A". 1894, Vrijdag 25 Mei. N°. 8537. KENNISGEVING. A.cliteiiveertlg'st© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Biiitenlandsche Berichten. UITGEVER: J~ ODÉ. Abonnementsprijs, per kwartaal jta*eo P» Post> ioor het geheele Rijk ifionderlijke noramers t 1.85. 2.50. - 0.10. BDHGAD: BOIEBITBAAT, B 2 7. Advertentieprijs van 110 gewone regels raat inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driehaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Inrichtingen welke gevaar, schade of Under kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schie dam Gezien het verzoek van LOUIS VANEM- DEN. om vergunning tot oprlcbting eener sigarendrogerlj in het pand aan de Lange Saven no. 39, kadaster sectie C no. 1055. Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van den 2den Juni 1875 Staatsblad, nB. 95); Doen te weten: Dat' voormeld verzoek met de bijlagen öp de secretarie der gemeente is ter visie gelegd; dat op Donderdag den 7den Juni a.s., des namiddags ten 2 ure, ten raadhuize. gelegenheid zal worden gegeven, om bezwa ren tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe •te lichtenen dat gedurende drie dagen, vóór het tijd stip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar bet behoort, den 24sten Mei 1894. Burgemeester en wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. Be secretaris VERNÉDE F R A N K R IJ K. In den gistervoormiddag gehouden minis terraad hebben de ministers hun ontslag aan president Carnot ter hand gesteld. Het heeft zeer de aandacht getrokken dat Casimir Perier in de Kamerzitting van Dins dag geen moeite heeft gedaan om door een flinke toespraak, een toch te voorziene neder laag der regeering in een betrekkelijke onbe- teekenende quaestie te voorkomen; en den uitslag der stemming zeer kalm opnam. Door de houding der rechterzijde ligt echter ook de verklaring voor de hand, dat deze onte vreden was over de krachtige anti-clericale toespraak van den heer Perier in een der vorige zittingen en dus het ministerie wilde doen vallen. Blykt deze verklaring onhoud baar, dan zal men niet nalaten den premier te beschuldigen het ontslag van het Kabinet uitgelokt te hebben, teneinde vrijheid van beweging te herkrijgen met het oog op de presidentsverkiezing in het najaar waarvoor de heer Casimir Perier een der meest ge- ■wenschte candidaten is. De verschillende ochtendbladen van giste ren zijn vrijwel eenstemmig in hun oordeel, dat het ministerie Dinsdag heeft willen vallen. Melding makende van het gerucht, dat de premier zijne portefeuille wenschte neer te leggen, zegt Magnard in de Figaro dat de hindernis, welke het ministerie heeft uitgeko zen om er over te vallen, aan de waarheid van dat gerucht doet gelooven. Met andere woorden schrijft Durranc hetzelfde in de Justice. Te oordeelen naar de bijna vroolijke manier Bede Libero waarop Casimir Perier de Kamer heeft verlaten, gaat men natuurlijk gelooven dat hij al heel weinig ontstemd is over het gebeurde. Het Journal des Bébats is een en al bewondering voor het afgetreden ministerie. Eene halve kolom lang wordt het met bloemen bestrooid. Zijne laatste daad, zijne laatste woorden, heet het o. a. in die halve kolom, zijn gewijd geweest aan de verdediging der openbare orde. Wel wat heel groote woorden, waar de oppositie voor het personeel der staatsspoor een voudig het recht verlangde, om zich volgens de bepalingen der wet van '84 te vereenigen ter behartiging van de belangen van het beroep. Men moet gewoon zijn aan de Fransche vrijheid om te begrijpen, dat dit recht betwistbaar kan zijn. Een paar bijzooderheden nog betrek king hebbende op de crisis. In de Libre Parole verzekert Papillaud men kon het giste ren ook in de couloirs hooren dat de af gevaardigde Ouvre, die roede de oppositie leidde, een vertrouwde is van hetElyséeen de verslaggever van de Figaro deelt opge- teekend uit den mond van Clovis Hugues de volgende aardigheid medemen heeft altijd beweerd dat de heer Carnot en bois wasin ieder geval is hij van hout, dat werkt bijna zeker. Zal nu opnieuw beproefd worden te regeeren met de republikeinsche concentratie Het Journal des Bébats maakt uit de korte geschiedenis van het ministerie- Casimir Perier de gevolgtrekking, op, dat die politiek, reeds halfdood bij het begin van het wetgevend tijdvak, thans" eerst en wel voorgoed begraven ie. Ik vrees dat wij dan eene opstanding zullen zien. Weder is te Parys een bom gevonden. Bij het aansteken van het gas ontdekte de con cierge van een huis in de Avenue Kiel, voor de deur van het departement dat door pater Garnier, directeur van het blad Le Peup.'e Franpait bewoond wordt, een pak van lang- werpigen vorm, van twee brandende ionten voorzien. Geholpen door zijne vrouw slaagde de concierge er in, de lonten uit te dooven. Het pakje, in het stedelijk laboratorium on derzocht, bleek 200 gram chloorpoeder, bus kruit, stukken lood en spijkers te bevatten. Men zegt dat de politie den dader reeds op het spoor ishet moet een jongmensch zijn, wiens signalement door de concierge kon opgegeven worden, en die eenige dagen geleden met veel belangstelling inlichtingen vroeg aangaande de gewoonten van pater Garnier. Uit Madagascar wordt gemeld dat de handel aldaar bijna geheel tot stilstand is gekomen. Nog dezer dagen werden drie karavanen ge plunderd, niet ver van Bemalokely. DUITSCHLAND. Bij den Bondsraad is een ontwerp-verorde ning ingediend betreffende de heffing van aan vullingsrechten voor uit Spanje afkomstige waren. De voorgestelde bepalingen zullen in werking treden voor het geval dat de Spaan- sche regeering het maximaal tarief tegen Duitschland zou aanwenden. De commissie voor het zilvervraagstuk hield zich Dinsdag bezig met het principieele voor stel der bimetallisten ten slotte is besloten den Weener professor Suess nog te hooren. Het Pruisische Huis van afgevaardigden nam Dinsdag de overige artikelen van het ont werp tot instelling van Kamers van landbouw by derde lezing aan. De eindstemming over het gansche ontwerp is aangehouden, met het oog op enkeie redactie-wijzigingen. De, Tweede Kamer in het groothertogdom Hessen heeft met 25 tegen 22 stemmen het regeeringsontvverp tot invoering eener wijn belasting afgestemd. Het bericht der Toss. Zeitg., als zou het Beiersehe Heerenhuis in eene geheime zitting heiuven hebben met de Kamer van afgevaar digden in overleg te treden over bet denk beeld, den krankzinnigen koning Otto ver vallen te verklaren van den troon en den prins-regent Luitpold tot koning uit te roepen, wordt van bevoegde zijde beslist tegengespro ken, met de verzekering dat het Heerenhuis in het geheel geen geheime zitting heeft gehou den, terwijl zoodanige maatregel bovendien in strijd zou zijn met de grondwet, welke tijdens een regentschap niet mag worden gewijzigd. ENGELAND. Koningin Victoria opende Maandag het kanaal van Manchester. De stad was prachtig versierd en meer dan 2 millioen menschen waren op de been. H. M. werd overal met veel geest drift ontvangen. Na de opening deed H. M. met een oorlogsschip een tocht op het kanaal des avonds vertrok de Koningin naar Balmoral, De minister Bryce is benoemd tot president van den Board of Trade in de plaats van den heer Mundella. Lord Tweedmouth ver vangt den heer Bryce als kanselier van het hertogdom Lancaster. Het bericht, dat Pickard, lid van het Par lement, besloten heeft als president van den mijnwerkersboüd af te treden, is met verba zing ontvangen en heeft onder de mijnwer kers van Barnsley en South-York een groote teleurstelling gewekt. Men hoopt nog, hem over te halen, op zijri beslissing terug te komen. OOSTENRIJK. De Hongaarsche regeering heeft eene aanzienlijke troepenmacht in Transylvanië samengetrokken, daar de houding der Rume- niërs sedert den aanvang van het proces te Klausenburg steeds dreigender wordt. S E B T I De meeningen over den politieken toestand loopen nogal uiteen. Terwyi van de eene zijde gevreesd wordt dat het autocratisch optreden des konings onvermijdelijk tot een burgeroorlog zal leiden en de radicalen dreigen met geweld te zullen antwoorden, wordt van andere zyde de meening uitgesproken dat de radicalen eenvoudig het land zullen verlaten en de boeren ontwapend zullen worden, zoodat geen ernstige ongeregeldheden zijn te duchten, zoolang het leger op de hand des konings blijft De groote vraag is echter of het leger te vertrouwen is, want reeds zyn een majoor en vier kapiteins geschorst, die verdacht worden met de vrienden der familie Karageorgevritch te heulen. Buitenlami- sche inmenging schijnt voor het oogenblik niet te duchten, ook al loopen de belangen van Oostenrijk en Rusland in Servië in menig opzicht uiteen. Naar het heet, is prins Arse- nius Karageorgewitch van Peteisburg over "Weenen naar Rumenië vertrokken en heeft hij, tijdens het radicale ministerie aan het bewind was, eenige dagen te Belgrado ver toefd, waar hij verscheidene aanzienlijke per sonen gesproken heeft. Te Nisch en te Scha- batz hebben betoogingen ten gunste des konings plaats gehad, terwijl deze ook tal van telegrammen heeft ontvangen, waarin hij wordt aangemoedigd den strijd voort te zetten. De aanvoerders der gematigde radicalen moe ten, volgens een officieus bericht, verklaard hebben dat de radicale partij voor het oogen blik buiten machte is iets te ondernemen. Te Belgrado is het tot nu toe rustig ge bleven. Niettemin heeft de regeering uit voor zorg ernstige maatregelen genomen tegen een mogelijk oproer. A 11 K It I K A. De Senaat te Washington heeft gisteren met 38 tegen 28 stemmen verworpen eene motie, door den republikein Teller geheel onverwacht voorgesteld en strekkende tot verwerping der tariefwet. De senatoren wer den in alle haast bijeengeroepen. Het appèl nominaal had te midden eener groote emotie plaats. Coxey, de aanvoerder der werkloozen, en zijn luitenant zijn door de rechtbank te Was hington tot 20 dagen gevangenis veroordeeld en 75 dollars boete, wegens schending van het grondgebied van het Kapitool. De mijnbezitters in Pennsylvania hebben in eene Dinsdag gehouden vergadering be sloten den 28n Mei liet werk te hervatten met nieuwe werklieden, wanneer de werk stakers weigerachtig blijven weer aan den arbeid te gaan. De politie zal de nieuwe werklieden beschermen. Uit New-York wordt van gisteren gemeld: De stoomboot Columbia brengt 1,800,000 dollars in goud. AFRIKA. Aan de Times wordt uit Kaapstad geseind dat onder de Engelsche onderdanen te Pre toria groote verontwaardiging heerscht, dat

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1