Sïnnenlandsche Berichten. opheffing van alle wetten, rakende de druk pers, degemeenten en de verkiezingen, welke in strijd zijn met de grondwet (dus met die van 1869). De oud minister-president Nicolaas Chris- titch is benoemd tot voorzitter van den nieu wen Raad van Statede heer Vulkowitch tot ondervoorzitterllebovitch tot voorzitter van het nieuwe hof van cassatie Stephanowitch tot voorzitter der rekenkamer. "Wegens verduistering van zegels en post zegels in het ministerie van financiën, waar bij de staat voor millioenen benadeeld is, zijn vier hoofdambtenaren tot 7 jaar, twee andere tot 5 jaar gevangenisstraf veroordeeld. A M E R I K A. Te Montana heeft weer een bende van 25 werkloozen zich meester gemaakt van een spoortrein. De directie liet den trein ont sporen, zoodat deze van den dijk stortte en zes der rooveis ernstig gewond werden. Allen werden gevangengenomen. De Yaqui-Indianen iu het Noordwesten van Mexico hebben eene overwinning behaald op de Mexicanen. Een troep Indianen wist eene afdeeling van 500 soldaten in eene bergengte te lokken en viel toen op zijne weerlooze vijanden aan met reusachtige rotsblokken, die zij naar beneden wierpen. De vluchtende soldaten werden met geweersalvo's achter volgd. 200 dooden of gewonden bleven op de plaats van het gevecht, en men vreest, dat de buitengewoon wreede Indianen de gewonden op afschuwelijke wijze hebben afgemaakt. De Britsche regeering heeft aan haren gezant te Rio Janeiro de bescherming der Portugeesche onderdanen opgedragen. Het schijnt thans dat de bevelhebber der Mindello reeds geruimen tijd te voren aan admiraal de Gama en zijne mannen eene schuilplaats aan boord der Portugeesche oor logsschepen heeft aangeboden, voor het geval de kans der wapenen zich tegen hen mocht keeren, hetgeen in strijd zou zijn met de hem door zijne regeering voorgeschreven neutrali teit. De rivier Juniata in Pennsylvania is buiten hare oevers getreden en heeft de steden Tyrone en Hollidaysburgh overstroomd. Er is groote schade aangericht, de oogst is ver nield, bruggen zijn ingestort. Men vreest nog voor verdere verwoestingen. Volgens nadere berichten hebben de over- stroomingen ontzettende verwoestingen aan gericht in de geheele bergstreek van Penn- sylvanië en het westelijk deel van den staat New-York. De spoorweg- en de telegrafische verbindingen zijn verbroken. Te Johnstown en Wiiliamsport in Pennsyl vania zijn huizen en bruggen weggeslagen. De inwoners namen de vlucht naar de heuvels. De vernieling te Wiiliamsport wordt op een millioen dollars geschat. Er zijn twee personen te Pittsburg verdronken en twee te Johnstown. Ofllcieele Berichten. Bij kon. best. van 19 Mei is mr. J. G. Gleichman benoemd tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaa], voor het tijdperk der tegenwoordige zitting. Bij kon. besl. is aan jhr. mr. J. Roëll, te 's-Gravenhage, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van het college der zeevis- scherijen. SCHIEDAM", 22 Mei 1891. Vergadering van den getjpeenteraad op 22 Mei 1894, des namiddags ten kwartier vóór 2 ure. Tegenwoordig waren 19 leden, afwezig de heeren Roelants en Schuurman. Na vaststelling der notulen der vergadering van 8 Mei kwamen de volgende stukken in, welke overeenkomstig art. 10 le lid regl. van orde ter visie hebben gelegenvan burge meester en wethouders, missive ten geleide van de toegezegde gespecificeerde opgaaf omtrent enkele begrootingsposten, dienstl893 waarop in de laatst gehouden raadsvergade ring overschrijving geschieddeop voorstel van den heer Elzevier Dom aangehouden tot na de behandeling der aan de orde gestelde onderwerpen, in verband met eenige op merkingen, die hij nog wenschte te maken bericht van den heer C. J. YVouterlood, dat de benoeming tot lid der voorlich tingscommissie voor de inkomstenbelas ting door hem niet kan worden aangeno men, kennisgeving; adres van den heer A. Nolen, gemeente-architect alhier, om eervol ontslag uit die betrekking met ingang van 1 Augustus a.s. wegens zijne benoeming tot Fabriek-landmeter van Schieland, ter visie gelegd ter behandeling in eene volgende vergadering; adres van den heer dr. B. Koster, leeraar aan de hoogere burgerschool alhier, met verzoek hem na 10 Juli a.s. wannoer hij den leeftijd van 70 jaren zal hebben bereikt alsnog voor een jaar in zijne genoemde betrekking te continueeren, om advies in handen gesteld der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs; adres van J. Hoek Az. alhier, commissionnair in effecten, met verzoek om aanstelling tot makelaar in effecten, beleeningen, prolonga- tiën en disconto's, om advies in handen ge steld der Kamer van koophandel en fabrie ken adres van de directie der stearine- kaarsenfabriek sApollo" alhier, om teniet- doening van den aanslag dier fabriek in de plaatselijke directe belasting, dienst 1894; adres van P. J. van der Ree alhier, houdende bezwaar tegen zijnen aanslag in de plaatselijke directe belasting dienst 1894, beide adressen ter visie gelegd ter behandeling in eene vol gende vergadering; bezwaarschrift van J. Kat tegen zijnen aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1893/4, om onderzoek en rapport in handen gesteld der commissie voor de plaatselijke belastingen; adressen van J.N. Burgerhoudt, gemeente-ont vanger te Enkhuizan T. J. W. Daniëls, ge? meente-secretaris te VelsenT. A. Haane brink, ambtenaar bij het dept. van financiën te 's-HageC. R. Bentfort, gemeente-ont vanger te Vlaardingen N. Cos, gemeente ontvanger te Monster; L. Yeenenbos, aspi rant-surnumerair der registratie en domeinen te Rotterdam, om benoeming tot ontvanger dezer gemeente ter visie gelegd om op die adressen voor zooveel noodig te letten, wan neer het doen eener benoeming tan gemeente ontvanger aan de orde zal zijn. De later ingekomen stukken zijn missive van de Gedeputeerde Staten dezer provincie, ten geleide van het door hen goedgekeurde 2e suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1893/4, aangenomen voor kennisgevingmissive van de Gedeputeerde Staten dezer provincie ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 8 dezer tot het doen van af- en overschrij vingen op de gemeente-begrooting voor 1893, aangenomen voor kennisgevingrapport der commissie van fabricage op het in hare handen gestelde adres van het weeshuis der hervormden; missive van de commis sie van toezicht op het middelbaar onder wijs niet bericht dat zij meent dat eene gelijksoortige regeling der jaarwedden van de leeraren aan de middelbare scholen, binnen de grenzen van het totaal bedrag, dat thans aan hen voor jaarwedde wordt uitgekeerd, zooal niet onuitvoerbaar, toch zeker niet ge- wenscht isen op dien grond voorstellende de jaarwedden thans onveranderd te laten, doch die, by eventueele vacaturen, aan eene herziening te onderwerpen rapport dierzelfde commissie op het voorstel van den heer Loncq, tot wijziging van art. 4 van het huishoudelijk reglement op de middelbare scholen, ter visie gelegd ter behandeling in eene volgende verga- dei ing; bezwaarschrift van P. J.Nagtegaal tegen zijnen aanslag in de plaatselijke directe be lasting naar het inkomen, dienst 1893/4, om advies in handen gesteld der commissie voor de plaatselyke belastingen; adressen van J. Eggink, ambtenaar ter secretarie te Wasse naar, en W. Lotsy, gemeente-ontvanger te Gouda, om benoeming tot ontvanger dezer gemeente ook deze adressen werden ter visie gelegd om er op te letten, wanneer de be noeming van een gemeente-ontvanger aan de orde zal zijn. Tot lid der commissie van voorlichting voor de inkomstenbelasting werd gekozen de heerj Th. E. J. Kramers (met den benoemde stond op de voordracht de heer G. H. Timmerhaus) liet ontwerp-besluit tot betaling uit den post voor onvoorziene uitgaven der gemeente-be grooting voor 1893, ten bedrage van f35, en dat der gemeente-begrooting voor 1894, tot een bedrag van f590.08, werd vastge steld het verzoek van J. Wijzenbroek om ontheffing van zijn aanslag in de inkomsten belasting, dienst 1893/4 werd afgewezen, om dat art. 14 der verordening tot heffing dier belasting, in het geval waarop de adressant zich beroept, geen wijziging van den aanslag toelaataan J. J. Zoetmulder werd, op zijn verzoek, ontheffing van plaatselyke directe belasting verleend over 8 maanden ten be drage van f 20 voor de op 23 April j.l. in andere handen overgegane branderij aan de Bakkerstraat no. 15. Alsnu was aan de orde de missive van de Gedeputeerde Staten dezer provincie, eenige bemerkingen bevattende omtrent de hun in afschrift gezonden verorde ning op het bouwen enz.de commissie voor de strafverordeningen had daaromtrent rapport uitgebracht, waarin aan de gemaakte be merkingen werd tegemoet gekomen burge meester en wethouders stelden voor de ver ordening in den aangegeven zin te wijzigen en deze, onder dagteekening van heden op nieuw vast te stellen, waartoe met algemeene stemmen werd beslotenhet voorstel van het raadslid, den heer Elzevier Dom, om te bestuiten tot intrekking van 's raads afwij zende beschikking op het verzoek van den waagmeester, en daarentegen te besluiten aan dien ambtenaar uit te betalen het hem voor die betrekking toegezegde traktement van f500, totdat door hem eene betrekking zal zijn aangenomen, welke werkelijk f200 op levert zullende alsdan zijne bezoldiging als waagmeester op f 300 worden gesteld, lokte opnieuw discussie uit. Burgemeester en wethouders hadden schriftelijk hun prae- arlvies daaromtrent uitgebracht, hetwelk strekte om het voorstel van den heer Elze vier Dom te verwerpen. De heer Elzevier Dom meende, dat de eerlijkheid en de goede trouw, het hoogste goed van den mensch, zoozeer bij deze zaak betrokken waren, dat de gemeente, door zijn voorstel niet aan te nemen, hare reputatie op dat punt op het spel zou zetten. Wij heb ben hier meende hij te doen met een bilateraal contract, dat niet door éen der par tyen willekeurig inocht geschonden worden. De heer De Groot meende echter, dat iu de aanstelling van den waagmeester iets con tractueels zou gelegen zijn, maar meende dat de raad ten allen tijde bevoegd was om het loon van den waagmeester aan eene nadere regeling te onderwerpen. Met den heer Elzevier Dom was hij het echter volko men eens, dat vermindering van loon, vooral waar het oeconomisch zwakken geldt, niet dan bij hooge noodzakelijkheid mocht geschie den. De heer Van Erpeoum stelde voor, in verband met de wijze waarop de zaak bij den raad was ingeleid, de behandeling ter nadere overweging nog eens tot eene volgende vergadering uit te stellen. Dit voorstel werd echter verworpen, waarna de raad zich ten slotte met 12 tegen 7 stemmen, met het ongunstig praeadvies van burgemeester en wethouders vereenigde. Het verzoek van de firma H. J. Plant Co. om continuatie van huur van gemeentegrond werd hierop overeenkomstig het schriftelijk voorstel van burgemeester en wethouders, met algemeene stenamen toegestaan. Na de mededeeling van het dagelijksch bestuur, dat de cursus aan de hoogere bur gerschool dit jaar den 14den Juli a.s. zai eindigen, was het woord wederom aan den heer Elzevier Dom, in verband met het zoo straks aangehouden onderwerp. In eene uitvoerige rede zette deze spreker uiteen, dat de meeste overschrijvingen, die in het vorige jaar hadden plaats gehad, het ge volg waren van genomen raadsbesluiten, zoo dat het verwijt, door den heer Maas in de vorige vergadering gedaan, als zouden de nieuwopgetreden wethouders bij hun optre den een Augias-stal te reinigen hebben ge vonden, alleen de commissie van fabricage zou kunnen treilen. De heer Maas verklaarde niet te begrijpen, dat de heer Elzevier Dom zich persoonlijk de door hem gebezigde woorden zoozeer had aangetrokken, die hij overigens met klem bleef handhaven. Zoo wees hij nog op tal van voorbeelden, dat bij gemis aan behoorlijke controle inder tijd aan de gemeente tegen belachelijk hooge prijzen geleverd was, e a. was er petro leum gekocht voor 10 cent den liter, in een tijd dat de handelswaarde niet meer dan 4 cents bedroeg 1 Aan den tegemvoordigen wethouder van financiën bleef natuurlijk niets anders over, dan onder de mandaten voor dergelijke leverantiën eenvoudig zijne handteekeningte zettende sedert ingevoer de verplichting, dat bij ieder mandaat de reke ning moest worden overgelegd, had intus- schen reeds goede vruchten afgeworpen. Ook de heer Visser kwam op tegen enkele details, door den heer Elzevier Dom aange voerd. De deuren der vergaderzaal werden hierop op last van den voorzitter gesloten en na eenigen tijd heropend. Op voorstel van burgemeester en wethou ders werd hierop besloten bij Gedeputeerde Staten stappen te doen om de jaarwedde van den gemeente-ontvanger vast te stellen op f 2200 en den zakelijken borgtocht voor dien ambtenaar te bepalen op f 30,000. Ten slotte besloot de raad nog, na vrij langdurige discussie, tegen den heer W. Beffers een rechtsvordering in te stellen voor een bedrag van f82,144.80, verminderd met de door dezen in pand gegeven effecten, met machtiging op den burgemeester om voor de gemeente in rechten op te treden. De vergadering werd daarna gescheiden. Bij de gisteren alhier gehouden keuring van paarden voor militairen dienst werden 24 van de 125 aanwezige paarden voor de commissie gebracht. Slechts 3 paarden wer den geschikt bevonden, nl. 2 van de firma Yan Deventer en Co. voor de trein-compagnie en 1 van den heer S. C. van Waalwijk van Doorn voor den dienst in de batterijen. Hier ter stede hebben zich drie gevallen van roodvonk voorgedaan. De ministers van justitie en van koloniën, de heeren Van der Kaay en Bergsma, ver trokken gisterochtend naar Soestdijk, ter audiëntie bij H, M. de Koningin-Regentes. HH. MM. de Koningin en de Koningin-Re gentes hebben ieder f250 geschonken aan het conservatorium der afd, Amsterdam van de Maatschappij ter Bevordering der Toon kunst". De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 19 Mei bedroeg bij de Nederlandsche Bank f 2,371,510.82 en bij de betaalmeesters- 1,438,386.04"Vr Te zamen 3,809,896.86V*. A

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2