Zaterdag 2 Juni. N°. 8543, A0. 1894. -A-clitenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag* uitgeverTODÉ. Sullenland8clie Berichten. Biuneulandsche Berichten. jbyB Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Aftonderli)ke"nommers f 1.85. 2.50. 0.40. at r HI V BOTEBITBA A T, B a 7. Advertentieprijs: van 410 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F R 1 S S B IJ H. In de minïsterieeie verklaring, gisteren in Je Kamer afgelegd, verheelt de regeering Je bestaande moeilijkheden niet, doch rekent op de medewerking der Kamer om ze op te losse:.. Zij zal krachtdadig de maatschappelijke orde handhaven tegen elke agitatie en de strikte opvolging der wettelijke voorschriften bevorderen. Zij zal werkzame hulp vei leenen aan alle democratische werken, die hun stem pel zullen drukken op de toekomstige wet geving. Wij hebben geen lange programma's noo- Jig zegt de verklaring. Wij zullen irachten de reeds gestelde vragen op te lossen, waarvan de practische oplossing aan Je arbeiders toonen zal, dat de republiek niet revolutionnair moet zgn om tot verbe ten ng van hun lot te komen. Het voornaamste onderwerp van wetgeving as gelegen in het financieel program, waar van alle pai tijen het hooge belang erkennen voor den landede oplossing van verschil lende fiscale quaesties kan niet worden uit gesteld. De regeering is doordrongen van het gevoel Jer verantwoordelijkheid, die zij op zich neemt, van de tegenover de democraten aan vaarde beloften. Wij zullen trachten in de ontwerpen van wet neder te leggen den geest der rechtvaardigheid en van den voor uitgang, die de overweldigende meerderheid van het Parlement bezielt. Wij zullen de buitenlandsche politiek ter tharte nemen, in dien zin, dat wij zullen bandhaven de continuïteit van nzichten en relaties, die aan ons land hebben veroorloofd te midden der natiën de plaats in te nemen, :zjjn naam waardig De afgevaardigde Leherissé interpelleerde •de regeering over de zaakTurpin. Hij zeide dat Turpin Frankrijk heeft verraden en Je verantwoordelijkheid hiervoor een persoon treft, dien de constitutie verbiedt te noemen, on evenzeer Dupuy, Casimir Perier en gene raal Mercier. Deze laatste, minister van oorlog, ant woordde dat Turpin iedereen bedrogen heeft lijj was niet de uitvinder van het meliniet, maar van hst picrinezuur, hetwelk hij niette min als meliniet aan verscheidene buiten landsche mogendheden aanbood. Turpin kon geen vertrouwen inboezemen, daar hij reeds ■vroeger den minister van oorlog bedroog. Nadat de vraag tot eene interpellatie was gemaakt, werd ten slotte eene motie van orde, waarmede de regeei ing zich vereenigde, aangenomen met 416 tegen 102 stemmen, ïn deze motie verklaart de Kamer, te vertrou wen dat de regeering eene grondige studie waarborgen zal van alle uitvindingen met betrekking tot 's lands verdediging. Het schijnt dat Turpin de uitvinder van het meliniet en het panclastiet opnieuw een uitvinding van groot gewicht uit militair oogpunt gedaan heeft. Volgens La Fatrie zou Turpin die uitvinding hebben aangebo den aan generaal Mercier en aan den heer Carnot, maar op voorwaarde dat aan zijn grieven tegen zijn vroegere behandeling vol doening werd gegeven. Toen men zich niet haastte, hem op dit punt tevreden te stellen, moet Murpin de aanbiedingen eener vreemde mogendheid, om hem zijn uitvinding af te koopen, aanvaard hebben. Turpin is intusschen naar Brussel uitge weken men beweert, dat 'e vreemde mo gendheid" geen andere is dan Duitschland. In zijn voorstel tot openbaarmaking der diplomatieke stukken betreffende Middel- Afrika vraagt de heer Deloncle ook overleg ging van de tusschen Turkije en Egypte ge wisselde akten aangaande Egyptisch Soedan. DUITSCHLAND. De JLoln. Zeitg. heeft dezer dagen een heftig artikel bevat tegen den Pruisischen minister president, graaf Eulenburg, dat zonder eenigen commentaar door de officieuse pers is overge nomen. Thans heet het dat bedoeld artikel is ingegeven door den rijkskanselier Von Caprivi, om graaf Eulenburg op die wijze te nood zaken ontslag te nemen en zelf weer als Prui sisch minister-president te kunnen optreden, daar hij inziet dat dit ambt niet op den duur van dat van rijkskanselier kan afgescheiden blijven. De buitengewone zitting der centrale com missie voor de Rijnvaart is Dinsdag te Mann heim gesloten. Bijgestaan door zes ingenieurs (voor Neder land de hoofdingenieur van den wateistaat Schnebbelie), lieeft de commissie de plaats be zocht, waar men bij Straatsburg eene tweede vaste brug over den Rijn wenscht te bouwen, en daarna in het stadhuis te Straatsburg eenige vergaderingen gehouden tot onderzoek der plannen ,«a tot vaststelling van een besluit, dat aan de goedkeuring van de regeering der Rijnoeverstaten zal worden onderworpen. Vervolgens is de zitting te Mannheim hervat en heeft de commissie, behalve de afdoening der aanhangige rechtzaken, zich met een aan tal onderwerpen van administratieven aard beziggehouden. Op de terugreis van Straatsburg naar Mann heim is de voorzitter der commissie, de Neder- landsche staatsraad Asser, door den groot hertog van Baden op diens kasteel te Baden- Baden ten gehoore ontvangen. Het onderhoud heeft geruimen tijd geduurd. ENGELAND. Het Hoogerhuis heeft ns. ontwerp op de buitenlandsche fabrieksmerken hij eerste lezing aangenomen. Door het Lagerhuis is een voorstel van Har- court, dat voor de rest der zitting de voor- rang gegeven zal worden aan de regeerings- voorstellen, aangenomen met 234 tegen 217 stemmen. Deze geringe meerderheid werd door de oppositie met jubel begroet. Daarop werd de beraadslaging der begrooting voort gezet. Het te Carlisle geopende congres van Brit- sche mijnwerkers heeft eene motie aange nomen, waarbij de regeering verzocht woidt de beslissing in zake den achtuiigen werkdag in de mijnen te verhaasten. Aan den minister van financien is deze motie per telegraaf mede gedeeld. De ïersche volksleider O'Donovan Rossa is dezer dagen te Cork aangekomen, na een bal lingschap van 20 jaar in Amerika. Hij ver klaarde den burgemeester en verscheidene burgers der stad, die hem begroetten, door een zielsverlangen gedreven te zijn tot een bezoek aan Ierland, waar hij nu weder kan komen. OOSTENRIJK. De keizer heeft getracht van den Hongaar- schen minister-president wijzigingen te ver krijgen in het wetsontwerp betrekkelijk het burgerlijk huwelijk, welke evenwel door We- kerle geweigerd zijn. Het Kabinet zal zijn ontslag indienen, maar aan Wekerle zal de vorming van een nieuw Kabinet worden opgedragen. Kalnoky heeft een langdurig onderhoud ge had met Wekerle en daarna met den keizer. De Oostennjksche Kamer van afgevaardig den heeft iiet wetsontwerp betreffende de drukpers in derde lezing aangenomen, In de Hongaarsche Kamer heeft de re geering verzekerd dat dcor haar afdoende inaatregelea genomen :jn tegen de Rumeen- sche agitatie. De Kamer is daarop voor on- bepaalden tijd verdaagd. ITALIË. Bij de beraadslagingen over de ünancieele voorstellen heeft de rapporteur Vaccielli be zuinigingen aanbevolen in de oorlogsbegroo- ting. Hij betoogde de noodzakelijkheid van eene gi aan wet, verdedigde de verhooging der zoutbelasting en beval een nieuwe rentebelas- tmg aan. SPANJE. Te Madrid loopt het gerucht dat de com missie uit den Senaat, in weerwil van alle vertoogen der regeering, beslist geweigerd heeft nog in deze zitting haar rapport in te dienen betreffende de handelsovereenkom sten met Duitschland, Oostenrijk en Italië. B L G A R IJ E. Uit Sofia wordt van gisteren gemeld: Geschoff en Storloff weigeren zitting te nemen in een ministerie-Grekoff. De opge wonden stemming neemt toe. De troepen houden wacht in de straten. Voigens een nader bericht is de vorming van een nieuw Kabinet opgedragen aan den heer Radoslavoff en zuilen in het nieuwe ministerie optreden Storloff, Radoslavoff, Natchewitch, Geschoff en kolonel PetrofF, de tegenwoordige minister van oorlog. Naar het heet, is de val van Stambouloff, den man aan wie Bugarije zgn tegenwoor dige positie grootendeels te danken heeft, te wijten aan de jonge gemalin van vorst Ferdinand, die zeer Russisch-gezind moet zijn, en zou 's vorsten moeder, prinses Clementine, haren zoon dien stap ten sterkste ontladen hebben. Yan andere zijde wordt gemeld dat Stam bouloff in den laatsten tijd niet meer met den vorst overweg kon, wegens zijne autori taire houding, waardoor hij zelf inbreuk maakte op de rechten der kroon, en dat hij in het feit dat Ferdinand herhaaldelijk leden der oppositie bij zich ontving een duidelijk blijk van wantrouwen zag. Ook zou Stam bouloff bij het lpger alle aanzien hebben verloren, sedert hij de vrouw van den minis ter van oorlog Sawoff beleedigd heeft. A 11 E R I K A. In den Senaat te Washington wordt de be raadslaging voortgezet over het voorstel, om de journalisten, die weigeren het comité uit den Senaat omtrent de beweerde omkoopergen inlichtingen te geven, te doen gevangenzetten. De mannen der pers ontzeggen den Senaat de bevoegdheid, hun mededeelingen afledwin- gen, maarzij verklaren zich bereid te vei schij nen voor eene in dezen bevoegde rechtbank. SCHIEDAM, 1 Juni 18114. Op last van Hare Majesteit de Koningin- Weduwe, Regentes, brengt de referendaris, tijdelijk belast met het beheer van het kabinet der Koningin, ter algemeene kennis, dat, ge durende Hoogstderzelver verblijf in het bui tenland, alle aan het adres van Hare Majesteit gerichte brieven moeten bezorgd wordenaaa het kabinet der Koningin, alwaar voor eene geregelde opzending dier stukken aan Hare Majesteit zal worden zorg gedragen. St.-Ot Bij kon. besluit is benoemd tot ambtenaar van bet openbaar ministerie bjj de kanton gerechten in het arrondissement Rotterdam, voor de kantons Rotterdam no. 2 en Gouda, ter standplaats Rotterdam, mr. H. Yaillant, thans kantonrechter-plaatsv., adv. en proc. aldaar. De minister van buitenlandschezaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de zitting van den Duitschen Bondsraad van 4 Mei LI. s besloten, dat het conventioneele tarief van 7,50 mask per 100 KG voor ka toenen poetsdoeken, welke overigens voldcen aan de bepalingen van aanmerking 2 op no. 2d van tarief B van het Duïtsch-Beigisch handelsveidrag van 6 December 1891, ook van toepassing zal zijn wanneer die doeken ge ruwd zijn. (Stct.)

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1