8UU i°. 1834, Donderdag 7 Juni. N°. 8546. b I S Achten veert g- s t Jaargang. Verschijnt dageluks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODE. Bultenlandsclic Berichten. iüOs-NEMENTSPKiJS, per kwartaai franco per pos., itoor het geheele Rijk Afzonderlijke nummers t 1.85. 2.50. - 0.10. B CF RE AC: SS O T E KI YKA AT, E 27. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. »W"lf" u "Trm w^rTa..aniiw P li A K II I.T K. De heeren Groussier, Avez, Dejeante en Faberot hebben een wet-outvverpbij de Kamer ingediend betreffende de beroepssyndicaten. Saaiiu wordt voorgesteld het recht van ver- leniging voor vrije beroepen uit te breiden «>n ook ten volle toe te kennen aan de per sonen, die van de publieke adrninistiatie af hankelijk of aan openbare instellingen ver bonden zijn, benevens verschillende bepalin gen ter vergemakkelijking van oprichtingen toetreding. Zondag werd te Neufchateau, in de Yogee- zeu. tot lid der Kamer gekozen graaf d'Alsace, gerailleerd republikein. Paschal-Grousset heeft eenen beftisien brief toegezonden aan den president van den minis terraad, gericht tegen generaal Gallifet, dien kij van landverraad beschuldigt wegens bet geen hij dezer dagen bij bet onderhoud inet twee journalisten heeft medegedeeld ter zake <van de ontwapening- Hij tart Gallifet, hem «oor de rechtbank te vervolgen. Het voorval brengt groote beroering teweeg en zal de aanleiding zijn tot duels. De beer Turpirt deelt thans in de Figaro -snede, dat hij zijne uitvinding niet aan de Duit- „■sche regeeiing verkocht heeft en zulks ook niet doen zal. In eene opwelling van vviok is hij het een «ogenblik van plan geweest, maar de vele beroepen op zijne vaderlandsliefde hebben hem weerhouden. Hij komt naar l'arijs om zijne uitvinding nader te explieeeren. Ook aan den minister van oorlog nu, die boni min taré", een zwendelaar, heeftgenoemd? "Voor zijn pikrinzuur heeft hij trouwens250,000 •francs gehad en het Legioen van Eer, behalve later nog de zooveel maanden ge vangenis, wegens het openbaarmaken van bescheiden er over. In ieder gevalliet gevaar, vermeend dan -of niet, is afgewend, en aan de agitatie komt -een einde. De advocaat Robinet de Gléry beeft in de Tie contemporaine een artikel gepubliceerd, waarin tal van bewijzen worden bijgebracht, 4at graaf van Chambord door vergif om het leven gebracht zou zijn. DUITS C II I A 8 B. De Beichsanzeiger maakt bekend, dat vol gens bericht van prof. Bergmaan eu dr. Leut- -h'ild de operatiewond des keizers binnen drie 'dagen wel geheel verdwenen zal zijn en er dus •geen bulletins meer zullen worden uitgegeven. Alle werklieden van het aisenaa! te Kiel hebben thans officieel de aanzegging ontvau- ,gen dat hun geen werk meer kan worden ••verschaft, nu de Rijksdag de noodige kredie ten geweigerd heeft. De werklieden hebben •thans besloten zich tot den rijkskanselier te rwenden. Te Dresden zijn 50 bestellers van een sociaal democratisch blad, dat eene lijst bevatte van bierhuizen, die worden uitgenoodigd geen bier meer te bestellen bij eene geboycotte brou werij, door de politie in hechtenis genomeu wegens het verspreiden van opruiende be richten. B E L G I E. De leden der rechterzijde van de Kamer van vertegenwoordigen hebben Maandag ochtend een bijeenkomst gehouden om te be raadslagen over de protectionistische maat regelen, met betrekking lot boter, meel, mar garine enz. door de regeering voorgesteld. Men verzekert dat de meerderheid volkomen beieid is, in dezen met de regeering mede te gaan. Het kapitaal van' 34 milhoen, benoodigd voor het tot stand komen der werken Brussel- zeehaven, is nu geheel volteekend, dank zij de schikking die in de jongste bijeenkomst van de heeren Buis, De Burlet e. a. werd voorbereid. De goede tijding werd door de commissie voor het werk bij proclamatie ter keijnKse ge- biaclit der bewoners van Brussel en omstreken. De legeering van den Korigostaat heeft, door bemiddeling van den Belgischen gezant te Beilijn, aan de Duitsche regeering te ken nen gegeven dat zij de grens tusschen den staat en de Duitsche bezittingen in Oost- Afrika over de geheele mtgesti ektheid on aangetast zal laten. ENGELAND. Bij de Zatetdag in het Lagerhuis voort gezette behandeling der begiooting van uitgaven, verklaarde sir Edw. Grey, ten aanzien van een aangevraagd krediet van 50,000 pd. st. voor Uganda, dat de regeering dat gebied onder haar besehei mhoerschap heeft gesteld, en zij voornemens is een com missaris aan te stellen, ter zijde ge-taan dooi de noodige macht om zijn gezag te handhaven. Zoo noodig, zullen met de naburige landen verdragen worden gesloten tot vet zekering der vriendschappelijke betiekkingen en tot onderdrukking van den slavenhandel. Door het met den Kongo staat gesloten verdrag is het verkeer met Uganda verzekerdde ge huurde strook tusschen het Yietoria-rneer en de kust zal ouder een onder-commissaris worden geplaatst. Het aan de Oostafrikaansche compagnie verleende chatter zal, als niet nageleefd, waarschijnlijk vervallen worden veiklaard. Ten aanzien van den spoorweg van Uganda naar de kust kan de regeering voor alsnog mets verklaren. Sir Charles Dilke bestreed de houding der regeering in zake Uganda. De heer Labouchere laakte degan- sche koloniale staatkunde der tegenwoordige legeering. Nadat nog verschillende sprekers het woord hadden gevoerd, werd de dis cussie verdaagd. In liet lloogerhuis verklaarde lord Rosebery Zaterdag dat de regeering, door het sluiten van het verdrag met den Kongostaat, de belangen van andere mogendheden niet heeft willen schaden, maar zich alleen de uit oefening heeft willen verzekeren barer eigen rechten binnen het onder Britschen invloed gesteld gebied, en dat zij aan geen enkele vieenrule mogendheid het recht toekent zich in deze zaak te mengen. O O S T E N K IJ K. Keizer Frans Jozef kwam Maandagochtend te Buda-Pest aan. Wel werd hij levendig toegejuicht, maar er deed zich ook eeriigge fluit hooren- Onmiddellijk na zijne aankomst ten paleize deed de keizer graaf Khiin Heder- vary ombieden. Verscheidene bladen weten te melden dat deze den keizer beslist vei klaart! heeft, dat liet hem onmogelijk is een nieuw kabinet samen te stellen. Ook liet de keizer de voorzitters der beide Huizen, alsmede den heer Tisza bij zich roepen, die hem verklaard moeten hebben dat geen enkel lid der regee- ringsparlij bereid is een zetel in een kabinet- HeiKrvaiy te aanvaarden. Vermoedelijk zal heer t Veekei ie thans belast women met de vorming vaneen nieuw kabinet, waarin echter de heeren Czaky en Szilagyi geen zitting zullen hebben. De OosUunijksche Kamer heeft liet wets ontwerp tot regeling \au den geldsomloop aangenomen. Nadat zij zich verder onledig had gehouden met liet verkiezen der delega tion, heeft de voorzitter van den minister raad de zitting gesloten verklaard. ZiriTSEBLiJ D. Zondag is een volksstemming gehouden over liet door de socialisten voorgestelde nieuwe grondwetsartikel, waai bij recht op arbeid aan ieder ingezetene wordt verzekerd. Er heerschte groote onverschilligheid in bijna alle kantons. Het is met ongeveer 300.UüO tegen ruim 73.000 stemmen verworpen. ITALIË. In de Kamer deed Crispi gisteren mede- deeling, dat het Kabinet zijn ontslag heeft aangeboden, welk veizoek door den kouiug in beraad gehouden is. Dientengevolge is Imbriani in verzet geko men tegen de verdere behandeling der staats- begrootiug, maar de Kamer heeft desniette min besloten met die behandeling voort te gaan. Zondagmiddag zijn de democratische ver- eemgingen in optocht naar het kapitool ge gaan om Garibaldi's geboortedag te herdenken. De socialistische groepen trachtten een be- toogiug op touw te zetten, maar de troepen kwamen tusschen beide en joegen de mani festanten zonder moeite uiteen. S T A N J E. De regeering heeft aan het douanebestuur gelast om met de grootste zorg te beletten dat Duitsche goederen in Spanje binnenkomen met een certificaat van oorsprong van andere natiën. Ingeval die goederen ondanks een certificaat van oorsprong mochten herkend worden als te zijn Duivsch fabrikaat, zullen zij het maximum-tarief betalen. Waarschijnlijk vindt deze houding hare aanleiding in een depêche dd. 'do Mei van den heer Radowitz, welke zich bevindt onder de stukken betreffende de onderhandelingen met Duitsehland, en waarin vet klaard wordt, dat zoo het tractaat niet door de Spaansche Kameis in deze zitting woidt goedgekeurd, Duitsehland -zich out'lagen zal achten van de bepaling van dat tractaat. De Carlisten en de republikeinen hebben hun voornemen te kennen gegeven tot het indienen van een voorstel om de stierenge vechten te verbieden, en zulks naar aanleiding van den tragischen dood dezer dagen van den toreodor Espartero. Het zal echter wel tever- geefsche moeite zijn, bij de bekende popula riteit van die vertooningen. 1' O U T U G A L. De vlottende staatsschuld bedroeg op 31 Maart j.i. niet minder dan '20,884,693 mil- reis (f54,300,000 Ned.). A M E B I K A. In Colorado krijgt de werkstaking der mijn werkers hoe langer hoe meer liet aanzien van een burgei oorlog. De werkstakers en de politie staan tot de tanden gewapend tegen over elkander. De politie heeft een Galling- kanon uit Chicago laten komen, dat desnoods tegen de werkstakers gebruikt zal worden. De werkstakers versterken hunne stelling op Bull-Hit! Zij hebben eene afdeeiing rui terij van honderd man sterk opgei iciit. Een gewezen leerling van de militaire academie van West-Point voert het bevel over de werk stakers; drie of vier gewezen Duitsche offi cieren zijn zijne onderbevelhebbers. De mijnbezitters in zes staten hebben thans deu voorzitter van den mijnwerkersbond kennis gegeven dat zij voornemens zijn nieuwe werklieden aan te nemeu om de werkstakers te vervangen en hunne mijnen terstond te heropenen, onder bescherming van de gewapende macht. Eene groote fabriek in Illinois gebruikt thans granen als brandstof, wegens gebrek aan steenkolen, tengevolge van de werkstakin gen. De president van Chili opende Maandag het congies met eene boodschap, waarin ver klaard wordt, dat het vraagstuk der grens- legeiing met de Argentijusche republiek eene bevredigende oplossing nadert. De eigendoms- quaestie der provinciën Tacna en Arica werd uitgesteld wegens het overlijden van den pre sident van Peru, alsook wegens de daaruit voortgevloeide beioeringen. Het overschot op het budget van '1893 beiiep 5 millioen dollar, terwijl het overschot van 1894 op 12 millioen dollar geraamd werd, ongerekend de gelden, welke de verkoop der salpetervelden zou op brengen, De president voegde er bij, dat hij

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1