Binnenlandse he Berichten. gezag te ontnemen. Dat de koning zijne onders terugriep, was alleen omdat hij het in strijd met zijne waardigheid en met de ■wetten der natuur achtte, hen in balling schap te zien leven. E U M E S I E. Te Bucharest heelt Zondag eene groote betooging plaats gehad, om te protesteeren tegen het proces tegen de hooiden der Ru- meensche partij te Kiausenburg. E <4 P T E. De ministerraad heeft besloten onverwijld te beginnen met den bouw san het Nijl- reservoir te Assoean. A SI K It I K A. De regeering der Vereenigde Staten heeft het oorlogsschip Baltimore naar Corea ge zonden, om voor hare belangen te waken tijdens de onlusten. Te Peweltown, in Virginië, heeft een vuur gevecht plaats gehad tusschen werkstakers en mijnwerkers die van hun werk huiswaarts keerden. Vier mijnwerkers werden daarbij gedood. SCHIEDAM, 7 Juni 1894. Ook de beide oud-wethouders, de heeren Elzevier Dom en Loncq, zijn gisteren door den rechter-commissaris te Rotterdam gehoord. Voor het maken van bureaux enz., en eenige diverse inrichtingen met bijbehooreude ■werken ten behoeve van de werkplaats van weg en wei ken op het station Utrecht, is het laagst ingeschreven door den heer H. Wienhoven alhier voor f 6140. De buitengewone vergadering der Zuid- hollandsche Staten, ter verkiezing van een lid der Eerste Kamer, zal a s. Dinsdag, 's na middags te éen uur, geopend worden. De internationale conferentie voor privaat recht zal hare afdeelingszittingen houden in de sectie-lokalen van het gebouw der Eerste Kamer en de algemeene vergaderingen in de Trêveszaal. t De heer Hallmans is het eens met de Tijd, dat de beweging die thans weder op duikt tot herstel van het Nedeviandscbe ge zantschap bij den paus, al zeer onhandig is geleid. Door den eisch te stellen aan het nieuwe liberale ministerie «dat toch ont staan is door de krachtige medewerking der katholieken"', «provoceerde men letterlijk de tegenstanders tot den kreet: »ziet gij wel ■waar het heen gaat! De Roomschen begin nen nu reeds den baas te spelen en aan het ministerie de wet te stellen. En gij zoudt er nog meer kiezen Dat nooit. Dan liever Takkianen als Donner en Hordijk!" De heer Haflinans noemt ij ver voor de goede zaak" hier dan ook blinden ijver" die »de beste zaken bederft". De Zouaven hebben met hun motie over het gezantschap alleen bewerkt dat «het zwarte spook" weder te voorschijn is gehaald en de heeren Bevers en Reekers niet gekozen 2ijn. «Kon men er niet een paar dagen mee wachten vraagt de heer H. Met andere woorden men 'wete den tijd af te wachtenwie weet of die niet weldra komt In de Vragen des Tijde van Juni betoogt mr. *S. J. L. van Aalten, van Rotterdam, dat de heer Gleichman en dr. Mees een ^staatkundige ketterij" hebben gepleegd door hun weigering bij de jongste verkiezingen, om zich uit te laten over hun instemming met de motiën van liberale kiesvereenigin- gen, betreffende de kieswet, en wel op grond dat zij hun overtuiging niet wilden vastleg gen aan (of zich voegen naar) een door anderen gedicteerde verklaring. Mr. v. A. beroept zich op prof. Buys' woorden sZon- derlinge bewering inderdaad men wil, dat de kiezers zoeken naar gelijkgezinden en toch zouden zij omtrent de gezindheid der voor gedragen candidaten geen inlichtingen mogen vragen en dat eene ontbinding, evenals periodieke verkiezingen, het middel is som "net onmisbaar verband tusschen kiezers en gekozenen te handhaven". Het sonafhankelijkheidsgevoel meent mr. van Aalten heeft beiden heeren par ten gespeeld". Zij hebben vergeten, «dat niet door de kiesvereenigingen een bepaalde verklaring gedicteerd werd, maarden candi daten eenvoudig hun gevoelen werd gevraagd omtrent het vraagstuk, waarover tusschen de regeering en de meerderheid der Tweede Kamer een conflict was ontstaan". Er is dikwijls sprake geweest van een «tol- verbond" tusschen België en ons land. Welk een voordeel kon het zijn voor beiden, be weerde men, a!s met handhaving van de staatkundige scheiding, aan de economische scheiding een eind kwam en al de Neder ie ders te zamen weder op het gebied van handel en nijverheid een unie vormden. De Belgische handel en nijverheid konden van de Nederlandschekoloniën, de Nederlandsche landbouw, veeteelt en nijverheid van de Belgische maikten en producten nut trekken. Wij hebben dit denkbeeld steeds onprac- tisch geacht, zoolang de tarieven der beide landen zoo uiteenliepen en België naar het protectionisme overhelde. De mogelijkheid dreigt thans geringer dan ooit te worden, nu de Belgische regeering de invoerrechten op verschillende artikelen wil verhoogen. Onze boter- en margarine- handel, die voor aanzienlijke bedingen thans aan België levert, zal o. a. van dien maat regel nadeel ondervinden. De margarine- fabrikanten hebben reeds te Rotterdam een bijeenkomst gehouden, waarop naar wij ver nemen, dat onderwerp is behandeld. Onze minister van buitenlandsche zaken zal zeker niet nalaten te doeo, wat in zijn macht is, om voor de belangen van land bouw, handel en nijverheid te waken. lïbl Door het landfaouw-casino te Echt jijfcaan de Tweede Kamer een adres gezonden voor het invoeren van beschermende rechten op granen. Het Weekblad van het Hecht zegt over de zaak van den diiecteur-uitgever der Zierïk- zeesche Nieuwsbode het volgende Of de Tweede Kamer iets za! vermogen tot herstel der grieven vau den adressant, valt te betwijfelen. Immers het geldt hier volgens zijne eigene voorstelling eene on juiste toepassing der wet door den rechter. De Kamer kan daarop geen orde stellen. Misschien had dit wel kunnen geschieden door den hoogeren rechter, indien de adres sant gebruik had gemaakt van het middel van appèl, dat art. 68 Sv. erkent, maar in vele gevallen illusoir maakt door de bepaling, dat het vonnis wordt ten uitvoer gelegd niettegenstaande verzet of hooger beroep. Ons komt het voor, dat, indien de feiten door den adressant geheel naar waarheid zijn voorgesteld, wat wij vooralsnog geen reden hebben om te betwijfelen, hij werke lijk recht heeft om zich te beklagen over de door hem ondervonden behandeling. De wet geeft in de gijzeling een middel om den getuige te nopen tot het beantwoorden der tot hem gerichte vragen, een dwangmiddel om hem te doen spreken, niet om hem d e waarheid te doen spreken. Of deze onder scheiding te Zieriksee wel in acht is geno men bij het in gijzeling stellen, althans bij het in gijzeling houden van den adressant, mag, altijd in de onderstelling dat de feiten door hem juist en volledig zijn medegedeeld, ernstig woiden betwijfeld. De heer J. A. Tours, directeur van «Ons Huis", zal deze maand met een 50-tal werk lieden de tentoonstelling te Antwerpen be zoeken. Aan den- heer Heldt, voorzitter van het »Alg. Nederl. Werkliedenverbond", en tal van andere invloedrijke personen in Nederland, is door bet comité tot inlichting en ontvangst van Nederlanders te Antwerpen het verzoek gericht, in denzelfden geest als de heer Tours werkzaam te zijn. Hun die inlichtingen van bovengenoemd comité verlangen, zij aangeraden postzegel voor antwoord in te sluiten. De niustrirte Briefmarhen-Zeitung deelt mede dat de Nederlandsche postzegels, welke thans eene rose kleur hebben, rood zullen worden; alsmede dat ook de andere postze gels eene verandering van kleur zullen onder- gaan. Van andere zijde verneemt genoemd blad, dat er een nieuw postzegel-type zal worden vervaardigd, daar de jonge Koningin thans ouder is geworden dan zij op het postzegel beeld wordt voorgesteld. Het bureel van boekhouding nConfidentia" te Rotterdam, samengesteld uit de heeren A. Davidson, R. Moret, A Overeijnder, E. W. Schallenberg en N. van der Veen rechts kundig adviseur mr. C. E. Havelaar, heeft dezer dagen aan verschillende handelshuizen en autoriteiten een circulaire gezonden, waarin het de aandacht vestigt op de wenschelijk- lijkheid eener betere administratieve controle voor instellingen, die met bet kapitaal van anderen werken een controle, die thans hier te lande alles te wensehen overlaat en waarin het wijst op het vooi beeld van Engeland, waar zij, volgens wettelijke bepa ling, door bezoldigde en onpartijdige deskun digen woidt uitgeoefend. Ook aan de Kamers van koophandel is deze circulaire gezonden, met verzoek om de ondersteuning dezer col leges, teneinde ook hier te lande een derge lijke wetsbepaling in het leven te roepen. Huizen van verkoop met recht van weder- inkoop Iemand, die in een dusdanig huis voor f 5 heeft verkocht met recht van wederin- koop gedurende drie maanden, verklaarde, dat hij in Vs jaar tijds drie gulden aan rente heeft moeten betalen dat is dus een rente van 120 pCt. Een gewoon mensch is al blij als hij 3y3 of 4 pCt. van zijn geld maakt! BNil.) Bij de te Delft gehouden verpachting van vlietlanden heeft zich het ongewone verschijn sel voorgedaan, dat de verpachting gestaakt werd door de notarissen, omdat er slechts een derde geboden werd voor de eerste drie in veiling gebiachte perceelen van hetgeen daarvoor in het vorige jaar besteed werd. De veiling van de iolgende perceelen werd daarom voor 14 dagen verdaagd, teneinde eerst het gevoelen der eigenaren te vernemen. De oorzaak dezer pachtstaking is gelegen in de omstandigheid, dat het land door het hoogheemraadschap van Delft onder water wordt gehouden, zoodat het bijna niet moge lijk is hooi er van te winnen. Maandagavond werden aan de Haarlemmer straat te Leiden opnieuw socialistische bladen gevent, waarop de venter het al spoedig te kwaad kreeg met het publiek. Tot zijne vei ligheid werd hij naar de politiewacht geleid, bij welke gelegenheid de politie-agent zjjne sabel heeft moeten trekken om den venter te beschermen, aangezien men hem le lijf wilde. Door de patroonsvereeniging »Boaz" te Amsterdam is aan den minister van binnen- landsehe zaken een adres gericht en zijn daarvan afschriften gezonden aan de leden der Staten-Generaal en de gemeentebesturen, waarin de regeering verzocht wordt bij de gemeentebesturen aan te dringen, om ge bruik te maken van hare bevoegdheid, om krotten, die tot woning dieaen, onbewoon baar te verklaren. Toen H. de Jong Dinsdag te Amsterdan? in den celwagen van de gevangenis naar dei raadzaal van het gerechtshof werd gereden,, wist de man door een gaatje in den bodem van dien wagen zijn dagvaarding te steken, die hij geheel beschreven had. Dit stuk werd door een straatveger gevon den, die het aan een rechercheur overlian- j digde, waarna het aan den advocaat-generaaj werd gezonden. Op de dagvaarding stond o. m.: «Verzoeke- dit aan de redacties der dagbladen te geven", Uit Terschelling zijn een groot aantal per sonen naar Vlaardingen vertrokken om zich voor de haringvisbcherij te laten aanmon steren. In een Zondagavond te Groningen gehouden vergadering is de volgende motie aangenomen «De kiesvereeniging «Nederland en Oranje"" te Groningen gehoord de rede van den heerjhr» mr. W. II. de Savornin Lobman, kantonrech ter te Groningen, over «de leiding der anti- revolutionnaire partij" met de daarover ge voelde discussiën, spreekt als hare overtui ging uit, dat de richting, waarin de leiding der georganiseerde partij zich tot hiertoe bewogen heeft, in overeenstemming is met de beginselen uitgesproken in ons program, en stelt vertrouwen in dr. Kuyper als leider der anti-rev. partij." De heeren Lohman, Van der Hoop en an deren hebben daarna hun lidmaatschap der kiesvereeniging opgezegd. Naar de Leeuw. Ct. meldt, heeft de concessionaris, de bekende «Onderneming" op de Lutine", het contract verbroken met den uitvinder van den zandduikerderr heer W. H. ter Meulen te Bodegraven, err op zeer aannemelijke voorwaarden eeir nieuw contract aangegaan met- een Engel- schen ondernemer. Laatstgenoemde zal wel licht spoedig zijn exploitatie van het wrak aanvangen. Schipper B. Weesman wilde Maandagnacht van Veendam naar zijn te Oude-Pekela lig gend schip gaan. Te Zuidwending werd hij door drie hem welbekende mannen mishan deld en daarna in de vaart geworpen. Zwem mende redde hij zijn leven en kwam hij aan den overkant op den wal. De justitie heef! de zaak in handen. Te Nieuw-Amsterdam (Dr.) is door de on voorzichtigheid der ouders het 13-jarige doch tertje van den arbeider A. VVoiters, dat aan vallende ziekte leed, in 't vuur gevallen en aan de bekomen brandwonden overleden. Te Utrecht is onder den naam «Ons ideaal" eene vereeniging van kappers- en barbiers bedienden opgericht,welke beoogt bevordering" van Zondagsrust. Niet minder dan 10 mannen meldden zich gisterochtend bij te politie te Utrecht aanr met verzoek om naar eene rijkswerkinrich ting te worden opgezonden. Zij werden ter beschikking der justitie gesteld en naar het huis \an bewaring overgebracht. In de kazerne te Doesburg hebben zich de- vorige week weder eenige gevallen van be smettelijke keelziekte en thans ook van rood vonk voorgedaan. De kazerne zal geheel ontsmet worden en daartoe zijn reeds enkele slaapzalen ontruimd. Eenige jaren geleden werd door wijlen den heer J. Steeg, te Batenburg, diens geheele vermogen gelegateerd aan den toenmaligen pastoor van Batenburg, den heer C., thans rustend priester. Overeenkomstig den wil des erflaters, werden voor dat vermogen eene kerk en klooster gebouwd en andere religieuse werken tot stand gebracht. Thans wordt door de erfgenamen van wijlen den heer Steeg, meerendeels minvermogen den, vernietiging van het testament gevraagd, op grond van eene daarin voorkomende in formaliteit.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2