S PORT. Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. PER TELEGiTaTfT Reeli tzakeii. V i s s c h e r ij. Kerknieuws. langdurige ziekten werd na langdurig debat aangenomen. Na de pauze hielden de pro fessoren Pel, Kortevveg, Stokvis en Rotgans in het binnen-gasthuis clinisehe demonstra- tiën en daarna ging men naar de "Wilhelmina- bron te Haarlemmermeer. Aan de inrichting voor jeugdige blinden jPrins-Alexander-Stichting" te Bennekom, kunnen na 1 October twee blinde kinderen, beneden zeven jaar, kosteloos geplaatst wor den. Adres bij den heer L. P. van Son, Sar- phatipark 134, Amsterdam. De reden, waarom de jaarvergadering der ■weesinrichting te Neerbosch, niet zooals voor gaande jaren in de maand Juni, maar in Juli zal plaats hebben, is, schrijft de heer Van 't Lindenhout, hierin gelegen, dat wij tijd noodig hadden om reorganisatieplannen te bespreken, die, zoo ze worden goedgekeurd, kunnen uitgevoerd worden. De vergadering te houden op 12 Juli, wordt 's morgens te halfelf, door ds. Ivautzman uit Dinxperlo geopend, terwijl dienzelfden namiddag het nieuwgebouwde ziekenhuis door gebed den Heer zal worden gewijd. De oud-commissaris van politie Tuinenburg, de gevluchte president van den »Alg. Nederl. Politiebond", beeft aan den officier van justitie te Amsteidam geschreven, dat hij de fondsen van den bond in een ijzeren kistje had geslo ten, en dit te Utrecht in een der grachten had geworpen (wat niemand gelooft), daai bij voe gende, dat men naar hem niet behoefde te zoe ken, daar men zelfs zijn lijk uiet zoude vinden. Er worden pogingen aangewend om eene Noorderafdeeling op te richten van de anti sociaal-democratische vereeniging van Neder- landsch spoorwegpersoneel iRecht en Plicht". Zondag wordt te Groningen eene openbare vergadering gehouden, waarin verschillende sprekers doel en strekking van deze vereeni ging zullen uiteenzetten. Volgens den regenmeter der rijkslandbouw school te Wageningen bedraagt de gevallen regen over Juni 1.1. 91 rnM, tegen 25 mM over dezelfde maand van 1893. Blijkens de opgaven van het nBureau Veri tas", zijn in de maand Mei j.l. verongelukt 54 zeilschepen,waaronder 2 Nederlandsche, en 14 stoomschepen, waaronder geen Nederlandsch. Twee knaapjes, woonachtig in de Bilder- djjkstraat te 's-Hage, speelden gistermiddag op de Riviervischmarkt achter de Groote Kerk aldaar, paardje. Het oudste jongetje, onge veer 12jaar, voor een sportkarretje gespannen, struikelde en kwam, daar zijn armen door de teugels teruggehouden werden, met zijn hoofd op de steenen neer. In den geweerwinkel van den heer B. binnengedragen, werd hem aldaar door dr, Bouvin de eerste hulp verleend. Hoewel het kind slechts uit den neus bloedde, scheen de geneesheer den toestand toch zeer ernstig in te zien. Hij deed dadelijk de ouders ontbieden, die daarna het kind per brancard naar hun woning deden overbrengen. Toen het aldaar aankwam, was het echter al ge storven, vermoedelijk, tengevolge van eene hersenschudding. Te Brielle is een meisje van 16 jaar, dat naar de haven gegaan was om goed te spoelen, voorover in het water gevallen en verdronken. Een metselaar, te Oudewater woonachtig, is Maandagavond nabij Nieuwei kerk aan den Usel door den laatsten sneltrein overleden. De ongelukkige iaat eene weduwe met 8 kinderen achter. Naar de Teleur, verneemt, is door het korps rechercheurs te Amsterdam een aanklacht ingediend tegen de Amst, Ct., wegens een bericht, volgens hetwelk eenige rechercheurs als helers in een proces wegens het opkoopen van gestolen goederen zouden terechtstaan. Dertig Amsterdamsche diamantslijpers zul len met hunne gezinnen naar Noord-Amerika vertrekken. Het dezer dagen in de Muidertrekvaart nabij Muiden gevonden lijk is door bloedver wanten herkend geworden als te zijn Alida Maria Wakker, oud 25 jaar, dienstbode op de Lijnbaansgracht te Amsterdam. Te Hilversum is de pokziekte nog slechts in 5 gezinnener zijn in de laatste dagen geen nieuwe gevallen voorgekomen. De lijders zijn bijna allen herstellende, zoodat men hoopt, dat die ziekte spoedig zal zijn geweken. Het onweder, dat Maandagavond zoo vreese- iïjk woedde over het westen van Friesland, zoodat op sommige plaatsen den volgenden ochtend nog stukken jjs werden gevonden, heeft daar aan de zoo prachtig te velde staande gewassen vrij wat schade berokkend. Sommige akkers liggen geheel verhageld, terwijl weer op andere de aardappelen uit den grond zijn gespoeld. Vooral in de gemeente Barradeel lag zoogoed als alles plat of ge broken door den geweldigen regen en hagel slag en zal zich slechts ten deele weer kunnen oprichten. Twee jonge oppassende arbeiders zijn Maan dag op het land van den heer P. Siccama te Den Ham door den bliksem doodgeslagen. Beiden laten eene jonge weduwe met 2 kinderen achter. Door een ingezetene vau Apeldoorn is een terrein van 400 MJ geschonken aan de R.-k. werkliedenvereeniging sSt. Willebrordus", aldaar, aftleeling van den bond van R.-k. ver- eenigingen in het aartsbisdom Utrecht, ten einde daar een eigen gebouw te stichten. Te Deventer woedde Dinsdagmiddag een hevig onweder, vergezeld van eene geweldige regen- en hagelbui. De bliksem sloeg in een huis in de Eendrachtstraat. De schilderijen en spiegels weiden van den muur gerukt, een kast werd aan splinters geslagen en de vloer opgebroken. De sedert eenigen tijd verdwenen oud-grif fier en wethouder Schreurs te Roermond is door de rechtbank aldaar verklaard te zijn in staat van kennelijk onvermogen. Te Maastricht zijn door de brigade mare chaussee te Sittard gevankelijk binnenge bracht de beide gebroeders K. en J. M. L., wonende te Munstergeleen, verdacht van in den nacht van 28 op 29 Juni zekeren P. Halmans zoodanig te hebben verwond, dat zijn leven in gevaar verkeert. Door paters uit Leuven zijn te Grave ge bouwen aangekocht, die zij met Paschen of Pinksteren van 1895 zullen betrekken. Bij de plechtige heronthulling van het stand beeld van admiraal De Ruyter te Vlissingen op Zaterdag 25 Augustus, zullen door 700 kinderen, onder leiding van den heer W. van Kamen, hoofd eener openbare school aldaar, dezefde liederen worden gezongen als bij de onthulling op 25 Augustus 1841. Behalve deze plechtigheid zullen op dien dag nog verschillende andere feestelijkheden plaats hebben. Te Koewacht heeft een man zijne vrouw met een mes in den buik gestoken. De vrouw is niet levensgevaarlijk gewond. De dader is in hechtenis genomen. Jaloezie schijnt de man tot de daad gebracht te hebben. Te Schore (Z.) is een landbouwersknecht door een paard in de weide doodgeslagen. De uitgever van hi. t anti-revolutionnair blad Set Noorden, te Leeuwarden, geeft in het jongstverschenen nummer kennis, dat dit blad tot nadere aankondiging ophoudt zijn gere gelde ronde te doen. Het blad heeft 20jaar bestaan. Maassluis. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft men ten huize van den brood- en banketbakker J. S. alhier ongeveer f 100 aan zilrergeld, benevens 2 gouden hor loges met kettingen ontvreemd. Na het plegen van den diefstal heeft de dief getracht brand te stichten. 's-Gravenhage. Ter viering van het ver jaarfeest der Koningin-Regentes zal in den avond van 2 Augustus van gemeentewege in den grooten vijver van het Haagsche Bosch een breed front van latwerk verrijzen, waar van alle lijnen door illumineerglaasjes zullen verlicht worden. Het stuk stelt geene bepaalde figuur of decoratie voor, maar zal daar ver rijzen om een fraai lichteffect boven den wa terspiegel voort te brengen. De vele alhier vertoevende Amerikaansche zomerreizigers vierden gisteren, daarin voor gegaan door den gezant der Unie, die gister middag voor zijn lundgenooten receptie hield, den natioualen feestdag der onafhankelijkheid- verklaring. Van de gezantschapswoning en verschillende hotels wapperde de Unievlag. De leden van het congres voor internatio naal privaatrecht hebben Dinsdagmiddag te 3 uur wederom eene algemeene vergadering gehouden. Daarin zijn in tweede lezing aan genomen de regelingen betreffende het huwe lijksrecht, ue dagvaarding van vreemdelingen en de rogatoire commissien. Deze week zullen verder in de afdeelingen verschillende andere rapporten worden over wogen. De volgende algemeene vergadering is nog niet bepaald. Ter gelegenheid van den verjaardag van de vorstin Yon Wied, prinses Maria der Neder landen, hield het garnizoen in het Malieveld eene groote parade, welke eene talrijke menigte op de been bracht. De kolfciub sGouda" te Gouda heeft besloten zich aan te sluiten bij den bond van Zuidhol- landsche kolvers, welke bond te Schiedam op Hemelvaartsdag 1.1. opgericht werd. Er heeft zich een commissie gevormd voor de oprichting van een standbeeld van Frans Hah, waarvoor het initiatief genomen is door den heer J. Krol Kzn., lid van den gemeenteraad te Haar lem. Voorts hebben daarin zitting genomen Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, burge meester, Mr, A. J. Enschedé, gemeente-archivaris, S. J. graaf van Limburg 8tirum en Mr. A. W. Thone, bestuuider van Tyler's genootschap. De commissie heeft zich de medewerking ver zekerd van de maatschappij sAiti et Amicitïa" te Amsterdam en het genootschap «Pulchri Studio" te 's-Gravenhage, wier besturen onderscheidenlijk hebben aangewezen de hh. prof C. L. Dake en Gerard Muller, H. W. Mesdag en J. Israels. De Schoonhovensche Courant vierde gisteren haar 25 jarig bestaan. Het op dien dag versche nen nummer bevat o.n. een gedicht: Zilvenvaarda, van E. Launllard, en een aan de herdenking van de afgeloopen 25 jaar gewijd hoofdartikel. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft te Antwerpen een hevige brand gewoed in de stapels hout, gelegen in den polder Ferdinand, tusschen de dokken en de Schelde. Vijf loodsen, een oppervlakte beslaande van meer dan een halve hectaie, weiden een prooi der vlammen. Gelukkig was de wind westelijk indien hij in tegenovergestelde richting had gewaaid, zou het over meer dan 50,000 viei kante meter opgeslagen hout verloren zijn geweest. Het verbiande hout was het eigendom van Adolf Verspreeuwen Fiéré en Van Huffelen de aangerichte schade wordt op 150,000 fr. geraamd en was gedeel telijk door verzekering gedekt. Den 30n Mei heeft een vvalvischvaarder bij aankomst te Godthaab (Groenland) bericht, dut hij een spoor gevonden heeft van de verloren Noordpnol-evpeditie onder leiding der jnnge Zweden Bjorlmg en Kalstenius. Daaiuit blijkt, dat de expeditie, gedreven tot het uiterste, nog een poging gewaagd heeft om van de Carey- eilanden Labrador te bereiken. 's-GRA VEND AGE, 5 Juli. Eerste Kamer. De heer Van Boneval Faure heeft zitting genomen. De voorzitter heeft hulde gebracht aan Carnot en verzocht de regeei mg de deelneming der Kamer aan het Franse he gouvernement te betuigen. De heer Van Tien hoven heeft de overgelegde stukken betief fende het optreden van het vorig Kabinet aangevuld met de mededeeling dat hij de Koningin we! degelijk behoorlijk heeft inge licht, ook omtrent eene eventueele ontbin ding. Morgen zijn kleine wetten aan de orde. LEEUWARDEN, 5 Juli. In dezittiDg der Provinciale Staten werd gekozen tot iid der Eerste Kamer mr. W. A. tiergsma, (liberaal), met 30 van de 46 stemmen. Jhi. mr. O. Q. van Swinderen (anti-rev.) verkreeg 10 en mr. U. H. Huber (anti-rev.) 3 stem men 3 biljetten waren blanco. De arrondissements-rechtbank te Ainhera heeft B. J. Jansen, ai beider te Dieren, thans gedetineeid ter zake van opzettelijke mishandeling van E. Knoest in den laten avond van 20 Mei j.l. op de Heide te Dieren, welke den dood ten gevolge heeft gehad, veroordeeld tot 4 jaar gevangenis. De eisch was eveneens 4 jaar. Door het kantongerecht te Wageningen is de heer K. J. B,, uit Ede, wegens overtreding van da wet op het staatstoezicht op krankzinnigen, veroordeeld tot f 80 boete, subs. 50 dagen hechte nis. De eisch was f100 boete. Beklaagde had, buiten voorkennis van de auto riteiten, eene krankzinnige vrouw verpleegd in zijn gesticht nlngenetta". die door de inspecteurs van het geneeskundig staatstoezicht op een kamer opgesloten was aangetroffen. In de Dinsdag voor de rechtbank te Zutfen gehouden comparitie door partijen in het proces- kmdeiziekenhuis »Mary" te Apeldoorn, is namens mevr. Bulkley het proces ingetrokken. VLAARDLNGEN. Gisteren zijn alhier bin nengekomen Jacobus Hcnricus met 7 last volle en 4 last maatjesharingPresto II met 90 ton zoutevisch en 2 ton ieng. MAASfeLUIS. Gisteren zijn alhier binnen gekomen Maria Wilhelmma met 210 ton Nieuwe Waterwig met 220 ton Amsterdam met 245 ton, mthelnnna met 224 ton pekelharing en 28 ton zoutevisch. Ten afslag is betaald per ton voor volle haring f 14.25 a 14 75; niaatjesbaimg f9.25 a 9.50. In het vooijaar van 1895 veitiekken alhier van de «Maatschappij voor Zeevissehenj" 15 Jog gerschepen naar Emüen, om voortaan van daar uit de haringusscherij te exploiteeien. KRALING SCHE VEER. Gisterochtend werden aan Be mai kt alhier aangevoerd 22S zal men, die voor t ü.7ü tot 1.05 per Va kilo werden verkocht. Nog werden aangevoerd 18 St.-Jacobs- zalmpjes en 5 steuren. Ned.-Uerv. Kerk. Aangenomen: naar Blokzijl door ds. F. Kampstta, te Deutichemnaar Gulpen en Valkenburg door ds. H. Knottnerus, te Heerenveen.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3