Yerkiezingen. Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. PE II TELE Gimr~ Koloniën. Land- en Tuinbouw. O n d e r w ij s. meer mede te deelen, dat de bedoelde jonge dame reeds voor eenigen tijd te Hilversum Jn het gezin van T. de betrekking van ge zelschapsjuffrouw vervulde, doch, toen bij toeval eene ongewenschte verhouding aan het licht kwam, door de vrouw des huizes ontslagen werd. Kort daarna had het vertrek naar Ant werpen plaats. Tuinenburg had zijn vrouw in den waan gebracht, dat hij daar gemakke lijker dan in Nederland opnieuw een politie commissariaat zou kunnen machtig worden. Het schijnt, dat hij de meerbedoelde jonge dame heett uitgenoodigd zich mede naar Ant werpen te begeven, om daarna met hem ver der te reizen. Zijne vrouw keerde alleen uit Antwerpen naar Amsterdam terug. Men weet reeds, dat de aandacht der jus titie allereerst op Londen als de vermoede lijke verblijfplaats van T. was gericht. Nu echter heeft men vermoeden op eene gansch andere plaats in Europa, waarheen T. reeds in Januari dezes jaars eene reis ondernam en waar ook zijne tegenwoordige reisgezellin, die in staat is zijn gemis aan kennis van vreemde talen aan te vullen, evenmin eene onbekende is. Waar nu het onverwijld nemen van maat regelen tot opsporing uiterst gewenscht moest schijnen, is het wel een weinig zonderling, dat de justitie zich eerst langdurig heeft beziggehouden met de vraag, of deze zaak behandeld moest worden door den officier van justitie te Armterdam, dan wel door diens ambtgenoot te Utreciit. Met het oog op eene aanvrage tot uitleve ring door liet buitenland, is de aanklacht thans gegrond op iverduistering, subsidiair diefstal niet braak." Nog wordt ons medegedeeld Van het verdwijnen van den voormaligen president van den sAlgemeenen Nederland- schen Politiebond" zijn dupe geworden ruim 'j'OO politie-ambtenaren vrn den laagsten rang, die zich in de afdeeling O hadden laten in schrijven voor eene uitkeering in eens van f 100 bij overlijden, alsmede degenen die zich in het pensioenfonds en de weduwen- en weezenkas hebben laten inschrijven. Er doen zich thans 2 gevallen van overlij den voor, maar de weduwen en weezen wach ten op eene uitkeering, groot f500. De we duwen eischen natuurlijk uitbetaling. Er heerseht eene algemeene paniek onder de leden van den bond over de wijze, waarop zij zfjn bedrogen geworden. Een 3- a 4-tal jaren terug gingen er al stem men op tegen de groote uitgaven, die het hoofdbestuur maakte bij jaarvergaderingen enz., doch nooit werd er aan gedacht dat alle uitgaven voor rijtoertjes, die het hoofdbestuur naafloop der algemeene vergaderingen maakte, uit de beurs werden betaalt van den armen contribueerenden polilie-ambtenaar. Uit het verslag van den penningmeester over het afgeloopen boekjaar 1893 bleek, dat er ruim f 4000 was ontvangen, maar ook dat er ruim f 3000 was uitgegeven (o. a. aan boekwerken ruim f 400). (2V. B. Ot.) Toen Dinsdagochtend eene dienstbode te VGravenhage in hare betrekking in de Ma- kkkastraat kwam, vond zij haren meester, eea gepensionneerd officier, dood onder aan de trap, met een hoofdwonde. Een geldkistje lag in zijne nabijheid. De echtgenoote van den overledene ver toefde voor herstel van gezondheid buiten de stad. Dinsdagnamiddag werd te 's-Gravenhage in de Frederikstraat een klein meisje, het doch tertje van een onderofficier, door de tram overreden. Het kind was onmiddellijk dood. Te 's-Gravenhage is gisteren ontvreemd een geelkleurig Utrechtsch tentwagentje met eene 14-jarige merrie bespannen. Te Wateringen hebben in de raadsvergade ring van Dinsdagavond 6 van de 7 leden ontslag genomen, naar aanleiding van het door den Raad van State niet ontvankelijk ver klaarde hooger beroep tegen het besluit van Ged. Staten tot verhooging der begrooting over 1894 voor den door den commissaris der Koningin benoemden veldwachter te Kwints- heul. De vermoedens welke men had omtrent J. Groeneveld, te Werkendam, als zou deze W. den Rooijen, mede aldaar woonachtig, i die aan aen avond van den 29n Mei j.l. in de Nieuwe Mor wede terechtkwam, zoodanig hebben mishandeld, dat de dood er op volgde schijnen ongegrond te zijn. Genoemde G., die 7 Juni j.l. in verband daarmede in voor- loopige hechtenis werd genomen, is v)eer op vrjje voeten gesteld. Te De Meern zijn 2 gevallen van pokken ge constateerd een der lijders is reeds overleden. Te Maassluis is de laatste lijderes aan pok ken thans genezen. De ziekte wordt aldaar als geweken beschouwd. Sedert de laatste mededeeling is te Wer kendam weder een nieuw geval van pokken voorgekomen, mede van zeer kwaadaardige soort. Totaal aangetast 18, overleden 11, her steld 4, onder behandeling 3. Aan de sigarenfabriek van den heer Berg man Carels te Amsterdam zullen de werk zaamheden Maandag a.s. worden hervat. Te Winschoten werd iemand, toen hij 's nachts wat scheef thuis kwam, door zijn papegaai verwelkomd met de woorden ïZoo, alweer drouken De man, hiet over in woede ontstoken, nam het beest uit zijn kooi en draaide't den hals om. De papegaai bad van de vrouw des huizes dit lesje geleerd, dat het arme dier zoo duur te staan kwam. Twee vroegere huishoudsters van ds. De Jong, predikant bij de Ned.-herv. gemeente te Wildervank, en de slager E buurman van den dominee, hebben eene aanklacht wegens laster tegen dien predikant ingediend. Thans heeft ds. De Jong zijnerzijds eene klacht inge diend tegen den slager E., hem beschuldigende, dat hij 's nachts, teneinde een bezoek aan dominees huishoudster in de pastorie te bren gen, door het gootgat naar binnen kruipt. De politie heeft deze klacht niet willen aannemen. Mr. D. Bonthuizen op Fliethoven, gemeente Delfzijl, heeft bij de politie aangifte gedaan van een ontvreemding van fl8,0U0 aan bank papier uit de brandkast, die een oogenblik werd opengelaten, terwijl de heer S. in de kamer aanwezig was. De arbeiders, bezig met het graven van een kanaal van Falthe naar Stadskanaal, hebben het werk gestaakt. Te Staphorst viel de 13-jarige zoon van den heer K. D. van een wagen, met het gevolg dat hij onder het voertuig geraakte en spoedig daarna overleed. Naar men verneemt, zal de sgroote nationale velddag" van het Leger des Heils dit jaar ge houden worden op Woensdag 8 Augustus te Nimmerdor bij Amersfoort, welk landgoed voor dit doel is afgestaan door baron Van Boetzelaer. De generaal zal, naar verwacht wordt, weer zelf tegenwoordig zijn, alsmede een groepje Maoris van Nieuw-Zeeland en andere vreem delingen, die naar Europa zullen komen om op 3 Juli de sCristal Palace Demonstraties" in Londen bij te wonen. Deze week werd op de weesinrichting te Neerbosch het kersenfeest gehouden. Ruim 4800 pond Meikersen werden iu twee dagen uit de eigen boomgaarden geplukt en deor de kinderen met vreugde genuttigd. Als het ■weder niet tegenvalt, hoopt men nog een tweeden oogst te hebben, die zeker niet min der zal zijn. De postbode R. te Gendringen wordt, onder verdenking van gelden, door de postadmi nistratie aan hem toevertrouwd, te hebben verduisterd, te Arnhem in verzekerde bewa ring gehouden. Door de politie te Rozendaal is een vreem deling in arrest genomen, die onder die ge meente een valsch tienguldenstuk in beta ling had gegeven. Na door den wachtmeester der mare chaussees in verhoor te zijn genomen, is hij geboeid naar de gevangenis te Breda overgebracht. Ter gelegenheid der kermis aan het station te Esschen kregen Maandagavond twee jonge mannen uit Rozendaal twist, die zoo hoog liep, dat de een den-ander met een mes een levensgevaarlijke wonde in de zijde heeft toegebracht. De dader, die dadelijk de vlucht had genomen, is gisteren door de marechaus sees te Rozendaal gearresteerd. Nader wordt thans uit Roermond bericht, dat de oud-griffier Schreurs, die sedert eenige weken verdwenen is, zich niet teBuda-Pest ophoudt en er ook niet geweest is. Ook door de paters der orde van den H. Camillus de Leilis, te Roermond, is een bier brouwerij opgericht. Op een examen (schrijft het Onderwijs) werd aan een candidaat-onderwijzer uit Am sterdam gezegdMaak eens een zin waarin het woord sberouw" voorkomt. De stakker dacht een oogenblik en zeide ïGistercn is mijn tante naar het sberouw" gebracht". Phonetisch juist gaf hij de Amsterdamsche uitspraak van het woord u bureau" weer. Maassluis. In de op morgen te houden vergadering van den gemeenteraad zal de nieuwbenoemde burgemeester, de heer FF. Lotsy, worden geïnstalleerd. 's-Gravcnhage. De staatsraad Asser, voor zitter van de internationale conferentie voor privaatrecht, welker tweede bijeenkomst a.s. Maandag 'snam. te 3 uur wordt geopend, houdt des avonds eene receptie voor de gedelegeer den, de ministers, wier departementen bij deze aangelegenheid betrokken zijn, en de secreta rissen. De minister van buitenlandscbe zaken heeft het voornemen, de conferentie in den loop van haar bijeenzijn te ontvangen. Fan Zaterdag tot a.s. Maandag zal de resi dentie bezocht worden door een 40-tal Ameri kanen, die eene gezelschapsreis rondom de wereld doen en zich dezen langen tocht zoo aangenaam en gemakkelijk mogelijk maken. Foor hun bezoek in Europa beschikken zij over een particulieren trein, voorzien van salon-, diner- en slaapwagens, ware luxe-rijtuigen, eigenlijk verplaatsbare hotels. Het «Hotel de Bellevue" zal de toeristen gedurende hun tweedaagsch verblijf alhier logeeren. Amsterdam De vereeniging Algemeen Belang Buurt YF" beeft aan de Tweede Ka mer een adres verzonden, waarin zij de hoop uitspreekt, dat bij de toegezegde herziening der personeele belasting, met het oog op de nu ingevoerde bedrijfsbelasting, restitutie i zal worden verleend van het over 94/95 be- I taalde personeel. i Foorts hoopt adressante, dat de kiesrecht- uitbreiding bij al het andere den voorrang hebben zalen keurt zij gelijktijdige rege- ling van het gemeentelijk kiesrecht met het politieke kiesrecht af. x.— - i - J De Over-Betuwsche kiesvereeniging >Frij- heid en Orde" heeft voor de a.s. herstem- mi-ng voor een lid der Tweede Kamer weder candidaat gesteld den heer E. D. de Meester te Heteren. Alle geoorloofde middelen zullen j worden aangewend om diens verkiezing te bevorderen. De strijd van de volgende week zal zoo meldt men zoo hevig zijn, als nimmer in het district Eist werd gevoerd. Was het aantal thuisblijvers bij de laatste stembus reeds klein, thans zal dit waarschijn lijk tot slechts enkele zieken en gebrekkigeu worden beperkt. De centrale anti-rtvolutionnaire kiesver eeniging in het district Eist heeft besloten bij de herstemming geen candidaat aan te bevelen. De kwestie-Fan Dedem komt in de vol gende vergadering aan de orde. Terwijl de centrale anti-revolutionnaire kiesvereeniging in het district Eist besloten heeft zich bij de a.s. herstemming voor de Tweede Kamer van aanbeveling te onthou den, heeft zich een comité van anti-revolution naire kiezers gevormd, hetwelk sterk ijvert voor de caudidatuur van den heer De Meester. Van nOud-Antwerpen (Le vieil Anvers)," dezer dagen door »De Nederl. Boekhandel" te Antwerpen in eene editie van 75 ets. uitgege ven, zal binnenkort ook eene prachtuitgaaf ver schijnen. Deze wordt op geschept Hollandsch papier gedrukt en zal eenige platen meer bevat ten dan de gewone editie. (Nbl. v. d. D.) Bij den Parijschen gemeenteraad is een voor stel van den heer Paul Vignier, mede-ondertee- kend door een groot aantal anderen, ingediend om een standbeeld voor Ernest Renan op een der openbare pleinen der hoofdstad op te rich ten. Het voorstel is naar eene commissie ver zonden om er rapport over uit te brengen. Te Londen is Zaterdag op een schilderijen veiling een boschgezicht van Ruysdael verkocht voor f 53,125. Het schijnt nu zeker te zijn, na het onder zoek, door het parket te Biussel ingesteld, dat de ontploffing in de Rue Royale aldaar niet aan een dynamiet-? anslag geweten moet worden. De aard van de ontplofbare stof, die haar uitwerking ge richt moet hebben naar boven en op zijde, terwijl het dynamiet van boven naar beneden werkt, is intusschen nog niet vastgesteld kunnen worden. De hevigheid der ontploffing is te verklaren uit de bouworde van het huis een gevolg daar van was dat de plotselinge spanning der lucht alles uiteenrukte, zoodat bijvoorbeeld de bewo ners, die op de bovenste verdieping sliepen, uit hun bed geworpen weiden. Als door een wonder werd niemand gekwetst, maar het inwendige van het huis is geheel vernield. In de geheimzinnige vergiftigingszaak te Antwerpen is bij het opsporen der recepten, waarop mevrouw Joniaux een aantal hoeveel heden morphine en atropine gekregen zou hebben, gebleken, dat vele dezer bewijzen valsch zijn. Hevige onweders en hagelbuien hebben in Hongarije groote verwoestingen aangericht. De VVeichsel en andere rivieren zijn buiten hare oevers getreden en hebben tal van plaatsen overstroomd. Eenigo personen moeten omgekomen zijn. De schade is /eer groot. Laten wij ons niet te zeer beklagen over het onaangename begin van den zomer Een correspondent van een Belgisch blad schrijft uit Aquila iri Zuid-Italië sZsderd eenige dagen stormt en regent het in deze streken, en een dikke laag sneeuw bedekt de Yelden. De koude is heviger dan in December". De cholera-epidemie te Lissabon kan als ge ëindigd worden beschouwd. De Spaarische re- geering heeft dientengevolge alle quarantaine- bepalingen ten opzichte van Portugal ingetrokken. 's-CKAVIiMIAKE, 21 Juni. Tweede Kamer. De commissie concludeerde tot toe lating van den lieer Pij nacker Hordijk. Dins dag zal de discussie hierover plaats hebben. De minister Roëll verklaarde dat de stukken betreflende de crisis reeds overgelegd zijn aan de Eerste Kamer en geen bezwaar be staat eventueel ze ook officieel over te leggen aan de Tweede Kamer. Padang, 1G Mei. Naar aanleiding van het zenden van den heer Neumann, ass.-iesident van Painan, naar Soengei- Koenit, teneinde dit landschap voorgoed bij ons gebied in te lijven, brengt de Sum.-Ct. in hei- innering, rdat de bevolking van dat landschap ons in het vorige jaar nogal last en moeite veroorzaakt heeft, zoo zelfs, dat eene kleine militaire excursie noodig is geweest. Dank zij het beleidvolle optreden en de doeltreffende maatregelen van den heer Neumann, destijds nog controleur van JIoeara-Laboe, is toen alles met een sisser, maar geheel ten genoegen van ons gezag afgeloopen, zoo zelfs, dat de leider deswege eene bijzondere tevredenheidsbetuiging van de regeering beeft bekomen". Onder het vee van den landbouwer H. V., aan den straatweg te Ch.trlois, is mond- en klauwzeer uitgebroken. Vier dieren zijn reeds aangetast. De koeien zijn uit de weide naar den stal ver voerd. De gemeenschap met andere is afgesloten. üit Odessa wordt aan de Daily News gameid, dat de graanoogst zoo overvloedig is, dat de boeren slechte zaken zullen maken," Vele land eigenaars in het zuiden van Rusland verkoopen den geheelen oogst voor de helft en zelfs slechts een derde van den gemiddelden prijs. Naar het U. verneemt en door Weener bladen wordt bevestigd, zijn er eenigen tijd ge leden zeer ernstige pogingen in het werk gesteld om professor A, von Eiselsberg te Utrecht, voor den leerstoel van wijlen zijn grooten leermees ter Billroth te winnen. Gelukkig voor Utrecht hebben die pogingen niet tot het te Weenen gewenschte resultaat geleid, en blijft de uitste kende, algemeen beminde hoogleeraar ook thans weder voor onze universiteit behouden. Te Schoonoord zal, als een middel om de werk loosheid te bestrijden, huisvlijt-onderwijs gegeven worden. Aan den minister van binneniandsche zaken is uit Maastricht een adres gezonden, waarin verzocht wordt de toe te kennen subsidiën aan gymnasia voortaan afhankelijk te stellen van meisjes tot het volgen der lessen aan die in richtingen, en bij de herziening der wet op het hooger onderwijs daarin eene bepaling op

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3