A". 1894, Woensdag 16 IVIei. N°. 8530. WAARSCHUWING. Achtenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Buitenlandsche Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. Abonnementsprijs, per kwartaal Franca per post, door het geheeie Rijk Afzonderlijke nonamers t 1.85. - 2.50. 0.10. BÜEEAC; BOIEB«TKAiIl,E 2 7. Advertentieprijs: van i10 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal bereke, Op rapport van den heer A. J. VAN VELZEN, gemeente-keurmeester van vleesch, naar aanleiding van nieuwe gevallen van worstverglftiging, waarschuwt de gezond heidscommissie ten ernstigste tegen het ge bruik van rookworst, vooral wanneer deze niet goed gaar gekookt is. Namens de Gezondheidscommissie Dr. J. ENDTZ, Voore. A. GOUKA, Secret, Schiedam, 15 Mei 1894. DUIT S C II L A A D. Nog is de commissie voor het algemeen burgerlijk wetboek niet gereed met haar ont werp ((ie tweede lezing zal eeist in 1896 zijn afgeloopen), of men heeft ook reeds eene her ziening van het wetboek van koophandel en van de wet op de verzekeringen ter hand genomen. Het doel is, al die deelen van een gemeenschappelijk recht voor het Duitsche rijk te gelijk in te voeien, zooals reeds met het strafrecht en het procesrecht heeft plaats gehad. De vijf Duitsche oorlogsschepen, die op het oogenblik in de Braziliaansche wateren vertoeven, hebben bevel ontvangen zich naar Samoa te begeven. Het internationale mijnwerkerscongres werd gisteren te Berlijn onder piaesidium van den Engelsehen gedelegeerde Burt geopend. Het lid van den Rijksdag Singer heette de gedelegeerden uit den vreemde namens de sociaal-democratische party te Berlijn welkom. Een ander lid van den Rijksdag legde als vertegenwoordiger van de algemeene commis sie voor de verschillende ambachten in Duitsch- lami nadruk op de beteekenis aan de organi satie der mijo werkers, die de belangrijkste is op de gansche weield. De Engelsche gedele geerde Picard gewaagde met blijdschap van de feestelijke ontvangst. Hierop wei den uit de afgevaardigden der verschillende natiën de voorzitters voor eiken dag gekozen en werden voorts de verdere leden van het bureau benoemd. Uit Oostenrijk zijn er 2 afgevaardigden, uit Engeland 39, uit België 10, uit Frankrijk 5. e It A N K R IJ K. De Kamer hervatte Vrijdag de behande ling van liet reeds negen jaren geleden door den Senaat goedgekeurde ontwerp, bepa lende dat de voltrekking van doodvonnissen niet meer in het openbaar, maar binnen de muren der gevangenis zal geschieden. Door den heer Léveillé, voorzitter der com missie, werd geantwoord op de vertoogen van de heeren Dupérier de Larsan en Bovier- Lapierre. S'pr. wil in de plaats van de ru moerige menigte in den omtrek van het schavot slechts enkele personen toelaten, hij vraagt dit eenvoudig in het belang van de openbaie orde en welstand. Door den heer Dejeante werd aangedrongen op afschaffing der doodstraf. Te Parijs is Vrijdagnacht om halftwaalf e°n dynamielaanslag gepleegd in de Avenue Kl»:ber. De bom ontplofte voor den hoofd ingang van perceel 42, een particulier hotel, bewoond door den heer Massing, lluweel- fabiikant. De heer Massing was afwezig. De schade is alleen van materieelen aard, en bepaalt zich tot de deur en de ramen, die verbrijzeld zijn. Het tweede jaarlij ksche congres van chris telijke werklieden is Zaterdag te Reims ge opend; 159 vereenigingen zijn er veitegen- woordigd door 560 gemachtigden. Als vermoedelijke dader is gevat een anarchist, Simon Tournemire genaamd, of Siirion, bijgenaamd Tournemire. B L G I E. De toestand van dr. Renson, het slachtoffer van den dynamiet-aanslag te Luik, is aan merkelijk verbeterd. De beenbreuken genezen goed, terwijl er ook kans bestaat dat hij éen oog zal behouden. Gisteren kon zijne vrouw voor het eeist bij hem worden toegelaten. Zijne eehtgenoote is nagenoeg heisteld en mag dagelijks enkele oogenblikken aan liet ziekbed van haren echtgenoot doorbiengen. De burgemeester van Luik heeft weer een schrijven ontvangen, geteekend door »het anarchistisch comité", met de bedreiging dat eerstdaags aanslagen zullen worden gepleegd tegen de rechterlijke ambtenaren, belast met de instructie in zake de jongste ontploffing. De justitie te Luik gaat voort met peisonen te arresteeren en in streng vei hoor te nemen, onder verdenking van medeplichtigheid aan de dynamiet-aanslagen der voiige weken, maar de meesten worden weder op vrije voeten gesteld. Onder de verdachten, die in hechtenis gehouden zijn, is zekere Nouiet, in wiens woning ontplofbare stoffen gevonden zijn, en Henriette Muller, huisvrouw van zekeren Schlebach, bij wie' brieven gevonden zijn, welke haar in verdenking brengen van kennis gedragen te iiebben van enkele aanslagen en welke ook tot de aanhouding van haren echt genoot hebben geleid. ENGELAND. Tengevolge van eene door den rechter uitgesproken meening over het beleid van de »New Zealand Loan and Mercantile Agency" heeft de heer Mundella, die een der direc teuren is, als minister van koophandel ont slag genomen. De Londensche huurkoetsiers hebben be sloten de algemeene wei kstaking te beginnen, indien hunne eischen niet worden ingewilligd. De werkstaking, welke onder de Schotsehe mijnwerkeis dreigde, gaat vooreerst niet door. Het bestuur van den Britschen mijnwerkers- bond heeft hun aangeraden onderhandelingen te openen met de mijnbezitters om te trachten tot eene schikking te komen. OOSTENRIJK. De Hongaarsche minister-president Wec- kerle is Zaterdag te Weenen aangekomen en in den namiddag bij den keizer ontvangen. Aan liet slot der beraadslaging in liet Hon gaarsche Huis der Magnaten over het ont werp tot invoering van het verplicht burger lijk huwelijk, dat, naar men weet, met 139 tegen 118 stemmen is verworpenblijkt minister-president Weckerle verklaard te heb ben, dat de hervorming niet een viaag van libeiali-me was, maar van noodzakelijkheid. Nieuwe inzichten dus besloot de minister president kloppen aan de deur. Laat men ze niet binnen, dan zullen ze terugkeeren, maar dan de deur stormenderhand binnen dringen De ontevredenheid der Hongaarsche bevol king over de verwerping van liet ontwerp tot invoering van het verplicht burgerlijk huwe lijk door het Magnatenhuis begint zich in daden te uiten. Vrijdagnamiddag wenden te Buda-Pest verschillende magnaten, die van de wedrennen terugkeerden, door de menigte uitgejouwd, terwijl zelfs eene equipage rnet sinaasappelen werd gebombardeerd, 's Avonds kwamen een menigte studenten voor liet ge bouw der liberale club bijeen, om daar eene ovatie te biengen: de politie, meenende te doen te hebben niet het gepeupel, dat zich aan eerstgenoemde baldadigheden schuldig maakte, joeg hen echter met de blanke sabel uiteen. Verscheidene Kamerleden hebben zich over dat onhandig optreden bij het hoofd der politie beklaagd. ZWITSERLAND. De bondsregeering heeft aan het kanton naal bestuur van Tessin bevel gegeven, de grondwettige vrijheid van eeredienst te hand haven en mitsdien een einde te maken aan het vei hinderen van protestantsclie gods dienstoefeningen. Dientengevolge heeft het kantonnaal gouvernement thans een besluit uitgevaardigd, waarbij alle verbodsbepalingen van plaatselijke overheden op het houden dezer godsdienstoefeningen zijn vernietigd. I T A L i 1. De Kamer heeft de algemeene beschou wingen over de oorlogsbegrooting afgedaan. De oud-minister van financiën Colombo ontwikkelde eene motie, waai in hij voorstelde binnen de eerstvolgende vijf jaar 365 millioen op de uitgaven voor leger en vloot te be zuinigen. Heftig protest lokte zijne uitnoodiging aan de regeering uit, om hare uitdagende staatkunde tegenover Frankrijk te staken. De minister ven oorlog antwoordde nog dat de door den heer Colojani verlangde op heffing van twee legerkorpsen eene staatkun dige en zedelijke ramp zou zijn. Zooals hij aan de financieele commissie verklaard heeft, was hij bereid 6 millioen op zijne begrootïng te bezuinigen, maar verder kon niet gaan. De minister-president Crispt verklaarde dat nieuwe bezuinigingen onmogelijk zijn, zonder algeheele hervormingen van den open baren dienst, en om daartoe te gei aken moet het ministerie voorzien zijn van eene vol ledige volmacht. Daarna heeft de Kamer eene door de re geering aangenomen motie goedgekeurd. SPANJE. De regeering heeft de onderhandelingen over een handelsverdrag met Engeland ge opend. Spanje verlangt verlaging der rechten op wqn eu rozijnen, maatregelen tot beteu geling van den sluikhandel in de buurt van Gibraltar en wijziging der beperkende bepa lingen op den invoer van Spaansch vee in Engeland. Met het oog op het stelselmatig verzet der conservatieve partij is het niette verwachten dat het verdrag nog voor de zomervacantie bij de Cortes zal kunnen wor den ingediend kan de regeering echter met de Britsche tot een vergelijk komen, dan zal tot de bekrachtiging van het verdrag, aan Engeland behandeling op den voet van meest begunstigde natie worden toegestaan. S E R V I E. Het hof van cassatie te Belgrado heeft wel het vonnis der techtbank te Nisch, waarbij een Servisch blad veroordeeld werd wegens majesteitsschennis jegens den ex-koning Milan, vernietigd, wegens een gebrek in den vorm, maar zich niet beslist uitgesproken omtrent de wettigheid van het bekende koninklijk besluit. A 31 li U I K A. De werkloozen, die zicli Woensdag te Pueblo van een spoortrein hebben meester gemaakt, zijn te Salina aangehouden. Te Yakima, in den staat Washington, trachtte Donderdag een troep weikloozen zich eveneens vaneen trein meester te maken, maar de politie wist dat te beletten na een verwoed gevecht, waarin twee agenten het leven lieten. De gou verneur van Kansas heeft geweigerd de spoorwegmaatschappijen te helpen om de gestolen treinen terug te bekomen. Volgens een telegram aan de New-York Heraldzouden de opstandelingen in San Salvador de regeeringstroepen met groot ver lies uit Santa Anna hebben teruggedreven. Generaal Ezeta en liet hoofd van de rebellen, Gutierrez, zouden beiden gewond zijn. President Ezeta seinde daarentegen zelf aan de lJerald, dat de regeering in drie slagen de overwinning behaalde en dat de opstandelingen 400 doodon en 1500 gewon den hadden voor de regeeringstroepen was het verlies ongeveer de heltt van deze getallen. Naar aan de New-York Herald verzekerd wordt, maakt de Braziliaansche staat Rio

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1