Biunenlaiidsclie Berichten. De minister van oorlog zal in de Kamer ge- ïnterpelleerd worden over het feit, dat de ver- sterkingen van Toulon gemaakt worden door I Italiaansche arbeiders. 1 In de voorsteden van Parijs, vooral te Choisy- le-Tioi, Ivry en Vaugirard, heerscht onder de steenbakkers een zekere opgewondenheid, ten gevolge van de aanwezigheid van tal van Bel- gische werklieden in de bakkerijen. De socia listische afgevaardigde Coutant heeft zich reeds met de zaak bemoeidde ontevredenen schij- nen voornemens tot werkstaking over te gaan. Te Ivry is het reeds tot vechtpartijen gekomen. De patroons worden bij aanplakbiljet uitge- noodigd, de vreemde werklieden te ontslaan. De weikstaking te Trignac loopt ten einde, daar de fondsen der werkstakers uitgeput raken. Een socialistisch lid van den gemeenteraad van Trignac, Abraham genaamd, is veroor deel'! tot 2 maanden gevangenis, wegens aantasting der vrijheid van den arbeid, ge paard met bedreigingen. DUITSCDIAND. Het Pruisische Huis van afgevaardigden heeft, bij de gistel en voortgezette tweede lezing van iiet ontwerp tot aanleg van een i DorimundRijnkanaal, paragraat Ibij hoofde- 1 lijke stemming verworpen met 186 tegen 116 stemmen. Het ontwerp is daarmede gevallen. Eveneens werden verworpen de amende menten tot het aanleggen van afzondeilijke gedeelten van bedoeld kanaal. Het Pi uisische Huis van afgevaardigden heeft de provinciale en gemeentebesturen van j de districten Wiesbaden en Kassei gemach tigd, te bepalen, dat ingeval onder de runde ren longziekte uitbreekt, alle aan gevaar voor 1 besmetting blootgestelde dieren ingeënt moe- i ten worden. De rijkskanselier heeft anri den Bondsraad de intrekking voorgesteld van het den 4n Juli 1893 met het oog op den mislukten oogst uitgevaardigd verbod van uitvoer van strooi en voedermiddelen. De Beieische kioonprins verklaarde Woens dag in den Raad van State dat voor hem de leer geldt: sahis publica suprema lex (het algemeen welzijn is de hoogste wet) en niet regis voluntas (de wil des vorsten), gelijk de Duiische keizer bij zijn jongste bezoek aan Münclien in liet gouden boek schreef. De Berlijnsche sociaal-democraten, woedend over de wegzending van een 5<i0-ta! paitij genooien, die als kuipers bij verschillende bierbrouwerijen in dienst waren, hebben thans zeven der grootste brouwei ijen van den bond van bierbronvvei s geboycot. Te Mainz zijn twee Fransche spionnen ge- nrresteei d, die de vestingwerken van Castel en Gustavsbnrg hadden gephotographeerd. ENGELAND. Vier afgevaardigden van het prinsdom Wa les hebben in eeue Woensdag te Bangor elkander staan, rnet loochenen. De omstandigheid, dat wij tot diisverie niet samen leetden, verandert hieraan niois. Tot neg toe liet ik u vrij, nu zal ik van mijn i echten gebruik maken. Gtj kunt mij niet ontkomen. Het spijt mij, dat gij mij wensent te ontvluchten. Maar het eenige, dat u ovet blijftis u te onderwerpen aan het on- verrfiijdehjke. Gij zijt mijne vrouw en niels kan dit feit ongedaan maken. iVoor het oogenblik kan ik Engeland niet verlaten, dus schrijf ik u. Ik heb u tut Genèva laten volgen en zal u blijven volgen, waar gij ook mocht wezen. Gij moet mij, dunkt mij, genoeg kennen om te weten dat gij mij niet kunt ontsnappen, en waarom zoudt gij dit ook wenschen? Wees voor mij eerie goede vrouw en ik zal een good echtgenoot voor u zijn. Uw u liefhebbende R. D." Toen de blief geëindigd was bleven wij eenigen tijd zwijgend tegenover elkander zitten, liet was of wij verstomd waren. «Hoe afschuwelijk riep ik ten laatste. gehouden groote vergadering hun besluit medegedeeld om zich van de regeeringspartij af te scheiden, omdat het Kabinet weigert zich te verbinden het ontwerp tot scheiding van kerk en staat in Wales nog in deze zitting tot afdoening te brengen. Het bestuur der admiraliteit heeft bij de regeering een voorstel ingediend tot het aan leggen van ontzaglijke verdedigingswerken te Portsmouth, teneinde aan een groot aantal oorlogsschepen gelegenheid te geven in de haven te vluchten, buiten bereik van vijan delijke torpedo's. De anti-slavernij-vereeniging te Londen heeft de bevestiging ontvangen van het ge rucht dat, in strijd met de internationale verdragen, nog steeds een uitgebreide slaven handel wordt gedreven tusschen Afrika en velschillende Tuiksche bezittingen, meer bijzonder Yemen, De werkstaking der Londensche huurkoet siers heeft aanleiding gegeven tot ongeregeld heden. Bij Hyde-Parko.a. is het rijtuig van een niet-werkbtakend koetsier door een beude van hondeiden weikstakersaangevallenen omver geworpen, waatbij de koetsier een been brak. NOORWEGEN. Het S/orthtng heeft aüe voorstellen, tot invoering van een evenredig kiesstelsel bij de staatkundige verkiezingen verworpen. Het door sociaal-democraten tot liet Stor thing gerichte adres, waarin met geweld wordt gedreigd, althans met het proclameeien eener algemeene werkstaking, indien niet het algemeen kiesrecht wordt aangenomen, is op voorstel van deu voorzitter wegens den onge- pasten vorm ter zijde gelegd. T A L I E. In de Kamei zitting van gisteren heeft Crispi zich verklaard tegen eene motie, waarin vermindering gevraagd werd van het aantal militaiie rechtbanken. De motie ic met 140 tegen 76 stemmen verwerpen. Bij de voortgezette behandeling van het proces m de zaak der Banca Bomantt is eene belangrijke verklaring afgelegd dooi den heer Mazzino, die deel uitmaakte van den raad van bestuur dier bank. Hij ver klaarde dat hij van den vroegere» minister Giolitti 60,000 lire terugontvangen had, die deze uit de bank had getrokken ten dien ste der regeering. Men zal zich misschien herinneren, dat de offirieuse bladen ten tijde dat Bernardo Tan- longo, den gewezen directeur der bank, ge vangengenomen werduitdrukkelijk het bericht tegengesproken hadden, dat minister Giolitti ooit ten behoeve der regeering een beroep had gedaan op de kas der bank. De heer Mazzino getuigde verder, dat de heer Giolitti niet de eenige minister was die hulp gevonden heeft bij de bank. Hij heeft voorg.iiigeis en navolgers gehad, die geput hebben uit de kas der bank. Dat is het." Het is vreesehjk. Dit jonge meisje, verbonden aan een man, dien zij zoo lia.it, dat alleen de gedachte, met hom te moeten leven, haar bijna heeft gedood." Maar welk een vreemdsoortig huwelijk!" zeide dokter Falck. Ja, maar waarom heeft zij er ooit in toe gestemd s-Dat begrijp ik evenmin, en wij kunnen het haar niet vragen." Neen, maar ik kan mij verbeelden, welk een schok haar dien brief moet hebben veroorzaakt. Het is duidelijk, dat, toen zij dien ontving, zij mot zeker was de vrouw vau dien man te zijn. Hoe dit te vei klaren?" Ik dacht een oogenblik na. Kon het zijn, dat de brief niets dan onwaarheid bevatte? Neen; want de schrijver beriep zich, wat de feiten aanging, op Etheleon zelve. Maar waarom had hij haar dan vroeger niet geschreven en zijn rechten doen gelden Ik kon geen antwoord op deze vragen vinden. Het verdient opgemerkt te worden, dat al de leden van den raad van bestuur die gehoord zijn, verklaringen hebben afgelegd ten gunste van Bernardo Tanlongo. PORTUGAL. Uit Lissabon wordt gemeld dat Portugal in zake het geschil met Brazilië de mogend heden raadpleegt en de bemiddeling van Engeland heeft ingeroepen, i S E R T I E. Volgens mededeelingen uit Belgrado gis teren teAVeenen ontvangen is er eene samen- zvvering tegen de dynastie ontdekt op touw i gezet ten gunste van Karageorgewitch, Vol gens de Neus jreie Presse wordt Pasics van deelneming aan deze samenzwering verdacht. S Het hof van cassatie te Belgrado heeft be slist dat het koninklijk besluit, waarbij de ouders des konings in hunne vroegere rechten hersteld woi den, in het gunstigste geval eerst 30 dagen na de uitvaardiging kan in werking treden, zoodat in het aanhangige geval geen i sprake kan zijn van majesteitsschennis. R U M E N I E. 1 De koning is Donderdagavond van Bucha rest naar Sulina vertrokken, tot plechtige opening van het Donau-kanaai. AMERIKA. Te Helena, in Montana, zijn 48 vverkloozen, j wegens het stelen van een spoortrein, tot gevangenisstraffen van twee tot zee maanden j veroordeeld. Te Yakima, in deu staat Washington, is een door een troep vverkloozen vermeesterde i veerboot omgeslagen, waarbij 9 hunner ver- dronken. i SCHIEDAM, 19 Met 1894. j Aangezien alhier in de laatste dagen een paar dlelslallen van geld uit toon bankladen zijn voorgekomen, verzoekt de politie ons daarop de aandacht van winkel houders te vestigen, opdat het hen tot waak zaamheid aanspore. DE THOOKREDE. Het Vaderland getuigt, dat de openings- j rede een niet ongunstigen indruk maakt. De kalme en zakelijke toon der rede, door een zoo bezadigd en hoffelijk man als de heer Roëll 1 uitgesproken, brengt voor een oogenblik alle opwelling van partijhartstocht tot zwijgen, i Maar uit de werkzaamheden vc.u hot Kabinet zal moeten blijken, of het de vooruitstreven- j den kan doen vergeten, aan welken droeven strijd het 't aanzien heeft te danken. De Telegraaf is van meening, dat men al leen een houding van afwachting kan aan- nemen. Hier is geen reactie aan het bewind, inte- j i gendeel de troonrede zet de kiesrechtuitbrei- ilk vind niet, dat wij meer weten dan vóór het lezen van den brief," zeide ik. Neen, wij wc'en zelfs niet den naam en het adres van den tchrijver," antwoordde dokter Falck. •Maar zonder twijfel was hij de man, die de barones heeft bezocht op den dag na miss Stuart's toeval." »Ja, dat ben ik met u eens." »Dan denkt hij nu, dat zij dood is." Dat zal haar in elk geval voor verdere vervolgingen behoeden." Maar zij blijft daardoor in een treurigen toestand. Zij kan nu niet met een ander trouwen." Wie denkt er over om met haar te trouwen vroeg dokter Falck cp geërgerden toon en mij onderzoekend aanziende. Ik gaf hierop geen antwoord, want ik had geen plan hem in mijn vei trouwen te nemen. »Hoe jammer," riep ik, «dat Wij haar zelve niet om inlichting kunnen vragen." •Ja, zeer jammer, maar in de eerste twee jaar is daaraan niet ie denken. Zoodra zij weer ding op den voorgrond; welaan dan, laten wü wachten op de dingen die komen zullen. De Middellurgsche Courant meent, dat de openingsrede eenen guustigen indruk moet maken. Aan beloften is zij arm voor hem, die louter op de hoeveelheid let. Maar het Kabi net neemt de belangrijke taak van zijn voor ganger over en zal daaraan al zijn krachten Wijden. Op welke wijze zal het die taak uit voeren? Wat verstaat de minister Van Hou ten onder breeden grondslag? Ook was de quaestie van het gemeentelijk kiesrecht bij het behandelen van het ontwerp-Tak althans van de baan; nu kan zij sommigen aanleiding geven tot vertraging. Na de pertinente ver klaringen der regeering zullen echter de voor standers eener zeer ruime kiesrechtuitbrei ding, zooals het vorige Kabinet die wenschte, wel doen eene afwachtende en hoogst gere serveerde houding aan te nemen. Met belang stelling ziet het blad de nieuwe ontwerpen te gemoetde oppositie zal de regeering op haren plicht blijven wijzen; »al zal dan altijd, al vervullen de huidige ministers ook hunne toezegging, bij velen dier voorstanders de rechtmatige vraag op de lippen komen: waar om eigenlijk de vroegere mannen aan de groene tafel door de tegenwoordige moesten vervangen worden." De Arnhemsche Courant is van oordeel, dat het ministerie wel de taak der kiesrecht regeling aanvaardt, maar onder eene voor waarde, die met het op de lange baan schui ven der oplossing gelijkstaat. Reden voor deze meening vindt het blad in de aangekondigde gelijktijdige regeling ook van het kiesrecht voor de gemeenteraden, en ia de voorgenomen belastingherziening. Het vreest ook dat een kiesrecht, afhankelijk van belastingbetaling zal worden voorgesteld. De Standaard acht de openingsrede for meel geheel correct, omdat daarin de elec torale quaestie op den voorgrond wordt ge steld, Het blad acht het echter mogelijk, dat de regeling der gemeentefmanciën in verband met de plannen met het kiesrecht voor de gemeenteraden, voor de behandeling van het kiesrecht geschoven wordt. Dit zou eene ver traging veroorzaken, op zich zelve niet zonder bedenking, die een nog ernstiger karakter zou erlangen, indien ook de regeling van hel per soneel aan het kiesrecht moest voorafgaan. In de mededeeling dat de kiesrechtuitbrei ding op breeden grondslag zal geschieden ziet de Standaard eene overwinning behaald door de voorstanders der finale kiesrechtuitbreiding, in elk geval zal die grondslag ons weer eene schrede verder brengen in de goede richting. Eene bevredigende regeling van het kiesrecht, zooals in de openingsrede aange kondigd wordt, verwacht het blad echter niet. Tot den eindpaal zal dit ministerie ons niet brengen. In tweeën zal moeten geschieden, wat de Standaard gaarne in éenen gezien had. sterk en gezond zal zijn, kan de brief haar zonder gevaar in handen worden gegeven. Dan kan die zelfs een goede uitwerking teweegbrengen." «Bedoelt gij 'op haar gezondheid •Neen, op haar geheugen. Een schok heeft het haar ontnomen, een tweede schok kan het haar teruggeven. Maar nu is het daarvoor nog te vroeg." •Wat kunnen wij in dien tusschentijd doen vroeg ik, aan die vreeselijke twee jaar denkende, die nog moesten verloopen voor wij Etheleen dien brief mochten toonen. •Ik zie werkelijk niet, dat er iets te doen zou zijn," zeide hij, na eenigen tijd te hebben ge zwegen. Werkloos blijf ik zeker niot," riep ik levendig. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 6