Zondag N°J 8534. Derde Blad A". 1834. 20 en Maandag 21 Mei. Achtenveert i g-st© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag» Binnenlandse he Berichten. Letteren, Kunst en Wetenschap. Het Huis en de Gezelligheid. UITGEVER: J. ODÉ. U RE AC: BOTEBSTR AAT, 15 2 5T. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke noramer t 1.85. - 2.50. - 0.10. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1,10. Iedere gewone regel meer. - 0.10, Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. SCHIEDAM, 10 Mei 1894. Op Dinsdag 17 April 's morgens werd ter hoogte van het lichtschip de Haaks iri de Noordzee, door Hr. Ms. schoener Argus, be last met het politietoezicht op de visscherij, een Nederlandsche kotter gezien, zóo omringd door Engelsche visschersvaartuigen, datgeene merken kon onderscheiden worden. Vermee- nende dat het een Nederlandsche visscher was, die door de Engelschen werd gemoles teerd, werd een officier per sloep er heenge- sonden. Het bleek toen te zijn het te Schie dam tehuis behoorende vaartuig De Noordster,^ kapitein P. Groeneveld, varende volgens zijne opgave voor rekening van de firma Engers Roelofs en Co. te Schiedam en bezig zijnde jenever, tabak enz. aan de Engelsche vaar tuigen te verkoopen. Dit vaartuig was den 28n Febr. j.l. uitgeklaard naar Helgoland, doch had de plaats zijner bestemming nog niet be reikt. (Maasbode.) Als een bewijs, dat er op den Pinkster bloemendag te Rotterdam nogal een potje verkocht is, kan dienen, dat een tuinier, die er 2500 aan de markt bracht, er slechts 400 mee naar huis behoefde mede te nemen. Het Nutsdepartement Groningen heeft een spaarbank, welke jaarlijks aanzienlijke win sten oplevert en waardoor het mogelijk is onderscheidene nuttige instellingen te steu nen. In het afgeloopen jaar brachten 825S personen f730,703.12 in en werd f 749,901.22 terugbetaald. De schuld bedroeg aan kapi taal en rente f 3,504,742.14, waarvoor aan wezig was f4,152,007.17 of een voordeelig slot van T347,265.63. De school voor volwassenen werd door 100 leerlingen boven 18 jaar bezocht. De af- deeling schonk f 600 voor deze nuttige in richting en voor den cursus iu vrouwelijke handwerken voor dienstmeisjes en vrou wen tevens alles wat hiervoor noodigis. De subsidie van f 800 voor de volksbibliotheek werd tot eene vaste bijdrage van f1000 gemaakt. Voor de uitgaaf van een populair geschrift werd aan de commissie voor de feestviering der reductie van Groningen f 100 toegestaan. Men schrijft ons uit Krabbendijke Hoe groot de verslagenheid is en hoe door ieder gedeeld wordt in den diepen rouw, waarin het gezin van den landbouwer L. O. op zoo droevige wijze gehuld werd, is licht te begrijpen. De 22-jarige zoon van genoem den landbouwer, die het ongeluk had zijn vader dood te schieten, verkeert in een toe stand, die niet te beschrijven is. De over ledene was hier algemeen geacht en was lid van den gemeenteraadhij was 61 jaar en laat een weduwe met 8 kinderen achter. (D.) Uit Maastricht wordt ons gemeld, dat in een hotel aldaar gedurende eenige dagen ver toefd heeft een persoon, wiens signalement volkomen beantwoordt aan dat van den door de Belgische justitie gezochten Russischen baron Ernest d'Ungern Sternberg, ook wel reizende onder den valschen naam van Cyprien Philippowitz, enz. Bedoelde persoon, die Fransch en Duitsch spreekt, kwam te Maastricht daags na de ontploffing op de «Place St. Jacques" te Luik, en vertrok weder den dag vóór den aanslag op de woning van dr. Renson. De justitie te Luik houdt hem voor den anarchist, die de beide aanslagen gepleegd heeft. (AT. B. Ct.) Uit 's-Gravenhage meldt men Werd reeds melding gemaakt dat door een bewoner van de Molenstraat, achter het behang van zijn woonver trek gobelins vraten ontdekt, thans kan dienaan gaande nog worden medegedeeld, dat in het ge heel ontdekt zijn 5 doeken. De verschillende gobelins hebben meerendeels afmetingen van 4 meter lengte bij 3 meter hoogte. De zijdo is zeer goed gebleven. Om elk der teekenmgen is een fraai geborduurde rand. Alle geborduui de voorwerpen, als boomen, bladeren, buizen, herten, enz. enz. zijn frisch van toon. Vt 'gens kenners en oudheidkundigen dagteekenen uize gobelins uit 15e of 16e eeuw. De waarde van de geheele vondst wordt geschat op ruim f 3000. De gobelins waren verborgen achter een dikke papieilaag, waaronder ook nog een courant u»t het begin der vorige eeuw werd aangetroffen. Reeds tal van oudheidkundigen en liefhebbers van kunstvooi werpen kwamen een kijkje nemen en allen zijn 't eens over de kunstwaarde. De opgravingen te Delphi, door de Fransche oudheidkundige school te Athene ondernomen, brengen steeds meer merkwaatdige voorwerpen aan het licht. Onder het laatst gevondene is een stuk van een fries van een der schatkamers, dat 17 meters lang is en waarop een stoet van ruiters en wagens, een rij zittende goden en godinnen en een «Reuzenstrijd" zijn afgebeeld. Die fries wordt beschouwd als een eenig voorbeeld van vroege Attische kunst. Voorts vond men «reliefs'* op poreuzen steen, welke zeer belc.igrijk zijn, zoowel om den stijl als om de vooistelling, alsmede een aantal gedenktafels. Niet vandaag voor het eeist hoert men en terecht weeklagen over het langzaam wegkwijnen der gezelligheiddier echte, welke steeds het hart verheugt en den geest verfrischt. Indien wij toch eerst heden tot de ontdekking van dat verval waren gekomen, zou allicht de ondeugende lust bij ons opkomen, ook dit laatste stuiptrekken der in iederen kring zoo gaarne gewilde op rekening te sein ijven der fin de siècle, dia toch al zooveel op iiaien kerf stok heeft. Neen, dat is van lieverlede zoo gekomen. En do redenon daarvoor liggen voor de hand. Zij zijn voor een goed deel doch vooral niet ge heel het gevolg van de vermeerderde reis- en daaimee verband houdende uitspanningsge- legenheden. In stede echter van ons te verdiepen in deze meerendeels bekende oorzaken, wenschen wij liever op te sporen wat er zoo al vereischt wordt om die echte gezelligheid te doen tieren, met andere woorden de voorwaarden welke zij ons stelt, enkele oogenblikken aan onze aan dacht te onderwerpen. Beschouwen wij haar zóo, met open blik, van de lichtzijde, dan zal bare schaduwzijde, als negatief beeld, wel van zelf aau den dag komen. Want vergeten mag het niet worden, dat men ook gezellig kan bij een zijn waar de samenspiekingen van dien aard zija, dat ze de goede zeden kunnen bederven. Alle echte gezelligheid gaat van huis uitin huis heeft men de kiemen tot haren wasdom te zoeken. Zullen vrienden en ook vreemden daar, waar men hen gastvrij ontvangt, zich recht op hun gemak voelen, dan behooren in de eerste plaats de huisgenooten éen van zin te zijn. Slechts waar in den huiselijken kring die schoone harmonie der geesten en der zielen woont, welke een der uitnemendste geschenken is van het rijke levenkomt over de genoodigden of toevallige bezoekers dat zeker iets, dat hen wel behaaglijk zich doet gevoelen, dat hen er toe bi egt zich vrij en ongedwongen te geven zooals zij zijn. «Huis" worde hier genomen in de uitgebreide beteekenis van dat woord. Niet juist een man met zijne vrouw, omringd of niet omringd door kindei en, is er noodig om het huis te maken, ook waar een broeder en eene zuster, waar twee zusters, ja waar twee vriendinnen samenwonen, kan er eene huiselijkheid ontstaan, welke gaarne een plaatsje gunt aan de gezelligheid. De zwakke sekse, evenwel, kan daarbij moeilijk gemist wordenhoogst zeiden is het gezien dat twee broeders of twee vrienden zich zóo huiselijk hadden ingericht, dat er van gezelligheid sprake kon zijn. Nu dan, deze huisgenooten, door de banden das bloede of der innige vriendschap verbonden, moeten zich dat is eene hoofdvoorwaarde der gezelligheid in elkanders gezelschap recht op hun gemak voelen, moeten schier niet buiten elkander kunnen. In elke aangelegenheid moet de een op den raad des anderen zich vol vertrouwen verlaten en zijne troostredenen bij 1 vlijmend wee moeten hem steeds het liefste zijn. Konten twee vriendinnen overeen met eikander te gaan wonen, dan zal aan deze hoofdvoorwaar de wel steeds voldaan worden, want wat anders dan wederkeerige oprechte gehechtheid bracht haar te zamen 7 Minder zeker zal dit het geval zijn waar het een paar zusters geldt die, onge huwd gebleven, door de natuur op elkander zijn aangewezen als de ouders haar zijn ontvallen, ook wanneer zij om hare wijd uiteenloopende geestesrichting met zoo juist bij elkander passen. Evenmin zeker, waar een broeder zich verplicht acht te zorgen voor eene ongehuwde zuster, die hem misschin Ii_'ig niet sympathiek is. Aan zulke verhoudingen valt, helaasniet veel te veranderen, doch zulk gedwongen samenwonen kan de gezelligheid onmogelijk bevorderen. Hoe staat bet echter met de innigste en ge; wichtigste aller verhoudingen in het leven, met die tusschen man en vronw Daar zij berust op eene vrije keus van weerszijden, zou men raeenen dat zij, gelijk bij het samenwonen van twee vriendinnen, moest gegrondvest zijn op de volkomenste overeenstemming der zielen. De ervaring leert, dat dit helaasmaar al te dik wijls niet zoo is. Dat komt hiervandaan, dat de wederzijdsche keuze slechts schijnt vrij te zijn, maar het in de werkelijkheid niet altijd i s bij menig man geeft, in steê van sympathie des harten, blinde natuurdrift, ook wel berekening, den doorslag, terwijl een aantal meisjes zich tot een huwelijk Jaten ovei halen öf omdat zij on verzorgd zouden achterblijven, öf omdat de vrees haar bekruipt «oude vrijster" te worden. Van daar dat die volle overeenkomst der geesten, welke het hoogste geluk des huwelijks uitmaakt, tusschen man en vrouw maar al te dikwijls ont- bieekt. En ontbreekt ze; begrijpen man en vrouw hun eigenbelang niet, ja hebban zij zelfs geenerlei belangen gemeen; zijn zij niet over en weer elkanders aangenaamst en meest opbeu rend gezelschap, dan is ook de rechte gezellig heid binnenshuis niet mogelijk. Dan verveelt men zich en tracht het geluk elders te zoeken dan loopt het gelijk dat in groote gemeenten zoowei als in kleine reeds de overheerschende gewoonte is hierop uit, dat ieder zijn weg gaatde man ter gelegen of ter ongelegen tijd zijn vrienden in sociëteit of koffiehuis opzoekt, en de vrouw bezoeken aflegt of koffiekransjes houdt. Gaan, daarentegen, man en vrouw in elkander op, verstaan zij elkander volkomen, raken haar zijn geestelijke belangen en omgekeerd, dan ont wikkelt zich vanzelf die echte gezelligheid, wel ke den geest verfrischt en het hart verheugt. Vooral de avonden zijn in zulke gezinnen recht gezelligoverdag heeft ieder zijn eigen werk en kan dus van elkanders gezelschap weinig of niet genoten worden. Maar des avonds De vrouw is muzikaalmisschien is haar man dat niet, maar dan weet hij toch allicht goede muziek op prijs te stellen en luistert gaarne als zij hem een schoon lied voorzingt of een adagio van Beethoven voorspeelt. Ondertusschen komen een paar vrienden, statig genood, of ook wel onge nood, den kring vergrooten. Zijn nu die vrien den toevallig ook muzikaal, dan wordt het be paald een muziekavondje. Zijn zij dat niet, dan kan het er evengoed gezellig toegaandan on derhoudt men zich, levendig en ongedwongen, over de vragen van den dag, over kunsten lite ratuur. Niet twee aan twee, op fluistertoon, dat zou de ware gezelligheid niet ten goede komen neen, er ontwikkele zich een gesprek, aan

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 9