voor de belangrijkste kwestie schijnt bier- mede dus samenwerking tusschen de liberale groepen verzekerd. Omstreeks denzelfden tjjd werd te Brussel een vergadering gehouden door den «Volks raad". Deze vereeniging, grootendeels uit cle- ricalen bestaande, doch waarin ook conserva tieven, liberalen en progressisten zitting heb ben, is opgericht om de Vlaamsche kwestie, vooral de gelijkheid tusschen de beide talen, bij de aanstaande verkiezingen aan de orde te stellen. Men kan geen candidaat dezer ver eeniging worden, zoo men zich daartoe niet verbindt. Ook zal men bij de discussiën alleen van het Vlaamsch gebruik mogen maken. In het bestuur hebben zitting de heeren De Breucker, Obrie, prof. Van Driessche, prof. De Ceuleneer, en andere invloedrijke flamin ganten. ENGELAND. Bet Lagerhuis heeft Maandag de verschil lende artikelen der begrooting aangenomen. Vervolgens kwam opnieuw in behandeling artikel 27, waarbij de belasting op het-gedis- tilleerd wordt verhoogd. De Parnellist Clancy stelde voor, het artikel te verwerpen. Dit voorstel viel met 198 tegen 185 stemmen, en daarop werd art. 27 aangenomen. Gladstone is naar Schotland vertrokken, •waar hij eenige weken zal blijven. Verleden week heeft hij voor 't eerst weer een brief geschreven. Hy is gezond en zeer opgewekt. Sedert den moord op president Carriot heeft de politie de grootst mogelijke voorzorgsmaat regelen genomen tot bescherming van de leden der koninklijke familie en van de hier te lande vertoevende vreemdelingen. OOSTENRIJK. Keizer Frans Jozef heeft geweigerd eene deputatie uit Tyrol, die bij hem op meer zelf bestuur voor die provincie kwam aandringen, ten gehoore te ontvangen. Wei daarentegen ontving hij eene deputatie van meer dan 200 gemeentebesturen, die hem van de trouw der bevolking kwamen verzeke ren, waarvoor de keizer zijn harteljjken dank betuigde. Te Triest viel hem eene schitte rende ontvangst ten deel. De keizerin, die tot herstel van gezondheid te Campiglio vertoeft, moet, sedert den moord op president Carnot, in den grootsten angst verkeeren. Aon het gemeentebestuur van Triest heeft zij de grootst mogelijke voor zichtigheid verzocht tijdens het verblijf van haren gemaal in die stadonophoudelijk ver wet zij zich zelve den keizer tot die reis te hebben aangespoord. De Oostenrijksche politie heeft, in overleg met de Italiaansche, het verkeer over de grens geheel verboden. Te Presburg is eene vergadering gehouden van 10,000 katholieken onder aanvoering van de hoofden der clericale partij, de graven Zichy en Esterhazy, waarin besloten is dat de cleri cale partij met het oog op de a.s. verkiezingen de kerkelijk-politieke ontwerpen der regeering ten krachtigste zal blijven bestrijden en de vorst-bïsschop, mgr. Vaszary, zal worden uit- genoodigd met zijne bisschoppen naar den keizer te gaan, om dezen te bewegen het ont werp tot invoering van het verplicht burger lek huwelijk niet te bekrachtigen. Te Weenen moet dezer dagen in den Yolks- garten eene flesch gevonden zijn met eene ontplofbare vloeistof, overeenkomende met die welke onlangs te Greenwich ontijdig uiteensloeg. ITALIË. Te Genua zijn twee Franschen, bakkers, afkomstig uit Cette, waar zy aan eene anar chistische vergadering hebben deelgenomen, hier herkend en gevangengenomen. SPANJE. Te Valencia is een dynamietpatroon ont ploft in een papierfabriek. Er werd groote materieele schade veroorzaakt, maar geen verdere ongelukken. De dader, een anarchist, Belioër genaamd, is reeds in hechtenisgenomen. B L G A R IJ E. De Swohoda, het orgaan van den voor- maligen minister-president, zal, volgens een bericht uit Sofia, vervolgd worden wegens verschillende aanvallen op het tegenwoordige Bulgaarsche ministerie. De drukpersen der Swoboda zijn in beslaggenomen, omdat ze als regeeringseigendom beschouwd worden. T D K K IJ E. De Times verneemt uit Konstantinopel, dat de onlusten, welke onlangs tusschen Sy rische Circassiërs en Drusen geheerscht heb ben, van ernstiger aard zijn geweest dan men oorspronkelijk dacht. Bij het vechten zijn 12 vrouwen en kinderen vermoord 400 mannen werden gedood of gewond. De Druzen leden de grootste verliezen, wijl zij slechter gewapend v.aren. De Porte heeft wegens het gebeurde den gouv.-generaal teruggeroepen. De Daily News verneemt uit Konstanti nopel, dat de khedive op eigen verlangen naar Stamboel is gekomen, maar dat hij daarmede geeu huwelijk met een dochter des sultans beoogt. AMERIKA. De Senaat der Vereenigde Staten heeft de behandeling aangevangen van de tariefwet. Het artikel over de suikerpremie is aange nomen en zal in werking treden als de wet is aangenomen. Een amendemet, waarbij het differentieel recht wordt afgeschaft voor landen, die premiën betalen, werd verwor pen, maar een ander om dat recht af te schaffen, wanneer bewezen is, dat geen recht werd ontvangen, is aangenomen. De regeering der Vereenigde Staten zal aan de bondstroepen te Chicago versterking zenden in geval van oproer. President Cle veland beschouwt den toestand als ernstig. De Chicago Rock Island Sc Pacific en de Lake Shore spoorwegmaatschappijen hebben maar aan miss Stuart. Begeef je dus naar de rechtsgeleerden van mevrouw Darvill's familie zij zal ze u opgeven en vertel hun, dat miss Stuart nog in leven is, dan moeten zij stappen doen in haar belang, en hij moet te voorschijn komen." «Maar hij heeft het kapitaal in handen en in dat geval lieeft men geen vat op hem." »Indien, zooals gij zegt te meenen, de be zitting in land bestaat, dan is het niet aan te nemen dat alles reeds zoo spoedig verkocht zou zijn." «Maar is hij werkelijk met Etheleen getrouwd, dan behoort hem toch alles toe." »Ja, maar dan zijn er eenige formaliteiten noodig om zijn rechten te bewijzen. Voor het oogenbiik bezit hij het fortuin als mevrouw Darvill's echtgenoot." j>Maar als hoedanig kan ik mij met de zaak bemoeien V' sGij zoudt aan miss Stuart een volmacht kunnen vragen." Dit was een geheel nieuw gezichtspunt, dat wel waard was nader te worden beschouwd. Na lang over en weer praten besloot ik zelf naar Grenzstadt te gaan om Etheleen er over te spreken. Maar vóór mijn vei trek zou ik eerst een bezoek aan de zaakwaarnemers van mevrouw Darvill bren gen. Ik schreef haar om hun adres te vragen en zij voegde er een introductiebrief bij. Hiermede begaf ik mij naar bet kantoor der heeren Duggleby en Hater. Nadat ik eenigen tijd had gewacht, verscheen de heer Duggleby ten laatste. Hij was een groot, zwaarlijvig man. «Het spijt mij ii te hebben laten wachten, mijnheer Lindley," zeide hij, «maar ik had juist een cliënt bij mij." Ik had den brief van mevrouw Darvill met mijn kaartje naar binnen gezonden. «Ik kom hier ais vriend van mevrouw Darvill," begon ik, som u te vragen, of gij mij het een en ander omtrent den heer Darvill kunt mededeelen." «Mevrouw Darvill heeft ons dit per brief reeds meer dan eens gevraagd, maar wij weten niets van hem, daar hij geen client van ons is." Maandag getracht, treinen te laten loopen, maar de werkstakers, die de politie verdreven, hebben het belet. Eene proclamatie van Cle veland, waarin de president de werkstakers verbiedt het treinenverkeer te belemmeren, is den werkstakers voorgelezen, maar met hoongelach begroet. Uit Chicago wordt van gisteren gemeld Het bondsgerechtshof dreigt de werkstakers bij decreet, om de gansche strijdmacht der regeering te gebruiken tot herstel der orde. De werkstaking in de Vereenigde "Staten, die nu 32 der grootste spoorwegüjnen met een gezamenlijk aantal van 150,000 beambten omvat, gaat feitelijk uit van een persoon, zeke ren Eugene Debs, Deze man, die het in zijn macht heeft het halve spoorwegverkeer van een geheel werelddeel onmogelijk te maken, is president van den pas opgerichten spoor- werkersbond Hij erkent zelf, dat de werk stakers geen eigen grieven hebben. Het oor spronkelijke punt van geschil was, of de beambten van de Pullman Car Company hun patroons konden dwingen de zaken, die geen voordeel meer opleverden, voort te zette»" ton der het loon te verlagen; van deze Kwestie is geen sprake meer, evenmin eischen de werkstakers vermindering van arbeidsduur; de leider Debs strjjdt eenvoudig tegen het spoor weg kapitaal, dat, zoo zegt hij, ten onder gebracht moet worden. Daartoe tracht hy ook in andere takken van nijverheid, die met de spoorwegmaatschappijen niets te maken heb ben, werkstakingen uit te lokken. Zoo hebben b.v. de United Labour Unions van Chicago, omvattende 150,000 man, die geen spoorweg beambten zijn, zich bij hem aangesloten. De gevolgen van den stilstand in het ver keer laten zich nu reeds gevoelen. Door de onmogelijkheid om nieuwen voorraad aan te voeren, worden de levensmiddelen te Chicago schaarsch ea stijgen de prijzen geducht. De Illinois Central moest den loeaaldienst op Chicago staken, en was genoodzaakt de hulp der troepen te vragen tegen de werkstakers, die zich daar van de gebouwen hebben meester gemaakt. Ook te St. Louis is de werkstaking algemeen de agenten der werk stakers trachten de telegrafisten over te halen zich by de beweging aan te sluiten. De nieuwe beambten, die de maatschappijen uit den overvloed van werkloozen recruteeren, worden door de werkstakers aangevallen te Cincin nati kwam het reeds tot een vechtpartij, •welke het zenden van een afdeeling troepen noodig maakte. De Southern Pacific heeft den gouverneur van Californië verzocht, sol daten te zenden naar Oakland, omdat de werkstakers den transcontinentaien treinen- dienst onmogelijk maken. Onbegrijpelijk schijnt het, dat de werk stakers reeds leden van de wetgevende macht voor hunne zaak hebben weten te winnen. Senator Kyle heeft zich laten overhalen om een motie in te dienen, waarin verklaard wordt dat de belemmering van den treinen- dienst, zoolang de postdienst er niet onder lijdt, en het losmaken van Pullman-wagens uit treinen geen vergrijp tegen den staaf vormt. I Uit Buenos-Ayres wordt gemeld: olgens berichten uit Lima dreigt in Peru eene crisis. De onlusten in het noorden hou den aan. AFRIKA. De Eerste Transvaalsche Volksraad heeft: met 18 tegen 8 stemmen besloten: personen, die van buiten af in de Republiek komen, kun nen genaturaliseerd worden, op voorwaarde! echter dat zij van den landdrosten veldeornet der wijk en district, waarin zij wonen, een be wijs ontvangen dat zy gedurende minstens twee jaar in het land verbijf hebben gehou den en dat zij zich gedurende dien tijd op getrouwe en waardige wijze gedragen heb ben tegenover den staat en dat hunne namen minstens twee jaar op de lijst van den veld eornet geregistreerd staan. Zij zullen zich een certificaat van de bevoegde ambtenaren moe ten aanschaffen, waarin vermeld staat dat zij geen onteerend vonnis achter den rug hebben. De kinderen verkeeren in denzelfden toestand als hunne vaders en wanneer zulke vaders; niet geregistreerd staan of genaturaliseerd zijn, dan zijn zij van het stemrecht uitgesloten, CHINA. Er schjjnt thans geen kans meer te bestaan dat het geschil tusschen China en Japan j naar aanleiding van beider handelend op treden tot onderdrukking van den opstand i in Korea langs minnelijken weg wordt opge- 5 lost. De pogingen daartoe zoowel van de zijde van Engeland ais van Rusland aangewend,; zijn vergeefsch geweest en hebben slechts j de achterdocht der twistende partijen kunnen opwekken, die thans het oogenbiik gekomen achten om door geweld van wapenen uit te maken, wie voortaan in Korea de baas zal zijn, alvorens een der Europeesche mogend heden langs slinkschen weg zich een deel van den buit kunne toeëigenen. Een bloedige oorlog staat dan ook te wachtey. Zoowel j China als Japan gaat ijverig voort zich ten ten strijde uit te rusten. In aantal moge China de sterkste zjjn, Japan, met zijn 38 millioen inwoners, zal een geducht tegen stander blijken, want gaandeweg heeft het 1 alle Europeesche legerinstellingen, met inbe grip van den verplichten krijgsdienst, over- i genomen, terwyl het gewerenj geschut, pantsers enz. bezit, welke menige Europee sche mogendheid het zou benijden. Alleen een krachtdadig maar dan ook spoedig han delend optreden van de groote Westersche- mogendheden zal nog in staat zijn de ont zettende uitbarsting tegen te houden. De koning van Korea heeft de bescherming der Vereenigde Staten ingeroepen, maar deze is hem geweigerd; de regeering der Unie wil bewijzen lever, welke verandering zou dat in de zaken teweegbrengen V' 'i «In geen geval zon mevrouw Darvill er bij winnen. Het fortuin zou aan miss Stuart be- hooren, en wij zouden de noudige maatregelen nemen om het haar terug te bezorgen. Maar él de geheele onderstelling is onzinnig." i Ik had gaarne nog meer inlichtingen gehad maar de houding van den heer Duggleby gaf duidelijk te kennen, dat ik naar zijn zin al te w veel had gevraagd. Ik stond dus op en vertrok, na hem verzocht te hebben mij het adrei van ij den zaakwaarnemer van den heer 'Darvill te willen opgeven. f Terstond begaf ik mij naar» het kantoor vair den heer Vulpian. Deze beviel mij, wat zijn uiterlijk betrof, in 't geheel niet. ("Wordt vervolgd.y «Gij staat toch zeker met hem in betrekking wat de geldzaken betreft «Neen, mijnheer Lindley, wij staan in geen de minste betrekking tot den beer Darvill. Na miss Stuart's overlijden en tot huwelijk van mevrouw Darvill bleef ons volgens het testament van mevrouw Bothwell niets anders over dan alle stukken en papieren, betrekking hebbende op de bezittingen, aan den zaakgelastigde van den heer Darvill te overhandigen. Mevrouw Darvill, zooals gij zeker zult weten, is een zeer eigenaardige persoonlijkheid en door ons niet van te voren te raadplegen, is baar fortuin in banden van haar echtgenoot geraakt." sEn gij zijt zeker van miss Stuart's overlijden 7" «Volkomen zeker, wij bezitten de kopie van het officieele certificaat." »£n als zij nu per «lot toch niet dood was 1" »Ik geloof, mijnheer Lindley, dat onze tijd te kostbaar is om zoo onmogelijke onderstel lingen te bepraten." »Ik verwacht ook niet, dat gij mij op mijn woord alleen zult gelooven maar als ik u de

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2