A0. 1894. Vr dag 18 Mei. N°. 8532. KENNISGEVING. .A.ciit©nv©©rtigst© Jaargang. üitgevekT~.t. odé. Buitenlandsche IJerieïiten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, AHONNEMENTSritus, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers t 1.85. 2.50. - 0.10. BUKBAO: BOTBKÜTKAAT, E 3 3. Advertentieprijs: van t10 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10, Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wfthouders van Schie dam Gezien het verzoek van J.H. ZOETMUL DER, on vergunning tot uitbreiding zijner branderij aan den Noordvestsingel no. 71, kadaster sectie H no. 236, met een stoom- weiktuig van 2 paardenkracht en ketel met een verwarmings-oppervlak van 2 Ms. Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van den 2den Juni 1875 Staatsblad n°. 95); Doen te weten Dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd; dat op l>onderdaa den 30sten Mei a.s., des namiddags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven, om bezwa- ren tegen het toestaan van dat verzoet in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichtenen dat gedurende drie dagenvóór het tijd stip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 16den Mei 1894. Burgemeester en wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. Be secretaris VERNÈDE. DUITSCEIIO. De Berlijnsche correspondent der 2V. li. Ct. schrijft van gisteien: Teneinde de kuipers van verscheidene Deilijnsche brouweiijen in hunne weiksta- king te ondeisteunen, besloten onlangs zeker aantal socialistische vakvereemgingen van arbeiders Oewericschaften) achteieenvolgens enkele brouwerijen te boycotten, d. w. z. haar bier niet te drinken en hare biertuinen niet meer te bezoeken. Daar bg bet thans heerschende warme weer zulk een besluit, uit gevoerd door duizenden arbeiders in ver schillende bedrijven, voor enke'e brouwerijen -eene levensquaestie zou kunnen worden, heb ben de bestuurders van 34 groote brouwe rijen te Berlijn en in de omgeving besloten kiachtige maatregelen van tegenweer te ne men. Heden werd door hen het vijfde deel van al hunne aibeiders ontslagen en het tot •dusver op hunne kosten onderhouden cen- traal-informatiebureau voor arbeidzoekende brouwers en kuipers gesloten. De kuipers, die den arbeid staakten, verdienden bij een gemiddelden arbeidstijd van 9'/j uur's daags een minimum-weekloon van 27 mark en 's daags 4 liter bier vrij. Van lieverlede wordt Friedrichsruhe het geliefkoosde bedevaartnoord vcor politieke en met-politieke raensclienkinderen van allerlei geslacht, leeftijd en beroep. Staatkundigen, parlementsleden, deputaties van vrqjiwen, wielrijders, hardloopersmKrieger-Vereine" en schoolkinderen wisselen elkaar af en ont lokken den grijzen oud-kanselier begroetings redevoeringen, welke zijne vereerders allicht den wensch op de lippen zouden brengen, dat prins Bismarck wat minder toeschietelijk met zijne redevoeringen was. Want zijn naam van maan van ijzer" verbleekt op bedenke lijke wijze, nu hij de rol vervult van den gemoedelijken praetgragen ouden heer. In- tusschen hij weet altijd toch nog zelfs aan de eenvoudigste dingen een pakkenden vorm te geven. Zoo bijvoorbeeld zijne toespraak vóór eenige dagen tot de kweekelingen, leeraars en bestuurders der kweeksclu ol van onder wijzers (Seminar) te Lüneburg, die hem een bezoek brachten en wien Bismarck over de verhouding tusschen onderwijzers en leer lingen sprak. Zoo zeide hij o. a. Vergeet vooral nooit dat iu het kind eene scherpe opmerkingsgave ligt, welke zich vvel- is-waar niet openljjk tegenover den onderwij zer uit, maar alleen als zij onder elkaar of in gezelschap van anderen zijn. Als men dan goed toeluistert, staat men vaak veistomd over het natuurlijk inzicht in de mensehelijke natuur, waarvan kinderen bij de beooi deeling hunner ouders en onderwijzers blyk geven. Ik wil daarmede slechts zeggennadert uwe leerlingen niet met het gevoel uwer ambte lijke waarde en uwer maatschappelijke positie, maar bovenal met liefde jegens de jongeren. Ik ben overtuigd dat gij hierbij op weder- keerigheid zult kunnen staat maken bij de meeste kinderen en dat gij bovendien daar door uwe taak oneindig lichter maakt, zoo g'y bij de kinderen de overtuiging wekt dat de liefde eri, laat ik zeggen, de achting tus schen ouders, onderwijzers en kinderen we- derzijdsch zijn. In het kind immers steekt een mensch, een schepsel Gods, dat zijner zijds aanspraak heeft op achting en op steun wegens zijne zwakheid en hulpeloosheid en dat dan ook van harte met vriendelijkheid moet behandeld worden; ik zou willen zeg gen: evenals de man voorkomender, toe geeflijker is tegenover de vrouw, juist om dat hij de sterkste is, zoo bestaat er in nog grootere mate eene soortgelijke ver houding van overwicht tusschen onderwijzer en kind, maar juist in die sterkere positie schuilt voor ieder edeldenkende de oorzaak van belangstelling in den jongen persoon, die aan zijne bescherming is toevertrouwd. Daar om zou ik u slechts op het hart willen druk ken weest vergevensgezind en billijk, vrien delijk en welwillend. Voor ouders is dit geen verdienste, want bij hen is het de liefde voor eigen vleesch en bloed, ook wel doet het egoïsme zijn invloed gevoelen maar van den onderwijzer eischt dat zekeren strijd met zijn gevoel van zelfwaarde over hetgeen hij kun nen en weten moest en moest verlichten eu tot stand brengen om in het ambt, hetwelk hg?bekleedt, te worden geplaatst. Die over winning op uw zelfbewustzijn, om in het kind eene plant te zien, welke te beter zich ont wikkelt naarmate zij met zachtheid wordt behandeld, derhalve het gebod der liefde, het moge uwe leid-ster zijn in uwe dagtaak Het allerlaatste bezoek van bedevaartgan gers naar Friedrichsruhe werd gebruikt door wedloopers. Tusschen Berlijn en Friediichs- ruhe, een afstand van 270 kilometer, was een wedloop georganiseerd tusschen vieescheten- den en plantetenden, carnivoren en vegeta riërs, waarin de vleescheters inet 59 uren (waaronder 12 uren nachtrust, gelijk was voorgeschreven) overwinnaars waren. De vegetariërs kwamen uren later aan. Prins Bismarck zoo luidt het bericht schonk den beiden vleeschetenden overwinnaars de onderscheiding eener lange toespraak. I? K A N K R IJ K. Ta/ socialistische afgevaardigde Goujat heeft het voorneman te kennen gegeven, eene vraag lot de regeering te richten betreffende het vertrouwelijke rondschiijven van mgr.Ferrata, naar aanleiding van de kwestie der fabrieken, door geestelijke instellingen gedreven. De minister van landbouw, de heer Viger, heeft Maandag te Ot leans eene redevoering gehouden over het wenschelijke eener gema tigde staatkunde tegenover de geestelijkheid waarbij hij de radicalen niet spaarde. De minister van onderwijs, de heer Spulier, heeft Maandag ook nog eene opmerkelijke redevoering gehouden, namelijk te Laudun, bij gelegenheid der onthulling van een borst beeld, daar ter plaatse opgericnt voor Renau- dot, nde vader der journalistiek". Hij beschreef daarin de taak van het dagblad van toen maals als van nu als eene inlichtende en op de hoogte brengende infor mateur)in de eerste plaats en bij uitnemend heid. Anderen mogen er eene tribune van gemaakt hebben, feitelijk is liet dagblad de belichaming van het recht vau ieder burger om vrijelijk te denken en te spreken, en wanneer de drukpersvrijheid de eerste der vrijheden is, dan is zij dit omdat zij dient om al de andere te beschermen, Daarom" dus besloot de minister sis Renaudot een voorlooper der Fransche Omwenteling geweest en een van de weldoeners der menschheid." Generaal Dodds is uit Dahomey te Mar seille teruggekeerd. Na Behanzin's verwijdering is alles daar nu volkomen rustig en schijnt het betrek kelijk kalm bezit dezer kolonie aun Frankrijk gewaarborgd. Men herinnert zich dat den 47n Januari 1.1. aan boord der stoomboot Equataur, even na het binnenstoomen der haven te Bordeaux, een hevige ontploffing plaats bad, die vier slachtoffeis maakte. De magazijnmeester Ranouilh werd spoedig verdacht van medeplichtigheid. Zijn zaak is Dinsdag door het hof van Assises van Gi- ronde in behandeling genomen. BEI611. Door den beer Goblet d'Alvielia werd de regeering geïnterpelleerd over haar besluit om, ter ondersteuning van het plan Brussel- zeehaven, voor 8 milüoen aarideelen te nemen, in de plaats van een vroeger toegezegde subsidie van 4 millioen. Een conclusie leverde de interpellatie niet op. Te Luik heeft men een zekeren Muller, Duitscher van geboorte, in hechtenis geno men. Men houdt hem voor den dader van den aanslag tegen het huis van dr, Renson in de Rue de la Paishij is een bloedvei- want van de vrouw van den kroeghouder Schlebach. Men verzekert dat Muller reeds bekend heeft de dader te zijn. De ie Amsterdam in hechtenis genomen anarchist bljjkt Guérin te heeten en een Fransch anarchist te zijn, wiens uitlevering reeds door de Fransche regeering is aange vraagd. Door den procureur des koriings te Luik is per post opnieuw een anaichistische dreig brief ontvangen. Maandag werd in verschil lende gedeelten der stad een anarchistisch manifest verspieid, waarbij de autoriteiten en de bourgeoisie met maatregelen van weer wraak worden bedreigd, ENGELAND. Tegen half Juni zal te Leeds eene groote bijeenkomst der liberale partij worden ge houden, om te beraadslagen over de houding, aan te nemen tegenover het Huis der lords, dat meer en meer geoordeeld wordt eene voortdurende bedreiging te wezen voor elke hervorming, waarover het Huis van vertegen woordigers het is eens geworden. Te Edinburgh is van stadswege een schit terend feest gegeven aan 300 manschappen en officieren der Duitsche oorlogsschepen, die daar tegenwoordig zijn. Prins Hein- rich, broeder des keizers, was er ook bij. Er heerschte een zeer vroolijke toon en er werden hartelijke loosten gewisseld. DENEMAKKE N. De koning is Dinsdag naar Wiesbaden ver trokken. Het IJslandsche Althing beeft besloten tot oprichting eener nationale universiteit te Reikjavik, maar men vreest, dat het besluit de vereischte goedkeuring van den koning niet zal verwerven, omdat men in Dene marken sterk tegen deze instelling is. OOSTEN R IJ K. De keizei moet den Ilongsiarschen ministei- president Weckerle beloofd hebben, dat bij do tweede behandeling van het ontwerp tot in voering van het verplicht buigerlijk huwelijk

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1