BiniienlandselLe Berichten. sing der door de regeering voorgeschoten be dragen met rente over 8 jaar. TJit Rio de Janeiro wordt gemeld dat de gele koorts aldaar niet meer voorkomt. AFRIKA. Uit Pretoiia wordt van gisteren gemeld dat Transvaalsche strijdmacht na een hard nekkig gevecht de versterkte positie van het opperhoofd Malaboch stormenderhand inge nomen heeft. Malaboch, door zijne aanhangers verlaten, is naar de hoofdkraal geweken. De blanken hebben geen enkel verlies geleden. De annvoei der der Sewaas, van wien men meende dot hij goedgezind was, heeft eene dreigende houding aangenomen. De pachters in dat district zijn uit voorzorg naar het kamp getrokken. De Britsche agent te Pretoria heeft een nota van den waarnemenden hoogen commis saris te Kaapstad aan president Kruger over handigd, waarin verzocht wordt, dat Britsche onderdanen in Transvaal van den militairen dienst zullen worden vrijgesteld. In het zuidoosten van Matabeleland, .bij Lulodhlo, heeft men oude bouwvallen ontdekt. Er werden daar ook. stukken aardewerk, zilveren en koperen voorwerpen en gouden versierselen gevonden, alsmede stukjes goud, welke men beschouwt als een bewijs van het bestaan van rijke goudvelden daar in den omtrek. Uit Tanger wordt gemeld dat het Spaansehe oorlogsschip Conde Venadito Dinsdagavond naar Rabat zou vertrekken met depêches De Spaansehe gezant eischt van den nieuwen sultan de betaling van een gedeelte der oorlogsschatting. Berichten uit Fez houden in dat ailes kalm blijftde zaken volgen haar gewoon verloop er worden geen ongeregeldheden verwacht. Dinsdag werd de sultan teTetuan ingehuldigd. tweede KAMER DER STATEN-Genera al. Door de afdeelingen zijn gekozen tot rap porteurs o. a. over de hierna te noemen wets ontwerpen onteigening te Amsterdam en grens\'erandering tusschen Amersfoort—Leus- den, de hoeren Smits v. Oven, De Kanter, Houwing, T. Mackay en Lely onteigening scheepvaartkanaal Engelenïlenriettenzand, de heeren v. d. Kun, Mutsaers, Conrad, Bastert en Smidtteruggaaf waarborgkapitaal der spoorwegconcessie Samarang—Cheribon goedkeuring van eene der voorwaarden vafi vergunning voor aanleg en exploitatie van den stoomtramweg Samarang— Cheribon ondersteuning weduwen- en weezentonds voor Indische officieren, en wijziging van het aan- sluitingspunt van den zijtak naar Pasirian van den spoorweg Probolinggo—Panaroekan, de heeren Van Gennep, Lieftïnek, Creiner, Bahlmann en Boolwijziging van de wet van 1 Aug. 1893 (betrekkelijk de wet van 1868) de heeren Land, Schaalsina, Veegens, Heemskerk en Smidt. Niet de heer Veegens, doch de heer Smeenge is benoemd tot lid der commissie van voorbe reiding van het voorstel-Hartogh tot wijziging der burgerlijke rechtsvordering, waarin hij reeds vóór de ontbinding der Kamer zitting had. SCHIEDAM, 21 Jnnï 185)4. Wegens het niet tijdig aangifte doen van een aan mond- en klauwzeer lijdend rund en het dientengevolge niet afzonderen van het gezonde vee is door de vétérinaire politie tegen den veehouder F. Kool Joliz. alhier proces-verbaal opgemaakt. De liberale Kamerleden (fractie-Borgesius) houden hedenavond eene clubvergadering, waarin de Lomboksche expeditie ter sprake komt. De Liberale Unie- Be ff. Jt. Cl. meent dat men mag con- cludeeren, dat de door de «Liberale Unie" aangenomen motie gelijkstaat met eene ver oordeeling vooraf reeds van hetgeen de tegen woordige regeering zal indienen. »De Takkiiansche meerderheid der verg. heeft dus goedgevonden" zegt zij »het uitsluitend gewicht te leggen op datgene, wat op dit oogenblik de beide fracties der '•berale partij verdeeld houdt, en geweigerd blijk te geven, dat zij voor de toekomst sa- menwerkiug met de anti-Takkiaansche fractie op prijs stelt. sOnder die omstandigheden ligt voor de hand, dat het blijven van beide fracties in een verband op dit oogenblik niet meer mogelijk is. »Na de houding, onlangs door het bestuur der Liberale Unie in zijne bijeenkomst met de bestuursleden van enkele anti-Takkiaansche kiesvereenigingen aangenomen, hadden wij dezen uitslag niet verwacht. sZondert men de scherpe uitvallen van een enkelen spreker uit, dan is van de zijde der anti-Takkiaansche leden gedaan wat men kon en mocht, om de breuk in de Unie op dit oogenblik te voorkomen." Men schrijft aan hel N. v. d. .73. Door het antwoord van den minister van buitenlandsche zaken hier te lande op het bekende bezwaarschrift van Nederlandsche Rijnschippers (invaliditats- und Alters-Versi- cherung-Geselz) zijn deze niet veel wijzer ge worden. De minister geeft adressanten den raad te procedeeren. Dat zou den schippers echter bepaald veel geld kosten, want tegen den staat te procedeeren is geen kleinigheid Bovendien geldt liet hier geen kwestie van particulier j echt, maar van «tante-recht, waar bij zelfs de internationale Rijnscheepvaart- akte nog te pas komt. Daarom dient hier de diplomatische en niet de burgerlijke rechts weg te worden ingeslagen. Naar wij verne men, zal de zaak riu in de Kamer ter sprake worden gebracht. Aan de expeditie naar Lombok zal, naar wij vernemen, vanwege de marine worden rieelge- momen door Hr. Ms. oorlogsbodems Prins HendrikSumatra en Borneo, (ff. v. d. D.) De Itaiiaansche regeering heeft voorschriften gegeven omtrent de betaling van de Itaiiaan sche coupons in het buitenland. Voor Neder land zal ze geschieden aan het Italiaansch gezantschap te 's-Gravenhage en bij de Itaii aansche consuls te Amsterdam en te Rotter dam op vertoon van de stukken, waarvan de te betalen coupon moet zijn afgenomen en na onderteekening van een affidavit, dat de stukken en coupons, waarvan de betaling verlangd wordt, niet het eigendom zijn van Itaiiaansche onderdanen. De Vlissingsche Ct. deelt mede, dat de Hollandsche spoor van 1 Mei af den maat regel heeft genomen de doorgaande wagens uit Holland en Zeeland af te schaffen en, naar men haar mededeelde, heeft noch de OOSTENRIJK. De Wiener AUg. Zeitg. verneemt dat de regeering van de Fransche eene mededee'ing heeft ontvangen betreffende het voorstel van den heer Turel in zake de Oostenrijksche •wijnen, "waarmede deze verklaart zich geens zins te kunnen vereenigeu. Integendeel is zij voornemens de onderhandelingen met Oosten rijk voort te zetten, teneinde een tarieven- oorlog te voorkomen. De financieele commissie uit het Ilongaar- sche Huis der Magnaten heeft het wetsont werp aangenomen, waarbij 200 millioen flo rijnen aan papieren geld aan de circulatie worden onttrokken. ITALIË. In de Kamerzitting van "Woensdag heeft de minister van financiën Boselli verklaaid, dat de regeering niet in verdere tegemoet komingen treden kon en zeer zeker van de verhooging der belasting op den interest niet kon afzien. Daartegenover zette de rapporteur van de commissie van onderzoek der finan cieele voorstellen, Bacchelli, uiieen, dat het oorspronkelijk plan der regeering geen ingrijpende wijziging heeft ondergaan, en dat, bijaldien de pogingen om het alcohol-monopolie op voordeelige voorwaarden te verpachten, slagen mochten, eene verhooging der belasting op de staatsrente vermeden zou kunnen worden. De door Crispi in uitzicht gestelde verdere bezuinigingen van 20 millioen lire hadden geen beteekenis, zoolang zij niet in eenen concreten vorm waren gegoten. De Kamer besloot vervolgens tot de beraadsla ging over de ondeideelen der financieele voorstellen over te gaan. De Kamerheeft het door de regeering voor gestelde invoerrecht van 7 lire op granen aangenomen. Terwijl de toestand op Sicilië, naar van ver schillende zijden gemeld wordt, roet den dag een hachelijker aanzien krijgt hoewel de re geering al het mogelijke doet om den ernst van den toestand te verbloemen hebben Maandag te Napels ernstige ongeregeldheden plaats gehad, veroorzaakt door studenten die ontevreden waren over het sluiten der univer siteit. De politie joeg de betoogers met de bajonet uiteen; van beide kanten rnoeten verscheidene personen gekwetst zijn. S E R Y I E. Volgens gerucht kan de jonge koning het met het nieuwe progressistische ministerie niet vinden en zal hij binnenkort aan de liberale partij de vorming van een nieuw kabinet opdragen. AMERIKA. De Senaat der Vereenigde Staten heeft het invoerrecht op papier vastgesteld op !5pCt. en dat op houtstof voor de papier-fabricatie op lU pCt. Een voorstel van den Senator Hill om steenkolen vrij van invoerrechten toe te laten werd met 51 tegen 7 stemmen ver worpen. Ruwe wol is vrij van rechtenwol len goederen zullen een recht van 25 tot 50 percent naar gelang der waarde betalen. Op grond dat de Central Pacific-, Kansas Pacific- en Union Pacific-spoor wegen bij hunne amortisatie-fondsen niet de noodige gelden hebben gereserveerd, welke ingevolge het pachtcontract jaarlijks moeten worden gestort, heeft de attorney general tegen die drie maat schappijen eene vervolging ingesteld tegen de beide laatste hoofdelijk tot betaling eener som van 170,006,537 dollars, tot aflos- 1 mijn komst duidelijk te maken. Als ik er nu bijvoeg dat ik schilder ben, zal dit u misschien beter op den weg heipen." De arme zielZij ontstelde zichtbaar. »Nu deed ik zooals andere artisten en zond eenige schilderijen naar de tentoonstelling." Haar wangen werden vuurrood. »Er gebeurde heden iets aan een van mijn stokken. Weet gij daar ook iets van V Ik zag, dat zij niet in staat was te ant woorden. Zij stamelde ietswat naar een ontkenning geleek. Als versteend zat zij mij aan te staren. «Een van mijn schilderijen werd door iemand doorgesneden. Het doek werd met een mes opengescheurd. En nu zie ik, zonderling genoeg, in de voeg van dit mes eenige draden linnen." Het gelaat der vrouw vertrok zoo, dat ik een tweeden aanval van toom vreesde. j>Ik zie wel, dat gij alles weet," zeide zij wantrouwend. iJa ik deed het, en gaarne zou jk 't nogmaals doen. Hij is een schuik. Ja, ik verscheurde zijn valseh gelaat. Ziedaar, nu heb ik alles bekend, haal nu de politie, het is me onverschillig." Ik nam het mes, knipte het dicht en legde 't naast mij op tafel, buiten haar bereik. »Ik denk er niet aan, mevrouw Darvill, de politie in de zaak te mengen. Ik ste! het grootste belang in hetgeen gij hebt gedaan en verzoek u mij in te lichten en mij te zeggen wie hij is en waarom gij hem zoo haat." «Waarom spreekt gij zoo riep zij zeer boos. «Gij zijl zeker valsch, want gij beweert hero niet te kennen en gij hebt zijn portret ge schilderd." »Ik ontken niet, dat het vreemd klinkt," zeide ik op vergoelijkenden toon, «maar tocb is het de zuivere waarheid. Ik heb dit portret geschilderd naar de schets van iemand anders en nooit in mijn leven heb ik dien man ge zien." «Het is heel vreemd ik kan het niet begrijpen, maar ik geloof u," zeide zij na een pijnlijken strijd om haar gedachten te verzamelen. «Het is ook de waarheid en ik weet zelf zijn naam niet. Zoudt gij mij willen zeggen wie hij is «Hij is mijn echtgenoot de man die mijn geheele leven heeft verwoest." Dit had ik niet verwacht en ik wist zoo spoedig niet te beoordeelen, of die ontdekking mij al of niet in mijn onderzoek behulpzaam kon zijn. »Mag ik vragen of mijnheer Darvill's voornaam misschien met een R begint Weder werd zij toornig. «Gij kent hem gij moet hem kennen hoe zoudt gij dit anders weten »Ik heb eens een brief van hero gezien, en die was onderteekend R. D." «Toon mij dien, dan zal ik u gelooven." Ik aarzelde, want ik wist niet, of het we! verstandig zou zijn haar den brief te laten zien. sik zal u het couvert toonen," zeide ik eindelijk, «dan kunt gij mij zeggen, of het zijn hand is," Ik haalde den brief uit mijn zak en over handigde haar het couvert. Maar weinig was ik voorbereid op hetgeen nu volgde. In haar directie der staatsspoorwegen, noch de Ned, regeering de macht dien maatregel te doen intrekken. Op een adres met dringend ver zoek, de doorgaande wagens, waaraan men sedert zoovele jaren gewoon was, wederom in de treinen te brengen, werd afwijzend beschikt. Het is het duidelijk streven, zegt het blad, de Zeeuwsche lijn te benadeelen ten bate der lijn Hoek-van-Holland. De Kamer van koophandel en fabrieken te Leeuwarden heeft besloten, niet te ondersteu nen het adres van de Kamer te Sneek aan den minister van buitenlandsche zaken, hou dende verzoek, pogingen aan te wenden om te voorkomen, dat het door den minister van financiën in België ingediend ontwerp van wet tot heffing van invoerrechten op boter, margarine, haver, meel, groenten, levensmid delen en geweven stoffen, althans wat Neder land betreft, van kracht worde verklaard. Naar het ff. v. d. D. verneemt, zullen B. en W. van Amsterdam den raad geen voordracht doen om een opvolger van prof. Gunning te benoemen. Gelijk men weet, behoort de oog heelkunde (waarin prof. Gunning doceerde) niet tot de verplichte leervakken aan de uni versiteit. Een dame in Den Haag, doordrongen van het denkbeeld, dat de ontginning der heide aan honderdduizenden werk eu brood lean verschaffen, roept haar mede-zusteren op om met haar een kwartguklen-vereeniging op te richten, teneinde dit nuttige werk te helpen bevorderen. Zij wenscht er eene nationale zaak van te maken, er de meest mogelijke uitgebreidheid aan te geven. De ontvangen gelden zullen aan de bevoegde personen wor den overgemaakt. Adres sHeide-oiitginriing" bureel van Het Vaderland, Den Haag. Wij vernemen, dat reeds in het jaar 1892 door den secretaris van den politiebond, den heer F. A. Boombergen, commissaris van poli tie te Harderwijk, was aangedrongen om het kapitaal, dat onder Tuinenburg's berusting was, op het Grootboek te plaatsen. Dit voorstel had Tuinenburgzeer ontstemd, en dat het geene meerderheid in het bestuur gevonden heeft, is oorzaak geweest dat de heer Boombergen zich niet meer aan het geldelijk beheer liet gelegen liggen, maar de controle daarover aan anderen overliet. Tweemaal zijn de secretaris eu de penning meester van den bond op geheel onverwacht tjjdstip bij den president te Hilversum geko men, om zijne kas na te zien. De eerste maal vonden zij hem niet tehuis, maar later, bij hunne tweede komst, ontmoetten zij hem en vonden de kas geheel in orde. Tuinenburg moet echter over dit blijk van wantrouwen bij zijne medebestuurders woedend geweest zijn. Het moet thans ook gebleken zijn, dat Tui nenburg reeds vroeger een bedrag van f 300D van het kasgeld zou hebben ontvreemd, welk bedrag door zijnen broeder is aangezuiverd. Men verwondert er zich over, dat niemand op het denkbeeld is gekomen, in den laatsten tijd Tuinenburg wat meer nauwkeurig gade te slaan, daar hij openlijk in de Hilversumsche bladen zijne schuldeischers opriep, den ver koop zijner meubelen aankondigde, enz. Uit Amsterdam schrijft men ons Nu van andere zijde gewaagd is van een reisgezellin van den voortvluchtigen voorzit ter van den «Algemeenen Nederlandschen Politiebond" Tuinenburg, is er geen bezwaar nieuwsgierigheid was zij half opgestaan en trok zij mij 't couvert uit de hand. Nauwelijks had zij er een blik op geslagen of haar -gelaat werd vuurrood, de aderen op haar voorhoofd zwollen op, zij hijgde naar adem. »Wat!" riep zij woedend, sgij hebt een brief in uw bezit van dien schurk aan zijn mede plichtige Gij zijt dus een vriend van die afschuwelijke duivelin 7" Zij scheen nu geheel in een aanval van krankzinnigheid te verkeerengelukkig was 't mes niet meer onder haar bereik. Intusschen had heigeen zij zeide mij geheel van streek gebracht. Dat van Etheleen, mijn godin, mijn alles, op deze wijze kon worden gesproken, ging mijn bevatting te boven. En als deze krank zinnige vrouw de echtgenoote was van den man, die den brief had geschreven, dan kon hij niet met Etheleen zijn getrouwd, (Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2