Zondag 10 en Maandag 11 Juni. IN0. 8549. jEerste Blad A". 1894. Achtenveertigste Jaargang. BinneuIaiHlscIie Be riekten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. ÜITGEVERÏ .1. ODÉ. Abonnementsprijs, per kwartaal IVaato per posw, door het geheele Rijk Afzonderlijke ïiommers Uit nummer bestaat wit drie bladen. Schiedam, 9 .luit; 1894. Zil de Itahaarische ministerCrispi werke lijk aftreden Deze vraag is voor het. oogen- blik nog niet te beantwoorden. Wel heeft de eerste minister zijn ontslag aangeboden, maar de hoer Crispi is een slim staatsman, ■die zijn menschen kent, en van wien nog wel eens een verrassing te wachten kan zijn. Iedere regeeiing .staat op dit oogenblik in Italië voor een moeilijk feit: »den hoogst enatinstigen toestand van de financiën, die door verhoogde belastingen niet te verbeteren |s; de draagkracht van de bevolking laat zulks niet toe. Nu had de heer Crispi voor eenigen tijd een ontwerp ingediend, dat op de regeling der financiën betrekking had, en dat niet in den smaak van de Kamer van afgevaardigden viel. De ontevredenheid steeg nog, toen de minister aan de Kamer vol macht vmeg, ingrijpende hervormingen tot stand te brengen op het gebied der admini stratie. Hij wenschte dit te doen als een soort van dictator, zonder de medewei king der Kamer, en misschien had de minister het in dit opzicht bij het rechte eind aan de admi nistratie van Italië schijnt vrij wat te ontbre ken, en zelfs hooggeplaatste ambtenaren geven er in geenen deele een goed voorbeeld -aan hen, die vau Iageren rang zijn. Of er nu onder de afgevaardigden gevon den worden, die zelf in de termen vallen van een weinig gecorrigeerd te worden, ge noeg, de oppositie tegen Crispi's plannen was buitengewoon. Aan de beraadslagingen over het financieels ontwerp scheen geen einde te komen; want voor acht dagen was het aantal amendementenvoorstellen en motiën tot een veertigtal geklommen. Daar kwam in het brein van den eersten minister een gedachte op, die hij spoedig in den vorm van een voorstel wist te kleeden, n.l. dit: hij, de man, die er in den regel meer van houdt als alleenheerscher op te treden, stelt aan de vergadering voor, dat deze een commissie van achttien leden zal benoemen, die met den minister van finan ciën in overleg zal treden en met hem alle bezuinigingen zal bespreken, die tot verbete ring van den toestand kunnen leiden! Dat was een groote verrassing voor de Ka mei', een groote, en voor de tegenstandeis van de regeering eer zeer onaangename venassing. Men begreep terecht, dat als deze commissie werd benoemd en aan liet wei Is ging, de Kamer tot op zekere hoogte de verantwoor delijkheid met de regeering zou gaan deelen. Verleden Maandag is er over het voorstel gedebatteerd, en liet is aangenomen met 225 tegen 214 stemmen, een meerderheid dus, t 1.85. 2.50. - 0.10. BVitiSAll: B O T B K S Tf B A A T, E 2 7. Advertentieprijs.: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Couiant. ƒ1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. zoo klein, dat de heer Crispi den uitslag als een nederlaag voor het bewind opvatte, en zijn ontslag indiende. Tusschenbeide komt men er toe, keizer Frans Jozef van Oostenrijk-Hongarije te be klagen. Wie herinnert zich niet zijn schrijven aan den czaar, wiens positie toch ook al niet van de aangenaamste is, waarin de Oosten- rij ksche heei scher toch zijn hoogen mede» heerseher gelukkig prees tegenover zich zei ven, die over allerlei nationaliteiten gebiedt en het dezen slechts zelden naar den zin kan maken. Thans is de vorst weder in Hongarije, waar liet ministerie, wegens het votum over het wetsontwerp op het burgerlijk huwelijk zijn ontslagindieude. GiaafKhuen Hedervary, wien de vorst de vorming van een nieuw ministerie had opgedragen, moest den keizer koning mededeelen, dat hij aan de opdracht niet kon voldoen, daar onder de 'liberale partij geen personen te vinden waren, die zich met een portefeuille wilden belasten. Allen verklaarden zich homogeen met het afgetreden Kabinet, en vooral met den chef daarvan, de heer dr. Weckeile. 't Gevolg is, dat aan dezeu wel weder de vorming van een nieuw Kabinet zal worden opgedragen. Men had verlangd, dat de keizer eenige nieuwe leden van het Hoogerhuis zou benoemen, ten einde aan het huwelijks-ontwerp eene meer- dei beid te verschaffen doch van dezen eisch zal men afzien, nu de keizer heeft verklaard, dat de aanneming van genoemd ontwerp door het Hoogerhuis hem wenschelijk voorkwam. Misschien zal een der ministers, die van justitie, bij deze gelegenheid de rol van zondebok moeten vervullenen in het nieuwe Kabinet niet meer opgenomen worden. Deze heeft harde woorden over de Weener hofkliek geuit en zelfs van bemoei ingen van een paar aartsbisschoppen ge waagd, en kan dus aan het hof niet aange naam zijn. Hoe overigens de stemming in Hongarije is, kan blijken uit een redevoering van den bekendeu afgevaardigde Eötvös, niet in de Kamer, maar in de open lucht te Pesili voor het volk gehouden. Hij zeic\ dat de tijd van schipperen voorbij is. Thans moet worden gehandeld. Men heeft het volk met allerlei mooie woorden pogen te bedrie gen. Thans moet men kleur bekennen. Maskers afHet Hongaarsche volk moet weten, wie zijn vriend en wie zijn vijand is; wie het liberalisme slechts op de tong ligt eu wie het in zijn hart draagt. Maskers af! Worden zij niet vrijwillig afgenomen, dan rukken wij ze af. Partijen, die zich met den openbaren vijand van vrijheid en vooruit gang verbonden, bij priesters en reactiormaire magnaten bondgenooten zoeken en vinden, hebben het recht verloren, ziel) nationaal te noemen. Wie liberaal is, moet het door liberale daden bewijzen. Weg met de reactie 1 In Frankrijk is de voorzitter der Kamer van afgevaardigden, de heer Dupuy, minister en de minister Casimir Périer voorzitter der Kamer geworden. De laatste heeft zijn zetel aanvaard met een lede, waarin hij als zijn ovei tuiging uitsprak, dat de Kamer, door hem tot voorzitter te kiezen blijk had gege ven gevestigde meeningen en overtuigingen te eerbiedigen, en daardoor haar achting had geschonken aan dengenen, die een loyalen strijd voor hun meeningen voeren. Deze ern stige rede verhinderde niet, dat de regeeiing al aanstonds met het gewone gerecht, een interpellatie, werd verwelkomd, 't Was er een van den heer Goblet, die nadere inlichtingen wilde omtrent de samenstelling van het nieuwe Kabinet en zijn politiek. De heer Périer was gevallen, om zijn groote welwil lendheid tegenover de clericalen. Doch de heer Dupuy had eigenlijk van dezelfde ge voelens blijken gegeven. De afkeurende motie var. de.; heer Goblet vond geen bijval, wel een van den heer Isambert, van den vol genden inhoud De Kamer, vertrouwen stel lende in de regeeriug om door de samen werking een politiek van democratische her vormingen en van verdediging van de rechten de leekeumaatschappij te doen slagen, gaat over tot de orde van den dag. Van deze motie had de regeeiing verklaard, dat zij ermede instemde. Hoelang zal dit Kabinet leven? SCHIEDAM, 0 Juni 1894. Onderstaand adres werd ons ter opname toegezonden Aan Heeren Directeuren der Gistver- eeniging alhier. Mijne Heeren! De ondergeteekenden, Branders, verzoeken UEd. beleefd eene vergadering bijeen te roepen van alle belanghebbenden bij den Gtsthandel om eene matige prijsverhooging van dat artikel vast te stellen. Zij houden zich overtuigd dat eene dusdanige bijeenkomst leiden moet en zal tot eendrachtige samen werking in eene zaak van zoo groot belang voor de welvaart van onze stad en twijfelen geenszins of UEd. zult otn het dringende dei- zaak spoedig aan hun vei zoek voldoen. Hoogachtend, volgen de handteekeningen. Door de politie is aangehouden een jongen, die gisteravoud uit een wagen van de stoom tram een pakje tramcoupons gestolen had. Tevens spoorde de politie op een hoorn van een tramconducteur, die door een jongen uit een wagen van den stoomtram gestolen was en door hem aan een anderen jongen ten geschenke gegeven. Door de rijksambtenaren werd gisteren te Schiedam aangehouden zekere A. de V., uit Ketel, wegens ongedekt vervoer van gedistil leerd. Luidens eene ministerieele resolutie kun nen uitgaven voor studiekosten, anders dan uit opgenomen geld, voor de toepassing van art. 3 2a der wet op de bedrijfsbelastin niet worden beschouwd als kapitaal, aange wend in het bedrijf of beroep. Naar het Vaderland verneemt, wordt aan het departement van binnenlatidsche zaken eene algeineene onteigeningswet voorbereid. De Maasbode levert in een artikel «Scheu ring en vereeniging" een betoog, dal het met de liberale partij indeidaad slecht gesteld is; zij is geworden de conservatieve partij van 1860 70 en hare aanvoerders hebben de plaatsen ingenomen van Heemskerk, DeBrauw en Wintgens. Van eene samentrekking tus- schea laar en de uidicale groep is geen spiake meer. Er ligt tusschen beide groepen een diepgaand vei schil, liiei uit vooitkomend, dat de conservatieve groep, onder leiding van de W. iï. Ct., terugdeinst voor de consequentie van het libeiaal beginsel, hetwelk de andere groep gerust meent te kunnen doorvoeren. Ongetwijfeld zou de conservatieve fractie bij de thans heeiscbende partijgioepeering ten eenenmale het onderspit hebben gedolven, de inconsequentie verliest liet altijd, zoo een duel der katholieken haar niet op de been had gehouden. Dit laatste moet nu ook, volgens de Maasbode, blijven, geschieden ten opzichte van het ministerie. Niet alsof de katholieke led«-:i der Twee'le Kamer het mi nisterie moeten blijven volgen door dik en dun, maar wel zoolang liet den conservatie ven weg bewandelt, zoolang de lieer Van Houten b.v nalaat als minister de ideeën uit zijn geschriften in toepassing te brengen, of zoolang de heer Van der Kaay zijn mapon- nieke aardigheden voor zich houdt. Gisteren is te 's-Graveuhage voor de vierde en laatste maal de luitenant H. K. v. Diepen- biugge, laatst plaatselijk adjudant te Leiden, bij trommelslag ingedaagd, en %vel thans om op 24 Juli a.s. voor den krijgsraad te verschijnen. Bij niet-verschijning op deze indaging zal hij, naar men meldt, van den militairen rang vervallen verklaard en buiten het koninkrijk verbannen worden. Over de vaststelling van een arbeidscon tract met de werklieden in gemeentedienst wonlen thans uitvoerige discussies gevoerd in den Amsterdamschen gemeentel aad. Donder dagmiddag weid met '20 tegen 8 stemmen de volgende bepaling vastgesteld ibij ziekte •Vi van het gewone loon uit te betalen ge durende ten hoogste 3 maanden, daarna de helft gedurende ten hoogste 6 maanden. Duurt de ziekte korter dan eene week, dan wordt over de eerste drie dagen niets uitgekeerd. Is de werkman bij den aanvang der ziekte niet ten minste eeij vol jaar in dienst, dan geschiedt de uitkeeringgedurende niet langer dan éene maand". Op de beschreven dagvaarding van De Jong, welke hij, naar wij vermelden, gedurende zijn transport naar het gerechtshof door een luchtgat van den gevaugeniswngen op straat wierp, beweert hij o. a. dat hij geheel on schuldig is an de hem ten laste gelegde misdrijven. Zijn eerste vrouw is er meteen rijken Amerikaan Whilson vandoor gegaan, zijne tweede vrouw ging met een voormaligen kennis op den loop, na hem voor f 17)00 bestolen te hebben. Dat geld zal wel spoedig op zijn, zegt hij en dan komt zij weer hier. Dat bedrag heeft hjj. met nog f300 welke

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1