Donderdag 5 Juli. N°. 8566 Tweede Blad A0. 18S4. A-clitenveertig-ste Jaar^ansr. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Binnenlandsche Berichten. Koloniën. UITGEVER? j7 ODÉ. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per pose, door het geheele Rijk Afzonderlijke iiommers f 1.85. - 2.50. 0.10. IS 5J EêS5 AF: BOT EBSTft A AT. S 2 tzsMïtxttiM'i «MigaaaKBagagEttiBMaaamwagssogaai ww—w InvhRTENTiEPftiJSvan 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone rcgol meer, - 0.10. Driemaal geplaatst woutt tegen tweemaal berekend. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Zitting van 3 Juli. Onder de mededeelingen behoorde eene dankbetuiging van den heer Van Bone val Faure, voor het in hem gestelde vertrouwen door zijne benoeming tot lid van de Eerste Kamer. De begrootingen voor 1895 met daarbij be boerende voorstellen tot subsidie-toekenning aan verschillende instellingen, werden ver zonden naar de afdeelingen. In handen vat. commissiëu werden gesteld, bestaande uit de heeren n. Van Roy en, Knijiï, Van Rhemen van RhemenshuizenWittkampf en Hein van Rockanje de provinciale rekening over 1892; b. LoelT, DeBie, Schuurbeque Baeije, IJzer- mans en Van der Kemp de subsidie-aan vrage voor z-Volksnut" te Brielle; c. Vaillant, Van Dissel, Van Slijpe, Rood- zant, Van der Mandele, Visser en Blussé het adres tot wijziging der verordening op de-stoomvaart in de boezemwaterende voor gestelde waterschaps- en polderreglementen of wijzigingen daarvan, alsmede bet adres tot voorziening in de banadeeling der kade langs de ringvaart in den Haarlemmermeerpolder door het stoombootverkeer d. Everts, Van der Lith, Vlielander, Brou wer, Van Driel, Havelaar (Rott.) eD De la Bassecour Caan: de subsidie-aanvrage voor verbetering van den Lagen Rijndijkhet tarief voor het veer te Goidschalxoord, en de subsidie-aanvrage voor den locaalspoorweg- GoudaSchoonhoven. e. Molenaar (Ridderkerk), Snouck Hur- gronje, Kemink, Overwater en Van Bylandt de susidie-aanvrage voor verbetering van den oprit aan den Blaakschen dijk, onder Hei- nenoord Boonzajer, Van Bergen IJzeridoorn, Con rad, Van Rees, Bevers, Seret en Goekoop het tarief voor het bevaren van de Gouwe onz.de subsidie-aanvrage voor onderhoud der haven te Maassluis; g. Neeb, Sluiter, Van Stolk, Crena de Iongh, Breesnee, Van Heemstra en Van Weelde subsidie-aanvrage vooreen buitengesticht voor krankzinnigen te Loosduinen. Het verzoek om subsidie voor begrinting tan den Westdyk werd verzonden naar Ged. Stoten, om advies in de najaarsvergadering. eerstvolgende vergadering der Staten is bepaald op 17 Juli a.s., ter benoeming van een buitengewoon lid van Ged. Staten en er behandeling van de onderwerpen, alsdan ï0°r beraadslaging gereed. Aan het einde üar heden gehouden verga dering vroeg en verkreeg de heer Conrad verlof tot het doen van eeiw» vraag aan het college van Ged. Staten betrell'ende den duin- regel ador en wederzijds de Keizerstraat te Scbeveningen. De vraag, die hij tot Gfd. Staten richtte, luidt als volgt Zijn door het college van Ged. Staten voor stellen goedgekeurd of maatregelen genomen, die ten del hebben om voor het aanstaande stormseizoen te voorzien in den zorgvvekken- den toestand waarin de duinregel verkeert voor en wederzijds de Keizerstraat te Scbeve ningen, welke duinregel een onderdeel is van de zeewering van de provincie Zuid-Holland, langs de Noordzee Zoo ja, welke zijn die voorstellen of maat regelen Tot toelichting der vraag wees interpeilant op de volstrekte onbetiouwbaarheid na den stormvloed van 12Febr. j.l., van bedoeld deel der zeewering en trad hij in eene herinnering van oud-Scheveningen tot den toestand waarin de zeewering voor de Keizersliaat, tusschen de hotels »Maas" en »Rauch" na den storm vloed dezes jaars verkeerde. Naar zijne over tuiging mag die toestand niet langer besten digd worden, en eischt do veiligheid der daarbij betrokken landstreek, dat daarin ver betering worde gebracht door verhooging van do kruin der zeewering en door kunstmatige verdediging van het buitenbeloop voor en wederzijds de Keizerstraat te Scheveningen. De toepassing van het elders door Delflands bestuur gevolgd systeem van terugtrekken der zeewering kan z. i. in elk geval vóór de Keizerstraat niet geschieden. De door hem bedoelde werken moeten zoo mogelijk vóór het aanstaande stormseizoen worden uitgevoerd, te meer omdat het nog tor plaatse en in de nabijheid aanwezige zand de kern eerier goed betrouwbare zeewering ver- schalt. Namens Gedep, Staten beantwoordde het lid van dat college, de heer Blussé, terstond de gedane vragen. In het algemeen verklarende, dat de schade, welke de storm aan Delflands zeewering en daaronder aan het gedeelte voor Schevenin gen heeft toegebracht, zeer de aandacht van Gedep. Staten heeft getrokken en den klem toon leggende op Delfland., verplichting om te zorgen voor de zeeweringen op zijn terri toir gelegen, antwoordde hij op de eerste vraag, dat tot heden geene voorstellen van Delfland aan de goedkeuring van Gedep. Staten zijn onderworpen. En op de vraag of maatregelen zijn geno men, antwoordde de heer Blussé met te her inneren, dat zeer kort na de stormvloed aan den prov. hoofdingenieur de opdracht is ge daan om uitgebreide opnemingen langs de kust en peilingen in zee te doen verrichten, opne mingen noodzakelijk om een oordeel te kunnen I vellen over eventueele voorsteller, van Delf land of om met dat hoogheemraadschap in overleg te kunnen treden over de uitvoering van du vveiken, welke na grondig onderzoek voor Scheveningen noodzakelijk worden geoor deeld. Daaibij zal worden te rade gegaan met de dezen winter opgedane ondervinding. De gevraagde geruststelling was evenwel te zoeken bij het eischend belang en plicht besef vuu Delfland, dat nog geen reden gaf daaraan te twijfelen en moet worden gevon den bij de wettige bevoegdheid der Staten om te bevelen wat noodzakelijk is. Hij verzekerde interpeilant dat deze belang rijke zaak Ged. Staten zeer ter harte gaat. De heer Conrad constateerde na dat ant woord, dat nog geen voorstellen van Delflands bestuur zijn ingekomen om eenigen maat regel tot versterking van den duinrand te Scheveningen te nemen. Hoewel alleszins beseflende de moeilijkheid om voor het a.s. stormseizoen maatregelen te netnen, achtte bij dit echter niet onmogelijk. Maar wat z. i. het bestuur van Delfland wel ken doen, was om na de intrede van het stormseizoen te zorgen, dal te Scheveningen bij de duinen aanwezig was een hoofd, dat, in geval van nood, bevelen kan geven om de afname van den zandheuvel te beperken, want volgens door hem ontvangen inlichtingen was er 23 Febr. niemand te Scheveningen om iets te doen om de zeewering tegên verdere afname te vrijwaren Ten slotte verklaarde hij volkomen ver trouwen te stellen in het beleid van G. S. en in Je maatregelen, die door den deskundigen ran is man noodig geacht worden. Hij betuigde zijn dank voor de verkregen inlichtingen. Hiermede liep de interpellatie af. SCHIEDAM, 4 Juli 1804. Door het flink optreden van een der con ducteurs van trein 30 der H. IJ. S. M. werd Maandag nabij Delft een groot ongeluk voor komen. Ilet remtoestel van een rijtuig was losgeraakt en dit werd door bedoelden con ducteur opgemerkt, waarna hij spoedig de noodrem in werking bracht. Nadat het defect hersteld was, werd de reis met eenige ver traging voortgezet. Hoogstwaarschijnlijk zullen binnenkort eenige opkoopers voor de rechtbank te Am sterdam terechtstaan wegens heling. In de zaken dier opkoopers zullen als medeplichtigen worden gedagvaard eenige rechercheurs van politie. AmstCt.) Te Nanninga (gem. Oost-Stellingwerf) zijn Vrijdag 1.1. de gebroeders W,, 18 en 19 jaar oud, bij het zwemmen verdronken. Bij het vernemen van dit ongeluk schrikte de moeder zoodanig, dat zij bewusteloos nederzonk en haar toestand uog steeds ernstige bezorgdheid inboezemt. Zondag is een milicien van het 5e regiment infanterie te Amersfoort bij het baden in de rivier de Eern verdronken. Zondag is te Ewijk bij liet baden in de Waal verdionken de 20-jarige 1". Jacobs. Zijne makkers konden hem niet redden. Zondagavond trof een 13-jarigen jongen te Middelslnis (gemeente Numansdorp) hetzelfde ongeluk. Naar aanleiding van het medegedeelde be richt dat in het Friesche dorp J. van eene door verzuim van beteekening, buiten voor kennis der vrouw en tegen haren wil, plaats gehad hebbende echtscheiding, meldt meii uit Gelderland aan de JV. B. Ct. het vol gende, eenigszins soortgelijk geval, dat voor eenigen tijd aldaar vooikwam. Zekere echtgenoot was wegens mishandeling zijner vrouw tot twee jaar gevangenis veroor deeld. Tijdens het ondergaan dier straf werd door zijne wederhelft eene voi dering tot echt scheiding ingesteld, en haar vervolgens toe gewezen, waarvan de exploten in de gevange nis niet ter kennis van den man kwamen. Toen deze na zijn oritslagzijne wederhelft wilde bezoeken, vond hij haar tot zijne bevreemding opnieuw gehuwd. Nu ontstond er, begrijpe lijkerwijze, een hevig krakeel tusschen de beide mannen, waarbij het soude liefde roest niet" de vrouw voor haren eersten echtgenoot partij deed trekkentengevolge waarvan de tweede afdroop en door ophanging in een na burig bosch een einde aan zijn leven wilde maken, hetgeen een voorbijganger nog door tijdige afsnijding wist te verijdelen. Te Lobberich, bij Venlo, zijn 18 personen in hechtenis genomen, wegens het plegen van onzedelijke handelingen. Batavia1 Jnsii. Lombok. Hot Bat. llbl. deels,, als komende suitdever- tromvbaarste bron en dus als zeker vaststaande", het volgende mede Als bevelhebber der expeditie is bestemd de generaal-majoor J. A. Vetterdeze opperofficier zat ook de opperste leiding hebben in de poli tieke aangelegenheden. Als chef van den staf der expeditie zal optreden de majoor van den generaion staf A. J. Hamerster. Voor de poli tieke aangelegenheden zullen aan de expeditie deelnemen de resident van Bali on Lombok, M. C. Dannenbargh, zoomede de controleur J II. Liefrinck. De icsident bevindt zich thans reods te Boeleleng. Voor de expeditie zijn bestemd drie bataljons infanterie, n.l. liet 9e van Batavia, zoomede het 6e on 7e, beide van Magelang, dus niet het 5e of een bataljon uit de 3e mil afdeeling, zooals onkele bladen onjuist hebben medegedeeld. Het 9e bataljon is samengesteld uit Europee- sche en Javaansche, het 6e uit Europeesche en Amboineesche en het 7e uit EuropeescUe en It

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 10