N°. 8535. Tweede Blad. A6. 1894. Woensdag 23 Mef. A.clitenve©rtigst© Jaargang. Binnenlandsche Berichten. Gemengde Berichten. Onderwijs. Rechtzaken. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. ODÉ. UITGEVER: Leiteren, Kunst en Wetenschap. Land- en Tuinbouw. ABONNEMENTSPRIJS, par kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. 2.50. - 0.10. BOTBK8TKAAT, 2 7. gewone regels met se 51 SSfö A F i Advertentieprijs: van 110 inbegrip van eene Courant. 1.10, Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. SCHIEDAM, 22 Mei 1894. In de Zondag te Rotterdam gehouden feestvergadering ter herdenking van het eeuw feest der geboorte van paus Pius IX werd door het Ned. Belg. Zouaven-comité afd. Rot terdam besloten het initiatief te nemen tot een algemeene beweging onder de katholieken in Nederland, om bij de regeering aan te dringen op het herstel van het gezantschap bij het Vaticaan. Men achtte het oogenblik voor die bewe ging zeer gunstig, wijl de liberalen thans alles aan de katholieken veischuldigd zijn. Te Rotterdam hebben zich de vorige week weder 51 gevallen van pokken voorgedaan. Loopmeisjes van modisteu. Het bestuur der Amsterdamsche afdeehng van den Vrou wenbond tot verhooging van het zedelijk be wustzijn heeft aan de modisten te dier stede het verzoek gericht, haar ciiénteele opmerk zaam te maken op het gevaarlijke, dat hieisjes van 13 14 jaar des avonds na acht uur op straat moeten loopen, om gereedgemaakte kleederen, hoeden, kostumes enz. thuis te brengen. Zoo de meisjes zich niet meer zoo laat op straat behoefden te begeven, zou, naar het bestuur verzekert, menig schandelijk feit voor komen worden. H. de Jong heeft uit de gevangenis een brief aan den burgemeester geschreven, waar in hij zich beklaagt over de opvoering van het tooneelstuk »De geheimzinnige zaak of de verdwenen vrouwen", in welk stuk hij beweert, in eer en goeden naam benadeeld te worden. Hij dringt er op aan, dat de bur gemeester die opvoeringen verbieden zal. Men vraagt zich af hoe De Jong, die natuur lijk geen couranten leest, aan de wetenschap gekomen is, dat een dergelijk stuk vertoond wordt. In een café in de Jacob-van-Lennepstraat te Amsterdam zaten eenige mannen bijeen, die den geheelen avond de jeneverfïesch ge ducht hadden aangesproken, zoozeer zelfs, dat een der drinkers op den inval kwam om te 12 uren bij eiken klokslag een glas jenever te verzwelgen. Zijne dronken makkers moe digden den man aan, die ook inderdaad bij het slaan van twaalven begon te drinken. Bij het negende glas zeeg de dronkaard dood ineen. In het buitengasthuis trachtte men zijn le vensgeesten op te wekken, maar tevergeefs. Aan het den 6n Juni op het landgoed van den baron Van Lynden. te Beetsterzw&ag vanwege den bond van christelijke zangver- eenigingen in Nederland, te houden christelijk zangersfeest zal worden deelgenomen door ruim 300 zangers. De muziek van liet instruc tie-bataljon te Kampen zal accompagneeien. Als sprekers zullen optreden ds. Pijnaeker Hordijk, van Nijmegen, graaf Van Hogendorp, (president van den bond), te 's-Gravenhage, prof. Van Dijk, van Groningen, en ds. Oegema, van Drachten. In eene socialistische vergadering, welke Zondagochtend te Losser plaats had, heeft eene botsing plaats gehad tusschen den bur gemeester met zijne veldwachters en de socia listen zelfs van revolver en sabel werd daarbij gebruik gemaakt. De veldwachter Straats burg kreeg een kogel in den schouder, terwijl de socialist Teuteliuk, van Enschede, een sabelhouw ontving. De wachtmeester der kon. marechaussees te Enschede is des middags per telegram naar Losser ontboden en onmiddel lijk met eenige manschappen te paard der waarts vertrokken. Er zijn 20 personen gearresteerd en in ver boor genomen. De vermoedelijke daders zijn bekend. De burgemeester van Losser kreeg een schot door zijne jas en een landbouwer werd in den voet getroffen. Te Dieren heeft gisternacht een moord plaats gehad. Terwijl een zekere K., oud 25 jaar, op weg naar huis was, werd hij aange vallen door een zekeren J., die hem zooda nig verwondde, dat hij aan de gevolgen over leed, De dader is gisterochtend gearresteerd. Hij moet een week of drie geleden ook reeds een hevigen twist met den verslagene heb ben gehad. ZC.) De enkele personen, die in den laatsten tijd nog in dienst waren bij de kandijfabriek en suikerraffinaderij s.ïava" te Rozendaal, zijn ontslagen. De prachtige fabriek, die vier jaren geleden werd gebouwd en circa twee ton kostte, ligt thans ruim een jaar stil en renteloos. Pro cessen, die geen einde schijnen te nemen, z^jn hiervan de schuld. De landbouwer, die de vorige maand te Schalbroich, nabij Echt, zwaar verwond werd, is tengevolge dier verwondingen overleden. Bij de onthulling van het monument op het graf van Hendrik Wester, den bekenden pao- dagoog uit bet begin dezer eeuw, den IBnJuni te Oudc-Pekela, zal jhr. W. A. Albotda van Ekensteijn, districts-schoolopzicner te Groningen, in de herv. kerk aldaar een ïede houden. De Parijsche koetsier Moreau vond in zijn rijtuig een tamelijk groot pak, dat daarin was achter gelaten door een heer, dien hij had gereden. Door nieuwsgierigheid gedreven, deed hij het open en bemerkte, dat het aan effecten t-n minste eene iva.irne van 600,000 fr. bevatte Deeeilijke koetsier (nacht het pak onmiddellijk naar het bui eau zijner maatschappij. Daar woigerde men het aan te nemeri en men laadde hem aan het bij den politie commissaris der naaste wijk te btengen, wat hij ook deed. Intusschen liep zekere L. F., wonende in de Rue Jacob, naar het eommissaiiaat zijner wijk en vei haalde daar het volgende Mijne moeder is onlangs oveileden. Hare erfenis is geliquideei d en ik was door mijne medeeifgenamen gelast de effecten naar den notaris to brengen. Ik ben echter in mijn rijtuig ingeslapen en heb daar mijl pak vergeten. Eerst toen ik thuis kwam, bemerkte ik wat er gebeurd was." Een dag later vernam hij dat het pak was teruggevonden. Er is thans een onderzoek ge opend, om te weten of de man waai beid sprak, De proefrit tusschen Parijs en Nantes met de Heilroann electrisclie locomotief is met schitterend succes bekroond. Do trein bestond uit acht rijtui gen le klasse en een remwagen, terwijl door de West-Fransche Spoorwegmaatschappij meer dan 200 personen waren uitgenoodigd om den rit mee te maken. Te 9 nur verliet de trein Parijs en om 9.57 moest hij te Nantes aankomen doch de machinist beproefde 7 minuten uit te winnen en inderdaad zou, indien er op den weg niet een onveilig sig na il ware geweest, de afstaud in slechts 47 minu ten zijn afgelegd. Men hoopt in 't vervolg dezen afstand in 48 min. te kunnen afleggen, wat eene snelheid van 90 kilometer in het uur geeft. De kerkvoogden van dr. Talmage's tabernakel te New-York hebben eene vergadering gehouden, waarin besloten werd de kerk, die door brand ver nield werd, te herbouwen. Zijdrongen er verder ten steikste op aan, dat dr. Tulmage als predikant aan deze kerk zou verbonden blijven en kwamen ovei een, een bijzondere poging in het werk te stellen om de gemeente van alle op haar rustende schuld te ontlasten. Dr. Tallage willigde hun verzoek in en zou Maandag tot een reis rondom de weteld vertrekken, waarbij hij in verschillende steden, ten bate van zijn tabernakel, lezingen en redevoeringen zal houden. Het hoofdbestuur van het nGenootschap voor Landbouw en Kruidkunde" heeft verleden zomer een commissie benoemd, die zich, onder leiding van het hoofdbestuur, naar het landgoed nde Biezen" van den heer Bertels te Barneveld zou begeven, om zich op de hoogte te gaan stellen van diens wijze van groenvoedei bouw en het bewaren van znetvoeder door persen. Vrijdag 28 Juli begat zich do commissie naar Barneveld, onder leiding van den secretaris van het hoofdbestuur, terwijl zich nog enkele belangstellenden hadden aangesloten. Den volgen den dag werd in eene vergadering van de com missie met het hoofdbestuur rapport omtrent haar bezoek uitgebracht en werd besloten, dat ieder in zijn kring de wijze van grnenvoeder bewaren zou aanbevelen. De uitkomsten van de genomen proeven zijn nedergelegd in de rapporten der afdeelingen, op verzoek van het hoofdbestuur daaromtrent op gemaakt, welke uitkomsten door elkander als zeer gunstig kunnen worden beschouwd. Het hoofdbestuur zegt op grond van een en ander, dat de landbouw grooten dank aan den heer Bertels verschuldigd is, die er in geslaagd is, op een tijd dat de veehouders eene bange toekomst tegemoet gingen, het stelsel, van groenvoedei bouw en het bewaren daarvan in ruimen kring bekend te maken, en zoodoende menigeen in staat te stellen voor den nu af- geloopen winter nog voor een deel het noodige veevoeder te verzamelen en de landbouwers er op te wijzen, dat men van zijne gronden meer kan Dekken, door. groenvoederbouw in practijk te biengeri, dan le blijven voortgaan met het telen van granen, die men voor zijn behoefte veel goedkoopor kan koopen. Het hoofdbestuur, overtuigd dat met het oude stelsel gebroken moet worden, en dat de landbouwers zorg moeten diagen van hunne gronden de hoogste opbiengsten te trekken, spooit degenen, die dezen winter reeds een aanvang met het nemen van proeven gemaakt hebben, krachtig aan daarmede voort te gaan, en hun, die om de eene of andere reden daar nog niet toe overgingen, zij mede aanbevolen, dit jaar, zij het ook op kleine schaal, daaimede eveneens een begin te maken. In het oostelijk deal der prov. Groningen is in den nacht van Zaterdag op Zondag al het aardappelloof afgevroren. In de laatste vergadering der afdeeling Schie dam van den «Bond van Nederlandsche Onder wijzers" werd, na bespreking van eenige inge komen stukken, mededeeling gedaan van de bemoeiingen van het bestuur in zake het oprich ten van een cursus voor de hoofdakte in deze ge meente. Vervolgens werd tot voorzitter der afdeeling gekozen de heer A. de Wit, die de benoeming aanvaardde. Daarna kwam da zaak van den ontslagen on derwijzer Dijkstra te Menaldumadeel aan de orde. Na ampele discussie werd de volgende motie aangenomen, die aan het hoofdbestuur zal worden opgezonden ïDe afdeeling Schiedam van den zB. v. N. O.", hoewel de wijze afkeurende, waarop de onder wijzer Dijkstra tegen autoriteiten is opgetreden, is niettemin van meening, dat het ontslag, den genoemden onderwijzer door den gemeen teraad van Menaldumadeel verleend, strijdig is met de wet op hot lager onderwijs." Van Goorberg, die, gelijk gemeld is, buiten vervolging werd gesteld in zake aanklacht be treffende zware mishandeling, die den dood van den persoon in het Alexanderveld te 's-Graven hage ten gevolge had, op grond dat de instruc-

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 5