EEN LANGE STRIJD. A". 1894. Zaterdag 12 Mei. 8528. Eersle Blad KENNISGEVING:"- Feuilleton. N°. .A. chten veertigste Jaarsan». Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J.'-^DÉ. V KB Ad: BOTEHITBAA1, 3 Saifcnïaxidscïie Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per pust, door het geheele Rijk Afzonderlijke nominees f 1.85. 2.50, - 0.10. 2 Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Kleinhandel ln sterken drank. Burgemeester en wethouders van Schiedam brengen, ingevolge art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap, (staatsblad n°. 118 van 1885), ter openbare kennis, dat bij hen de navolgende verzoek schriften om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein zijn ingekomen: do. van J. VAN DEN BROEK, voor het huis, staande aan den Langen Achterweg no. 51. 2o. van P. J. SLAVENBURG, voor het huis, staande aan de Qerrit-Vei-hoonstraat no. 11. Schiedam, den lOden Mei 1894. Burgemeester en wethouders van Schiedam, VAN DIJK VAN MATENESSE. _De secretaris VERNÈDE. F K A N K B IJ K. In de Kamer heeft de heer Habert gisteren den minister geïnterpelleerd over de aanvraag tot uitlevering van Cornelius Herz. De minis ter antwoordde dat de zaak haar geregelden loop heeft. Eene motie, behelzende dat de regeering vast besloten is te zorgen dat op Herz de wet in den meest strikten zin zal worden toegepast bjj welke motie de re geering zich had nedergelegd werd aan genomen met 528 tegen 51 stemmen. Bij de beslissende stemming op Dinsdag bestond de regeeringsmeerderheid uit 222 republikeinen, 34 leden der rechterzijde en 23 gerallieerden. De oppositie telde 199 leden der linkerzijde, 10 reactionnairen en 5 geral lieerden. De socialistische afgevaardigden zijn blijk baar niet van plan, het hoofd in den schoot te leggen, nu de Kamer met een vrij aan zienlijke meerderheid de regeering heeft ge machtigd, den afgevaardigde Toussaint te vervolgen. Zij hebben een in heftige bewoor dingen gesteld protest opgemaakt, waai bij aan de regerring de politiek van vreesaan- jaging wordt verweten, en verklaard wordt, dat de socialistische Kamerleden hun plicht zullen blijven doen, en zich overal heen be geven zullen, waar de arbeid door kapitaal en regeering wordt verdrukt. Door de heeren Toussaint, Baudiu, Vaillant en Milleraud is reeds de daad bij het woord gevoegdzij zijn dadelijk naar Trigiiae ver trokken om de werkstakers aan te moedigen en de houding der regeering in het licht te stellen. Zij zijn voornemens, zoolang de werk staking duurt, «e Trignac te blijven. Voorts werden protestvergaderingen uitge schreven tegen Zaterdag a.s., in alle groote steden van Frankrijk. Sedert liij naar do Roquet te is overge bracht, blijft Emile Henry bij zijn onverschil lige kalme houding volharden. Hij leest, schrijft en rookt veel. Dikwijls vraagt hij, i wanneer men er nu een eind aan maakt?" Het Journal des Débat* meldt dat de terechtstelling van Henry zeer spoedig zal plaats hebben. B L G I E. Te Luik zijn "Woensdag twee anarchisten in hechtenis genomen, als vermoelijke daders van den aanslag in de Rue de la Paix, welke voor dr. Renson en diens echtgenoot zulke treurige gevolgen gehad heeft. Het zijn een mijnwerker, Asterrot genaamd, uit Sainte- Marguerite, en zekere FrantzeD, zijn commen saal, vroeger te Tilleur woonachtig. Zij waren niet in staat, hun alibi te bewijzen en hun opgaven zijn verward en tegenstrijdig. De toestand van dr. Renson verergert; men vreest voor zijn leven. Mevrouw Renson is aan de beterhand, maar haar zenuwge stel is buitengewoon geschokt. De werkliedenpartij te Luik heeft besloten tot een groote protestmeeting tegen de anar chistische aanslagen. II I X' S (J II L A 8 II. Een grappenmaker, die tot dusver niet is kunnen opgespoord worden, heeft de garni zoenen van Keulen en Mainz gealarmeerd. De commandanten, in de meening met een keizerlijk bevel te doen te hebben, lieten terstond de noodige maatregelen nemen, om later tot de ontdekking te komen dat men hen gefopt had. De keizer is daarover echter zeer ontstemd en heeft een gestreng onder zoek gelast naar den grappenmaker, terwijl hij aan de officieren zijne hooge ontevreden heid heeft betuigd zich zoo te hebben laten be dotte',. Eenige officieren moeten naar aan leiding hiervan hun ontslag hebben ingediend. De militaire overheid te Hamburg heeft eene order uitgevaardigd, waarin aan de militaire muziekkorpsen wordt verboden te spelen in een gebouw, hetwelk voor de socialistische Meibetooging ten gebruike was afgestaan, terwijl buitendien aan alle militairen ook het bezoek van dat gebouw is verboden. ENGELAND. De minister-president lord Rosebery hield Woensdagavond in de Nationaal liberale club eene redevoering, waarin hij verklaarde dat, al zou de regeering bij de tweede lezing der begrooiing ook slechts eene meerderheid van twee stemmen verkrijgen, zij hare taak niet zou opgeven. Het Lagerhuis heeft gisteren bij tweede lezing de begrooting aangenomen met 308 tegen 294 stemmende regeering had dus eene meerderheid van 14 stemmen. Het Lagerhuis is daarna tot 21 Mei uit eengegaan. Den 28n April heeft op Bermuda een hevige brand gewoed in de marine-bergplaat sen, waardoor eene groote hoeveelheid wa penen vernield is. De schade wordt op 100,000 pd. st. geraamd. NOORWEGEN. De Tweede Kamer heeft een voorstel aan genomen, waarbij de arbeidstijd in de bakke rijen beperkt en de nachtarbeid bijna geheel verboden wordt. ZWEDEN. De minister van binnenlandsche zaken heeft gisteren in de Eerste Kamer geant woord op eene interpellatie betreffende de maatregelen door de regeering genomen in zake het Noorweegsche veeinvoer-verbod. De minister verzekerde te zullen blijven streven om tot de opheffing van het verbod te kunnen komen, maar voor het oogenblik kon hij niets met zekerheid beloven. OOSTENRIJK. In de Kamerzitting van gisteren heeft de minister van binnenlandsche zaken, in ant woord op eene interpellatie betreffende de gebeurtenissen te Falkenau en Moravisch Ostrau, verklaard dat de gendarmen gehan deld hebben in de noodzakelijkheid van recht matige tegenweer. De Kamer kende de ur gentie toe aan een voorstel, strekkende om eene commissie te belasten kennis te nemen van het regeeringsverslag en de Kamer ver slag er van te geven. Een voorstel door de regeei ing bestreden om eene commissie te belasten met liet instellen van een onder zoek, werd met 160 tegen 82 stemmen ver worpen. 20. Ik weet zelf niet. waarom ik den beiden dames verzocht elkanders teekeningen niet te zien voor ze in mijn h.mden waren geweest, maar ik voelde instinctmatig, dat er een geheime vijandschap ■tusschen de meisjes bestond. Zoodra het pakket mij bezorgd was, haastte ik mij het te openen en vond twee zorgvuldig dichtgemaakte omslagen. Het schrift van Etheleen herkennend, nam ik haar teekening het eerst. "Toen ik er een blik op geworpen had, vond ik, dat er iets dat aan de werkelijkheid herinnerde in -dit gelaat lag. Onderaan had El beleen geschreven «Ik weet niet, of gij de schets znlt kunnen .gebruiken, maar dit gelaat kwam mij op zonder linge wijze voor den geest. Zoodra gij komt, zal ik nadere bijzonderheden raeedeelen. E. S." Het gelaat was dat van een jong, knap man. Het voorhoofd breed, de neus gebogen, maar de oogen waren klein en de uitdrukking van het geheel was terugstootend. De teekening, eenigszins gebrekkig, zoo als van een eerstbe ginnende te verwachten was, droeg alle kenmerken van gemaakt te zijn naar een werkelijk bestaand menschengelaat. Het kwam mij zeer vreemd voor dat Etheleen in staat was geweest zoo'n uit drukking in een gebrekkige potloodieekening te leggen. Dit gelaat moest wel diep in haar ziel zijn gegrift. Hierna zat ik na te denken over de woorden, die zij er onder had geschreven. «Dit gelaat kwam mij op zonderlinge wijze voor den geest wat kon zij daarmede bedoelen Ik dacht er iang over na, zonder er wijzer door te worden. Eindelijk opende ik ook het omslag vati Theresa's teekening. Ik was er in 't minst niet nieuwsgierig naar zooais ik verwachtte was de kop zeer goed geteekend. maar stelde hij 't type voor van «en gewonen schelm uit een melodrama. Lang zwait haar. duivelachtige oogen, schoon naar de slapen opgetrokken wenkbrauwen in 't koit: een Mephistofeles van de planken. »Een zeer talentvol meisjezeide ik tot mij zei ven, »die schets is knap gedaan. Daarna nam ik de teekening van Etheleen weer op en bleet er ik weet niet hoe lang op turen, mij afviagend, of die bestemd zou zijn om het geheim van haar verleden op te lossen. Den volgenden dag begaf ik mij naar de wor.ing van de barones en tot mijn groote vreugde vond ik Etheleen alleen. »Ik kom u bedanken voor uwe schets," zeide ik. Wat denkt gij er van Ga ik een weinig vooruit?" Gij maakt groote vorderingen in't teekenen, maar zeg mij, bid ik u, of die kop geheel phan- tasie is." «Neen, zoo iets zou ik onmogelijk kunnen bedenken." «Hebt gij u dan zoo'n dei gelijk gelaat herinnerd? Is uw geheugen werkelijk teina gekomen «Ik geloof wel een weinig. Wilt gij welen, hoe die kop op liet papier is gekomen «Zeer gaarne." «Nu dan, ik dacht den geheelen avond na over de jnij door u opbedr.igen taak. maar ik kon niets verzinnen. Ik weet eigenlgk nioi i echt, hoe oen schelm er uitziet. Ik ging naar bed en droomde dien nacht ik weet. dat ife weds meermalen denzelfden droom heb gehad, nmar als ik 's moigens ontwaak, kan ik er uit] mets meer van herinneren. Hedennacht evenwel werd ik in mijn droom wakker, en éen gelaat zag ik nog duidelijk voor mij. Ik stond op, stak licht aan en, zoo goed en kwaad als het ging, tee-" kende ik het na." «Gij hebt het zeer goed gedaan." «'s Moigens heb ik den kop nog wat opgewerkt. Maar nu wilde ik u vei tellen, dat ik latei weer insliep en alles vergeten zou hebben, als ik niet toevallig de teekening op mijn tafel had g<- voniien."

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1