1 J H°. 8542. A0. 1894. Vrijdag 1 Juni. Tweede Blad. Achtenveert gste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Binnen land scli o Berichten. Yerkiezingen. Gemengde Berichten. UI TG ETER: J. ODÉ. f 1.85. 2.50. - 0.10. B IT IK SS A ÏJB#IE 15 STRAAT, S 7. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door liet gelieele Rijk Afionderlijke^nommers Msag* ~Z SCHIEDAM, 81 Mei 181)4. Bekend is, zegt de Arnh. Cl., dat op de grootste plaatsen waar gemeentelijke archiva rissen zyn, de archieven niet enkel flink er uit zien, maar ook veel dienst bewijzen. Met dit goede voorbeeld voor oogen en met liet oog daarop, dat ook hier en daar gemeen telijke archieven ten plattelande geordend en gecatalogiseerd worden, ligt eeneopmet- king voor de hand. Daar toch over geheel het rijk zonder tvri de gemeentelijke archieven veel van waar.- bevatten, zou het dan niet wenschelijk zijn, dat hoe eer, maar ook hoe nauwgezetter hoe liever, zulk een inspectie en ordening overal plaatshad? Er zijn 1200 gemeenten, en in verscheidene van deze zullen er toch wel be scheiden zijn, die voor de kennis onzer geschie denis van belang geacht worden. In de Vldardingsche Courant komt het volgende ingezonden stuk voor: Voor eenigen tijd word er niet veel ophef in verschillende dag- en weekbladen melding ge maakt van de edelmoedige daad van een knaap, dia uit het Scheveningsche kanaal een hond had gored, en deze daad werd zoo hoog op prijs ge steld, dat dien knaap verschillende en "olfs rijke geschenken ook in geld toevloeiden, zoowel van binnen- als buitenland. Het zij verre van ons, dat wij dat dien knaap zouden misgunnen doch als tegenhanger lazen wij ook kortelings het volgende »Het kloek gedrag van een 14-jirigen jongen hoeft te Dokkum bet leven gered van twee kinderen. Deze toch geraakten, toevertrouwd aan de hoede van eenen 7-jnrigen knaap, met den kin derwagen in de vrij diepe gracht. Met gevaar voor zijn leven sprong genoemde knaap den wagen na en wist dezen boton water te houden, totdat hulp kwam opdagen. Zonder deze moedige daad waren de kleinen vrij stellig verdronken." En zijn nu nan dien jongen ook bewijzen van achting ten deel gevallen Met levensgevaar redde hij twee kinderen, en dat zegt wat meer dan een hond. Wij zouden dien jongen gaarne de band willen drukken en daaraan een bewijs van ongeveinsde achting voor zijn moed en zelf opoffering willen toevoegen. Doch of au leren en huoger geplaatsten en meer gefortuneerdon ons daarin al vóór geweest zijn, daarvan leest men niets. Wij achten dierenbescherming uitstekend en wij verfoeien het wreed bedrijf van jongens, zooals wij laatst hoorden, die jonge vogels de vlerken en den kop van het lijfrokken doch vóór dierenbescherming gaat toch kindei bescherming on het wil er bij ons maar niet in dat een jongen, die twee kinderen van een wissen dood redt, en dat met gevaar van zijn leven, zoo geheel en »l onbedacht zou blijven. Wij hebben eens naar hem gemfoimeerd en weten nu, dat z n naam is Henditk Donker, nog leerling van de school voor m. u. 1. o. to Dokkum. IIij zelf moest den lln Mei het bezit van zijn vader der .en, die toen na een lang 'uiig lijden oveileed. Voor zijtio bedroefde moeder mej. de wed. J. Donker, Koren mat kt te Dokkum, is het voorzeker een giooto troost zulk een wakkeren zeon tot topkomstigi-n steun te hebhen. Doch op dit «ogenblik is hij dat, zijn 14-jaiigen leeftijd in aanmeiking geno men, nog met, en wij weten ook maar al te goed, welk een vei lies het is voor een veelbelovende» knaap zijn vader te moeten misken, en hoe me nigmaal daatdoor zelfs goede voot uitzichten in took kunnen opgaan. Daarom M. de R. verzoeken wij u opname van dit stok, opdat in wijder kring sympathie voor dien wakkeien knaap, waai van wij nog v/eten, dat hij in alle opzichton aanbe veling verdient, gewekt worde, en deze sympa thie zich in zulke daden moge vei tonnen, dut de toekomst van dat jonge menscli ve1 zeken! zij. Aan andere bladen wordt vei zocht dit over lo nemen. De iconing-quaestie te Utrecht. 't Is wel een eenigszins plomp middel, dat den gemeentebesturen ten dienste staat om verbetering te brengen in de woningtoestan den, maar als men er goed mee weet om te gaan, kan het toch heel wat nut doen. Het middel is onbewoon aar verklat en van wo ningen. Men beschouwt dat in den regel als een soort van onteigening aintler schadever goeding, maar in de practijk doet het dienst als een dwangmiddel, meer niet. Althans te Utrecht is de ondervinding zoo. Daar hebben in 1893, met gebruikmaking van de verordening op het onbewoonbaar verklaren, B. en W. voor 227 woningen de noodige verbeteringen voorgeschreven, in 166 werden die op hunne aanschrijving aan gebracht. Voor 61 was de tusschenkomst van den raad noodig, en dit leidde voor 56 nog weer tot de gewenschte verbetering, zoodat ten slotte slechts 5 ontruimd werden, waar van men dan ook wel mag aannemen, dat ze 't opknappen niet waard waren. Maar er zijn toch een paar zeer ernstige bezwaren aan verbonden. lo. Dat velen de onbewoonbaarverklaiing als dadelijk gevolg schijnen aan te nemen en daarom de verordening slechts willen toe passen in zeer ernstige gevallen 2o. dat de reden voor onbewoonbaarver klaring alleen kan gezocht worden in nadeel voor de openbare gezondheid, niet voor de gezondheid of het weizijn der bewoners. Als dus den gemeentebesturen een minder draconisch middel ten dienste stond, om de noodige verbeteringen van hardhoorige eige naren gedaan te krijgen, en in de tweede plaats hunne bevoegdheid werd uitgebreid, zoodat zij ook verbeteringen konden gelasten, die in het belang der bewoners noodig zijn natuurlijk niet onbeperkt, maar binnen zekere bij de wet te stellen grenzen clan zou de woning-cjiiuestie een belangrijke sclnede tot hare oplossing worden gebracht. Nr. d. IJ.) Eene juffrouw, wonende in den Jordaan te Ainstet darn, die als wonder-doctores een groote piaktijk heeft en aan een barer patiënten, die aan asthma leed, een zalfje gaf, dat hem op den rand van het graf bracht, wordt met eene vervolging bedreigd. In de zalf werd lood gevonden en de ver giftigde heeft eene aanklacht ingediend, voor eerst wegens de vergiftiging zelve, maar boven dien eene civiele actie, een eisch tot schade vergoeding, omdat zijn zaak gedurende die langdurige ziekte nagenoeg geheel is verloopen. Deze aanklacht zal nu wel gevolgd worden door eene strafrechterlijke vervolging wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst. Sedert Zondag wordt de onbezoldigde rijks veldwachter H., te Vlodrop, vermist. Hij be gaf zich dien dag, gewapend met karabijn, in dienst op de jachtstiooperij in de bostellen van graaf Schaesberg. Dinsdag zijn die terreinen doorzocht, doch er is geen spoor van hem te vinden. Door de marechaussees is een gevaarlijk strooper, A. Cr., wonende te Vlodrop, aangehouden, daar op dezen zware vermoedens rusten als zoude hij H. van kant gemaakt hebben. Van algemeene bekendheid is het schilder achtige aangebouwde gedeelte der stad Breda, beboerende tot de gemeenten Teteringen en Ginneken. Niet betalende in de stedelijke in komstenbelasting, weigerde het gemeente bestuur van Breda aan deze voorstad aan sluiting aan de stedelijke gas- en waterleiding, Ter vervanging nu van de thans zeer primitieve straatverlichting door middel van olielampen, welke een sterk contrast opleverde met de vele sierlijke en modern gebouwde villa's, hebben eenige invloedrijke ingezetenen, waaraan deze wijk reeds tal van verbeterin gen dankt, een grootsch plan ontworpen, waarvoor het benoodigd kapitaal reeds aan geboden is. Het betreft n.l. eene inrichting tot elect! ische verlichting van straten en woningen, terwijl de tramwagens door accumulatoren verlicht zullen worden. Dit plan, dat met den meesten ernst werd voor bereid en welks slagen op verschillende gronden reeds verzekerd is, zal bewerkstelli gen, dat die beide fraaie dorpen de eerste in ons land zullen zijn, waar het licht der toe komst ontstoken is, hetgeen ook door de duizenden Bredanaars, wier geliefde wandel plaats zij vormen, ten zeerste zal worden gewaardeerd? 's-Gravenhage. De minister van buiten- landsche zaken, jhr. RoëlI, begaf zich gister middag naar Soeytdjjk. De kiesvereeniging »Algemeen Belang" te Utrecht heeft gisteravond enndidaat voor de Tweede Kamer gesteld den heer A. L. W. Seyflardt te 's-Gravenhage, nadat de heer H. A. van Beuningen voor eerie candidatuur had bedankt. De vergadering besloot vervolgens bij het bestuur der ïLiberale Unie" eene motie in te dienen, met het verzoek haar op de eerst volgende vergadering der Unie in behandeling te brengen, waarin hulde wordt gebracht aan haar bestuur voor zijne houding bij de plaats gehad hebbende verkiezingen en een vvensch wordt uitgesproken met beltekking tot de leiding der vooruitstrevende partij in de toe komst. In een armoedige burnt te Parijs was een alleenwonend grijsaaid, Lefebvre genaamd, ge storven. Toen oen geieciitehjk ambtenaar in bet srhabele booltjo naar do papieren van don over ledene zocht, ontdekte hij tot zijne vei hazing een groot vermogen. In oen lade vond hij hot bewijsstuk van een eigendom ter waaide van 600,000 fiancsjeen paar oude confiturenpottau bevatten een aanzienlijk bedrag van waarden aan toonder, en onder een hoop lompen vond men voor 10,000 fr. aan bankbiljetten en verschillende rollen goudgeld van 1000 fr. ieder. Deze gierigaard, die ten hoogste 600 fr. per jaar veiteeide, behoorde blijkens de gevonden documenten tot een der eerste families van Frankrijk. In Fiankrijk neemt het diankmisbruik leer ernstig en in het oogloopend toe. Vroeger rang schikte men de Fianschen onder de matigste volken der wereld, maar tegenwoordig verbrui ken zij meer alcohol dan eenig ander volk, liet Belgische uitgezonderd. Deze nadeelige verandering heeft in de laat ste twintig jaar plaats gegrepen, ,en terwijl En geland nog maar half zooveel gebruikt als vroe ger, heeft nu Frankrijk de plaats van het na buurvolk in de rangorde ingenomen. Het meest wordt er gedronken in de noorde lijke en midden-departementen, want de znid- Fronschen geven minder om stotke diankert. Volgens de meening van velen, die liet be- ooideeleri kunnen, zou het drankmisbruik eene der oorzaken zijn van de langzame vei mindering der bevolking, om nu maar te zwijgen van nog verder physieke en moreele ontani ding der natie. Ernstige lieden in Frankiijk uen&iheti de op richting van matigheidsgenootschappen naar Britscli model, en de Fransche wei kman zou vtèl doen, als hij zijne buitenlandsche vakbroeders navolgde in hunne gewoonte van 's morgens te ontbijten met botei hammen en koffie of thee, desnoods slappe in plaats van met vele ogouttes", die hij maar al te vaak over de lippen laat glijden.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 5