Binnenlandsche Berichten. in het holst van den nacht de brandweer met een groot materieel naar het huis. Verschrikt openden de verdachten hierop de buitendeur van hunne woning ora te zien waar in huis de brand was. Van dit oogenblik maakte de politie gebruik om de woning binnen te dringen. Zij nam zes personen gevangen en kon nog juist uit de vlammen gedeelten van revolutionnaire vlugschriften redden. Een inwoner van Orel, bij wien verboden staatkundige geschrilten zijn gevonden, is verbannen. S E B T I E. Met bet oog op de schorsing der drukpers wet hebben alle radicale bladen, welke de regeering tot dusver fel bestreden, opgehou den te verschijnen. Koning Alexander heeft geweigerd eenige hoofdaanvoerders der radi cale partij ten gehoore te ontvangen. De oud minister Garaschanine is benoemd tot gezant te Parijs. De consul-generaal te Pest, Chris- tisch, is benoemd tot secretaris-generaal bij het ministerie van buiten!, zaken. De nieuwe Raad van State, Hof van cassatie en Reken kamer zijn gisteren geïnstalleerd. Tusschen Oostenrijk en Rusland moet zijn overeenge komen, zoolang het Servische volk gehecht blijft aan het stamhuis Obrenovitch, niets te doen ten gunste der Karageorgewitch. Heel veel kans zou dit stamhui.: op dit oogenblik trouwens niet hebben, want de prinsen Peter als hoofd der jongere linie en Alexis als hoofd der oudere betwisten elkaar de rechten op den Servischen troon. EGYPTE. De khedive heeft van den sultan niet het gevorderd verlof kunnen ontvangen om, over eenkomstig zijn voornemen, een reisje naar Engeland te maken. A M B R l K A. De Senaat der Vereenigde Staten heeft het invoerrecht op ijzererts bepaald op 40 cents per ton en dat op ruw ijzer alsmede oud ijzer en staal op 4 dollars per ton. Aan de New-York Herald wordt uitBuenos- Ayres gemeld dat, blijkens daar ontvangen bericht uit Rio Janeiro, president Peixoto eene boodschap aan het congres heeft gezon den, de mededeeling inhoudende dat het ge schil tusschen Brazilië en Portugal op vriend schappelijke wijze is uit den weg geruimd. 442 Braziliaansche vluchtelingen, die te La Plata niet van de Portugeesche oorlogsschepen wilden ontsnappen, zijn gisteren te Kaap Vert aangekomen, op weg naar Portugal. Te Santa-Anna, San-Salvador, heeft een troep opstandelingen de kazerne overvallen en het garnizoen ontwapend. Zij maakten zich vervolgens aan moord en plundering schuldig, onder meer doodend den rijken grondbezitter Alfred Schlesinger, Oostenrijker van geboorte. De regeering, die op den steun des lands rekenen kan, nam krachtige maatregelen, en zoo zijn de opstandelingen op het oogenblik door 10,000 soldaten met geschut omsingeld. Bij La Libertad hebben den 3den Mei de regeeringstroepen onder generaal Antonio Ezeta de opstandelingen verslagen, en bij Los Cruces bracht generaal Forrera hun eene nederlaag toe. Guatemala heeft verklaard onzijdig te zul len blijven, evenals destijds in het geschil tusschen Honduras en Nicaragua. De Chileensche regeering heeft de betaling der invoerrechten in goud gelast. AUSTRALIË. Uit Honolulu wordt gemeld, dat de Sand wicheilanden zich voortaan de republiek Hawai zullen noemen, met een president die nog gekozen moet worden, maar waartoe hoogstwaarschijnlijk zal worden benoemd de heer Dolo, hoofd van het voorloopig bewind. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. 'Zitting van 24 Mei. De heer Borret werd beëedigd. Ingekomen zijn inlichtingen van den minister van bin- nenlandsche zaken omtrent de verkiezing in het b«ofdkiesdistrict Eist en de stembriefjes, die bereids aan de commissie van onderzoek zijn verzonden. Het rapport wordt hedenavond rondgedeeldde discussie daarover is bepaald op morgen 11 uur. Daarna komen aan de orde verschillende ontwerpen, gisteren onderzocht, o. a. tot afwij king van de regels der gemeentewet voor Hoorn en Edam, de overeenkomst met 's-Gra- venhage betreffende den afstand der sloot voor den Prinsentuin, de onteigening van het scheepvaartkanaal Leeuwarden—Harlingen. De aftredende leden der huishoudelijke commissie zijn herbenoemd. SCHIEDAM, 25 Met 1894. De Tweede Kamer is uiteengegaan in de verwachting op 19 Juni de werkzaamheden te hervatten. Volgens het Vaderland strekt de conclusie der commissie uit de Tweede Kamer voor de Elster verkiezing tot vernietiging der verkie zing, op grond van art. 66 der kieswetsEene verkregen meerderheid van stemmen geldt niet, wanneer daarop een tusschen het getal der in de bussen gevonden stembriefjes en dat der kiezers, die stemden, bestaand ver schil van invloed heeft kunnen zijn". Een slecht voorbeeld ach t het Handelsblad gegeven door de Tweede Kamer bij de stem ming over de geldigheid der verkiezing te Beverwijk. Iedereen stemt toe. dat de Kamer slechts bij uitzondering het werk van het stembureau moet overdoen. Doch als deze uitzondering er nu niet was, zal ze er nooit zjjn. Er was alle reden tot herstelling. Maar bij partijstemming werd een vraag beant woord, die van alle vragen het minst door partijstemming kan worden opgelost. «Natuurlijk" doet het H.hlad hierbij opmerken «deed mr. P y n a p p e 1 daar aan niet mede. Zijne onpartijdigheid zal menigeen nog wel eens meer doen opzien alsof het te Keulen donderde." In Den Haag wordt verteld, dat het voorma lig Tweede-Kamerlid Kielstra bij de toonge vende leden der Provinciale Staten van Zuid- Holland voor het lidmaatschap van de Eerste Kamer in aanmerking komt. Indien dit gerucht waar is, dan geven deze toongevers, naar het ons voorkomt, den goeden toon niet aan. Het is vroeger wel eens voorge komen, dat men aan door de kiezers te licht bevonden Tweede-Kamerleden, om hen bij voortduring de heilzame Haagsche lucht te laten genieten, in den Raad, of de Reken kamer, een onderkomen verschafte, hetgeen al erg genoeg was. In de tegenwoordige omstandigheden zou het echter onverdeelde afkeuring verdienen, in de Eerste Kamer eene kunstmatige meerderheid aan te kweeken tegen eene eventueele verdere uitbreiding van het kiesrecht dan het conservatief-libera- lisme toelaat. De benoeming van den heer Kiel stra zou thans geen anderen zin hebben. {Arnh. Ct.) Naast De Nederlander van mr. De Savor- nin Lobman ziet te Rotterdam thans een nieuw anti-revclutionnair weekblad het licht, n.l. De Maasen Jtottebode, anti-rev, week blad voor Rotterdam en omstreken. De redactie verklaart zich te plaatsen op het standpunt der anti-rev. of christelijk- historische partij hier te lande. sZg aanvaardt van heeler harte het Pro- y: am, als de korte maar kernachtige artikelen reeks van de politieke geloofsbelijdenis der Christenen, die, van staatkunde niet schuw, hun roeping verstaan, om de in- en door werking der Christelijke beginselen op elk levensterrein krachtig te bevorderen," Bjj de infanterie is een nieuw model exer citiepatroon ingevoerd, welke beter is te onderscheiden van de scherpe patroon. Aan elke compagnie zullen 1000 stuks worden verstrekt. Omtrent het tot stand komen eener com binatie te Amsterdam welke ten doel heeft het oprichten eener scheepsbouwonderneming, vernemen wij nader, dat de zaak op touw is gezet door den heer J. P. Jansen aldaar en het Kamerlid Cremer. Als directeur zal optreden de heer D. Goedkoop Dz. van de werf »Het Kromhout", terwijl als commis sarissen worden genoemd de heeren J. Bois- sevain, directeur van de stoomvaartmaat schappij «Nederland" en A. D. Zurmühlen. {Scheepvaart.) Van 44 Juni af zullen vanwege de maat schappij tot exploitatie van staatsspoorwegen eiken Donderdag excursie-treinen loopen van Den Haag, Rotterdam (Maas), Gouda, Amster dam (Weesperpoort) en Utrecht naar Arn hem, Velp, De Steeg, Brammen, Zutfen en Nijmegen. Ik hield op, want ik was niet gekomen om over de eigenschappen van de Duitschers te praten. Daarbij sloeg het hart mij in de keel. Ik zag naar Etheleen. Zij hield de oogen neder- geslagen en ik begreephoe zij verwachtte dat ik spreken zon. En ik. die zoo gaarne had gesproken ik was gedoemd te zwijgen door het afschuwelijk geheim, dien morgen ont dekt. Maar ik moest toch iets zeggen. Zoo zwijgend konden wij niet blijven voortwandelen. «Miss Stuart," begon ik eindelijk, maar ik hield op. Want hoe kon ik over gewone dingen praten, terwijl ik wist dat zij gekomen was om de nog onuitgesproken liofde, welke wij voor elkander koesterden, te heiligen. Wat moest zij van mij denken? Hoe zou zij het opnemen, als ueen woord van liefde over mijn lippen kwam? Toch moest ik. iets zeggen. «Miss Stuart," begon ik weder, «mag ik hopen, dat gij mij als vriend beschouwt?" De woorden waren er uit, maar hoe anders dan ik gedacht had. De liefde was in vriendschap veranderd. Zij sloeg haar oogen op in deze vraag was niets gelegen, waarvoor zij ze behoefde neer te slaan. Zeker, mijnheer Ltndley," zeide zij, «ik weet, dat gij mijn vriend zijt. Het zou wel ondankbaar van mij rijn, hieraan te twijfelen." »Ik kan u niet genoeg voor die woorden danken," zeide ik, «want er zijn omstandigheden, die mij tegen mijn wil noodzaken uw gefoof in die vriendschap op de zwaarste proef te stellen." sik begrijp u niet recht," zeide zij verwonderd. »Wat kan er geschied zijn sDat is juist het verschrikkelijke," riep ik wanhopig, bij elk woord in tegenstrijdigheden vervallende, ik kan u die omstandigheden niet mededeelen. Het zou niet goed voor u zijn, die te vernemen." sGaarne wil ik alles hooran," antwoordde zij, al meer en meer verbaasd over mijne zonderlinge' wijze van spreken. ilk weet, dat mijn taal raadselachtig is. Maar geloof mij, het is buiten mijn schuld, ik kan niet anders." ilk zie geen reden, mijnheer Lindley," zeide zij, terwij! een blos van verontwaardiging haar naar de wangen steeg, i waarom gij in raadsels zoudt spreken. Wat niet ronduit kan worden gezegd, moet liever worden gezwegen. En uw geheimen gaan u zeiven alleen aan." Natuurlijk moest zij zich beleedigd gevoelen. Hoe kon zij mijn houding begrijpen en de verandering, die in éen enkelen dag had plaats gegrepen Ofschoon ik niet bepaald om deze samenkomst had gevraagd, had ik haar door mijn blikken genoeg te verstaan gegeven, hoe welkom mij die zou zijn. En nu was ik gekomen niet om haar mijn liefde te verklaren, maar om in raadsels te spreken. Geen wonder dat zij zich beleedigd gevoelde. Ik kon zoo'n toestand niet langer verdragen. Ik bleef staan, zag haar aan en haar hand grijpend, zeide ik iWees niet boos op' mij, miss Stuart, ziet gij niet, hoe vreeselijk ik lijd. Heb medelijden met J Dinsdagavond te lOty uu. keerde de gezag voerder van de stoomboot MarTc en Dint el IJl liggende op de werf van den heer Wilton aan den "Westzeedijk te Rotterdam, met zijne vrouw en twee kinderen uit de stad naar boord terug. De gezagvoerder, met zijn 7- jarig dochtertje op de loopplank staande, keerde zich om, om te zien of zijne vrouw hem wel volgde. Daardoor viel hij met zijn dochtertje in het water. Hij werd spoedig gered, doch het kind verdronk. Het lijkje werd eenigen tijd later opgehaald. M. Kuipers, aangehouden als verdacht van den te Hillegersberg gepleegden doodslag, i$ gisteren op vrije voeten gelaten. Te Rotterdam werd gisternacht omstreeks 12Vs uur een agent-brigadier door een schip per gewaarschuwd, dat hij een paar personen met eene roeiboot had opgemerkt, die ver moedelijk niet veel goeds uitvoerden. De agent begaf zich naar de aangeduide plaats, zijnde de werf van den heer v. S. aan den West zeedijk en trof daar op een vlot aan twee vaatjes jenever. Hei onderzoek voortzettende, ontdekte hij vervolgens nog 6 dergelijke vaat jes, alle gevuld, eene guttapercha slang met hevel, die bij den diefstal dienst liad gedaan en, weggekropen in eene bergplaats, eerst een 17-jarigen schippersknecht en vervolgens een koopman, in de Baan woonachtig. Het ontvreemde, afkomstig uit eene der grootste distilleerderijen alhier, werd in beslaggeno men en met de beide vermoedelijke daders overgebracht naar het politie-bureau in de Witte-de-Withstraat. {N. li. Ct.) De werklieden-kiesvereeniging «Ontwikke ling" te "s-Gravenhage heeft thans, ingevolge een vroeger vermeld besluit, eene circulaire gericht tot bestuurders van werklieden- en vakbonden en vereenigingen, waarin de mede werking van deze wordt ingeroepen, ten einde aan den oud-minister Tak een hulde blijk aan te bieden, wegens zijne indiening en krachtige verdediging van de meest ver gaande uitbreiding van het kiesrecht. Het voorloopig plan is, den heer Tak een album te vereeren met calligraphische opdracht, bevattende de namen der vereenigingen, die aan deze hulde deelnemen. Nabij Poeldijk viel een cavalerist bij het passeeren van de tram met zijn paard achter over in het water langs den Nieuwen weg. Een makker poogde hem te redden, doch beide mannen geraakten door de zware be wapening io groot gevaar. Een tuinder, die ijlings was toegeschoten, had het geluk beiden door het toesteken van een vaarboom te redden. Het paard zwom naar den oever, alwaar zich het eskadron bevond, en schaarde zich terstond, als een echt militair dier, weder in het gelid alsof er niets gebeurd was. mij. Eens zult gij alles weten en mij vergiffenis schenken." Zij trok haar hand niet terug, maar ant woordde vriendelijk «Mijnheer Lindley, gij moet zelf inzien, hoe onmogelijk het voor mij is u ta begrijpen, maar ik zal trachten er hef beste van te gelooven." Nogmaals bedankte ik haar voor haar goedheid en haastte mij van dit gevaarlijk onderwerp af te stappen. Ik vreesde, ondanks mijzelf, da woorden van iiefde, die mij op de lippen lagen, niet te kunnen inhouden, «Nu dan," zeide ik, «het is dus afgesproken dat wij vrienden zullen blijven, tot gunstiger tijden zijn aangebroken, en als uw vriend is het mij zeker wel veroorloofd u van dienst te zijn. Ik hoop, dat gij mij niet al te onbescheiden zult vinden, als ik u zeg dat gij, naar mijn inzien, niet langer bij de barones zult kunnen blijven." {Vtordl vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2