Woensdag 6 Juni. N°. 8545. A". 18S4. Tweede Blad ""vbrstZao™ Achtenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Binnenlandsche Berichten. Kamer van Koophandel en Fabrieken Post en Telegraphie. Koloniën. UITGEVER: J. ODÉ. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. 2,50. - 0.10. B ÏT 55 E A s O TT IS Sï T E'i A A T, 3 Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van cene Couiant. 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10, Driemaal geplaatst wordt legen tweemaal berekend. SCHIEDAM, 5 Jnni 1S94. De Rotterdamsche tramwegmaatscliappij vervoerde in de maand Mai j.l. 594,130 reizigers met een opbrengst van f 47,033,47 '/s, tegen 623,302 reizigers met een opbrengst van 48,088,25'/s in Mei 1893. Het totale vervoer over de aigeloopen maanden van 1894 beeft bedragen 2,495.701 reizigers met een ontvangst van f 198,810,50, tegen 2,442,090 reizigers met een ontvangst van f 193,896,18Vs over datzelfde tijdvak in 1893gevende dit jaar een vooruitgang van 53,611 reizigers en een vooruitgang van f4,920,31 i/a in ontvangsten. De buitengewone ontvangsten over de afgel. maanden beliepen f 98,072,02, terwijl die over datzelfde tijdvak van 1893 f 90,089,48 be droegen. De totale ontvangst over datzelfde tijd perk in 1894 beliep f 296,888,52, terwijl die over datzelfde tijdperk ia 1893 f 283,985,0634 beliep. Te Gouda tal den lOn Juni a.s. een ver gadering der afdeeling Zuid-Holland van den algemeenen Nederl. politiebond worden gehouden. De oprichting van een weduwen- en weezenfonds wordt beoogd. Naar wij vernemen, is de quaestie tusschen de kuipersgezellen en de patroons te Maas sluis over het bestaan eener vereeniging op gelost, Er bestaat nu aldaar eene kuipers- gezellen-vereeniging. Zij zal heden eene open bare vergadering houden. De heer D. de Klerk, president van sSt. Eloy door wiens tusschenkomst de vrede is gesticht, treedt als spreker op. De heer Huisman, burgemeester van IJist, verbiedt het draaien der bruggen in die gemeente gedurende den kerktijd. Daardoor zijn de booten die van Lemmer op Groningen varen, en omgekeerd, op den Zondag anderhalf uur langer onderweg zij moeten een grooten omweg maken, of en dat geeft nog meer oponthoud blijven liggen tot de kerk uitgaat. Het vermoeden, dat de strooper Geeraedts de dader van den moord op den jachtop ziener Hommen te Vlodorp zou zijn, vindt zijn verklaring in het feit, dat Geeraedts deze week te Roermond voor het kantongerecht heeft terechtgestaan wegens jachtdelict, waar voor hij door Hommen was bekeurd. In het proces-verbaal had de thans vermoorde veld wachter de woorden opgenomen, die G. tot hem sprak op het oogenblik dat hij hem be keurde J Jij maakt mij geen verbaal rneer". Op de vraag van den kantonrechter, wat G. hiermede bedoelde antwoordde deze: »Dat hij van plan was niet meer tc stroopen". G. werd tol vijf dagen gevangenis ver oordeeld en heeft buitendien nog zeven dagen te goed, ook al wegens een jachtovertrcding. Een verzwarende omstandigheid is boven dien, dat bij bet onderzoek is gebleken, dat de klompen van Geeraedts juist pasten in de sporen, gevonden bij liet lijk. In een dier klompen zat een spijkeren in de spirea was de afdruk duidelijk zichtbaar. Een moedige daad wordt uit het buiten land gemeld van een gewezen Amsterdam mer, den heer B. J. G. Blanche, die thans te Bois St.-Aubin (Jersey) verblijf houdt. Terwijl de heer Blar.eke aldaar op het hoofd wandelde, zag hij een bootsman, die slechts óen been heeft en wiens boot was omge slagen, worstelen met de golven. Otschoon er een sterk tij liep, aarzelde de lieer Blanche niet in zee te springen en had bij het geluk den drenkeling behouden aan wal te brengen. »Een zoodanig heldenstuk", zegt een plaatse lijk blad, »kan alleen naar waarde geschat worden door hen, die de kracht kermen, waarmede liet tij loopt voor de haven van St.-Aubin." VAN DE TE SCHIEDAM, over den toestand van Nijverheid, Handel en Scheepvaart in 1893. HOOFDSTUK I. Algemeen Overzicht. Over liet algemeen genomen was de loestand van handel en nijverheid gedurende het afgeloopen jaar in deze gemeente niet ongunstig te noemen, liet is reeds een ware verademing, waar gedurende zoo veel jaren van achtei uitgang en kwijning moest worden gewag gemaakt, in den loop van 1893 een eenigszins beteren toestand te kunnen constateeien. Wel-is-vvaar kan niet worden gezegd, dat de- hoofdtak van industrie in deze gemeente Moeide on had dezo zijne betere resultaten meer aan toevallige omstandigheden te danken. O dt valt er geen ver betering op te merken in de vermindei ing van de belemmeringen bij den invoer onzer producten, zelfs niet in landen, waar het heet, dat Nederland op den voet der meest begunstigde natie wordt benaiideld. Toch geeft het niet te loochenen feit weder hoop voor de toekomst, dat onze industrieelen op dat gebied zich met vernieuwden ijver hebben toegelegd op he' toepassen van de in hun bereik zijnde voideringen der wetenschap, teneinde de steeds machtiger wor dende concurrentie, zoowel mot dio van liet bui tenland als ook met die in onzo nabijheid liet hoofd te bieden. En van dien ijver zijn langzamerhand de resul- sultaten merkbiar izoodat b.v. de vei onderdo methode van gistfabricatie nagenoeg geheel hooft laats ge. maakt voor cene nieuwe, die onzen industrieelen meikhare voordeden, zoowel in do hoeveelhe d nis in de hoedanigheid van dat aitikel, aanbiedt. Het spreekt vanzelf dat, waar de hartader van eene industiieelo gemeente eenigszins gezonder be gint te klofpcn. dit noodzakelijk op den welstand van liet g liL'olo liclnmr. een gunstige» invloed moet hebben. Al schijnt in de naaste toekomst nog niet to mo gen venvacht vvoidcn, dat er ook hier to linde de proef worde genomen met eene verstandige, oor deelkundige handelspolitiek, toch worden er ken- teekeneii meikbaai, die eene kentering in de publieke opinie vtuispellen, en, wanneer die verwachting vvoidt verwezenlijkt, kan Schiedam wellicht zijn ouden bloei weei zien herleven. Het mag met voldoening worden geconstateerd, d.at liet bestuur der gemeente, in het laatste ge deelte van liet jaar met meerder zorg de vv.otervei- veiselling, en dit met de lurn onmiddellijk ten dienste staande gelegenheden, is gaan ter hand ne men, wat eveneens voor een aantal fabrieken in de binnenstad niet zonder belang te achten is. Ook trachtte het door het vetlagen van 't havengcld- taiie'', de scheepvaartbeweging naar hier aan te moedigen, en heeft het met gescluoomd, tegen zeer matige conditiën, een groot en uitstekend a-.il liet water gelogen stuk grands beschikbaar te stellen voor een welbekende en uitgebreid industrieele in lichting, een maigurinofabuek. Dit heeft ïeeds ten gevolge gehad, dut de aandacht van belanghebbenden zich meer en meer ging richten op de zcddzuain gunsti ge gelegenheid, die onze Maasstad tot het vestigen van nieuwe takken van industrie aanbiedt. Getuige hier van de oprichting van een albuminefabriek, een soaafabriek, en een stoomfabriek tot het zuiveren van oliën industrieën, die tot dusver nog niet in deze gemeente bestonden. Al is het overigens niet te ontkennen, dat onze zwaar door den iiscus gedi ukte fabrieksstad nog geen bijzondere redenen heeft om zich over de toepassing van de wettelijke bepalingen, zelfs het minst door de lioogeie machten te kunnen beroemen, en dat de bepalingen der verouderde wet op het gedistilleerd, va'u 20 Juni 1802, met weinig minder dan diaco- nische gestrengheid worden gehandhaafd, toch zal de aanstaande opheffing der, vooral vooi Schiedam onevenredig zwaar diukkende, patentwet, eeniget- tnate bijdragen, om deze nijvere gemeente te gemoet te komen. B r a n d e r ij o n en M o u t vv ij n li a n d e 1. Nog maar al te zeer bestaan de belemmeringen, die onzen moulwijnhande) drukken, als daar ztju zware concunentie, zoowel met het buitenland als met bitinenl.mdselie spiritusfabrieken maatschappijen op aandeel, waai tegen een particulier bezwaarlijk concurrceren kan. Evenwel hebben toevallige omstandigheden ten voordeole der branderijen bijgedragenai was het, dat de prijs van den moutwijn niet boven f9.75 per hectoliter kon verheffen, ja zelfs gedurende den loop vau dit jaar, een geruimen tijd met steeds teruggaande markten, op den lagen prijs van f7.25 was genoteerd. Dat toch de productie met geen verlies, ja zelfs met eenige winst gepaard ging. was voornamelijk te dankeneerst aan den lioogen spoelingprijs, en later aan den overvloedigen oogst van de graansoor ten, voor de stokerij bonoodigd, waanloor deze grond stoffen tot een zeer geringeu maiktpnjs verkrijg baar waren. Verder heeft de verandering de gewone branderijen in AVcener-gistfabrie'ren, welke ooi; dit jiar zoodanig doorging, dat er nu hier bijna geenc branderijen rr.eer bestaan, die volgens de oude methode vveiken, het hare er toe bijgebracht, ctr brengt er liet nog bij, de exploitatie van de sto kerijen, in elk geval iets gunstiger te maken, dan onder het oude systeem mogelijk was. Het blijft inderdaad te betieuien, dat een derge lijke tak van industrie, niettegenstaande de bezwa ren, waarmede zij voortdurend te worstelen heeft, zoovele hinderpalen, die er niet behoefden ie bestaan, op haren weg ontmoet. Aan de hoop namelijk, dat ei van de zijde van den fiscus een mildere gedragslijn zou gevolgd worden, en dat de pogingen, door onze Kamer herhaaldelijk aangewend, om, met name bij ambtelijke afstokin gen, van Zijne Excell. den minister van financiën, eenige verzachting van de letter der wet te ver krijgen, en ten minste in die gevallen van dezelfde welwillendheid te mogen genieten, die aan de groote spiritusfabrieken in onze omgeving ten deel valt, aan die hoop is voorloopig de bodem weder in geslagen. De wenscli is immers niet onbillijk te noemen, dat men onwillekeurige afwijkingen per sr niet als frauduleuze handelwijzen bescliouvve, en dat een bil lijke en gematigde toepassing der wet op onze van alle zijden gedrukte industrie, die, zoowel aan de schatkist als aan den landbouw en do veeteelt, zulke aanzienlijke vouideelon verschaft, moge plaatsvinden? In het tegenovergestelde geval zou de ongunstige zedelijke indruk nog versterkt kunnen worden door de omstandigheid, dat elders voor groote maatschap pijen op aandeel eene mildere toepassing der wet wordt gevolgdEchter wanhopen, wij niet, dat de door ons gewensclite verandering eenmaal tot stand zal komen. Wordt vervolgd.) De gelegenheid tot verzending dor correspon dentie naar New-York (via Rotterdam) bestaat door middel van het stoomschip Maasdam. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rot terdam is bepaald op 6 dezer, des middags ten 12 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. De gelegenheid tot vei zending der correspon dentie naar Bergen (Noorwegen) bestaat door middel van hot stoomschip lngerid. De laatste buslicliting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 7 dezer, des namiddags ten 5.30 ut e spoot lijd. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Ned. Oost-Indié (met uitzondering van Atjeh en Padang). bestaat door middel van het stoomschip Socrabaja. Dn laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 9 dezer, des voormiddags ten 1 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op liet adies vernield te worden. Padang, 2 Mei. Aan de Sum. Ct. werd den 30n April uit Benkoelen geseind De veepest richt hier oen groole sterfte aan. Doortastende maatregelen zijn genomen en ver ordend. De lieer Mastholl', ods.-iesident van Padang- Pandjang heeft op een rit te paard een zoo lievi- gen val gedaan, dat twee zijner ribben gebroken zijn en een der longen aangedaan is. De toe stand van den lijder is, hoewel nog niet bui ten gevaar, toch vrij bevredigend.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 5