Letteren, Kunst en Wetenschap. ■t- - - - soo-soo 15 f 460.— nm- looï» tiehtq bou- 100I-i die; il en, roe-a Jcht-g rde ie iten vatr aad i dat als ilen Hen bal f dit ilon- Iers or- erp nn- :err jel, ns- 10I- eet dit cn, brv- es, iet i r- air el- ge dt <>T de n- e- ,T> li j kt •IT I- 1 r 8r w jjbool is meermalen met grond gewezen, 7. Het voorstel van den heer C. J. Loncq etn voor de toelating op gymnasium en lioo- Jere burgerschool den eisch van Fransch te Fjten vallen, teneinde daardoor de minder bemiddelde leerlingen der gewone lagere scholen in de gelegenheid te stellen, deze ïtèide inrichtingen te bezoeken, zal naar wij •treezen moeten worden afgewezen om tal ran practische bezwaren. Maar hetzelfde sympathieke doel zal door evenredige school- geldheffing op bijna even voImaakLe wijze vrorden bereikt met vermijding dier bezwaren. Wel gaven wij toe, dat de voordeelen onder 5, 6 en 7 genoemd ook door een evenredige schoolgeldheffing met 3 groepen misschien bereikbaar zijn. Het zal echter op veel minder afdoende wijze wezen. Ter beoordeeling van de wei king en de waarschijnlijke opbrengst van het door ons voorgestelde sclioolgeld, laten wij hier volgen een staat der kinderen van de 3 scholen in quaestie, geschikt naar de klassen der in komstenbelasting; een en ander naar den toestand op 1 Januari 1894. 1 E - 7 - Inkomens, Klasse. 1 Burgerschool. Jongensschool Meisjesschool. Totaal. Voorgesteld schoolgeld. 0 0 3 0 .0 j Opbrengst. Tegenwoordig schoolgeld. beneden 500 5 1 6 0 6 Burgerschool 500—600 1 1 1 2 f 18; 600—700 2 0 0 2 5 10 23 230 f15 hij 2 en f 12 bij 3 700—800 3 5 3 8 of meer leerlingen 4 6 0 8 uit écu gezin. 900—1000 5 13 6 2 21 1000—1200 6 11 11 6 28 96 1440 Jongensschool 1200—1400 7 2 6 12 20 f30, f40 en f50, 1400-1600 8 12 4 11 27 met reductie 1600—1800 9 3 11 6 20 van f 5 per kind voor 2 1800-2100 10 2 1 4 7 20 29 580 -10 I 3 of 2100—2400 11 2 2 meer leerlingen uit 2400—2800 12 4 4 8 30 32 960 éen gezin. 2800—3200 1.3 11 13 24 3200—3700 14 5 2 7 40 17 680 Meisjesschool 3700—4300 15 0 8 10 f30, f 50 en f 53, daarboven 7 10 17 50 34 1700 met reductie als vreemden 11 6 17 Jongensschool. Totalen. 65 88 84 237 237 5590 Bij deze regeling zullen bijna alle kinderen van de burgerschool minder betalen dan thans. Jn de klassen 5—8 betalen de meeste min der; 2 gezinnen, die 3 kinderen hebben, betalen thans f 12. en zullen moeten be talen f 15.Voorts zullen 7 kinderen uit klassen 9-11 iets meer moeten betalen, doch met 't oog op het inkomen kan dit izeen be zwaar opleveien. In totaal betalen de G5 kin deren thans f 1002.— zij zouden betalen volgens ons voorstel, afgezien van de ver hooging voor vreemde talen, f 860.Niet gewaagd schijnt het ons op deze gronden te onderstellen, dai de meerderheid dier kinderen naar de meisjes-of jongensschool zullen over gaan. Iri elk geval wordt op deze beide scholen het schoolgeld over 't geheel niet onbelangrijk verlaagd en vooralhet wordt zoo gesteld, dat het voor iedereen te dragen iseen vermeer dering van het aantal kinderen, afgezien van die der burgerschool, mag alzoo waarschijnlijk worden geacht. Mocht dus de opbrengst op het eene punt iets tegenvallen, op het andere De totaal-opbrengst der schoolgelden wordt dus f5590 4- f460 f6050. De opbrengst was in 1893 f 0891. Vermindering der halve f841 of nog f159 beneden de f1000 waarop bij de reorganisatie gerekend is. Waar de verhooging voor vreemde talen zoo uiterst gering is, vooral voor de talrijke klassen der weinig en matig bemiddelden, zal liet onderwijs daarin krachtig bevorderd worden en mag men ook op vermeerdering der inkomsten uit dien hoofde hopen. M. C. M. de Ghoot. J.II. van Westendokp J.Dz. Schiedam, 30 Mei 1894. Onze gemeente bood gisteravond weder een treffend tooneel van verdraagzaamheid en ordelijkheid. Naar aanleiding van het bericht dat een muziekkorps van het»l,egerdeslleils" met den treiu van 6 43 hier uit Den Haag tou aankomen, teneinde in het lokaal aan de Lange Ilaven een soiree te geven, hadden reer vele belangstellenden en nieuwsgierigen ach ter opwachting nabij het station verza meld. Omstuwd door de joelende en krij- schende bende, welke aan de binnenlanden tan Afrika herinnerde, bewoog de stoet zich langzaam voort, bij herhaling wegens het gedrang tot stilstaan gedoemd. De politie, die met veel beleid optrad, had handenvol werk om de vreedzame heilssolda ten met hunne nationale muziek tegen het gespuis te beschermen, en weerde zich dap per, vooral op de brug nabij de beurs, waar een tweetal agenten op tegenweer en zelfs op lijfsbehoud moesten bedacht zijn. Aange zien de namen der voornaamste belhamels bekend zijn, mag verwacht worden dat de baldadigen hun verdiende straf niet zullen ontgaan. De miliciens der infanterie van de lichting 1893, die belmoren tot het blijvend gedeelte, zullen 44 Juli in het genot van onbepaald verlof woiden gesteld. De Residentiebode meldt: Schijnbaar ongeloofelijk en io c hwaarheid! Naar wij vernemen bestaat bij een gedeelte van de leden der Nieuwe of Literaire Sociëteit de Witte het voornemen ernstige pogingen in het werk te stellen om den heer Pierson, die daar als lid voorhangt, te doen deballoteeren we gensja, dat laadt men niet uit dui zend de vermogens- en de bedrijfsbe lastingen Al klinkt dit schijnbaar ongeloofelijk, toch verzekert men, dat de toeleg bestaat en men weet, de ondervinding heeft het geleerd dat »de Witte" soms andere dan literaire verrassingen bereidt. Hit Menado wordt van 7 April aan het lllld. geschreven: »De resident van Menado, de heer E. J. Jellesma, is door den gouverneur-generaal opgeroepen, om naar Batavia te komen en met Z. Exc. te confereeren over verschil lende gewichtige aangelegenheden, die be treffende de Minahassa aanhangig zijn. In de eerste plaats de sopiieffing van de gouvernements-koffiecultuur" en hetgeen daarmede samenhangt. »Dit is een gelukkige maatregel en dit mondeling overleg zal zeker bevorderlijk zijn tot eene spoedige afdoening van zaken. In de Minahassa toch wordt meer en meer met spanning uitgezien op welke wjjze gevolg gegeven wordt aan de bekende, door de Tweede Kamer aangenomen motie van den heer Geertsema." zal daarvoor wel ruimschoots vprgoedïng woiden gevonden. De opbrengst van de verhooging voor vreem de talen bedraagt voor de 88 leerlingen der jongensschool volgens ons voorstel f460. voor die van de meisjesschool it - 250. b 65 der burgerschool zt - 50.— Voor rekening van de Javasehe bank is aan 's Rijksmunt te Utrecht voor een belangrijk bediag gouden dukaten geslagen, die een waarde hebben van f5.85. Zij zijn speciaal bestemd voor den handel in Nederlandsch Indië en Perzië. Eerst werd een zeer klein cijfer opgegeven als schade, veroorzaakt bij het spoorwegon geluk te Barendrecht. 't Blijkt nader,'' dat de kosten voor de Hollandsche spoor f68.500 bediagen. Den 9n, 40n, lln en 42n Juni zal te Antwerpen een internationaal congres van brandweermannen worden gehouden. Neder land zal vertegenwoordigd zijn door Amster dam en Utrecht. Onder meer zullen op dit congres besproken worden de oprichting van een onderlinge verzekeringskas tegen onge lukken in dienst overkomen en het gebruik van vloeibaar en vast koolzuur bij het blus- schen van brand. Door de politie in Den Haag moest Woens dagavond een kind van 12 jaar worden aan gehouden, dat.... in kennelijken staat van dionkens-chap op stiaut liep. De maatschappij ïZeebad Scheveningen" kocht voor f 90,000 de villa naast het Kur- haus, bewoond geweest door wijlen rnej. H. Jacobsori, met den daaibij behoorenden grond, ter grootte van ruim 40 aren. Van 26 tot 29 Mei kwamen te 's-Graven- zande 3 nieuwe gevallen van pokken voor. Te Gouda is gistermorgen te 7 uur uit den Kattensingel het lijk opgehaald van den heer De H., uit Rotterdam. Het hoi loge, dat op den drenkeling werd gevonden, stond op ruim halfelf, zoodat hij vermoedelijk Dinsdagavond, door de duisternis misleid, te water geraakt en verdronken is. Dinsdagavond werd een 22-jarig meisje, i O. genaamd, den overweg van de spoorbaan nabij Haarlem willende oversteken, door trein 48 gegrepen en overreden. Zij was onmid- dellijk een lijk. De Amsterdamsclie vergiftigingszaak. De winkelier Van der Linden en diens schoonzuster zijn thans in zoovei re hersteld, dat zij hunne gewone werkzaamheden heb ben hervat. De hond, bij vien eveneens ver schijnselen van veigiftiging zijn opgemerkt en in de laatste dagen in een versuften toe stand verkeerde, waartoe hij in het politie bureau Noordermarkt in bewaiing was ge bracht, is thans ook hersteld en aan viouw v. d. Linden afgegeven. Naar wij vernemen moet de schuldige zoon reeds vroeger met de justitie in aanraking zijn geweest en is ook gebleken, dat hij, voor dat hij da ouderlijke woning in de vorige week Maandag verliet, eeist een geldkistje, zijn oom toebehourende, heeftopengebroken, waaruit hij een rijksdaalder ontvreemd heeft. Opmerkelijk is het, dat liet winkeldebiet in de laatste dagen aanzienlijk verschilde met de opbrengst van vioeger. Dit wordt toege schreven aan de vele nieuwsgierigen, die slechts iets koopen om meer inlichtingen te ontvangen, (22. Rbl.) Men meldt van Terschelling dd. 29 Mei aan de N. 22. Ct-Dat liet met de zeevaart voor onze eilandbewoners minder wordt en de zeelui dus naar andere bronnen van bestaan uitzien, blijkt hieruit, dat heden de stoom boot Rotterdam in de haven kwam om een zeventigtal zeevarenden morgen kosteloos te vervoeren en aan boord te brengen, allen bestemd voor de haringvisscherij. Gisteren is door de politie te Rotterdam naar het huis van bewaring te Dordrecht overgebracht M. J. de Ilartigh, ook bekend onder den naam van mr. Van "Westmaas van Groep, tegen wien door de rechtbank aldaar bevel tot inhechtenisneming wegens oplichting, was verleend. Dinsdag zijn door de te Ulft gestation- neerde maree!iau«.-ees te Dinksperlo gearres teerd de gebroeders G. aldaar, die in de vorige week eemfi Pruisisch grensbeambte op zeer ernstige wij/e hebben mishandeld. Beiden zijn naar Arnhem getransporteerd. Te Lichtenvoorde is Dinsdag de wind koren molen, genaamd ide Nieuwe Molen", toebe- hoorende aan het R.-It. kerkbestuur aldaar, door een onbekende oorzaak geheel afgebrand. Maandag werd te Wellen (L.) de hon derdste veijnardng gevierd van den grijzen veteraan O. Diiickx, eeri der weinige nog in leven zijnde soldate.i van Napoleon I. De Beeuwige" nam plaats in een fraai veisieid rijtuig tussehen den pastoor enden burgemeester in. Het rijtuig nam plaats in een grootschen feeststoet, waaraan alle vei- eenigingeu en coi poraties der gemeente deel namen. De gerneeutei aad ging voor, de kerkerand achter het rijtuig. In optocht giug het toen de hoofdstraten van het dorp door naar de kerk, waar eene plechtige Hoogmis werd opgedragen. Na afloop stelde de stoet zich weer in goede orde samen cn begeleidde den feest vierenden oude naar het raadhuis, waar hem met den eerewijn de gelukwenschen vau den gemeenteraad werden aangeboden. Een prachtige leunstoel werd hem daar mede geoffreerd. De verdere dag werd ter eere van den krariigeu oud-soldaat in feestvieugdo doorgebracht. Duizenden en duizenden waren van elders toegestroomd. 's-Graveuliage. II. K. H. de groother togin van Saksen-Weimar, prinses Sophia de: Nederlanden, is hedenmiddag inet de Hol landsche spoor uit So es Ld ijk alhier aange komen in een salon waggon, welke over de stoomtramlijn naar het station Anna-Paulow- nastraat doorreed, waar de vorstin te 1 uur afstapte. Aldaar bevonden zich de kamerheer- ceremoniemeester graaf Van Raridwijek, die H. IC. li. namens de Koninginnen ont ving, en voorts baron Dutour, oppeicere moniemeester, graaf You Ranlzau, Duitsclie gezant, en de gravin Von Rantzau, baro nesse Sirtema van Grovevtins, de commis saris der Koningin mr. Fock, de burgemees ter Roest, lui tenant «genei aal Van Helden, gouverneur der residentie, de kolonel Ver- spvck plaatselijk commandant, de heer Y'inkhuyzen, intendant tan de groothertogin, en zijne echtgenoote, de heer Couturier, thesaurier ea secretaris van het domein ïZorgvliet", en eem'ge ambtenaren bij die administratie. De groothertogin sprak in hare moedertaal hare landgenooten aan en was zichtbaar ver heugd zoovele oude kennissen terug te zien. Zij nam van mevrouw Grovestins een bloem ruiker van witte rozen aan, waarvan de bouquetdiager met een oranje-satijnen strik versierd was. Een hofiijtuig stond in de Anna-Paulotvna- straat gereed, waarmede H. K. H. zich naar het nabij gelegen paleis»Buitenrust"begaf,tot aan de koets begeleid door de dames en herren. Voor bet paleis »Buitenrust" aan den Sehe- veningschen weg zijn gedurende het verblijf van Hare Koninklijke Hoogheid alhier schildwach ten geposteerd van het huzaren-regiment. De lijfarts \an H. AI. de Koningin, dr. Van Tienhoven, is gistermiddag naar het buiten land vertrokken. De oplichting van een nieuw Nederlandsch opera-gezehebap te Amsterdam, onder directie van den heer Van der Linden, is verzekerd het garantie-kapitaal van f50.000 is bijeen.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3