heeft; de bewustheid van het solidariteits gevoel is ontwaakt en doel zich luide hooren. Die drang is het, die in Arasterdam een rijk burger twee tonnen gouds deed schenken voor een ïOns Huis". Hier, in Schiedam, behoeven we geen tonnen. Met veel minder zijn wij tevreden. Hier ook is de wensch geuit naar eene dergelijke inrichting als Amsterdam be zit. Die inrichting kan hier komen. Wat men daar zal hebben? Velen, die eene zekere omoldaanheid over zich zelf gevoelen, zullen daar eene plaats vinden. Er zal gelegenheid zijn zich te ont spannen; men zal daar gezellig bijeen zijn; men zal de vooi naarnste couranten en goede boeken kunnen lezen; men zal in éen woord kennis en ontwikkeling, die noodzakelijke fac- H— toren in onzen tijd, kunnen opdoen. Ons vei slag zou te uitvoeiig worden, indien •we zoo vooitgingen. We wijzen alleen nog op de idee, om de lange winteravonden productief te maken door een voordracht over onder werpen van actueel belang. In de toekomst stelt spreker zich \oor, dat ook voor de huis moeder wat gedaan zal worden hij wijst op het nut van een kookschool, niet op een grooten voet, maar op bescheiden grondslag, toch niet minder nuttig. Om dat alles te ver wezenlijken, doet hij een beroep op allen, die hun steuu willen verleenen. Twee krachten moeten hierbij behulpzaam zijnaan den eenen kantde kracht van het geld, de ziel van iedere ondernemingaan den anderen kant: die van het intellect, en bij twijfelt niet, of in onze goede stad zijn beide wel te vinden. Is er eenmaal een Volkshuis, dan zal het niet nalaten, zijn weldadige» invloed te doen gevoelen wat gescheiden is, zal ver- eenigd woi den. Spreker herinnert aan de schoone wooiden van Ua Costa: Toenaad'ring eischt Gods orde cn dezer tijden nood. Toenaadring, waar ze ontbreek', van vorst en volk, [vtn groot en klein, van arm en rijk, van standen en belangen! God wilde 't onderscheid van gaven, rijkdom, [rangen, maar ook dat onderscheid belieersch' Zijn Woord [en Wet, Zijn Wijsheiden ook hier is 't voorbeeld ons gezet in de ord'ning der Natuur, waar zich twee krachten [paren, die, strijdig slechts in schijn, het Wereld-al bewaren van in te storten of, verspat, uitéén te slaan Eén zelfde wijs beleid stoot van zich en trekt aan Das ook do maatschappij in 't tijdperk, ons ver schenen. Waar Orde op afstand plaatst, moet Liefde op 't [nauwst vcréenen. Na deze luide toegejuichte rede werd gele genheid gegeven tot bet doen vao vragen aan den inleider. Onder degenen, die het woord voerden, was liet de heer Van Hees, die het voor den arbeider noodlottig achtte, wanneer J'Ü zich in staat gevoelde, zelfstandig te han delen. Het bleek dan ook geen vriend te zijn van een Volkshuis; op andere punten had hij den heer Sander niet best begrepen, wat deze hem dan ook uiteenzette. Anderen gaven op eigenaardige, maar niet minder duidelijke wijze hunne instemming met de oprichting van een Volkshuis kennen. De heer Vaandrager gaf den inleider gele genheid, enkele zaken de inrichting van het Volkshuis betreffende, nader toe te lichten en bracht tevens hulde aan de arbeiders, die een voorbeeld van goede orde gegeven hadden gedurende den geheelen avond. Onder de sprekers was er een, die een plei dooi voor de werkloozen hield en gewag maakte van den nood, waarin velen hunner vei keepen. Het was voor den heer Sander zeker niet gemakkelijk allen te voldoen. Ilij beantwoordde de sprekejs kortelijk en zeide, dat hij wel degelijk hart gevoelde voor die velen, wien het allornoodigste zells ontbreekt. Hji zal de eerste zijn, die het getuigt, dat in den verschenen winter gebrek werd gele den maar ook, dat liet niet aan pogingen heeft ontbroken, om in dien nood te voor zien, Of aait den wensch van een der spre kers, die werk verlangde, kon voldaan worden Zeker was het moeilijk, maar wanneer er een Volkshuis is, »dan komen we daar meer malen te zamen", zeide de heer S. ongeveer, sen was er een, die mij zijn nood klaagde, dat hij honger had, welnu, dan zou ik het mijne met hem deelen, en zoo zouden velen doen". Deze, uit het hart tot het hart gesproken woorden, lokten daverende toe juiching uit. Hierna nam de voorzitter het woord om den heer SaDder zijn dank en dien der vergadering te betuigen voor zijn bondige en hartelijke woorden. Hij wees er op, dat er voor de oprichting van een Volkshuis reeds een som van f3000 bijeen was, maar dat er door verschillende personen nog flnanciëelen i steun was toegezegd, als duidelijk gebleken was, dat de arbeiders zelf de oprichting van een Volkshuis wenschten. Daarom noodigde hij allen uit, die eene zoodanige inrichting wenschelijk achten, hier van blijk te geven, door zich als lid van shet Volkshuis" te doen inschrijven. Men vei bond zich voor hoogstens een paar jaarde con tributie fO.öO 'sjaars kan geen be letsel zijn. Velen gaven aan de oproeping van den voorzitter gehoor. De vergadering ging daarna uiteen. Zaterdagavond bad de hulpconducteur Van Riet tussehen Schiedam en Delfsliaven het ongeluk, terwijl hij van den eenen op den anderen wagen van de stoomtram wilde over stappen, te struikelen, waardoor bij met een voet in aanraking met do wielen kwam en eene ernstige verwonding opliep. H.H. M.M. de Koninginnen zijn Zaterdag avond in goeden welstand te Tarasp aange komen. Op hare reis naar Zwitserland hebben de Vorstinnen een bezoek gebracht aan de vorstin Von Wied op uSegenshausen", bij Neuwied. Toen H.H. M.M. de Koningin en de Konin gin-Regentes bij Haar vertrek naar Zwitser land het station Keulen moesten passeeren, hadden zich eenige Nederlanders op het per ron geposteeid, te meer daar de vorstelijke personen eenige oogenblikken in liet station zouden verpoozen. HH. MM. werden door den stationschef, die evenals het geheele stationspersoneel in groot tenue waren, ont vangen. De treiu bestond uit 8 waggons, alle voorzien van het koninklijk wapen. De vorstelijke personen bewogen zich over het perion, in het gevolg bemeikte inenjhr. Salverda de Grave (leeraar van de Koningin) en jonkvrouw Vau de Poll. De beide Koninginnen groetten bare land- genooten en de aanwezige Duitschers vrien delijk, terwijl Zij zich bij het wegrijden op de balkons bevonden, steeds met den zak doek wuivende. Uit Davos-Platz wordt d.d. 2 dezer aan het Vaderland geschreven Omstreeks 1'2 uur arriveerden H.H. M.M. de Koninginnen met gevolg per extra trein in Davos-Platz. In de nabijhpid van het station stonden tal van vreemdelingen haar komst af te wachten op het perron waren de Hollanders aanwezig, pl. m. 60 in getal, zoomede het bestuur van de aldaar geves tigde sNederlandsche Vereeniging", allen ge tooid met Oranjestrikjes. Namens die ver eeniging werd H.H. M.M. door mevr. G. Lis man en mej. W. Scheui leer een eigenaaidige hulde gebracht door het aanbieden van een bloemkussen van alpenrozen en waterlelies en een bouquet van rozen en gentianen, ver sierd met linten in de Nederlandsche kleuren. Na haar ingenomenheid met de prachtige bloemen betuigd te hebben, verlieten 11.11. M.M, het perron en begaven zich per rijtuig naar liet Kurhaus, waar eeu lunch werd ge bruikt. Dour de Kuikapel werd bij aankomst het Wien Neerlandscb Bloed" aangeheven. Davos was in feesttooivan de Hoilandsche pen sions en de meeste hotels wapperden nationale vlaggen. Ruim kwartier voor éen verlieten H.H. M.M. Davos-Platz, om over den Fluelapas de reis naar Tarasp voort te zetten. Het was een ware vreugde voor de Hollan ders om hun Vorstinnen, al was het dan slechts een uuitje, in hun midden te mogen hebben, en hun veiknochtlieid aan liet Vorsten huis bleek uit de herhaalde juichkreten »Leve de Koninginnen", die zoowel bij de aankomst als bij het vertrek van H.H. M.M. door alien met enthusiasme werden aangeheven. Men seint uit Batavia aan het jV. v. d. Benoemd zijn: tot gouverneur van Sum. Westkust W. J. M. Michielsen, resident van de Oostkust (Deli); Tot resident van de Oostkust P. J. Koore man, resident van Tapanoeli; Tot directeur van Binnenlandsch Bestuur G. A. Scheren, resident van de Padangsche Bovenlanden. Naar men verneemt, heeft de minister van financiën aan den heer Kuikhoven koste loos het gebruik afgestaan van het gedeelte strand, bestemd voor het voikszeebad te Sclieveningen. Men meldt uit Den Haag aan de N.B Ct.: Nu de ballotage van den oud-minister Pier- son als lid van v>!)e Witte" aanleiding heeft gegeven tot een kabaalt je tegen dezen belas tinghen ormer, kan nader worden medege deeld, dat er nog p. in, 80 leden gevonden zijn, die hem wilde »blackbouleeren". Deze poging stuitte echter af op een phalanx van 600 wijzere leden, die ter stembus waren opgegaan, dank zij de persoonlijke opwekking van commissaiissen der sociëteit. Ware slechts de helft opgekomen, Pierson zou zijnuitgestooten, want wanneer zich slechts t/4 van het aantal stemmen tegen een cand>- daat verklaart, wordt hij geacht te zijn gede- balJotteerd. Had de stemming dezen uitslag opgeleverd, commissarissen van »De Witte" zouden on middellijk ontslag hebben genomen -zoo luidde tevens het geruchi. De toeleg, waarvan de Besidentielode mel ding maakte, is mislukt. De lieer Pierson, afgetreden minister van financiën, is met gioote meerderheid aangenomen als lid van de Witte Sociëteit in Den Haag. Het Centrum deelt mede, dat het bestuur der R.-lt. kiesvereeniging iReclit voor Allen" te Utrecht aan het NedetJandsch-Belgisch Zouaven-comité geantwooid heeft, dat het, in overeenstemming met de algemeene vergade ring, wel zeer steik en zeer terecht de ophef fing van het gezantschap bij den paus blijft betreuren en evenzeer liet herstel blijft ver langen, maar dat het toch niet kan instem men met de bekende motie en zelfs de vrijheid meent te moeten nemen, zoo sterk als de betamelijkheid toelaat, een nader aandringen op het herstel van het gezantschap bij onze tegenwoordige regeering te ontraden. Twee roode lantaarns aan de bruggen Haagpoort, Vlamingstraat en Oostpoort te Delft precies te middernacht tussehen Don derdag en Viijdag ontstoken, gaven den schippers het sein, dat de lang gevvenschte vaait, ter verbetering der gemeenschap tus sehen Rijn en Sehie was geopenddat die vei betering zeer gevvenscht was, bleek reeds Zondag, daar in 24 uren lijds 55 stoom- booten, zeil- en andere schepen liet kabaal passeerden. Door verschillende omstandigheden is liet werk, dat moest wot den opgeleverd den ln October '1893, eerst dezer dagen voor het gebsuik gereedgekomen. Als wij er een blik langs slaan, is het een groote verbetering en veifiaaiing voor onze gemeente, en vooral hebben de wandelwegen gewonnen, ze ziju meer uitgestrekt geworden en wanneer bet geplante boomgewas welig mocht opgroeien, wordt het gemis van hetgeen verloren mocht gaan, dubbel vergoed. En als nu het gemeen tebestuur wil medewerken, door zoodi a mo gelijk, wanneer de geschikte tijd daar is, liet gedempte gedeelte van de Oostvest tot plant soen aan te leggen, het afgesneden gedeeito van den Oostsingel door een rij- en wandel weg achter langs de magazijnen te verbinden met liet Oostplantsoen, dan wordt ook aan die zijde van de stad het nuttige en noodigo met het aangename vereenigd. Prachtige vergezichten levert het nieuwe kanaal hier en daar op, wanneer men een oogenblik stand houdt op een der sieilijke bruggen. (JST. B. Ct.) Naar wij vernemen, bedraagt het saldo der winst- en vei liesrekening over 1S93 van de Hoilandsche ijzeren-spmij. f 502,307.75J-j'. Hiervan wordt voorgesteld een dividend uit te keeren van f25 per aandeel van f 100O (dus 2 5 pCt., tegen 4.5 pCt. over 4892) en f 22,500 op reserverekening te boeken, waar door deze lekening een saldo aantoont van f 240,285.99. (M li. Ct.) Te Rotterdam zijn de vorige week 31 nieuwe gevallen van pokken voorgekomen. Ter beschikking van den garnizoens-com- mandant te Delft werd gistermorgen gesteld de huzaar D. V. van het garnizoen te 's-Gravenlmge, die zich Zondag zonder verlor te Schiedam ophield en zich daar al te luid ruchtig gedroeg. Tegen twee van de jongens, aangehouden als verdacht door hunne baldadigheid den brand achter het postkantoor te 's-Hage te hebben veroorzaakt, is door de politie proces verbaal opgemaakt. De Rus Samiljan, die te Amsterdam in voorloopige hechtenis zat op last van den rechter-commissaris, als verdacht van opzet telijke brandstichting, is op vrije voeten ge steld. Wij vernemen, dat j.l. Zaterdag in De Rijp een persoon gearresteerd en naar Amsterdam overgebracht is, die verdacht wordt van den moord op den slager Schut in de Ceintuur baan aldaar op eersten Paascbdag, (N. li. Ct De officieels opening van de exploitatie der staalwatei bron »Czaar Peter", te Zaan dam, is bepaald op morgenmiddag te 3 uur. Delft. Zondag kwam de centrale raad van den »Nedeilandschen Roomsch-Katho- lieken Volksbond" hier ter stede in alge meene vergadering bijeen. Een 100-tal leden was aanwezig. Al dadelijk werd besloten het rapport der commissie, door het centraal bestuur benoemd naar aanleiding van het ter vorige alg. vergadering behandelde voorstel in zake de oprichting van een uitkeerings- fonds bij overlijden, met voorstel om te besluiten tot de oprichting van een weduwen- en R.-k. balve-weezen-pensioenfonds aan te houden tot de volgende vergadering, te Schiedam te houden. In besloten vergadering werd behandeld het voorstel van het centraal bestuur beti effende het aanstaande gouden priesterfeest van Z. D. H. den bisschop van- Haarlem. Achtereenvolgens werden aangenomen lo. voorstel der afdeeling Amsterdam om aan het centraal bestuur op te dragen opnieuw bij de regeering aan te dringen op eene spoedige tei handneming der pensioen regeling voor oude werklieden en onderge schikten 2o. het voorstel der afdeeling Haar lem, tot het in overweging nemen der wen- schejijkheid van het in druk doen verschijnen van een overzicht der door de algemeene ver gadering en door het centraal bestuur genomen besluiten; 3o. de voorstellen der afdeeling Delft omtrent het betalen der loonen aan de rijksvveikplaatsen te doen geschieden iedere week, in plaats zooals thans geschiedt om de 40 dagen, aan de rijks gepensionneerde ■E?' i J'

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3