het ontwerp tegen het einde dezer maand. De republikeinen prof'eteeren even stellig het rekken van het debat tot Juli. In een der districten van den staat Ohio, waar de republikein Mac Kinley, de vader der beruchte tariefwetten, in November j.l. nog met 600 stemmen meerderheid tot gouver neur werd verkozen, is de vorige week een democraat met 3000 stemmen meerderheid in zijne plaats tot lid van het Congres ver kozen. Te Cleveland, in den slaat Ohio, heeft eene afdeeling van 6000 werkloozen eene fabriek aangevallen en alle machinerieën vei - nield. Vervolgens is de troep de stad door getrokken, allerwegen de glazen insmijtend en eisehend dat oveial liet werk zou worden gestaakt. De politie ranselde er terdege op in, maar, weinig talrijk, werd ze op een gegeven oogenblik in de verwoeste fabriek geheel ingesloten en machteloos gemaakt. Door een moedigen uitval evenwel wist ze zich ten slotte te bevrijden, en toen stoof de troep ook voorgoed uiteen. Te Oxford, in Mississippi, heeft een troep werkloozen de univeisiteil geplunderd en is daarna, met den buit beladen, met een gestolen spoortrein verder gereisd. Te Seetsvilie, in Pennsylvanië, hebben de

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1