A°. 1894. Woensdag 9 (Vie N°. 8525, Tweede Blad. -A.clit©iive©rt g s t Jaargang*. Binnenlandsche Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Koloniën. Onderwijs. Rechtzaken. UITGEVER: J. ODÉ. Van 12^ tot H2Ê De uren in de eerste kolom duiden het Armenzorg. G1U R A N1 Abonnementsprijs, per kwartaal f 1.85. Franco per post, door het geheele Rijk2.50, Afzonderlijke nommers0.10. SCHIEDAM, 8 Mei 1894. Bij de algemeene inlijving voor de lichting der militie van 1894, in de eerste helft van Maart, zijn naar wij vernemen de lote- lingen, die bij het leger waren ingedeeld, voor zoover zij herkomstig waren uit de door pokken meest besmette plaatsen (toen de gemeenten Rotterdam, 's-Gravenzande, Over- schie, Kralingen en IJselmonde), niet op de gewone wijze rechtstreeks naar hun korpsen gezonden, doch onmiddellijk gedirigeerd op een der forten Vechten en Rijnauwen, om daar te worden gekleed en geoefend en tot 1 April in observatie te verblijven. Meer dan 400 jongelieden uit genoemde gemeenten, wier aflevering, ter inlijving even eens afzonderlijk geschiedde, opdagen waarop geen andere lotelingeu uit Zuid-Holland moesten worden ingelijfd, werden aldus tijde lijk gehuisvest op een fort, tijdelijk van de overige ingelijfden afgezonderd. En met het beste succes. Want nadat die ruim 400 man op 1 April naar hunne korp sen zijn vertrokken, mag thans met voldoe ning worden geconstateerd, dat de gevreesde ziekte zich bij niet den hunner heeft geopen baard en dat het gevaar voor overbrenging van die ziekte in de kazernen door de nieuw- ingelijfden dus voorbij is. Er moet aan dien maatregel heel wat ad ministratieve omslag verbonden zijn geweest. Onze hulde aan den minister van oorlog en zijne adviseurs, die op zoo practische wijze een groot gevaar van ons land hebben afgewend. Raagsche Gt.) Te Rotterdam hebben zich de vorige week 56 nieuwe gevallen van pokziekte voorgedaan. Te Poortugaal zijn in een tijdsverloop van ruim éene week meer dan 600 personen, dus meer dan de helft der bevolking, ge vaccineerd of gerevaccineerd. Te Barendrecht zijn thans de pokken lot staan gekomen. De twee hospitaalsoldaten, die sinds 13 Januari aldaar waren gedeta cheerd, om de noodige hulp te verleenen in de aangetaste gezinnen, zijn Woensdagavond naar hun garnizoen teruggekeerd. Ook in de gemeente Werkendam heer- schen de pokken. Reeds zijn 10 gevallen geconstateerd, waarvan 5 met doodelijken afloop. Onder de overledenen waren 3 niet gevaccineerd en 2 nooit gerevaccineerd. Van overheidswege doet men alles om de versprei ding zoovee! mogelijk tegen te gaan. Het bedde- goed der overledenen is onteigend en verbrand. Revaccinatie wordt in tal van gezinnen op alle leden toege.past. BUREAU: BOTBltlTRAAT, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Te 's-Gravenzande zijn nu sedert 1 Januari in het geheel ruim 280 gevallen van pokken voorgekomen, waarvan bijna 70 met doo delijken afloop. Te Os (N.-B.) heeft zich een geval van pokken voorgedaan. Nadat een man, wiens vrouw te Rotterdam aan pokken was over leden, met drie kinderen aldaar was aange komen, werd een kind aangetast en in het ziekenhuis opgenomen. De vader en de twee andere kinderen werden afgezonderd gehouden. In de laatste drie weken z(jn in Noord- Brabant gevallen van pokken of gewijzigde pokken voorgekomen te Werkendam 5, te Woudrichem 11 en te Bergen-op-Zoom 2. Te 's-Hertogenbosch heerschen de mazelen vrij hevig en bezwijken aan die ziekte een groot aantal kinderen. Te St. Jan Steen (Zeeland) is weer een geval van pokken geconstateerd. Dat is het vierde geval in die gemeente. Kotter dam. Bij den gemeenteraad is door burg. en weth. een voorstel ingediend, om aan het kabelnet voor de electrische verlichting eeu grootere uitbreiding te gevea dan waartoe aanvankelijk door den raad besloten was en daartoe f90,000 aan te wijzen. Van verschillende zijden waren reeds adres sen ingekomen om meer stadsgedeelten aan te sluiten, en uit de gevoerde ondei handelingen is gebleken, dat door de aanvragen een voldoend verbruik verzekerd is, om voor die grootere uit gaven een matige rente te verkrijgen. Dientengevolge zal wellicht spoediger dan anders tot uitbreiding van de machines en kabels van het centraal-station moeten over gegaan worden. Gelijk onlangs is medegedeeld werd voor eeuigen tijd door den directeur der gemeente werken te Rotterdam een bezoek gebracht aan eenige Engelsche en Scliotsche havens, in ver band met de plannen tot aanschaffing van een tweeden kolentip. De uitkomst daarvan is, dat thans woidt voorgesteld de levering van een kolentip op te dragen aan de heeren W. G. Armstrong Mit chell en Co., te New-Castle, voor f58,000; goed te keuren, dat die tip worde geplaatst op het in de Binnenhaven 97.5 M bezuiden den bestaand en tip uit te bouwen hoofdburg. en weth. te machtigen dit in eigen beheer te maken en ten slotte het nut te erkennen van de verbinding van den nieuwen tip met het spoorwegnet. Met de bijkomende kosten der werken, in eigen beheer uit te voeren, worden de kosten geraamd op f80,000. Oud-Beierland. De heer Guichard, di recteur der Rotterdamsche tramwegmaat- schappsj, bezocht de vorige week deze ge meente e! Heinenoord, in verband met het maken en exploiteeren van een stoomtram weg naar hier over de provinciale brug te Barendrecht. Opening en sluiting der Spoorbrug over de Schle nabij Schiedam. Voorloopige opgave. Onvoorziene omstandigheden, door vertra ging van de treinen of door andere oorzaken ontstaan, voorbehouden, zal de brug gedu rende den zomerdienst voor de scheepvaart geopend zijn: (Tijd van Greenwich.) 510 (Zondags). (beh. in den nacht 1252 510 van Zondag op Maan- dag en Dinsdags). 1252 4*'® (Dinsdags). 534 640 630 648 748 756 826 835 905 «f 912 1057 «f 1105 1146 1212 1247 120 242 4C 220 248 304 <r 402 417 «e 455 514 «X 652 726 808 818 908 922 «X 1028 «X 1104 (beh. Zondags). 1046 1104 (Zondags). 1223 (beh. Zondags). 1142 1225 (Zondags). begin der opening, de uren in de tweede kolom het begin der sluiting aan. De uren tusschen 5.59 's avonds en 6 uur 's morgens zijn aangegeven door onderstre ping der minuut cijfers, bijv. 1142. Wanneer de fac. treinen niet loopen, kan de brug op de tijden, dat zij hiervoor gesloten moet worden, geopend blgven. Batavia, 6 April. De Jav. Cl. meldt Volgens nadere telegraphische mededeeling van den civielen en militairen gouverneur van Atjeh en Onderhootigheden zijn de gewonden te Telok Semawé bedoeld in de Javasche Courant van 27 Maart j.l. No. 25 (zie Java-Bode van 28 Maart), alle buiten gevaar. Van den civielen en militairen gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden zijn onder dag- teekenïng van 31 Maart j.l, de volgende tele grammen ontvangen I, 27 Dezer 5 kanons uitgerukt tot beschie ting van twee overgebleven bentings Roending, 28 dezer gesteund door vuur bondgenooten met alle troepen onder kapitein Van Loenen uitge rukt met 4 kanons tot verovering van een dier bentings, die onbezet bleek, daarin positie ge nomen, waarop vijand aanviel, maar teruggesla gen werd met verlies van 8 dooien en eenige geweren, dio in onze handen vielen. Gesneuveld Amboineesche fuselier Rorapis No. 12616, ge wond kapitein Van Loenen, klewanghouw Imker voorarm blijft dienst doen en 2 Europeesche fu seliers. Bondgenooten in de veroverd» benting. Des nachts gevecht tusschen vijand en bondge nooten. Tengkoe Baioe Toenggal, vijandelijke hoofdaanvoerder, sneuvelde met vier anderen, lijken in onze handen, bondgenooten 15 dooden en gewonden, verloren eenige geweien 29 dezer onder kapitein artilbrie Van Hoogstraeten met alle troepen en 4 kanons uitgerukt. Vijand verliet zijne laatste benting 1 doode achterlatende, onze troepen geene verhezen. Koending in onze landen wordt geraseerd, troe pen Kota-Kadja terug: ons buiten verwachting spoedig succes is volkomen. Ooi log Melaboeh geëindigd met samenwerking landingsdivisie Ma- duia, die ook op 28 en 29 dezer onze verster king tijdelijk bezette gedurende actie landmacht. II. Laatste bericht Melaboeh luidt28 dezer Kota Nja Him nabij Roendoeng genomen. Hadji Baioe Toenggal sneuvelde nacht 28 op 29, toen hij bevriende benting wilde overrompelen. 29 dezer is geheel Roending gevallen, alles wordt geraseerd. Door dr. D. de Loos, voorzitter van de afdeeling onderwijs der Nederlandsche commissie voor de wereldtentoonstelling te Antwerpen, is ten be hoeve van deze tentoonstelling eene brochure samengesteld, waarin hij, op het voetspoor van wijlen den vroegeien inspecteur van het middel baar onderwijs dr. Steijn Parvé in 1878, een overzicht geeft van den toestand van het middel baar onderwijs bij ons te lande. Het hoofdbestuur der verseniging voor chris telijk volksonderwijs, bestaande uit vrienden der Ned.-heiv. kerk, heeft besloten, voottaan door het geheele land jaarlijksche collecte te houden, op ot omstreeks 25 April, den geboorte dag van den grondlegger van onze staatkundige en godsdienstige vrijheden, Prins Willem van Oranje. Door wijlen jonkheer A. W. Molierus is aan de diaconie dei Ned. hervormde gemeente te Arn hem gelegatlerd eene som van f1000, vrij van rechten. De bussen van ïLiefdadigheid naar vermogen" te Amsterdam, op Hemelsvaartsdag in de trams en openbare gebouwen geplaatst, hebben f 2890 opgebracht. De opbrengst der op Hemelvaartsdag te Utrecht geplaatste bussen voor d Armenzorg", heeft ongeveer f1600 bedragen. In de strafzaak tegen den ontslagen predikant J. Barger, welke 23 dezer voor de rechtbank te Leeuwarden m behandeling zal komen, zullen worden gehoord 3 getuigen en 2 geneeskundigen als deskundigen. Naar het Hblad. verneemt, heeft de beklaagde J. Fiey (zaak der valsche bankbiljetten) als zijn verdediger gekoien mr. Th. Heemskerk, teiwijl op verzoek van den toegevoegden verdediger mr. L. Rinkel, de beklaagde Fr. van Liemt zal worden verdedigd door mr. Joh. M. Jolles.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 5