"kennisgeving. N". 8554. Eersle Blad. KENNISG EVINGgg KENNISGEVING. A". 1894. Zondag 17 en Maandag 18 Juni. Achtenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, tjitgever7"t. odé. Burgemeester en wethouders van Schie dam; Burgemeester en wethouders van Schie dam; Onze Burgeravondschool. abonnementsprijs, per kwartaal fVanco per pob£, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers t 1.85. 2.50. - 0.10, B D SïK AC: BOTE IS. STRAAT, IS 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Bit nummer bestaat uit drie bladen. inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Gezien het verzoek lo. van J. H. RIS Hz., om vergunning tot .oprichting van een glstpakkerij met gasUrachtmachlne van 2 paardenkracht, in het pand aan de Zijlstraat no. 38, kadas ter sectie A no. 609. 2o. van J. D. C. STEENBERG, om ver gunning tot oprichting van een koper en blikslagerij, in het pand aan de Hoog straat no. 9i, kadaster sectie B no. 2671. Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van den -2den Juni 1875 Staatsblad n°. 95); Boen te weten Dat voormelde verzoeken met de bijlagen op de secretarie der gemeente z(jn ter visie gelegd; dat op Zaterdag den 30sten Juni a.s., des namiddags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven, om bezwa ren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten; en dat gedurende drie dagen, voor het tijd stip hiei boven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 16den Juni 1894. Burgemeester en wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. Be secretaris, VERNÈDE. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kannen veroorzaken. Gelet op art. 8 der wet van den 2den Juni 1875 Staatsblad no. 95) Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden aan LOUIS VAN EMDEN en zijne rechtverkrijgenden, vergunning verleend is tot oprichting eener slgarcndrogerij in het pand aan de Lange Haven no. 39, ka daster sectie C no. 1055. Schiedam, den 16den Juni 1894. Burgemeester en weihouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. De secretaris, VERNÈDE. Burgemeester en wethouders van Schiedam -'•jen te weten Dat op Zondag den 24sten Juni e.k., na het eindigen der voormiddag-godsdienstoefeningen, ■aan de huizen der ingezetenen de gewone jaar- lijksche collecte zal gehouden worden ten behoeve van het Fonds tol aanmoediging en ondersteuning van den gewapmden dienst in de Nederlanden met uitnoodiging om, naar vermogen, daartoe bij te dragen, en alzoo mede te werken aan de ver zorging van verminkte krijgslieden en de tege moetkoming in de behoeften der betrekkingen, van hen, die in den strijd voor het vaderland gesneuveld zijn. Sn is hieivan afkondiging geschied, waar het behoort, den löden Juni 1894. Burgemeester en wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. De secretaris, VERNÈDE. Aanstaanden Dinsdag komt weereen onder wijskwestie in den gemeenteraad aan de orde de reorganisatie der burgeravondschool. De voorstellen daartoe namen wij op in ons nommer van 27 en 28 Mei j.l. Men weet, dat de burgerdag- en avond scholen, vooral de eerste, nooit recht tot bloei hebben kunnen komen. Hoofdoorzaak is wel het groote aantal en de minder practische keuze van de vakken. In een rapport van een deskundige com missie, door de nMaatschappij tot bevordering der Bouwkunst" benoemd, leest men op hl. 13: »Bij het opmaken van het programma voor de ambachtsavondschool, is gestreefd naar vermijding van alle overlading van leer stof en van datgene, wat, hoe wenschelijk op zichzelf voor den werkman, niet bepaald onmisbaar is te noemen. De leertijd is toch ook te kort, dan dat niet alles beschikbaar zou blijven voor het hoog noodige en om dit vooral goed en grondig te leeren. De basis van het ambachtsonderwijs moet het teekenen zijn, niet ten onrechte de meest cosmopolitische taal ter wereld genoemd, on misbaar voor allen, en zonder welke een grondige ambachtsstudie zoowel voor de bouw ambachten als voor alle anderen, onmogelijk is. De ondergeteekenden meenen er hier met klem op te moeten wijzen, dat aan dezen gewichtigen tak yan onderwijs, het teekenen, nog niet die zorg wordt besteed, waarop het aanspraak heeft, om het veelzijdig nut dat in de beoefening er van is gelegen". In de belangrijke memorie vari den heer J. G. Doorman, directeur der burgeravond school, van 10 Februari 1893, wordt hetzelfde standpunt ingenomen: De burger avondschool is hoofdzakelijk door den wetgever in het leven geroepen ten behoeve van den ambachts standHet grootste getal der leerlingen wordt gerecruteerd uit dien standVoor vakopleiding wordt te weinig gedaan; ten opzichte van de eischen der leerstof dient rekening gehouden te worden met het intel lect van het gros der scholieren. Wanneer men toegeeft, dat de grondslag voor de vor- Erven H. van Munster Zn. 1886. ming van een groot deel der werklieden be rust op het teekenen, is het duidelijk, dat dit leervak op de burgeravondschool op den voor grond moet treden en het onderwijs in het zelve zooveel mogelijk in overeenstemming gebiacht moet worden met het vak van den werkman.De eischen van het zooge naamd verstandelijk onderwijs (moeten) lager gesteld'worden. Ondergeteekende acht het dan ook zeer wenschelijk, dat het aantal lesuren in bedoelde (wiskundige) vakken aanmerkelijk ingekrompen wordt; het onder wijs in de overige uren daaraan besteed, worde dan zoo aanschouwelijk en praclisch mogelijk ingericht". Met deze beschouwingen verklaarde de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs zich geheel te vereenigen. Ook de heeren Loopuyt en Elzevier Dom wenschten de vakken meetkunde en schei kunde te schrappen iu de 4e klasse (gedrukt verslag 1893 bl. 539). Vraagt men werklieden, die de burger avondschool hebben bezocht, naar hun oordeel over hare inrichting, dan krijgt men ten antwoorddat er te veel vakken worden onderwezen waaraan de werklieden weinig hebben, dat het teekenen nog meer op den voorgrond moet komen en vooral verband moet houden met de practijk van het vak. Het voorstel van de commissie van toe zicht beweegt zich dan ook in de richting, door alle deskundigen als de goede aangewezen. Zij wenscht over den vierjarigen cursus meer uren voor minder uren voor teekenen 2 wiskunde 6 Nederlandsch 1 werktuigkunde 2 kennis bouwmaterialen en beginselen bouwstijl 2 of per saldo 3 uren minder, welke geheel vallen op de 4e of vakklasse. Wij twijfelen er niet aan, dat de gemeente raad deze voorstellen met sympathie ontvan gen zal. liet schijnt ons alleen de vraag of in dezelfde richting niet wat verder behoort te worden gegaan. Noch de commissie van de «Maatschappij van Bouwkunst" noch de Rotterdamsche am bachtsschool hebben de vakken: geschiede nis en aardrijkskunde, natuurkunde, schei kunde en staatswetenschappen. Wij zouden het zespr wenschelijk vinden deze vakken te schrappen. Hoe nuttig op zich zelve ook, zij bezwaren te veel de hersens van jongens, die als ze naar school gaan reeds een dagtaak achter zich hebben. Deze behooren zich te eoncentreeren op een beperkt aantal vakken, voor hun toekomst het meest van belang. Behalve het rechtstreeksche voordeel, zal het ook den roep der school verbeteren in de kringen, waarvoor zij is bestemd, en zoo op het bezoek gunstig werkende jongens zullen minder verzuimen en het aantal leeylingen zal toenemen. Alleen natuurkunde zouden wij behouden wenschen te zien, omdat de omschrijving van dit vak in het programma leert, dat het zeer practisch wordt opgevat en dus gemak kelijk aanschouwelijk kan worden onderwe zen «Eenige verschijnselen van evenwicht, beweging en warmte. Drulc van vloeistollen. Luchtdruk. Barometer Uitzetting. Ther mometer" enz., zietdaar wat elke timmer man, metselaar, meubelmaker, metaalwerker weten moet. Door afschaffing van geschiedenis en aard rijkskunde, scheikunde en staatswetenschap pen zouden vrijvallen in de le klasse 1 uur, dat zou kunnen wor den overgebracht op lijnteekenen in de 2e klasse 1 uur, waardoor Neder landsch van 1 op 2 uren zou kunnen worden verhoogdde kennis der moedertaal is bij vele werklieden zoo uiterst gebrekkig en toch de eerste voorwaarde voor verdere ontwikkeling; in de 3e klasse 3 uren, die het best waren over te brengen op lijnteekenen 2 en op hand- teekenen 1 uur. Op deze wijze zou het programma heel wat eenvoudiger worden en 't voornaamste, het teekenen, inderdaad op den voorgrond komen, geflankeerd door de onmisbare vak ken rekenen eu Nederlandsch en de technische natuur- en werktuigkunde en kennis van bouwstoffen. De 2e en 3e klassen zouden ge lijkelijk 10 uren teekenen hebben. Ook bij het voorstel der commissie is een nieuwe leeraar in lijnteekenen noodig, echter slechts voor 3 uren en dus tegen een salaris van pl. m. f200.waarvoor niet veel keus te wachten is. Bij uitvoering van ons denk beeld zou hij althans 6 uren krijgen (nog beter ware 7) en een salaris van pl. m. f 500. Wellicht gelukt het dan een practisch erva ren man aan de school te verbinden, een eisch, waaraan meergenoemde bouwkunst commissie groote waarde hecht (zie bladz. 17 van haar rapport). Voor de schrapping der 3 vakken zal de koninklijke goedkeuring noodig zijn, volgens art. 14 3de al. der wet op het middelbaar onderwijs. Aan het verkrijgen dier goed keuring valt niet te twijfelen, waar door alle deskundigen wordt erkend, dat in de aan gegeven richting behoort te worden hervormd. En mocht dan bovendien het gemeente bestuur een geschikt middel weten en toe passen om verband te brengen tusschen school en werkplaats, om leeraar en baas te doen samenwerken tot bekwaming van den jongen (en met wat goeden wil en een kleine gelde lijke opoffering schijnt ons dit wel te vinden) dan zou iiier voor de opleiding -van den ambachtsman gedaan zijn, wat redelijkerwijze van een kleine gemeente als Schiedam kan worden gevorderd.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1