A". 1894, Zaterdag 12 (Vlei N°. 8528 Tweede Blad -A_cliteiiveertigste Jaargang*. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, uitgëy¥rTT odé. Binnenlandsehe Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1,Ö5. 2.50. - 0.10. BDHEiS: BOT BB STRAAT, E 3 7. Advertentieprijs van 110 gewone regels roet robegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. SCHIEDAM11 Mei 1894. Engeland over liet Zulderzeeplan. Het verslag der commissie omtrent de plannen voor de drooglegging der Zuiderzee heeft in Engeland grooten indruk gemaakt. Geen blad dat er geen gewag van maakt, en dat men dikwijls vreemde opmerkingen vindt behoeft nauwelijks gezegd te worden. Zoo onderstelt een blad in allen ernst sdat een kanaal door den te maken polder zal gemaakt worden om Amsterdam te verbinden met de Noordzee, via Helder, maar"', zoo wordt er aan toegevoegd, »de stad heeft reeds een korten waterweg naar zee via IJrnuiden". Een ander ziet in het plan een \erwijt aan de gekroonde hoofden en de regeeringen van Europa, want tm wijl de groote mogend heden jaarlijks honderden millioenen gelds verspillen in de toebereidselen voor mogelijke oorlogen, bereidt eene der kleinei e natiën een O machtige industrieele onderneming voor, die den voorspoed en het geluk des volks zal doen toenemen. De oude aardigheid, dat de Hollanders Holland genomen hebben wordt letterlijk waar. Slechts twintig jaar geleden veroverden de ontembare Hollanders 12,000 ïacres" op de Zuiderzee als een begin. Thans zal een stuk land aan Nederland toegevoegd worden, zoo groot als Berkshire of Bucking- j hamshire. Maandag is te Amsterdam, onder leiding van den heer K. Kater, de 14e jaarvergadering van het Nederlandsch weikliedenverbond ^Patrimonium" gehouden. Vertegenwoordigd waren 99 afdeelingen. De bond was sedert de laatste vergade ring weder in bloei toegenomen en telt thans 163 afdeelingen met 13200 leden. De heer K. Kater werd met 141 van de 154 Stemmen tot voorzitter en de heeren J.P.Boer- kool en A. Sizoo tot bestuurders herkozen. Het programma werd vastgesteld. Eerst had eenige bespreking plaats van de artikelen betreffende belangen, die meer bijzonder de arbeidende klasse betreffenpensioenen, ar beidsduur, ook voor vrouwen en kinderen, leerlingenstelsel enz. Onder de meer algemeene belangen, waarom trent in het programma eischen ofwenschen worden gesteld, komen de volgende voor Wegneming van alle beletselen, die nog altijd aan de oprichting van scholen met den Bijbel in den weg staan vrijmaking van het onderwijs ook voor de middelbare scholen, de gymnasia en de hoogere scholen het ver langen dat de overheid het houden van bordeelen bij de wet strafbaar stellehet onderzoek naar het vaderschap toelate allen handel in binnen- en buitenlandsche loterijen were; breke met alles wat in Indië den vloek van den opium- en hier te lande van den drankduivel bevoideren kan; cn dat de doodstraf weder in onze strafsvetgesing worde opgenomen afschaffing van vaccinedwang onbewoonbaarverklaring van slechte wonin gen beperking van het erfrechtonteigening van den bodem binnen zekeren kring van de gemeentebeperking van grondbezit. Land nationalisatie komt niet op het programma voor, maar aan de leden is het geoorloofd. Voor het sluiten der vergadering werd een telegram aan H. M. de Koningin-Re gentes gericht, waarin trouw en hulde aan Hare Majesteit werd betuigd. Tot geruststelling van de Nederlandsche schippers, die hun personeel in Duitschland moeten verzekeren, zoodia ze eenigen tijd (minstens 12 weken) in genoemd rijk verkee- ren, kan worden medegedeeld, dat geen schip per tot verzekering behoeft over te gaau. voor hij door de beambten daartoe wordt uitge- noodigd. Het »Koningin-Wilheiminafotids", veree- niging tot ondersteuning van behoeftige Nederlanders te Hamburg, Altona, Wands- beck en omstreken, heeft een verslag over 1893 (van 24 Maait tot 31 December) uitge bracht, waaruit blijkt, dat zij over het eerste jaar van haar bestaan vrij tevreden kan zijn. Aan bijdragen in eens werd ontvangen 3734.05 mark, aan jaarlijksclie bijdragen en contribution 1491.74 mark. Aan ondersteu ningen werd 1439.01 mark uitgegeven, waar van 265.34 mark aan schenkingen en het ove rige als rentelooze voorschotten. Aan beschik bare middelen bleet over een som van 2709.19 mark. Maar het bestuur is van oordeel dat de bijdragen zeer rijkelijk zullen moeten toevloeien, om de vereeniging in staat te stellen de groote ellende, welke bij vele oppassende Nederlanders te Hamburg heerscht, voldoende te lenigen. Het onlangs verschenen jaarverslag der »Prins-Hendrik-Stichling", te Egmond-aan- Zee, doet in warme bewoordingen en in cijfers lezen, hoezeer deze instelling in de sympathie van de Nederlandsche natie deelt, in deze voorgegaan door onze Vorstinnen. Op 31 December 1893 bedroeg het getal leden en donateurs 2187, dat is wel 39 minder dan bij den aanvang des jaars, doch reeds het ter lezing geven van dit verslag moet het gevolg hebben, dat het ledental belang rijk aanwint. Aan buitengewone giften werd ontvangen f5546.60, aan jaarlijksche bijdragen te Am sterdam f4004.50, idem buiten Amsterdam f7140.25, samen dus f 11,144.75; aan lega ten 135.20. Voor het nieuwe gebouw weid in het geheel ongeveer f20,000 ontvangen van de f 100,000, die vereischt worden. Het getal verpleegden, die in de stichting een onbezorgd leven leiden, is geklommen lot 110 doch het bestuur, wetende hoe in alle deelen des lands nog hulpbehoevende zeelieden van hoogen leeftijd naar hulp uitzien, tracht door uitbreiding der instelling haar nog meer te maken tot eene nationale zaak. Aan huishoudelijke uitgaven werd besteed eene som van f 11,256.11 '/s, terwijl de exploi tatie van het geheel f 15.289,06V2 kostte. De balans-iekening vermeldt als bedrag der bezittingen van de stichting eene som van f 177,085.24, waaronder f146,000 aan effecten. Te Boxtel is de buitengewoon zware vrij heidsboom een eik, welke aldaar in het jaar 1793 door de Fianschen was geplant en die een eeuw lang het sieraad van het markt plein uitmaakte onder de bijl des hout- hakkeis gevallen. Daar zijue wortels en ook de stam zeer rot waren geworden, leverde hij' groot gevaar op voor de omringende hui zen. De stam bracht nog 186 op. De heer S Voorsanger (1428 Ellisstreet, San Francisco) lid der sCalifoi nian Society for the Prevention of Cruelty to Children", verzoekt het Mbitl, te waarschuwen tegen peisonen, die, voorgevende dat zij een betrek king in een koffiehuis kunnen bezorgen meisjes trachten over te halen zich naar San Francisco te begeven. Gelukt hun dit, dan brengen zij in plaats van hunne belof te na te komen, hunne slachtoffers op den slechten weg. De heer Voorsanger deelt ons mede, dat zes meisjes onlangs op die wijze zijn misleidbovengenoemde vereeniging doet thans haar best dit zestal weder naar het vaderland terug te doen keeren. In verband met bet bovenstaande, kunnen wij nog het volgende melden Zaterdag is door de politie van Antwerpen gearresteerd zekere Désiré L. op 't oogenbhk dat hij zich aan boord van de Transatlantische stoomboot Friesland, met bestemming naar San Francisco, wilde begeven. Uit individu was vergezeld van een zestal jonge Brussel- sche meisjes, die hij een goede betrekking in de groote Amerikaansche stad had toe gezegd. Onder de meisjes was er een die, hoewel pas gehuwd, haar man een paar dagen geleden in den steek had gelaten. Ddsiré L. was voornemens onder een valschen naam den Oceaan over te steken en in de nieuwe wereld te exploiteeren eene »lading" blanke meisjes, die hjj uit Europa wilde invoeren. Hij is ter beschikking gesteld van den procureur des Kouings. AVeldra zal de bekende Waterpoort, waar door in 1572 de Watergeuzen de stad Brielle binnendrongen, verdwenen zijn. Volgens een opschrift is zij in het jaar 1625 een weinig verplaatst. Boven het jaartal prijkt in een steen (van den kant van het Maarland te zien) een Latijnsch vers, dat indertjjd door P. van der Schelling aldus teruggegeven werd: »'k Zag onlangs, tegen dank, de koude beren aan, En mijn gesteent ten doel der Noorder stormen staan Nu zie ik, omgekeerd naar 't Oosten, Febus khraruen. Zijn Rossen vliegen uit en boven onze kimmen. Den Briel, zoo zeer vermaard, heeft mij aldus verplant, Niet ver van daar ik stond, doch in eon beter stand. Door mij klimt zeeman scheep en landt weei in stads haven Die de afgesolde kiel kan voeden, spijzen, laven. Mijn ingezetenen een scherm en toeveilaat, Steeds open voor de goê, gesloten voor het kwaad Vreêlievertde treed toe, woon binnen mijne muren. Oproerige! sta af, hier kan uw hoop niet duren! De poort wordt nu afgebroken. Zal men den steen ongeschonden er uit krijgen? En waar zal deze gedenksteen, welke driehonderd jaar den Brielschen burgers het wel en deu vijand het wee heeft toegeroepen, die menige pafgesolde kiel" heeft zien binnenvallen o. a. eens de vloot van het vaderland, onder een Micliiel Adriaanszoon de Ruyter, na den roemrijken tocht naar Chatham, toen de Briel- sclie Maas vol was van schepen en van prij zen, op den Engelschman behaaldthans terechtkomen? Toch niet bij een steenklop per? In eene vergadering der spoorwegvereeni- ging Recht en Plicht" te Utrecht is bij acclamatie de volgende motie aangenomen nDe A. S.D, vereeniging»Recht en Plicht" te Utrecht heeft met innige vreugde en groote dankbaarheid kennis genomen van de maatregelen, getroffen door de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen betref fende den goederendienst op Zondag, en door de Holl. spoorwegmaatschappij betreffende een gelijke beperking en de zeven dagen ver lof aan haar personeel toegestaan. De ver eeniging ziet in deze beschikkingen een nieuw bewijs, dat die maatschappijen niet weiger achtig zijn aan de billijke »n uitvoerbare wenschen van hun onderhoorig personeel ge hoor te geven en vindt voor al hare leden daarin een spoorslag tot strenge plichtsbe trachting en tot vertrouwen op de directiën." Dr. Ph. Kooperberg, te Leeuwarden, waar schuwt in de Leeuw. Ct. tegen de slechte gewoonte van zeer vele moeders, om 's nachts hare pasgeborenen en zuigelingen bij zich in bed te nemen. Ilet is hem in zijne hoedanig heid van geneeskundige, volgens de wet aan gewezen tot het verrichten van den dood- schouw, alleen in den loop van het laatste jaar niet minder dan zes malen voorgekomen, dat hij in dergelijke gevallen, met vrij groote mate van waarschijnlijkheid, voor hem zelf de zekerheid kon vormen dat de moeder, door het kind bij zich in bed te nemen en daarmede

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 5