A0. 1894. V/oensdag 23 Mei. (M°. S535 Eersle Blad •A-cIatenveertig-ste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: T. ODÉ. Bnitenlandsche Berichten. duitschland. J Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Aftonderlij ke nommers f 1.85. 2.50. 0.10. KVREAr: BOTBRSTBAAT, B 2». Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De keizer heeft geweigerd zijn goedkeuring te hechten aan het plan, de Berlijnsche ten toonstelling van 1896 te houden op het terrein van het hippodröme aan het eind van den Thiergarten. Hij heeft verklaard, dat hij Witzleben de geschiktste plaats voor de tentoonstelling acht. Daar de Berlijnsche sociaal-democraten niet bereid zijn te voldoen aan den eisch der ver- eeniging van bierbrouwerijen om den boycot van zeven brouwerijen op te heffen, heeft de vereeniging besloten geen bier te leveren aan de bierhuizen, welke tot dusver door ge zegde brouwerijen werden bediend, terwijl de brouweiijen in de provincie de waarschu wing hebben ontvangen dat, wanneer zij het wagen bier te leveren aan die huizen, haar de meest mogelijks concurrentie zil worden aangedaan. Vooral om zijne gevolgen heeft deze strijd een zeer ernstig karakter. Aan de Voss. Zeitg. wordt uit Munehen geseind dat het Beiersche Heerenhuis (samen gesteld uit 10 prinsen van den bloede, 3 j, grootwaardigheidsbekleeders, de hoofden van 19oud-adellijke familiön en 24andere erfelijke leden, benevens de hoofden der katholieke en protestantsche geestelijkheid en 16 door de kroon voor hun leven benoemde leden) in ge heime zitting besloten heeft den krankzinnigen koning Otto vervallen te verklaren van den troon en den prins-regent Luitpold tot koning uit te roepen. Graaf Preysing zou belast zijn met de Kamer van afgevaardigden over die regeenngs-veiandering te onderhandelen. De uitslag der stemmingen, Donderdag door het internationaal mijn werk erscongres te Berlijn gehouden, heeft de Fransche, Belgische, Duitsche en Oostenrijksche afge vaardigden ten zeerste verbitterd. Volgens hunne bewering toch is de Engelsche voor zitter Wilson zeer autocratisch te werk gegaan, door geen rekening te houden met het aantal aanwezige afgevaardigden, maar alleen liet cijfer der door hen vertegenwoordigde mijn werkers te laten gelden. Op die wijze hadden de Engelschen telkens de overwegende meerderheid, en werd ook het van Duitsche .zijde ingediende voorstel tot wettelijke vast stelling van een minimum-loon verworpen. Toen ten slotte de Engelschen verklaarden dat Vrijdagnamiddag het congres zou worden gesloten, omdat zij naar huis moesten, en in verband daarmede nog eenige voorstellen werden afgehamerd, steeg de woede ten top. De Fransche gemachtigden Calvignac en Lamendin piotesteerden heftig legen Wil sons machtsmisbruik; andere gemachtigden schreewden daar tusschendoor, en eerst na -een kwartier was men zoover uitgeraasd, dat Lamendin zich kon verstaanbaar maken en den wensch uitsprak, dat ten minste twee Engelsche gemachtigden zouden blijven om aan de verdere beraadslaging deel te nemen. Hij kreeg evenwel geen antwoord meerde Engelschen verlieten gezamenlijk de zaal, zoodat voor de Duitschers Fi anschen en Bel gen niets overbleef dan te besluiten, zonder hunne medewerking Zaterdag het congres voort te zetten. Aan het na-congres hebben Zaterdag toch ook nog een paar Engelsche gedelegeerden deelgenomen, zoodat men in betrekkelijken vrede is gescheiden, onder verklaring, dat men een volgende maal elkander beter hoopte te verstaan, daar eigenlijk de groote taalver warring van alles schuld was. De volgende bijeenkomst wordt gehouden te Parijs. F E A 5 K B IJ JL Zaterdag heeft de Kamer de beraadslaging over het wetsontwerp tot afschaffing van de openbaarheid der terechtstellingen hervat. Terwijl de heer Vaillant aandrong op af schaffing van de doodstraf, meende de heer Leveillédat het oogenblik daartoe slechter ge kozen zou zijn dan ooit. Nadat art. 1 van het tegen-ontwerp, strekkende tot afschaffing der doodstraf, met 353 tegen 150 stemmen ver worpen was, werd over het eerste artikel van het ontwerp betreffende de openbaarheid gestemd. Het werd eveneens verworpen, met 267 tegen 232 stemmen. De minister Spuller heeft bij de onthulling van een standbeeld voor den taalkundige de Lhomond te Chaulnes een toespraak ge houden tot de geestelijkheid. De heer Spuller erkende dat veel misverstand vermeden zou vrordeu en tal van moeilijkheden opgelost, indien de geheele geestelijkheid eene zoo verzoenende houding aannam als de bisschop van Amiens. Concordaat beteekent eendracht, en nietantagonisme de minister acht zich gelukkig, daaiop te, kunnen wijzen nu de minister-pi esident nog dezer dagen de plich ten, zoowel van de eene als van de andere party, zoo juist heeft afgebakend. De bisschop van Amiens verklaarde zich ingenomen met deze woorden van den mi nister, die aan de verzoenende houding van zijne geestelijkheid recht heeft doen weder varen. De uiterste linkerzijde der Kamer, door Canaille Pelletan bijeengeroepen, heeft be sloten dat eene nieuwe interpellatie zal wor den ingeleid over de kerkelijke politiek der regeering. De groep zoekt daartoe den steun der sociaal-demociaten, welke haar van te voren wel veizekerd is, en van de radicale linkerzijde, die gelukkig wat moeilijker te ver werven zal zijn. Deze indicalen toch hebben Donderdag öf zicli onthouden of voor de motie-Leygues gestemd. De anarchist Emile Henry is gisterochtend ten 4 ure 10 min. te Parijs ter dood gebracht. Geen enkel incident deed zich voor. De werkstaking te Trignac is geëindigd. Het werk zal hervat worden overeenkomstig de voorwaarden, door de maatschappij aan geboden. Alle werklieden worden weder n dienst genomen, behalve de puddlers, wier werkplaatsen voorgoed gesloten zijn. R S L A N D. Uit St. Petersburg zijn te Berlijn onder scheidene berichten ontvangen, volgens welke de onlangs plaats gehad hebbende talrijke arrestatien van nihilisten het bestaan eener over St. Petersburg, Moskou en andere steden verbreide geheime vereeniging geopenbaard hebben, die sociaal-revolutionnaire doeleinden en politieke hervormingen beoogde. De deel nemers bestaan voor het grootste gedeelte uit studenten en kleine ambteuaren. Volgens sommige berichten zjjn by de gearresteerden slechts revolutionnaire geschriften en druk werken, proclamation aan den czaar etc. ge- vonden. Dij de dochter eenet generaais- weduwe is eene correspondentie in cijferschrift ontdekt, met den sleutel tot de cijfers. In het geheel zijn 26 jonge lieden in de Peter- Paulvesting opgesloten. Volgens een andere lezing zon de samenzwering van meer be- denkelijken aard zijn, daar er ook ontplofbare stoffen gevonden en 72 studenten ge arresteerd zouden zijn, alsmede driehoofden der nihilisten, nl. de schiijver Paul Struwe, de hoofdingenieur van den Witebsker spoor weg Koselow en de uit Siberië teruggekeerde Nathanson. Toevallig zou ook bij een biand op "WassiliewskiOstrow het bekende mhi- listenhoofd prins Krapotkin in handen der politie gevallen zijn, die met zijn geliefde sedert korten tyd onder een valschen pas te St. Petersburg vertoefde. In politieke kringen wordt ook aan deze gebeuitenissen geen bui tengewoon gewicht gehecht, maar opgemerkt, dat sedert jaren steeds ernstige berichten omtrent nihilisteu rnet veel ophef openbaar gemaakt werden, zoo vaak de Russische re geering financieele operatiën van eenige be- teekenis in den zin had, of wanneer de czaar bijzonder sterk blijk gaf van eene vreedzame politieke gezindheid. OOSTENRIJK. Het huwelijk van prins August Leopold van Coburg met aartshertogin Carolina zal den 30n dezer in de hofkapel te YVeeuen worden voltrokken. Het handelsverdrag tusschen Oostenrijk en Rusland in Zaterdag te St.-Petersburg onder teekend. Oostenrijk verkrijgt daarbij behan deling als meest begunstigde mogendheid. In de zitting van de Hongaaische Kamer van Zaterdag heeft de minister van justitie, de heer Szilagyi, in antwoord op de heftige aanvallen van den oppositie-leider Ugron, met aandrang de reeds vroeger afgelegde verklaringen omtrent het ontwerp tot invoe ring van het burgerlijk huwelijk herhaald. Be beraadslaging werd daarna gesloten en de stemming uitgesteld tot Maandag. De Hongaarsche Kamer heeft het ontwerp tot invoering van het burgerlijk huwelijk gisteren wederom aan het Huis der Magnaten toegezonden. ITALIË. De Kamer beraadslaagde gisteren zonder eenig voorval van beteekenis over de financi eele maatregelen. Het oorlogsbudget werd met 229 tegen 198 stemmen goedgekeurd. In het proces tegen den afgevaardigde de Felice c. s. door het gerechtshof te Palermo heeft de procureur des koning» tegen den afge vaardigde een gevangenisstraf geëischt van 22 jaar, 3 jaar politietoezicht en vervallenverkla ring van zijn mandaat. Tegen de andere be schuldigden werden straffen geëischt van 18 jaar eenzame opsluiting tot 8 jaar gevangenis. Uit Rome wordt aan de Daily Chronicle ge meld dat de oprichting eener Engelsche maat schappij V00'" het monopolie van den handel in alcoholische dranken en den invoer in Italië, bevestigd wordtde maatschappij zou jaarlijks 47 millioen aan de schatkist moeten uitkeeren. Zoodra de overeenkomst gesloten is, zal de invoer van alcoholische dranken bij konink lijk besluit verboden worden. SPANJE. Men meent dat een afbreken der onderhan delingen over de verlenging van een modus vivendi voor het handelsverdrag tusschen Duitscliland en Spanje niet te vermijden zal zyn. De opperkrijgsraad te Madrid heeft de uit spraak van den krijgsraad te Barcelona en daarmede het doodvonnis bevestigd, geveld o\ er de vijf anarchisten Cerezuela, Solas, Ars, Sor- bas en Bernart, die meiieplich tig zijn geweest aan den befaamden bommenaanslag in den Lïceo-schouwburg te Barcelona en aan dien op maarschalk Maitinez Campcs, verleden jaar September. Ze zullen waarschijnlijk nu wel reeds in den Montjuich-citadel zijn gefusileerd. PORTUGAL. De leden der oppositie in de Kamers heb ben een manifest uitgevaaidigd, waarin zij protesteeren tegen het uitstel van de byeen- roeping der Cortes. S E B Y I E. De koning heeft eane proclamatie aan de bevolking uitgevaardigd, waai in hij met nadruk wijst op de gebleken der grondwet en de Hans- tochten der partijen, en de schorsing gelast der grondwet van 1888 met oepahng, dat die van 1869 weer in werking zal treden. De minister Nicolajewilch heeft zijn ontslag ingediend. De koning heeft aan het kabinet zijn volle vertrouwen betuigd en alle ministers in hun ambt bevestigd. Een tweede koninklijk besluit, uitgevaar digd op voorstel der ministers, bepaalt de

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1