Belastim op Wrijft- ei antlere Mmste. I- Yerldezingen. P E Pt T E L E_G li A A E. Post en Telegraphie. O ii tl e r w ij s. Armenzorg. Reoh tza keu. De gewone audiëntie van den minister van „orlog zal Donderdag 24 dezer niet plaats hebben. De ministers hebben zich, kort na hun optreden, aan de voorbereidende werkzaam heden gezet voor de samenstelling van de staatsbegrooting voor het volgend dienstjaar. De minister van binnenlandsche zaken heeft de burgemeesters door de commissarissen der Koningin doen uitnoodigen voortaan in de declaration wegens gedane verschotten in zake onteigening van goederen uit kracht der wet van 4 December 1872 (Staatsblad no. 134) te doen vermelden de z i e k t eter zake waarvan onteigening heeft plaats gehad. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bj koninklijk besluit van 18 April hetaddi- tioneele recht op suikeren kotfie in de haven van Piraeus verminderd is van 5 pCt. op 2»/j pCt. boven het douanetarief. Stct Hr. M, de Koningin-Regentes beeft den minister van oorlog gemachtigd tot invoering van de door den vorigen minister, ten be hoeve van de onderofficieren der infanterie, ontworpen en voorgestelde modellen van schouderpassanten, halssnoer, sabelkwast, schako-bal en pompon. De staatscommissie, beiast met het afnemen van het examen bedoeld bij art. 11 der wet op het notarisambt, zal hare zittingen hou den in het «Gebouw voor Kunsten en Weten schappen", Zwarteweg no. 7,te's-Gravenhage, op Maandag 2 Juli en volgende dagen, des voormiddags te 10 uren. (Stct.) De rijkscommissie voor de examens ter verkrijging van een diploma ais stuurman aan boord van koopvaardijschepen, zal, overeen komstig het bij koninklijk besluit van 17 Juni 1891 (Stil. no. 106) vastgestelde regiement voor dieexamens, aanvangende den 12n Juni, te 9'/s uur, zitting houden te Amsterdam, in het raadhuis aldaar. De buitengewone vergadering der Provin ciale Staten van Zuid-Holland tot verkiezing van eeu lid der Eerste Kamer (vacature Van Gennep) is bepaald op Dinsdag 12 Juni. De Standaard deelt mede, dat er zich ook een anti-revolutionnaire fractie georganiseerd heeft, bestaande uit de heeren Van Alphen, 't Hooft, Kuyper, Lucasse en Seret. De Standaard vindt het in overeenstem ming met de parlementaire atmosfeer, dat de antirev. Kamerclub in tweeën gedeeld ge raakt. In de gegevenomstandigheden is daar ook niets op tegen, meent zij. En dat beide deelen zich anti-revolutionnair noemen be- wjjst hoe sterk die naam nog in trek is. Hoogst zonderling echter vindt de Stand. .het dat de club-Lohmau onder hare leden opnam graaf Van Limburg Stirum, die jarenlang geregeld als tegen-carididaat tegenover de antirev. partij dienst deed, die nog pas in Schiedam en in Katwijk Van der Borch en Donner verdrong en die nog op 't oogenblik in Katwijk Reekers steunt om Donner te weren. «Dezen openlijken tegenstander, die thans instemming met het program van '78 schjjnt betuigd te hebben, neemt de heer Lobman in zijn fractie op. Een zonderlinge combinatie Onzedelijke praktijken! Onder dat opschrift schrift de Kamper Cf. het volgende In eene vergadering van de katholieke kiesvereeniging te Rotterdam werd gezegd, dat, wanneer de katholieken aldaar de liberale candidatuur van den heer Van Gennep steun den, de liberalen (wel te verstaan die van de anti-Takkiaatische fractie) in de districten te 's-Gravenhage en Katwijk zouden helpen de ultramoritaansche candidate' 'e doen kiezen. Dit werd met zooveel stelligheid gezegd, dat men hoe ongelooflijk het ook scheen wel denken moest aan een afspraak. Al spoedig bleek, dat althans in Den Haag maar weinige liberalen geneigd waren zich met zulke kwade praktijken in te laten. De anti-Takkiaansche liberalen traden daar met een eigen candidaat op. Maar anders was het in Katwijk. Daar ver scheen in eene vergadering van kiezers, door de ultramontaansche kiesvereeniging belegd, zoowaar een liberaal lid der Tweede Kamer, de heer Plate, om den Roomscheu candidaat aan te bevelen Het vermoeden, dat er een afspraak was gemaakt, vond hierin zijne bevestiging. Men staat ontsteld, dat zulke dingen mo gelijk zijn Hoe hebben alle liberalen steeds het ge konkel der Amsterdamsche radicalen met de clericalen afgekeurd. En terecht. Dergelijke afspraken bij de stembus zijn in de hoogste mate onzedelijk en door niets te verontschul digen, ook niet door den angst, waarin de anti- Takkianen blijkbaar voortdurend leven, dat hun de bij verrassing verkregen overwinning wedfr ontgaan mocht. Wij willen aannemen, dat brj den heer Plate, toen hij zich met deze politieke scha- eherij inliet, de koopman voor een oogenblik den politieleen man verdrongen had. Maar voor de waardigheid en de eer der liberale partij is het te hopen, dat men in het ver volg van dergelijk geknoei bij de stembus zal verschoond blijven. Het bestuur der «Vereeniging van Burger- fyke Ingenieurs" heeft aan de leden bekend gemaakt, dat aan de gehouden stemming over de al of niet wenscheüjkheid van invoe ren van een octrooiwet in Nederland door 1*18 leden werd deelgenomen. Van dezen verklaarden 92, dat zij die in voering als gewenscht beschouwen 24 leden achtten haar daarentegen ongewenscht en 2 onthielden zich van een oordeel. Zaterdag is te Overschie nabij Delftshaven ten huize van Z. Wenteler een geval van pokken geconstateerd. Dit is het tweede geval in die gemeente, waarvan een met doodelij- ken afloop. Op de Blaak te Rotterdam liet gisternamid dag een man uit zijne portemonnaie eenig geld vallen, hetgeen door twee jongens van 10 en 11 jaar gezien werd. Fluks raapte een der jongens een geldstukje op en meende zich daarmede uit de voeten te maken, toen de man hem bij den nek greep en aan een politie-agent overgaf. Toen bleek dat de beide jongens uit Schiedam waren weggeloopen, waarheen de politie hen des avonds terug bracht. Te Rotterdam is Zondag uit Oudevvater geboeid aangebracht en ter beschikking van de justitie gesteld de aldaar door den veld wachter aangehouden 28-jarige Martinus Kuipers, verdacht van den doodslag den 17a dezer onder Plillegersberg gepleegd op Ever- dïna Grobe, weduwe Gerardus Breegart. Hy werd te Oudewater aangehouden op aanwijzing van een beambte van de stoom- bootdienst «Estafette", wien hij inlichtingen vroeg aangaande het passeeren der- booten van Rotterdam naar Utrecht. Een 17-jarig jongeling, Hagenaar, die met zijn vader op het balcon van een der stoom tramwagens naar Scheveningen stond en wien ter hoogte van de Wielerbaan de hoed van 't hoofd woei, sprong van de tram af, maar kwam met een arm onder den wagen terecht. Ernstig gekwetst werd hem de eerste genees kundige hulp verleepd door dr. Coronei en later door dr, Roessingh, directeur van het ziekenhuis, naar welke inrichting hij werd overgebracht. De toestand van den patiënt is zeer ernstig. Te Amsterdam heeft zich een combinatie gevormd van kapitalisten, om een scheeps- bouwonderneming op te richten met een kapitaal van f 1,000.000, waarop bereids f740.000 zy'n gestort. In een drogistwinkel in de Palmdwars- straat te Amsterdam is Zondagavond ver moedelijk een afschuwelijke poging tot ver giftiging gepleegd. Zekere wed. Van der L. en haar zwager werden door buren ten prooi aan hevige brakingen gevonden, toen zij, door den zoon der weduwe gewaaischuwd, te hulp kwamen. Men beeft de patiënten onmiddel lijk naar het gasthuis vervoerd en zij zijn thans tamelijk wel. De sedert verdwenen zoon wordt door de politie opgespoord. In het Vondelpark te Amsterdam is op een bank het lijk van een net gekleed heer ge vonden. De man droeg in een portefeuille f3000 bij zich. De Groninger onderwijzers-propagandaclub zal 26 Mei te Groningen eene groote open bare vergadering houden, om den invloed van den sterken drank op ons volk te bespreken. In Noord-Brabant zijn weder twee ver moedelijke gevallen van hondsdolheid voor gekomen, een te Zevenbergen en een te Bredain laatstgemekle plaats heeft het verdachte, thans afgemaakte dier een 14-jarig meisje in de hand gebeten. Rotterdam- Zondag vergaderden alhier eenige Limburgers ter behandeling van de vraag of de mogelijkheid bestaat om alhier eene vereeniging op te richten in den geest van Limlnrgia te Amsterdam. Besloten werd door bemiddeling der nieuwsbladen alle te Rotterdam en omstreken wonende Limbur gers, zoowel dames als heei en, op te roepen. Leeuwarden. De radicale kiesvereeni ging «Burgerplicht" alhier heeft besloten, eene circulaire te richten tot alle democra tische vereenigingen in Friesland, treinde met elkander te overwegen, of het wenschelijk mag worden geacht, eene provinciale meeting te organiseeren in zake kiesrecht. Nu de openingsrede spreekt van eene regeling voor de Tweede Kamer, Provinciale Staten en gemeenteraden, vreest genoemde vereeniging, dat de indiening der ontwerpen op de lange baan zal worden geschoven. De vereeniging «Middenstand" te's-Graven hage heeft bij de herstemming op 25 dezer tot candidaat gesteld den heer J M. Pijn- acker Hordijk. De liberale kiesvereeniging «Volksbelang" in het district Katwijk heeft besloten bij de a. s. herstemming de candidatuur van den heer J. H. Donnet' te steunen. Door de anti-revolutionnaire kiesvereeni ging te Zoeterwoude is de heer J. H. Donner andermaal candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. Naar de Tijd uit de beste bron verneemt, zal mr. Walter de hem voor Alkmaar aan geboden candidatuur voor de Tweede Kamer niet aannemen. De katholieke bond in het Imofdkiesdis- trict Sneek heeft besloten bij de herstemming mr. Th. Heemskeik te steunen. In de Zondag te Schagen gehouden ver gadering van den «Bond van liberale kies- vereeriigïngen" in het kiesdistrict Alkmaar zijn op de lijst van voorloopige candidaten voor de op 5 Juni te houden verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer geplaatst d« hh. mr. H. J. Smidt, (oud-minister); mr. J. A. Levy, te Amsterdam; J. L. T. Groneman, te Wieringervvaard, en Jb. Zijp Hz., te Wie- ringer waard. 's-GRAWEWISAGE, 22 Mei. Tweede Kamer. De heer Gleichman heeft het presi dium aanvaard. Hij schetste het korte zit tingjaar erikel tot afdoening van dringende onderwerpen, in afwachting der hervatting van de taak der Kamer, zoo onverwachts afge sneden. De heeren Beelaerts van Blokland, Bastert en Farncombe Sanders zijn toege laten. Met 49 tegen 35 stemmen werd be sloten tot toelating van den heer Borret te Beverwijk. Gekozen tot lid der Eerste Kamer voor Noord-Holland de lieer Van Tienhoven, oud- minister, met 38 yan de 64 uitgebrachte stemmen. De heer M. C. van Hall, lid dei- Provinciale Staten, verkreeg 22 stemmen. De gelegenheid tol verzending der conespon- dentie naar New-Yoik (via Rotterdam) bestaal door middel van hel stoomschip Werkendam. De laatste bu&hchting aan het postkantoor te Rot terdam is bepaald ep 23 dezer, des namiddag', ten 12.30 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld Ia worden. De minister van binnenlandsche zaken heeft tot gecommitteerden aangewezen, te wier overstaan het eind-examen aan hetgymriasiurn te Schiedam, te houden op 23, 25 en 26 Juni, zal worden afgenomen, dr. H. T, Karsten, hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdamdr. C. P. Tiele en dr. H. A. Lorentz, hoogleeraren aan de rijks-universiteit te Leiden. Bij de te Leeuw arden besta inde commissie ter ondersteuning van nagelaten betrekkingen der op 1 Dec. 1893 verongelukte Wieiumer vis- sctiers is ingekomen I 63,006.05t/3 Voor deze ondersteuning en voor die van de 50 visschers, die bij de ramp hunne schepen hebben verloren mei hunne vrouwen en kinderen, te zemen ongeveer 250, is tot nu toe uitgegeven pi. m. f 7000. De uiigaven voor üe negen nieuwe schepen, üie aan deze visschers zullen worden verstrekt, zullen bedragen omstreeks 126,000 Er zal dus voor de weduwen en vveezen (te za- men 50) f30.000 overblijven. Bovendien is bij eene commissie uit de kerke raden van de gerefotmeeide kerken van VVie- rum en Paesens ontvangen 113.762.ö()i/aj In de heden gehouden zitting der arrend, rechtbank te Rotterdam werden veroordeeld H. W. A. en H. B., sjouwers te Schiedam, we gens diefstal van eene hoeveelheid moutwijn, ieder tot 3 maanden gevangenisstraf, F. B. B., braniiei.sknecht te Schiedam, wegens mishandeling en vvi-derspamiigheid, tot 45 dages. gevangenisstial'. Vervolgens werd behandeld de zaak tegen P. v. V., 46 jaar, winkelier in nmnufuctaren t» Schiedam, wien ten lasie gelegd wordt, dat hij op don 7n April 1894 te Srbiedan) opzet telijk beleedigend ten aanzien van den heer P. la Verge aldaar, z ,u hebben geschreven eene briefkaart, inboudetme «Schiedam, Pi.nor, schrni' mij voor Dinsdag of die candidaat die gij voot- stelt, ook zulke lange vingers heelt als jij hou zie je dan siein ik hom Niet, 2.75", en die briefkaart zou hebben voorzien van het adresP Laverze, Broersvest, Schiedam, en vervolgens op de post zou hebben doen bezorgen, met het oogmerk, dat die brief kaai t aan gemelderi P. ia Verge zoude worden ter hand gesteld, zijnde de briefkaart ilun ook op 7 April 1894 door dezen ontvangen. Bekl. was met verschenen mitsdien werd tegen hem verstek verleend. Uit de behandeling der zaak bleek dat bekl. een pakhuis in huur had van get. La Verge tegen •f2.75 per week. Daar bekl. eene week huur schuldig was en de viouw van gel. eene rekening bij beklaagde had uitstaan, was dit door haar met de verschuldigde huurpenningen verre kend. Later maakte bekl. het get. op straat steeds lastig, en nadat get. eene adveitentie had doen plaatsen tei aanbeveling van de candidatuur van den heer Van Limbmg Stirum, had get. bovengenoemde brief kaait omvangen, door wel ker inhoud hij zich beleedigd achtte. Ter zake van eenvoudige beleediging vorderde het O. M. f25 boete, subs. 5 dagen hechtenis. Uitspraak over 8 dagen. De inspecteur der directe belastingen enz. te Schiedam deelt aan belanghebbenden mede

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3