ningen; uitvoering van art. 191 der grond wet; beveiliging van arbeiders in fabrieken en werkplaatsen; en voorts de spoedver- eischende wetsontwerpen, welke nog in den loop dezer week mochten inkomenr SCHIEDAM, 19 Juni 189*. Vergadering van den gemeenteraad heden- namiddag ten kwartier vóór twee ure. Tegenwoordig waren 17 leden; afwezig de heet en Maas met kennisgeving, Van Erpe- cum. Iloogendam en Roelants. De notulen der vergadering van 12 dezer werden onveranderd vastgesteld. Ingekomen is een circulaire van het be stuur der vereeniging van Nederlandsche pa troons »Boaz", met verzoek dat nauwlettend de hand moge gehouden worden aan de uit oefening der bevoegdheid, welke de gemeente wet aan de gemeentebesturen toekent om perceelen, niet voldoende aan de allereerste en meest onmi.-kare vereischten van eene vol doende behuizing, onbewoonbaar te verkla ren in handen gesteld van de gezondheids commissie. Later waren nog ingekomen: missive van de Gedepu toerde Staten dezer provincie ten geleide van het door hen goedgekeurde raadsbesluit van 5 Juni tot verbooging van en toevoeging aan de gemeentebegrooiing voor 1894, aangeno men voor kennisgeving; missive van de com missie van toezicht op liet middelbaar onder wijs alhier, haar advies bevattende op het in hare handen gestelde adres van den leeraar dr. B. Koster, om ten zijnen aanzien de toe passing van art. 7 der pensioenverordening voor gemeente-ambtenaren voor 1 jaar op te schorten, hierop zal wotden gelet wanneer de behandeling van het adres hedeu aan de orde zal zijn; missive van de commissie van toezicht op het lager onderwijs met bericht dat de examen# van den talencursus (hoofd de heer Tij!) gehouden zullen worden op 27 en 28 dezer, des avonds van 7 tot 9 ure aangenomen voor kennisgevingadres van F. E. Numan, apotheker te Oud-Beierland, om restitutie van plaatselijke directe belas- ting na.ir liet inkomen dezer gemeente over j het dienstjaar 1893/4, ter visie gelegd ter be- 1 handeling in eene volgende vergadering; i bezvvaiu'scluitt van N. van Meurs tegen zijnen aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1893/94, om onder zoek en rapport iri handen gesteld der com missie voor de plaatselijke belastingen. Thans kwam in behandeling de missive der commis.-ie van toezicht op het middel baar onderwijs, bet voorstel bevattende tot wijziging der burgeravondschool en het in verband daarmede wijzigen der verordening tot regeling van het openbaar middelbaar onderwijs in deze gemeente. Burgemeester en wethouders hadden omtrent deze zaak een praeadvies uitgebracht en stelden nu voor om overeenkomstig het door hen daarin voorgestelde te be.-luiten lo. Het programma der lessen aandieschool voor den cursus 1894/5 te wijzigen zooals door de commissie is aangegeven; 2o. te besluiten tot wijziging Tan de artt. 2 en 3 al. 2 der verordening tot regeling van het middelbaar onderwijs (Gem. llad no. 3 van 1892) niet over te gaan, vóór en aleer gebleken zal zijn, dat de proef gelukt is en tot de reorganisatie dier school definitief zal zijn besloten 3o. te besluiten tot oproeping en aanstel ling van een tijdelijken leeraar in lijnteeke- nen voor den cursus 1894,5 op eene wedde van f200; 4o. de jaarwedde van den leeraar Hingman met f200 en die van den leeraar Timrner- hans van Abcoude met flOO te verboogen; die van den leeiaar Van der Wonde daaren tegen te verminderen met flOO; voor allen in te gaan met 1 September a.s. 5o. te bepalen dat de leeraars, die thans meer uren les geven, tijdelijk worden onthe ven van de verplichting tot het geven van die meerdere uren; en dat, bij het eventueel nemen van een jjesluit om de school weder in te richten volgens het thans bestaande pro gramma, de verhoogingen en vermindering van jaarwedde van de leeraren sub 4 ge noemd, met den aanvang ven den cursus, vol gende op dat besluit, zullen ophouden en die leeraren op hunne tegenwoordige jaarwedde en aantal verplichte lesuren zuilen worden teruggebracht. Deze vijf punten werden achtereenvolgens zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke Stemming goedgekeurd. Op het verzoek van dr. B. Koster, leeraar in de Eugelsche taal aan de hoogere burger school alhier, om, in verband met het bepaalde in art. 29 der pensioenverordening voor ge meente-ambtenaren te besluiten, de toepas sing \an art. 7 dier verordening, ten zijnen aanzien voor 1 jaar op te schorten, werd afwijzend beschikt. De commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, in wier handen dit adres was gesteld om onderzoek en rap port, achtte het niet wenschelijk dat leeraren die den in het artikel bedoelden leeft (jd heb ben bereikt, langer aan dat onderwijs ver bonden bleven. Ook burgemeester en wethou ders meenden dit en stelden daarom de afwij zing van het verzoek voor. J Onder mededeeling dat burgemeester en wethouders met de tijdelijke waarneming der belt ekking van hoofd aan de openbare bur- geischool belast hebben liet plaatsvervangend hoofd dier school, den heer J. van Schie, stelden burgemeester en wethouders voorde jaarwedde, aan die waarneming verbonden, niet afzonderlijk te regelen. Het waarnemend hoofd krijgt daardoor over het tijdvak dier waarneming aanspraak op de voor het hoofd dier school vastgestelde jaarwedde. Ovei eenkom^tig het voorstel van burge meester en wethouders werd zonder beraad slaging eri zonder hoofdelijke stemming be sloten. Burgemeester en wethouders deelen mede, dat zij vari den lieer J. Odé, uitgever van liet gedrukt verslag der handelingen van den gemeenteraad, voor eenigen tijd bericht heb ben ontvangen, dat hij met.die uitgifte op den bestaanden voet niet langer wensclit voort te gaan, welk bericht hun aanleiding gegeven heeft ook aan andere uitgevers alhier, imnne condities voor het uitgeven van dat verslag te vragen. 3 Daar de ingekomen aanbiedingen hierin geheel overeenstemmen, dat de prijs van het verslag worde gesteld op fl .50, in plaats van op f0.75, stellen buigemeester en wet houders voor. teneinde verdere onderhande lingen mogelijk te maken, dat de raad be sluite den prijs, waarvoor dit verslag voor ieder verkrijgbaar zal zijn, te stellen opYl,50 per jaargang. Hoewel de heer De Groot het betreurde dat de meerdere publiciteit, die een gevolg van de prijsverlaging was geweest naar zijn inlichting was bet dubbel getal exem plaren afgeleverd als bij de vorige prijsbe rekening schikte zich de raad in het on vermijdelijke, door het voorste! van burge meester en wethouders bij acclamatie aan te nemen. Niets meer aan de orde zijnde, woidt de vergadering gescheiden. De gedenkdag van den slag van Waterloo werd gisteren alhier op de gebruikelijke wijze herdacht. Zondagmorgen is de 53-jarige branders- knecht L. H. Mencke, werkzaam in de stoom- branderij van de firma II. Jansen Co., bij bet gistseheppen voorover in de gistkuip ge vallen, zonder dat dit dadelijk werd opge merkt. Toen men hem eenigen tijd daarna daaruit ophaalde, bleek het dat de levens geesten geweken waren, Bij kon. besluit is de staatscommissie van ondetzoek omtrent eene afsluiting en eene droogmaking van de Zuiderzee, ingesteld bij kon. besluit van 8 September'1892 no. 21, ont bonden, onder dankbetuiging aan den afgetre den voorzitter, aan de leden en aan de^beide secretarissen dei win missie voor de wijze waai op zij zich van hunne taak hebben ge kweten. St.-Ct De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 16 dezer bedroeg bij de Nederlandsche Bank f 3,706.226.347, en bij de betaalmeesters. - 1,757,612.92 Te zamen f 5,463,839,26T/3 De Tweede Kamer zal waarschijnlijk twee of drie weken bijeen blijven. De Eerste Kamer zou dan tegen 10 Juii worden saamgeroepen tot afdoening van de door de andere Kamer inmiddels aangenomen wetsontwerpen. Aan de Tweede Kamer is bij wetsontwerp voorgesteld eene hernieuwde verlenging van den proeftijd der gemengde rechtspraak in Egypte. De oud-hoogleeraar Van Boneval Faure heeft de benoeming, tot lid van de Eerste Kamer aangenomen. Op last van den minister van oorlog moet het doen van dienstreizen op Zondag zooveel mogelijk worden vermeden. Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch Indië van 18 dezer wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar geraamd op 304,475 pikols. {St.-Ct.) De leden der Prov. Staten van Zuid-Hol land zijn voor de gewone zomer vergadering bij eengeroepen tegen Dinsdag 3 Juli. des voorm. te 11 uur, in het gebouw der Eerste Kamer. De agenda omvat 62 nummers, waaronder de vaststelling der enkel prov. en huishoude lijke rekening van 1892 (in ontvangst f923.184.90, uitgaaf f821.800,38'/9 en alzoo met een batig saldo van f 101.384,51 Vs), de begrooting voor 1895, voor zoovee! het rijks bestuur betreft, ten bedrage van f95.941 tegen f 8.990 voor 1894 toegestaan en de enkel prov. en huishoudelijke begrooting voor 1895, bedragende aan inkomsten f 477.690,187a en aan uitgaven gelijk bedrag, üe bij de reg. aan te vragen heffingen voor de bestrijding der uitgaven zijn 8 opcenten op de grondbe lasting (gebouwd en ongeb.) en 5 opcenten op 't personeel voor 1895 96. Onder de verdere voorstellen komt voor een voorstel tot uitbreiding van het personeel van den prov. waterstaat met twee gewone opzichters en een voorstel om, op liet adres van bet hoofdbestuur der »Ilo!i. Maatschappij van Landbouw" voor het aanstellen en bezol digen van een zuivel-consulent in Zuid-Hol land, een jaarlijksche bijdrage van f1000 tot wederopzegging beschikbaar te stellen. Wij vernemen, dat met Be'gië over een nieuwe conventie betreffende Baarle-Nassau en Baarle-Hertog wordt onderhandeld, 't Mag bevreemding wekken, dat niettemin de beide vorige conventies, die de Belgische Kamer in geen geval wilde aannemen, door de regee ring wederom bij de Tweede Kamer zijn aanbangig gemaakt. (Tad.) Naar men verneemt, is de heer C. V. Ger ritsen ernstig ongesteld. Hij zal een tijdlang naar het buitenland vertrekken, zoodat hij vooreerst de zittingen van de Tweede Kamel en van den Amsterdamschen gemeenteraad niet zal kunnen bijwonen. Liberale Unie. De Zaterdag te Amsterdam gehouden ver gadering van de »Liberale Unie" was zeer rumoerig. De voorzitter, mr. H. L. Drucker, zeide in zijne openingsrede o. a. dat de uit slag der verkiezingen niet beeft beantwoord aan de verwachtingen van het bestuur. Het standpunt van degenen die in 1891,1892 en 1893 de groote meerderheid vormden in de Unie, die liet verkiezingsprogramma van 1891 vaststelden, die in 1892 een kiesrecht ver langden, overeenkomstig de ontwerpen der toenmalige regeering, die in '1893 de drin gende noodzakelijkheid erkenden van krachtige sociale hervormingen, moet naar des bestuurs oordeel dit zijn, dat wij onwrikbaar vasthou den aan onze beginselen dat wij blijven verlangen eene regeling van het kiesrecht, die niet wordt behterscht door de vrees, enkele ongeschikten op te nemen, maar die uitgaat van de gedachte, dat geene geschikteti mogen worden buitengesloten een kiesrecht, dat, op vertrouwen gegrond, vertrouwen wekt en bevrediging schenkt; een kiesrecht dat is losgemaakt van bezit of census, in welken vorm ook dat wij blijven aandringen op totstand koming van de wetgevende maatregelen die reeds in onze programma's van 1887 en 1891 als dringend noodzakelijk werden voorgesteld, met name van die, welke in verband staan met de sociale vraagstukken dat wij, in een woord, blijven arbeiden met alle kracht en onverpoosd aan de ontwikke ling van onze staatsinstellingen in vooruit- strevenrlen, in democratischen zin. Doch terwijl wij die beginselen onverzwakt willen gehandhaafd zien, erkennen wij, dat rekening moet worden gehouden rnet de plichten, welke de staatkundige toestand van het oogenblik ons oplegt. Mag van hen die in den verkiezingsstrijd de meerderheid ver wierven zelfbeheersehing worden verlangd, zij die in de minderheid bleven behooren aan de tegenwoordige regeering gelegenheid te laten, hare denkbeelden aangaande het kies recht in wetsvoorstellen te belichamen. Althans en in ieder geval dient men nadere verklaringen der regeering omtrent hare plannen af te wachten. Medegedeeld werd, dat is ingediend eene motie van de kiesvereenigingen «Algemeen Belang" te Utrecht en «Eendracht maakt Macht" te Middelburg van den volgenden inhoud «De algemeene vergadering der «Liberale Unie" brengt hulde aan het bestuur wegens zijne houding bij de laatste verkiezingen en spreekt den wensch uit, dat het bestuur ook m t vervolg de »L, U." in denzelfden demo- eratischen geest zal blijven leiden." Be voorzitter gaf in allen gevalle in over weging, de motie te splitsen, daar het eerste gedeelte eene qualificaiie der houdirm van het bestuur bevat. Het bestuur zou Ook wenschen, de woorden brengt hulde" te vervangen door «betuigt instemmin" met" daar het bestuur geen hulde wenscht wan' neer het slechts zijn plicht deed. De heer Zelvelder uit Utrecht verklaarde dat de voorstellers volstrekt geen bezwaar hadden tegen eene splitsing der motie. Prof. d'Aulnis de Bourouill stelde deze mo tie tegenover liet eerste deel der motie-»Ali? belang -«EeridrM. M.:" De vergadering ^een oordeel over de handelingen van bet bestuur willende uitspreken, gaat over tot de orde van den dag". D'"" Rulbcli uit 's-Hage (kiesvereeniginnr s-Gravenlmge") verklaarde dat zijne vereni ging wenscht goed te keuren de lioudinc van het bestuur, maar tevens scheuring wil voor komen en daarom deze motie stelt iDe vei*" vertrouwen stellend in haar bestuur, Yu over tot de orde van den dag". De kiesvereeniging »'s-Gravenhage" stelde- voor het debat te sluiten, maar dit voor ste! werd bij zitten en opstaan met zeer groote meerderheid verworpen. Daarop wordt een nieuwe motie voorgesteld door den heer H. Veti, G.Hzn. te Donfreciit - «De vergadering der «Lib. Unie", gelet 0p de houding en bemoeiingen van hetbestuur brj de jongste Kamerontbinding; eikennende de moeilijkheden, waarin dat bestuur verkeerde door de noodzakelijkheid om spoedig op te treden betreurt bet, onaf hankelijk van de appreciatie der bestuursda den, dat de tijd beeft ontbroken om door het bijeenroepen van een algemeene vergadering een richting ven beleid bij de onbindings- verkiezingen aan te geven spreekt den ernstigen wensch uit, dat de- liberale partij, die in tal van hoofdzaken homo geen is, ook in de toekomst hare kracht zal zoeken in eensgezindheid ter bevordering- der practisclie hervormingen die op den wed der liberale beginselen liggen". De opinie van het bestuur over de ver schillende moties is, dat het zich bij den stand van hei debat eenvoudig alleen kan neerleg gen bij de motie diesinstemming" uitspreekt. Het zou zich ook kunnen vereenigen met de motie-Den Haag, ware daardoor niet uit gesloten de vraag of er instemming met het bestuur bestaat. Hetzelfde denkt bet brstuur over de motie-Dordrecht. Üe heer J. Drost, uit Rotterdam, stelde de volgende motie: «De vergadering, van oor deel dat er voorshands nog plaats is voor al 16 bij haar aangesloten kiesvereenigingenf gaat over tot de orde van den dag". D De heer Nijpels uit Breda stelde, na opge merkt te hebben dat verschillende vereeni- gingeu om zeer verschillende redenen niet vertegenwoordigd zijn, voor, de kwestie op de volgende vergadering te behandelen, wat verworpen werd met 39 tegen 31 stemmen. De heer Teliegen stelde voor, de beide dee len der motie-j>Alg. Bel." en »E. m. M."te vei eenigen, maar de vergadering wenschte dit niet. De motie-d'Aulnis, in stemming gebracht, als hebbende de verste strekking, werd ver worpen met 45 tegen 24 stemmen. De motie-Zei velder c, s. (Ie deel) werd daarop aangenomen met 43 tegen 26 stemmen- Hierdoor vervielen eenige andere moties, betrekking hebbende op de houding van het bestuur. Het tweede gedeelte der motie-Zel- velder met die van de heeren Veth en Drost kwamen nu in behandeling en werden uit voerig bediscussieerd. loen men overging tot stemming overdff motie-Zei velder c« s., had nagenoeg de gansche oppositie de zaal verlatem De motie werd aangenomen met 44 stemmen vóór en 1 teven (de lieer Nijpels), terwijl gebleken was dat25- leden waren heengegaan. Hierna werd de motie-Drost, overgenomen door de kiesvereeniging »'s-Gravenhage", in behandeling gebracht, maar later wederom losgelaten, nadat betoogd was dat, als de motie- wordt afgestemd, men zal denken dat meix scheuring wil. De vergadering, die om elf uur was geopend, ging kwart voor vijven eenige oogenblikken over in comité-generaal tot behandeling van de rekening en verantwoording. Na heropening der openbare vergadering brengt de heer Zelvelder hulde aan den voor zitter, wegens zijne uitstekende en onpartijdige-

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2