Bïnnenlandsche Berichten. Kamer de afgevaardigde Colajani den heer SGceli beschuldigde, deje zich in zijn waardig heid gekrenkt achtte en verklaarde dat hij dergelijke, uit het slijk opgeraapte bewerin gen. niet beantwoordde. Bij de confrontatie der heeren Miceli en Bïagini moeten ergerlijke tooneelen voorge vallen zijn. Onder het publiek verwekt deze wending der zaak groote verontwaardiging. SPANJE. De ministerraad heeft besloten op de Duit- sche producten het maximum-tarief toe te gassen. De gewone begrooting van uitgaven voor den dienst 1894/95 is op 737 mülioen peseta's vastgesteld evenals verleden jaar. liet is nog onbekend, welk bedrag bestemd zal worden voor de buitengewone uitgaven of hoe men in deze voorzien zal, daar het zeer moeilijk moet zijn, zich hulpbronnen te verschaffen. Maandagmorgen voor vijven zijn te Bar celona de zes niet vijf, gelijk vre gisteren meldden anarchisten gefusileerd, die me deplichtig waren bevonden aan den aanslag den Liceo-schouwburg en op Martinez .Chmpos. Geen van allen toonde berouw en de meesten hielden zich kloek. SEET1K. Tengevolge van den staatsgreep is ook de Skuptschina ontbonden de verkiezingen wor den gehouden volgens de grondwet vau 1869. Het hof van cassatie en alle rechtbanken rallen vernieuwd worden. Dit hof en het meerendeel der rechtban ken had, naar men weet, de beruchte ukase, waarbij Milan werd gerehabiliteerd, in strijd verklaard met de grondwet. Wat de grond wet van 1869 betreft, deze huldigt slechts een tamelijk beperkt, in plaats van het later ingevoerd algemeen stemrecht, en geeft dus weinig of geen kans aan de radicalen. Het ministerie Nicolajewitch blijkt den jongen koning diens gewelddadige plannen, hem meer dan waarschijnlijk wel door Milan ingeblazen, steik te hebben ontraden, en ook van andere zijde heeft het niet aan waar schuwingen ontbroken, waarvan de koning rich echter afmaakte met het zonderling ge zegde: ïlk ga mijnen gang; ik heb genoeg va» het huichelen I" 't Is hier maar wat men huichelen noemt. Wie, bandeloosheid wenschend, zich naar zekere, hem aangelegde handen voegt, is daarom nog lang geen hui chelaar, maar toont veeleer een prijzens waardig zelfbedwang. Van verzet blijkt nog niet, hoewel de radicale bladen van den voorgenomen maat regel hadden voorspeld, dat die gewelddadig verzet, ja een burgeroorlog ten gevolge zou hebben Maar wat niet is, kan zonder twijfel komen, en het is haast ondenkbaar dat al dit onrecht op den duur wordt geduld. AMERIKA. De commissie uit den Senaat der Ver- et nigde Staten, belast met het onderzoek in zake de pogingen tot omkooping van Senaats leden in verband met het tariefontwerp, zal Maandag aanvangen met het hooren van getuigen, hetgeen in het geheim zal geschieden. De mijnbezitters te Buffalo hebben beproefd de werkstakers te vervangen door Italianen, maar deze efcchen overdreven loonen, omdat rij voor handtastelijkheden bevreësd zijn. In Pennsylvanië wordt de toestand steeds ernstiger. Wanneer de werkstaking nog een week aanhoudt, zullen tal van fabrieken moeten sluiten, waardoor duizenden arbeider* werkloos zullen worden. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. i 'Zitting van 22 Mei. De tijdelijke voorzitter, de heer Van der Schrieck, richt het woord tot den voor den duur dezer Kamerzitting benoemden voorzit ter, deu heer Gleichman, en zegt: j Zeer hooggeachte heer Gleichman! Gelief deze hernieuwde benoeming tot voor- zitter van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal te beschouwen als een volmaakt bewijs voor het groote vertrouwen, dat H. M. onze zeer geëerbiedigde Koningin-Weduwe-Regen tes in Uw beleid stelt. De voordracht door Uwe medeleden toont daarbij onwederlegbaar aan dat uwe talent volle, strikt onpartijdige en steeds welwillende leiding hunner beraadslagingen door hen ten 'zeerste gewaardeerd wordt. Ik feliciteer U en ons ten oprechtste met deze verhoudingen, welke voorzeker heilzaam voor s lands belang zijn. Bij de voorgaande hervatting onzer werk zaamheden zeide ik U, dat de voortreffelijke wijze, waarop de zoo moeilijke taak van voor zitter door U wordt vervuld, bewondering af dwingt en dat gij aldus diensten bewijst, waarvoor gansch Nederland U blijvend erken telijk moet zijn. Dat zij thans herhaald. Het is mij dan ook een wezenlijk genoegen en tevens een groote eer U, dien de drie volk rijkste gemeenten van ons land tot haren ver tegenwoordiger kozen, te kunnen en te moge» uitnoodigen deze plaats wel te willen innemen. Toejuichingen rechtschuts! links.) De heer Gleichman neemt den voorzitters zetel in en zegt het volgende Mijnheer en Nu ik deze plaats weder ga innemen, ge voel ik opnieuw al het gewicht van de ver plichtingen, die het vertrouwen van H M. de Koningin-Wed.-Regentes en Uw vertrouwen, mijne heeren, mij oplegt. Ik hoop dat vertrouwen niette beschamen, In uw aller welwillende ondersteuning be veel ik mij dringend aan. De thans geopende zitting van de Staten- Generaal, die zich over slechts zeer enkele maanden kan uitstrekken, zal uit haren aard bestemd zijn tot afdoeniug van dringende wets ontwerpen, in afwachting van den tyd, waarop wij in behandeling zullen kunnen nemen de door de regeering ons toegezegde voorstellen, en waarop wij ons met name weer kunnen gaan wijden aan de gewichtige taak, waarmede de ontbonden Kamer zich bezig hield, toen onverwachts aan hare werkzaamheden eën einde kwam. Met een woord van hartelijken dank voor de al te vleiende woorden, door den hoogge- schatten tijdelijken voorzitter tot mij gericht, verklaar ik het voorzitterschap der Tweede Kamer te aanvaarden. De heeren Farncombe Sanders, Beelaerts van Blokland en Bastert zijn toegelaten*^ De heeren Farncombe Sanders, Beelaerts van Blokland, A. Smit en Bastert werden beëedigd. Daarna werd behandeld de conclu sie der commissie in zake de verkiezing in het hoofdkiesdistrict Beverwijk. De conclusie der minderheid werd door den heerVeegens sterk verdedigd en bestreden door den heer Van Delden. Ten slotte werd, met verwerping met 49 tegen 35 stemmen van de conclusie van den lieer Veegens tot opvraag der stem briefjes, besloten tot toelating van den heer Borret. De zitting werd hierop gesloten. SCHIEDAM, 23 Mei 181)4. Bij kon. besluit is aan H. C. Boogaard een pensioen van f1441 verleend. Door kiezers van de christelijk-historische richting, voorstanders der vroegere candida- tuur van den heer mr, O. J. H. graaf van Limburg Slirum, te Schiedam, is tegenover de aldaar bestaande antirevolutionnaire kiesver- eeniging ^Nederland en Oranje" thans eene nieuwe kiesvereeniging opgericht. (De Ned.) De heer P. la Verge alhier heeft van mr. O. J. H. graaf van Limburg Stirum te's-Gra- venhage een gift van f 100 ontvangen voor de Nederl. herv. gemeente alsmedë een ge lijke gift voor de vereeniging ter bevordering van de belangen der Ned. herv. kerk, af- deeling werkmansbond. T. Post, brandersknecht in de branderij van den iieer Th. J. M. Zoetmulder, in de Bakkerstraat, is gisternamiddag, bij het stap pen van den eenen ketel op den anderen in die branderij, gevallen en met het hoofd terecht gekomen op den steenen vloer, waar door een schedelbreuk is ontstaan. Per rijjtuig is hy naar huis gebracht. De geneesheer Rutschy heeft hem onder behandeling ge nomen. De Tweede Kamer zal over eenige dagen voor geruimen tijd op reces uiteengaan. Er zijn nog enkele urgente wetsontwerpen af te doen, maar die tot weinig of geen discussie aanleiding zullen geven. Hedenvoormiddag reeds is het onderzoek der in de afdeelingen van de Tweede Kamer aan de orde gestelde wetsontwerpen geëindigd. De Kamer houdt morgennamiddag te half- vier eene openbare vergadering. De leden der Tweede Kamer, behoorende tot de katholieke partij, houden hedenavond eene club-vergadering. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belangstellenden, dat in den loop der maanden Juni en Juli gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der exa mens, vermeld in art. 17 der wet van 25 December 1878 (StM. no. 222) laatstelijk gewijzigd bij de wet van 12 December 1892 (Stil. no. 261) en art. 13 van het kon. besluit van 12 Februari 1879 (Stil. no. 36), gewij zigd bij dat van 17 November 1893 (Stil. no. 166), ter verkrijging van een getuigschrift als apothekersbediende. Zij zullen worden afgenomen te Groningen op 6 Juni en te Arnhem op 2 Juli en vol gende dagen. Zij, die tot die examens wenschen te wor den toegelaten, onverschillig waar zij metter woon gevestigd zijn, worden uitgenoodigd daarvan vóór 1 Juni schriftelijk opgave te doen. St.-ct De leden van de Tweede Kamer, die voor de ontbinding reeds geregeld samenkwamen als voorstanders van de toen aanhangige kiesrechtvoorstellen, hebben zich, naar het Vaderland meldt, thans vereenigd tot eene afzonderlijke groep, waarbij zich ook hebben aangesloten de nieuwe leden, die dezelfde rich ting zijn toegedaan en op denzelfden grondslag zijn gekozen. Tot de nieuwe vereeniging zijn reeds een dertigtal leden toegetreden. De ove rige liberalen hebben ook eene vergadering gehouden, maar het is aan het blad niet be kend of men ook daar reeds is overgegaan tot de keuze van een definitief bureau. Eene alge- meene liberale partij vergadering is niet ge houden. In verschillende bladen is de mededeeling opgenomen, dat er verzuimd is portvrijdom te verleenen voor de toezending van afschriften der afgegeven legitimatie-bewijzen in zake de bedrijfsbelasting aan de ontvangers der directe belastingen, ten gevolge waarvan dit voor schrift eene doode letter zou worden. Deze mededeeling berust op eene vergissing, daar deze portvrijdom wel degelijk is verleend bij koninklijk besluit van 2 Mei l.l. No. 57. Op 19 dezer heeft te Lissabon de onder- teekening plaats gehad van een verdrag tus- schen Nederland en Portugal tot wederkee- rige uitlevering van misdadigers, zoowel in het moederland als in de koloniën. (St.-Ct.) Gelijk wij in ons vorig nummer vermeld den, werd door het Nederlandsch-Belgisch Zouaven-comité te Rotterdam verleden Zon dag eene motie aangenomen ten gunste van het herstel van het Nederlandsch gezantschap bij den paus, waarop bij de regeering zal worden aangedrongen. De Maatlode verklaart niet zonder hoop te zyn, dat de poging door een gunstigen uitslag zal bekroond worden. In tegenspraak met deze hoop meenen wy gerust te kunnen verzekeren, dat van een her stel der missie by den paus onder het tegen woordig ministerie geen sprake is, noch sprake zijn zal. (N. B. Ct.) Indische pers. De uitgever van de Deli Ct. heeft van het hoofd van het geweste lijk bestuur een aanschrijving ontvangen, ter herinnering aan het voorschrift, dat van alle in Indië verschijnende periodicale geschriften twee uren vóór hun publiceering een exem plaar gedeponeerd moet worden by het hoofd van het plaatselijk bestuur. Als commentaar op deze aanschrijving deelt de uitgever der Deli Ct. het volgende mede: ïDeze bepaling, reeds meer dan een derde van een eeuw oud, is nimmer ingetrokken en dus nog van kracht, maar wordt sinds jaren niet meer toegepast, hier, noch' elders in Nederlandsch-Indië. »De aanleiding tot het nemen van dezen voor het verschijnen van dit blad belemme renden maatregel is, raar ik vernam, het entrefilet over de toestanden in het Soeng- galsche, voorkomende in het nummer van Vrijdag 6 dezer. sDe abbonné's kunnen evenwel verzekerd zijn, dat ik mij door dezen maatregel niet zal laten weerhouden om, evenals vroeger, te blijven trachten de publieke opinie zooveel mogelijk weer te geven en met gepaste vrij moedigheid mijn gevoelen over toestanden in dit gewest te uiten." Het bestuur van de vNederlandsche ver eeniging voor gemeentebelangen" looft f5000 uit voor het best gekeurde handboek ter be oefening van liet Nederlandsch administratief recht, voornamelijk ten dienste van zelfonder richt van aspirant-burgemeesters, secretaris sen en ambtenaren ter secretarie. Het werk, geschreven met een andere hand dan die van den auteur, moet voor 1 Juli 1896 worden toegezonden aan den heer G. W. A. M. Gros kamp, burgemeester van Sloten (N.-H,), te Sloterdijk, secretaris der vereeniging. De 28-jarige Martinus Kuipers zooals wy gisteren meldden onder verdenking den 17n Mei nabij de Van-Stolkstraat te Hillegersberg den moord te hebben gepleegd op Everdina Grobe, weduwe van Gerardus Bregart, gevan kelijk uit Oudewater naar het huis van be waring te Rotterdam overgebracht, moet er naar wij vernemen in geslaagd zijn, zijn 3>alibi" te bewijzen. Hij gaf voor den morgen, op welken de moord heeft plaats gehad, zijnde Donderdagmorgen van de vorige week, den burgemeester der gemeente Gouda verlof te hebben gevraagd om dien dag aldaar muziek te mogen maken, en de juistheid dier bewe ring moet reeds ter plaatse zijn gebleken. Maandagavond moest een meisje van 12 jaar voor hare juffrouw, in de Van-Oldenbarneveld- straat te Rotterdam woonachtig, een doosje, een gouden stel inhoudende, naar Kralingen brengen. Op den Visschersdgk liet zij bij het opsteken barer parapluie by ongeluk het doosje vallen, waarvan een jongen gebruik maakte om er mede op den loop te gaan. Bij de Maandag te Overschie van rijkswege gehouden paardenkeuring voor den militairen dienst waren uit Overschie aanwezig 28 paarden, waarvan 8, en uit Schiebroek 8, waarvan 6 werden goedgekeurd. Te Maasland is een meisje van li jaar, dat om een boodschap te doen een water molen moest pnsseeren, door een der wieken getroffen en gedood. Maandagmiddag is tusschen De Lier en Delft de postwagen, doordat het paard schrikte, in het water geraakt. De conducteur wist uit den wagen te komen door de ruiten stuk te slaan, terwyl de koetsier, die eerst onder het paard lag, zich ook uit het water wist te redden. Brieven en pakketten bekwamen weinig schade. Tot 17 dezer zyn te 's-Gravenzande 258 gevallen van pokken aangegeven, waarvan 70 met doodelijken afloop. Bij gunstig weder zullen de zeebaden te Scheveningen den 4n Juni worden opengesteld. De ambachtsheerlijkheid Mijnsheerenland van Moerkerken, met de daaraan verbonden kerkeljjke en zakelyke rechten, visschery en

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2