INfiEZOHDEM. Verkiezingen. Gemengde, Berichten. Rechtzaken. schieten. Aan dat weeshuis bestaat dringende behoefte. De zaak wordt door zoovele geloof waardige mannen aanbevolen, dat wij onze aanbeveling met vrijmoedigheid daaraan kun nen toevoegen. Do missie bij den paus. De Tijd raadt voor bet oogenblik de pogin gen tot herstel van het gezantschap af, omdat er in de Kamer bij mogelijk beid geen meerderheid voor te vinden is. «Natuurlijk stemmen alle katli. leden als een man voor. Maar hun getal bedraagt slechts 23. Waar zal men de ontbrekende stemmen vinden Uitvoerig telt de Tijd uit. dat het onbe gonnen werk is. De Residentiebode kwam reeds te voren tot dezelfde conclusie, tot haar blijdschap! «Het behoeft wel geen betoog," zegt zij, «dat wij met bijzondere voldoening constateren in deze teere aangelegenheid met het katli. hoofdorgaan op den lijn te staan." De Standaard zegt er van «Uet geldt van deze quaestie: Nu of nooit. Zoodra ons kiesrecht is uitgebreid en onze politieke zich in meer democratische richting ontwikkelt., is alle uitzicht op het herstel van deze missie onherroepelijk voorbijgegaan. Het laat zich dus zeer wel begrijpen, dat de Maasbode c. s. thans op ernstiger toon op conti apre-latio voor bewezen diensten aandringen. En toch, het Kabinet schijnt de zaak niet aan te durven. Zijn toch reeds zoo moeilijke positie zou er te ernstig door be dreigd worden. Dat zag men al dadelijk uit het krasse non posstcmus van de N. li. Ot., en thans duidelijker nog uit de houding van Tij<l en Residentiebode. Om de geleden nedeilaag te verbloemen, palmt men zelfs, van liüotn«ehe zijde, reeds in, en vermaant Maasbode en consorten om zich desgelijks in te binden. «Zetels verloren. Geen enkele portefeuille buiten den traditioneelen eenling. Nu ook de Missie bij het Yaticaan van tafel. Waarlijk, men knn niet zeggen, dat het den Roomschen politici, onder hun nieuwe constellatie, mee loopt." Naar bet Centrum verneemt, is door den te Rotterdam wonenden voorzitter van het «Nederl. Delg. Zouaven-Comité", den heer P. Wiilemsu Cz., aan H. M de Koningin-Re gentes verzonden een adres, houdende het ver zoek tot herstel der missie bij Hen paus. Het bericht in de JV. R. Ct. ah zou de dezer dagen plaats gehad hebbende conferen tie tusschen dl bestuursleden der «Liberale Unie" en die der invloediijkste kiesvereetii- in gen «de Grondwet" te Amsterdam, «Voor uitgang" te Rotterdam en de «Utrechtsche k iezersvereenigirig" tot resultaat hebben gehad, dat de drie laatstgenoemde besturen hunne vereeniging zeer waarschijnlijk zullen advi- seeren, om in het verbond der «Liberale Unie" te blijven, is, naar wij uit goede bron vernemen, wel wat voorbarig. De quaestie is als volgt: De hoeren eonservatief-liberalen, ten hoogste ingenomen met de heusche be jegening, hun van de zijde der meer voor- uitstrevenden ten deel gevallen, zijn vertrok ken met de verklaring, dat zij hunne ver- eenigingen wenschen te ad viseeren zooals boven bereids is gezegd, waarop hun in zeer par lementairen vorm is geantwoord, dat zij in hunne te volgen gediagslijn volkomen vrij waren. drnhCt Het «Uollandsch Comité tot het verschaf fen van inlichtingen aan bezoekers der wereld tentoonstelling te Antwerpen" waarschuwt tegen liet gevolggeven aan schitterende voor slagen welke van uit Antwerpen aan Hol- landsche meisjes zullen gedaan worden en meestal het verderfelijke lokaas zijn van lieden die minder nobele praktijken beoefenen. Blijkens de opgaven van het bureau Veritas zijn in de maand April verongelukt 72 zeil schepen en 20 stoomschepen, waaronder geen enkel Nedeilaudbch. Het nieuwe buitengesticht voor krank zinnigen te Delft zal tusschen 1 en '15 Au gustus in gebruik worden genomen. Reeds nu komen veel aanvragen in tot opneming van krankzinnigen. Met de verbouwing van bet binnengesticht is reeds krachtdadig aan gevangen. (Opmerker.) Van 20 tot 29 Mei kwamen te 's-Graven- zande 3 nieuwe gevallen van pokken voor. Donderdagavond is door de justitie huis zoeking gedaan in de drukkerij van Recht voor Allen, op het Damrak te Amsterdam. Dit onderzoek stond in verband met de dreigbrieven van anarchistische zijde tot den burgemeester van Luik gericht. Twee vertegenwoordigers van de Luiksche justitie woonden het onderzoek bij. Er werd niets verdachts gevondenalleen werden cenige handschriften van den lieer Conielgsen, redacteur van Recht voor Allen, medegenomen ter vergelijking van het schrift der bedoelde brieven. In liet belang van den aanleg der tramlijn BnarnAmersfoort werd onlangs door de Koningin-Regentes aan den concessionaris ver gunning gegeven tot het leggen van deze rails over de gronden van haar particulier domein. Thans heeft II M. den heer P. J. Raay- makers krach tigen steun toegezegd door hare bereidverklaring om voor een belangi ijke som deel te nemen in het aanlegkapitaal. VGratenhagc. De groothertogin van Saksen-Weimar keert morgenmiddag per staatsspoor te 4.-15 naar "Weimar terug. H. K. II. had heden eenige hooggeplaatste personen op haat' buitenverblijf aan een lunch vereenigd en bezocht later het Mauiitshnis. Dr. Salverda de Grave, leeraar van de Ko ningin, is naar Zurich vertrokken. De Katholieken in bet kiesdistrict Eist heb ben mr. VV. van Basten Batenburg candidaat, gesteld voor de Tweede Kamer. ij Door de vrijzinnige kiesvereeriiging «De Grondwet" te Wageningen, is tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, in het district Eist gesteld de heer E. D. de Meester, notaris te Beteren, Ook de liberale kiesvereeriiging «Burger plicht" te Renkum heeft den heer E. D. de Meester candidaat gesteld. Door de centrale a.-rev. kiesvereeriiging «Nederland en Oranje" in dat district is tot candidaat gesteld de heer C M. E. van Löben bels, oud-lid der Kamer voor het district Ede, terwijl, indien deze mocht bedanken, de can- ditiatuur zal worden aangeboden aan de heer Van de Velde, oud-lid der Kamer voor Loos duinen, en daan.a aan den heer baron Van der Borch van Vervvolde, oud-lid der Kamer voor Schiedam. Verkiezingen voor Prov. Staten. In het district Dokkum zijn bij herstem ming gekozen Aftreding 1898: uitgebracht 2901 stem men, van onwaarde.38. Gekozen mr. A. J. Andreae (lib.), '1576G. Meijer (anti-rev.), had 1287. Aftreding 1895: uitgebracht 2892 stem men, van onwaarde 82. Gekozen de lieer T. C. Wiesenhaan (lib.) niet 1488 stemmen de heer D. J. de Groot (anti-rev.), bekwam er 1322. Ingezonden niedcdcclingen, bctreiïende zaken van particulier liandcls- en nijverheidsbelang. 20 Cent* per regel. Weggeworpen geld. Wat door vele mensehen uitgegeven wordt voor geneesmid delen die volstrekt geen nut doen, ja wel licht schaden, dat is, waarlijk weggeworpen geld. Daarom behoort tnen altijd een middel te gebruiken, dat, door de geneesheeren aan bevolen, sedert jaren zich als het beste huis middel gekenmerkt heeft. Dit isde Zwit- sersche Pillen van den Apotheker Richard Brandt. Zij dragen tot etiket een wit kruis op een rood veld en zijn alleen in doosjes a 70 Cts, in de Apotheken te verkrijgen. Dit is het aangenaamste, zekerst werkende en onschadelijkste van alle hedendaagsche laxeer middelen, en als zoodanig zonder tegenspraak erkend. HoofddepotF. E. VAN SANTEN KOLFF te Rotterdam. In hot Schwarzwald lieeft het Zondag en Maandag gesneeuwd. Op vela plaatsen daalde de thermometer tot onder het vriespunt. lil Spanje valt veel sneeuw en hagel. Te Madrid heelt men de winteikleeien weer voor den dag gehaald. Bij Maishfield, in Wisconsin, is een trein ontspoord en door de gloeiende kolen van do locomotief in brand geraakt. Vóór men de vlam men kon hlu'-schen, waren acht passagiers ver brand. Vele anderen zijn ernstig gewond. Volgens een telegram uit Kalro aan Daily News is te Mekka de cholera uitgebroken.; Een tienjarig Amorikaansch meisje, Jennie Carey, van Mock fordIndianapolis, is door piesidont Carnot hegiltigd met de orde van het Legioen van Eer. De kleine meid lieeft velleden jaar een spoor trein met 700 passagiers gered. Zij zag, dat een houten brug over een bergkloof, waar de tiein overlaten moest, in brand stond. Zij trok toen haar jakje uit on liep, daarmee wuivend, den trein te gemoet. om den machinist te waar schuwen voor het gevaar. Onder de passagiers voor het meerendee! bezoekers van de wereld-tentoonstelling te Chi cago waren vele Fianschen, en het is op hun verzoek, dat de kleine Jennie geridderd werd. In het noorden van Transvaal is een boom gevonden, welke een houtsoort levert, die zoo hard is, dat ze slechts bewerkt kan worden zoo lang liet hout gioen is. Is het hout rijp en droog, dan biedt het aan alle gei eedschappen weerstand men kan er zelfs het beste staal op breken. Het hout is zeer goed tegeri het vuur bestand. Veertien dagen voortdurend branden zijn noodig om een boomstam in as cl) te veranderen. Het hout is wel zwaar, maar toch veel lichter dan ijzer of staal. Door de arrond.-rechtbank te 's-Gravenhage weiden Donderdag 36 personen veroordeeld, wegens bedelarij of landlooperij tot hechtenis mot of zonder opzending naar enne rijkswerk inrichting. Voor eon groot gedeelte waren het mannen die pas uit genoemde inrichting waren ontslagen. De rechtbank te Leeuwarden, heden uitspraak doende in de zaak van den ex-pi eddtant Burger, heelt beklaagde, overeenkomstig dan eiscb van het O. M„ tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld wegens maant. Do rechtbank te Middelburg heeft naar de openbare terechtzitting verwezen den 69-jarigen burgemeester der gemeente Grauw, die hij do benoeming van een hoofd der school opzettelijk stenibneljes valsch heeft voorgelezen, om daar door zijn candidaat benoeaid te zien. Mijnheer de Redacteur. Eenige maanden geleden werd door den voor zitter der commissie van toezicht o. h. lager ond. in eene vergadering dier commissie een plan van evenredige schoolgeidheffing ter tafel ge bracht, dat na veel bestrijding, zoowel om het beginsel als om de toepassing, slechts éene stem behalve die van den voorsteller mocht verwerven, n.l. die van den heer De Groot. Deze laatste dient nu als lid van den gemeenteraad met den heer Van Westendorp een slechts weinig daarvan afwijkend voorstel bij dien raad in, nu een ander ontwerp der comm. v. toez., dat in die com missie veel sympathie verwierf, door burg. en weth. aan den raad is aangeboden. Ik ben van gevoelen, M. de R., dat mede- deelingen als deze omtrent hetgeen in den boe zem eener commissie voorvalt in 't algemeen niet gewenseht en zelfs niet gepast zijn. .Maar men dwingt de leden dier commissie daartoe, waar iemand in zijne dubbele quaJiteit als lid dier commissie en van den gemeenteraad een door de commissie verworpen voorstel tracht te doen aannemen niet alleen maar bovendien het aangenomen voorstel, waartegen hij m de ver gadering der commissie geen enkel argument aan voerdej thans gaat bestrijden met tal van redenen, daar waar hij de verdedigers van dat voorstel niet meer tegemver zich heeft. In hoeverre raeir zulk eene handelwijze mag goedkeuren laat ik nu in *t middenik wilde gaarne nog iets op merken omtrent de zaak zelve. Vooreerst is het beginsel van geëvonredigdet schoolgeldheffing onbillijk. Dat men ingfisefeffem eener gemeente nanr hun inkomen beslastiog doet betalen, daarvoor is, al brengt do toepas sing onvermijdelijk vele soorten van onbillijkheid mede, iets te zeggen. Maar dan mag men- niet bovendien aan die ingezetenen hetgeen- die gemeente hun daarvoor in rui! geeft naar hun inkomen gaan berekenen. Heden geschiedt dat voor de school, waarom morgen niet \oor het gas, het water, -enz. En waarom zonden particuliere leveranciers ovei morgen dat voor beeld niet volgen Zie M. de R.ik ben van meening dat er voor de mingegoeden vooral voor de arbei dende klasse veel te weinig gedaan Wordt 'r ik houd vol dat vooral in de quaestie van loori en arbeidsduur op schandelijke wijze door werkgevers misschien wel door de meeste» misbruik gemaakt wordt van de verhouding tusschen vraag en aanbod ik zou willen dat daarin veibeteiing kwam, ook ten hoste van- de meorgegoedenmaar niet ten koste van de rechtvaardigheid jegens de meorgegoeden. En daartegen schijnt men tegenwoordig hoe- lariger hoe minder op te zien, 't Wordt mode zelfs. sMaar" za! men zeggen «het voorste! vair B. en W.dat 3 klassen van schoolgeidhef fing voorstelt, n.l. niets voor onvermogenden •13 gulden voor minvermogenden en 26 gul den voor vermogenden (behalve verhooging" voor vreemde talen) wil eigenlijk ook eene- evenredige schoolgeidheffing." Dat voorstel is echter gedeeltelijk eene concessie aan de- voorstanders dezer heffing en bovendien mocht men den leerlingen afkomstig van de opgehe ven Burgerschool niet meer doen betalen dan op deze laatste. Beter ware dan ook m. i, geweest het schoolgeld op de scholen van mej, Van Drie! en den heer Tijl op b.v. 20 en 30\ guidon (met vreemde talen) te bepalen, want een schoolgeld van 50 en meer gulden zooals thans is vuor Schiedam te hoog. Onvermogen- den kunnen bovendien altijd krachtens de wet kosteloos plaatsing cischen. Dat dit tot nu niet meer geschiedt, is waarschijnlijk een gevolg- van de weinige behoefte die aan onderwijs als aan genoemde scholen gevoeld woidt,- Toch kan die behoefte werkelijk bestaan, eo daarotn juich ik die wetsbepaling toe. Iets anders zal echter gebeuren bij eventueelr aanneming van het voorstel der hh. De Groot en Van Westendorp. Dan is een grootere toeloop te- verwachten dan bij aanneming van het ontwerp van B. en W. En dan Dan zullen de scholsnVan Driel en Tijl niet meer aan het doel beantwoorden waarmede zij zijn opgericht. Want lo. Is er een groot onderscheid tusschen deze sooit van scholen en de eigenlijke volksschool, In de eerste zijn de klassen veel kleiner of, wat op hetzelfde neerkomt, er zijn hetr, meer onder wijskrachten. Men kan zich daar veel moer individueel met de leerlingen bemoeien wat met het oog op de verdere opleiding zeer noodig is. Op de volksschool kan dit niet; dair kan men hoogstens «uit eene klasse halen" wat men op eerstgenoemde soort van scholen «uit het individu moet krijgen". Men zal misschen op merken dat er dus veel aan de lagere school ontbreekt en vragen «waarom hier geen ver betering aangebracht Zeer juistDe volksschool, over wier resul taten zoo vaak geklaagd wordt, zuu geheel iets anders worden als men er twee- a driemaal- zooveel onderwijzers in plaatsle. Maardat zou voor Schiedam 15 a 20.000 gulden kosten t 2o. »De goede verstandhouding tusschen de standen kan slechts winnen door den omgang van rijk en arm in de schooljaren", zeggen de beide voorstellers. Zeker 1 En zooveel mogelijk moet die afscheiding van standen welker bestaan ook door de voorstellers eikend wordt vooral bij

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2