Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. echtzaken. V i s s c h e r ij. K e rtnicn w s. Stedelijk Nieuws. Marktberichten. door de gemeente Rotterdam, maar het be zoek zal minder den Nieuwen Waterweg gel den dan wel onze havens. Maar waartoe dan het bezoek? Een der gelijk feit is hij na onbekend in onze parle mentaire geschiedenis. Men weet zich niet te herinneren, dat de Kamer ooit officieus werd oitgenoodigd tot het bezichtigen van het eene of andere werk, dat vanwege een gemeente is aangelegd en bekostigd, tenzij bij gelegen heid van een plechtige opening of een andere feestelijkheid van dien aard. Maar waartoe komen Vrijdag de Kamer leden dan hier? Zooals bekend is, wil ons gemeentebestuur groote en kostbare havenwerken aanleggen in den polder Cool. Deze havenwerken waarvan de plannen in geheime raadszitting reeds sedert lang vastgesteld en aan de Tweede Kamer bekend zijn zullen een geheel vor men met de vaartverbetering tusschen den Rijn en de Maas, welke door de provincie Zuid-Holland is ter hand genomen. De havens in den polder Cool zullen wanneer ze een maal gereed zijn voor een zeer groot ge deelte ten goede komen aan het Westland, Ook de producten van Rijnland en van Delf land zullen in de haven van Cool op gemak kelijke wijze op de Engelsche schepen kunnen worden verladen. De aanleg van deze haven zal eenige millïoenen kosten. Reeds is door de gemeente Rotterdam een som van bijna drie milloen gulden uitge geven tot aankoop van grond. Maar al die uitgaven gaan de financieele krachten onzer gemeente te boven, en nu wil men trachten te verkrijgen een subsidie van de provincie Zuid-Holland in de eerste plaats. Men be weert zelfe, dat officieus die subsidie reeds is toegezegd, onder voorwaarde echter, dat ook het rijk daartoe eene subsidie zal geven. Om die te verkrijgen en de leden der Tweede Kamer te overtuigen, dat de aanleg van de haven in den polder Cool een zaak is van rijksbelang, zou de invitatie gedaan zijn, men hoopt op die wijze de Kamerleden gunstig t« stemmen, om de rijkssubsidie toe te staan. In Eet Centrum komt een schrijven voor over het herstel van de missie bij den paus, ran de hand van den heer P. Willemse Czn., president van het Ned. Belg. Zouaven-Comité, afdeeling Rotterdam, van den volgenden in houd: •Van iioogsteerbiedwaardige en gezag volle ZIJDE DAARTOE AANGEMOEDIGD, zullen wij ons niet gedragen naar het advies vandeiV. R. Courant en sommige, mogelijk al te voorzichtige katholieke bladen. »Wij hebben, zooals U bekend is, ons gewend tot H. M. onze geeerbiedigde en veel beminde Koningin-Regentesse, met het eerbiedig verzoek, om op onze motie goedgunstig te willen BISCHIKKEN. •Met welk gevolg? »Dat wij het vooreerst aan het wijze beleid tan H. II. toevertrouwen, een grief te herstellen van het katholieke Nederland. Wu behouden ons echter voor, ter gelegener tijd slappen te doen bij de Volksvertegenwoordiging. •Bij de vele bewijzen van instemming, die ons uit alle oorden van den lande wei don ge zonden, rekenen wij het ons tot plicht U dezen stand van zaken mede te deelen. •Wij zullen geen offers, welke dan ookont zien om tot een bevredigend einde te komen. •Ten slotteGeven wij aan het katholieke Nederland de woorden terug kortelings geleden door Z. H. Leo XIII gesproken •Zoolang Mij nog een ademtocht overblijft, zal Ik niet ophouden terug te eischen wat Mij toekomt, alleen op die voorwaarden kan ik vrede «luiten." Wij sluiten ons. als kinderen der katholieke kerk in den meest volmaakten zin, bij die woorden aan," Hecht voor Allen deelt het volgende erger lijke feit mede «Tegen 12 uur verdrong zich Maandag in en om het bekende café Voorwaarts" een groot aantal partijgenooten en belangstel lenden, die te ongeveer halfeen in massa optrokken naar de Hoedemakerskade, een wjjk, even buiten de gemeente Amsterdam en behoorende tot Nieuwer-Arostel, waar wegens belastingschuld verkocht zou worden het inboedeltje van Meng, enz. «Zingende trok toen een stoet van een 4- a 500 partijgenooten naar Amsterdam terug. ïOp den hoek van de Vijzelstraat en Hee rengracht bij den consul van Frakrijk hing de vlag halfstok als teeken van rouw over den dood van president Carnot. Reens stelde zich op de stoep en sprak de menigte toe, «Medeburgers, zeide hij, hier waait de vlag halfstok ten teeken van rouw over den dood van den president der Fransche bourgeois- republiek. Wij, Nederlandsche arbeiders, wij rouwen niet over zijn dood, omdat wij maar al te goed weten, dat hij het was die het doodvonnis onderteekende van Ravachol, Vaillant en Emile Henry. «Met den kreet«Leven de Fransche anar chisten 1" stemde de menigte onder donde rend gejuich in". De groote nationale velddag van het Leger des Heils in Nedeiland zal dit jaar gehouden worden op Woensdag 8 Augustus te Nimmer- dor bij Amersfoort, welk prachtig landgoed welwillend voor dit doel is afgestaan door baron Van Boetzelaar van Oosterhout. Schikkingen worden getroffen met de spoor weg-maatschappijen om de leden van het Leger des Heils en het publiek van b(jna alle deelen van ons land er heen te brengen per gewone en extra treinen, tegen vermin derde prijzen. Goede schikkingen zullen ook worden gemaakt voor goedkoope ververschin- gen. Evenals het vorige jaar te Vogelenzang en Middachten, zal ook nu weer het groote platvorm opgesteld worden. De generaal zal, naar verwacht wordt, weer zelf tegenwoordig zijn en ook een groepje Maori's vau Nieuw-Zeelaud en andere vreemdelingen, welke naar Europa komen om de Crystal Palace demonstraties bij te wonen, zullen tegenwoordig zijn. Voor den tweeden keer had in de gemeente Zuidbroek een gerechtelijke verkoop wegens wanbetaling van rijksbelasting plaats. Rijks politie en marechaussee waren goed vertegen woordigd, Slechts twee stukken (eene klok en een spiegel) behoefden te worden afge mijnd, en het bedrag vau belasting en kosten, samen ruim f20, was bereikt, zoodat de ver koop even spoedig afliep als hij begonnen was. Een I O-tal socialisten uit Hoogezand-Sap- pemeer waren opgekomen om dezen verkoop bij hunnen partijgenoot bij te wonen. Overschïe. Gisteren zijn door middel van overklimming van het bleekveld, ten nadeele van den heer W. F. Buijtendorp, stoom- wasscherij alhier, eenige ondergoederen ont vreemd, enkele gemerkt J. E., andere ver moedelijk N. Vlaardingen. Door middel van binnen- en buitenbraak zijn alhier op een kantoor ontvreemd een ouderwetsch gouden en een dito zilveren horloge, een bankbiljet van f40, een muntbiljet van f 10, benevens zestig gul den aan rijksdaalders en kleingeld, alsmede ongeveer 300 sigaren. Delft. In de "Woensdagavond gehouden algemeene vergadering der kiesvereeniging «Burgerplicht" zijn tot nieuwe bestuursleden gekozen de heereti L. Vliegenthart Jr., B. Schelling Az., J. F. L. Schneider, S. J. Mouthaan, dr. J. Thomee, R. Witte en C. J. L. Meuter. Te Magnolia, in Arkansas (Ver. St.) is weder de lynchwet toegepast op een neger die zich aan drie blanke vrouwen had vergrepen. De man werd aan een boomtak opgehangen en met een aantal kogels doorschoten. Hij bekende, een medeplichtige te hebben, en deze wordt nu gezocht. Een stoomschip, dat dezer dagen te Victoria (Nieuw-Zuid-Wales) aankwam en 13 dagen ge leden uit "Yokohama was vertrokken, heeft de tijding gebracht, dat de pest te Hongkong zich weder uitbreidde. lederen dag kwamen 30 nieuwe gevallen voor, waarvan een overgroot gedeelte met den dood eindigde. Van de Europeanen wer den 4 Britsche soldaten aangetast. De gezond heidstoestand der stad is nog altijd even slecht. Tusschen 31 Mei en 7 Juni stierven 577 per sonen aan de ziekte-,den 7n Juni waren 230 lijders onder geneeskundige behandeling. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar de Westkust van Afrika (Quitta, Sherbro, St. Cruz, Addah, Sapele, Lagos, Gr. Bassani, Gorée, Gr. Bassaenz bestaat door middel van het stoomschip Madeira. De laatste buslich ting aan het postkantoor te Rotterdam is be paald op 30 dezer, des voormiddags ten 10.30 ure spoortijd. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te woiden. Door de véléiinaiie politie is mond-en klauw zeer geconstaleerd op den stal van den veehouder B. van der Velden te Schiedam onder 57 run deren, waarvan er S in beslag zijn genomen we gens te late aangifte. Tegen den eigenaar wordt eene strafvervol ging ingesteld. Te Oud-Beierland heeft tot lieden nog geen I kriekenmarkt plaats gehad, omdat alles opgekocht I wordt in de boomgaai den tegen f9 a 10 per 50 kilo. De krieken worden, zonder dat er de kleine uitgezocht worden, alle naar Engeland gezonden. Het O. M. bij de Haagsche rechtbank vorderde in de gisteren gehouden teiechtzitting vooreen student uit Leiden, die aldaar op 25 Mei j l., door het afsteken van vuurweik uit een raam, brand deed ontstaan, 14 dagen hechtenis. Mr.Van Raalte uit Rotterdam pleitte vrijspraak. In de zaak der vaische bankbiljetten deed de vierde kamer voor strafzaken der Amsterdam- sche rechtbank gisteren uitspraak. De lecht- bank veroordeelde Krausse tot eene gevangenis straf van 5 jaar en tot eene boete van f 1 (wegens overtreding der verordening betreffende ongeoorloofden nadruk) Toebaerts tot 4 jaar, Tbumtn tot 3 jaar, v. Liemt en Freytot2jaar en C maanden, Sinnige en Arnzt tot 2 jaar, Rempt en Ifeeze tot 2 jaar en G maanden, ter- wiil zij Locchke vrijsprak. De eisch van het O. M. was Krausse 9 jaar en 4 maanden. Toebaerts 7 jaar, Thnmm 7 jaar, Van Liemt 6 jaar, Frey 5 jaar en G maanden, Sinnige 5 jaar, Arnzt 5 jaar, Rempt 5 jaar en 6 maanden, ICeeze 5 jaar en Koschke 4 jaar. Verschillende der in de dagvaai dingen ten laste gelegde feiten achtte de rechtbank of niet over tuigend c>f niet wettig bewezen, terwijl zij overigens zoowel het vervaardigen der biljet ten ais de herbaalde uitgifte als éene voort gezette handeling beschouwde. Men verwacht dat het O. M. niet in het von nis der rechtbank zai berusten. De officier van justitie te Groningen waar schuwt tegen de praktijken van zekeren persoon, zich ondertoekenende met den naam A. J. van Schuur, die zich uitgevende voor penningmees ter van de niet bestaande afdeeling Helder van de Piins-Hendnk-stichting ten behoeve van oude zeelieden, gedrukte quitanties aanbiedt en daarop jaarlijksche bijdragen invordert ten behoeve van genoemde stichtingdeze persoon is naar de beschrijving tusschen de 40 en 50 jaar. VLAARDINGEN. Gisteren zijn alhier bin nengekomen van de baringvisschcrij Bertha met -15 lastCopernicus I met 18 last; Franciscus met 15 last, 10 ton zoutevisch en 10 ton kool- vïsch Anna en Louise met 12'/» lastDe Noord zee met 11 lastJohanna II met 19 last haring. MAASSLUIS. Gisteren is alhier binnen gekomen van de haringvisscherijLeidermet 238 kantjes, Industrie met 12 last haring. Woensdag is betaald per ton voor volle haring 18 a 18.50, maatjesharing fll a 11.50,visch f 34 a 34.50, kibbeling f 10.50 a 16.75, keelen en lippen fCI a 61.50, schelvisch f 9 50 a 9.75. PERNIS. De binnengekomen sloep Een dracht, stuurman J. Koster, die 90 ton zoute visch aanbracht, heeft die voor f 36 per ton ver kocht. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend werden aan de markt alhier aangevoerd 336 zal men, die voor f 0 60 tot 0.95 per 1/s kilo werden verkocht. Nog werden aangevoerd 5 St.-Jacobs- zalmpjes en 4 steuren. Ned.-Herv. Kerk. Bedankt: voor Oude- en Nijehorne door den heer J. Sevenster, cand. te Schingen voor Nijkerk (Yeluwe) door ds. P. Baitstra, te Krim pen a/d Lek. Gereformeerde Kerken. Beroepen: te Zetten ds. G. J. Barger, te Driebergen c. a. Bedankt: voor Woerden door ds. G. de Braai, te Krahngen. Bij testamentaire beschikking is door mevr. Thomas-Scheltus, n den heer O. Seheltus, beiden vóór drie weken te Amersfooit overleden, o. a. geschonken Aan de gereformeerde kerk B, het door hen bewoonde huis, pakhuis en andere woningen aan de gereformeerde keik A f22.000, die op het grootboek moeten geplaatst worden voor een gereformeerd weeshuis een som van ongeveer f200.000, en voor een inrichting, tot opname van oude dames van gerefoi meerde be lijdenis, een heerenhuis en het noodige kapitaal tot onderhoud. BURGERLIJKE STAND. Geboren i 27 Juni. Johanna Frederika Wilhelmina, dochter vau L. C. Webers en M. van Brugge, Gedempte Broersvest. Hendrika Petronella Johanna, dochter van C. Kemp en M. W. Went, Singel. Maria Liduina, dochter van C. J. Wouterlood en A. C. M. G. B. van Outersterp, Eieuwc Haven. 28. Adriana Maria, dochter van J. H. Gunnewegh en J. P. Weber, Buiten havenweg. «verleden.- 28 Juni. Cornelis Marinus Deijl, oud 1 dag, Westfrankenlandscke laan. Schiedam, 29 Juni. Rogge en Cerst zonder handel. RuutwUn .- noteering der makelaars f5i/„. Jenever: Amsterd. proef f9'/s per heet. Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoeling: 10.70 per ketel. Delft, 28 Juni. Hoewel de prijs voor tarwe opnieuw hooger was, bleven echter de overige graan- en mesting- soc-ten in ietwat gedrukte stemming. Westlandsche tarwe f5.50 a 7Zeeuwschc f5.50 a 7.25. Westl. rogge 14.25 a 5.-—, Zeeuwsche f4.25 a 5.25. Chevalier-gerst f5.a 5.90, West!, zomer- f3.90 a 4.40. Korte haver f3.50 a 4.75, lange f2.25 a 3.50, Duivenboonen f 6.25 a 7.Paarden- boonen f5.25 a 5.90. Bruine boonen f8. a 11.50. Groene erwten f8.25 a 10.50. Witte erwten f5.25 a 5.75. Koolzaad zon der aanvoer. Aan de stadswaag gewogen van 22 tot 28 Juni: 956 achtsten en 84 zestienden vaten boter, wegende te zamen 19960 kilogram. Prijs f36 a 54 het vierde, f 1.90 a 1.35 het KG. Vette koeien le qual. van f 190 tot 260,2e qual. van f'134 tot 165 kalfkoeien le qual. f200 tot 230, 2e qual. f 130 tot 170; vaarkoeien le qual. van f140 tot 180, 2e qual. van f90 tot 120; vette kalveren le qual. f56 tot 75, 2e qual. van f34tot 46; vette schapen le qual. van fl4tot26,2e qual. ftot lamschapen le qual. van f tot 2e qual. van ftot vette lamme ren van f16 tot 20, weilammeren van f5. tot 10.magere varkens van f26 tot 33, biggen van f 7.tot J 3.50, nuchtere kalveren van f tot 18, paarden van f 40 tot 100, stieren van f55 tot 170, vette ossen van ftot Rundvieesch per kilo f 0.58 a 0.68 a 0.76. Vet kalfsvleesch per kilo f0.70 a 0.76 a 0.80. Scliapenvleesch per kilo f 0.54 a 0.58 a Het Westland, 27 Juni. Op de veilingen van hedenavond werden de volgende prijzen besteed aardappelen voor het buitenland, hoorntjes f 1.20 a 1.421/s, Engelsche f0.85 a 1.10 per 26 kilo, voor de binnenmat kien, zandaardappeien, fl.40 a 2.30 per kin de aan voer was bijna 4400 kin; aardbeien 6 a 15 ct. per Vs kilo. Amsterdam, 29 Juni. Rogge op levering lager; per October f104, 103. Mastenbroek, 28 Juni. Hooi. Prima Karnpereiiandsch f17.a 19. Mastenbroeksch en Genemuider le qua!, f 15. a 17.dito dito 2e qual. f12.a 15.en stroo f13.a 14.par 500 kilo. Middelburg, 28 Juni. Tarwe weinig gevraagd, f6.25 a 6.50 betaald.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3