Binnenlandsche Berichten. vergaderingen gehouden om te protesteeren tegen het verraad der democratische Senato ren, die schandelijk de belofte hebben gebro ken, tijdens de verkiezingen afgelegd, door een tariefontwerp aan te nemen dat in menig opzicht nog meer protectionistisch is dan dat van Mac Kinley. Het is dan ook zeer te be twijfelen of het Huis van afgevaardigden het door den Senaat gewijzigde ontwerp zal goedkeuren, want het onvermijdelijk gevolg daarvan zou zijn dat de democratische partij bij de eerstvolgende verkiezingen eene be sliste nederlaag leed. Weigert het Huis zijne goedkeuring, dan zal het ontwerp worden verzonden naar eene commissie uit de beide Huizen van het Congres, welke over de ge maakte veranderingen zal moeten beraad slagen en trachten eene schikking tot stand te brengen. Uit Chicago wordt van gisteren gemeld De vereeniging van spoorwegdirecteuren is besloten heden eene heropening van het spoorverkeer te beproeven door in de plaats der werkstakers nieuwe beambten aan te werven. De directeuren hebben verklaard in niets te willen toegeven. De regeering is voornemens de leiders der werkstaking we gens misdadige samenzwering te vervolgen. Twaalf waggons zijn te Blue Island in brand gestoken en verbrand. Woensdag hebben eenige treinen geloopen. De pogingen om eene algemeene werkstaking in Indianapolis te bewerken zijn mislukt. Werkstakers ten getale van 4000 zijn in het bezit van de mijnen in het graafschap Gogebie In Michigan. In ge vechten zijn verscheidene menschen gedood. De militie is i» aantocht. Te Bloomington zijn 14 treinen met 2000 reizigers aangehouden. De werkstakers heb ben de havenstations van den Atlantic en Pacific-spoorweg bij Needles in het graafschap San Bernardino verbrand. De werkstaking heeft sedert Woensdag weinig verandering ondergaan. Beide partijen zijn overeengekomen stilzwijgend den feestdag te eerbiedigen. De Bondstroepen en de staats- troepen hebben op de door hen bezette pun ten het treiner verkeer gaande gehouden, maar daarmee werd niet veel uitgericht, dewijl de spoorwegdirecties geen personeel hebben voor den dienst der treinen. De pogingen om het geschil bij te leggen worden te Chicago voort gezet; de optimisten'hopen Zaterdag tot eene schikking te zullen geraken, zij beweren dat Debs wat meer toeschietelijk is geworden. De voorzitter van het bond van spoorwegdirecties, de heer Egan, verklaarde echter in een inter view dat Debs' eisch tot opheffing van het bond niet kan worden ingewilligd. De ver- eenigde spoorwegdirecties kunnen de billijk heid niet inzien van eene werkstaking, aan gevangen om de werkstakende beambten der Pullmanwagens te steunen, terwijl de spoor wegdirecties hoegenaamd niets hebben uit te staan met de geschillen tusschen de directie der Pullmanwagens en het personeel. De spoorwegdirecties meenen dat het thans een strijd is geworden tusschen de bondsregeering en het bond van spoorwegarbeiders van wier eiscben en grieven de billijkheid volstrekt weigeren te erkennen. De passagiersdienst van Pittsburg gaat ge regeld voort, maar het goederenverkeer staat nagenoeg stil, hetgeen vooral aan de zuidelijke staten gevoelige verliezen berokkent, daar de bezendingen van groenten, vruchten enz. overal liggen te rotten, evenals groote hoe veelheden geslacht vee dat in ijswagens zou moeten vervoerd worden. "Volgens nadere berichten uit New-York omvat de strike der spoorwegarbeiders thans 300,000 man. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld dat admi raal Gonzalves tot Braziliaansch minister van marine is benoemd. Den 24n Juni heeft nabij Passo Fundo, in den staat Rio Grande do Sul, een bloedig ge vecht plaats gehad tusschen de opstandelin gen onder generaal Saraiva en de bondstroe pen onder generaal Lima, dat met de volko men nederlaag der opstandelingen eindigde. Deze verloren 1000 man, waaronder tal van officieren. Het gerucht dat ook generaal Saraiva zou gesneuveld zijn, wordt echter niet bevestigd. AFRIKA. Uit Kaapstad wordt van gisteren gemeld Dewijl de aanhangers van Malaboch ge weigerd hebben zich over te geven, is gene raal Joubert overgegaan tot het beschieten der holen, waarin zij zich hebben terugge trokken. Engelsche onderdanen worden nog altijd onderworpen aan requisition in geld en in natura. JAPAN. Het Engelsche blad de Chronicle publiceert een interview van een voornamen Japanschen diplomaat te Londen, die verklaarde dat de Japansche troepen Korea niet zullen verlaten, alvorens de regeering van dat land voorgoed op bevredigende wjjze is geregeld. Japan wil niet langer het slachtoffer zijn der Chineescke kuiperijen en van Ruslands agressieve be moeizucht. EERSTE KAMA ULR STATEN-GENERAAL- Zitting van 5 Juli. De heer Van Boneval Faure heeft, na afleg gen der belofte, zitting genomen. De voorzitter bracht hulde aan de nage dachtenis van wijlen den heer Carnot, het slachtoffer van de bekende afschuwelijke mis daad. Hij verzocht aan de regeering, de ver zekering van deelneming der Kamer aan de Fransche regeering te willen overbrengen. De minister Roëll verklaarde zich daartoe volkomen bereid. Daarna verkreeg de heer Van Tienhoven het woord om aan te vullen en toe te lichten de medegedeelde stukken omtrent het optre den van het vorig kabinet, hoofdzakelijk ten betooge dat, al is het protocol niet aan de de Koningin-Regentes vóór het optreden van het kabinet medegedeeld, hij in de nota, waarbij hij zijn mandaat tot formatie van het. kabinet aanvaardde, aan de Koningin-Regen tes mededeelde, dat de heer Tak van Poort vliet bereid was om als minister van binnen- Jandsche zaken op te treden en dat, bij ver werping der kiesrechtvoorstellen, Kameront binding zou moeten volgen. Morgen te 4114 uur zijn de kleinere wet ten aan de orde. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. In de Kamerzitting van 28 Juni j heeft de minister van koloniën uit een toen juist on£ vangen schrijven van den gouverneur-generaal van 22 Mei j.l. onder meer de eischen mede gedeeld, welke de landvoogd voornemens was uit hoofde van de ongepaste houding der Lomboksche bestuurders en den nood der Sas- saksche bevolking, aan de vorsten van Lombok te doen voorhouden. Uit eene op 2 dezer ontvangen depêche van 3! Mei j.l. blijkt evenwel, dat de gouv-generaal na de op 26 Mei gehouden buitengewone ver gadering van den Raad van Ned. Indié, waarvan de minister in de zitting der Eerste Kamer van 8 Juni j I. melding maakte in .overeenstemming met het daar besprokene besloten heeft om ook nog als eisch te stellen de onmiddellijke uit levering, teneinde hem naar een ander eiland te verbannen, van den uit 's ministers vorige mededeelingen reeds bekenden onocliten zoon van den ouden vorst van Lombok, Anak Agoeng Hadé. Tot het besluit om ook dezen eisch te stellen is de Indische regeering gekomen door de over weging dat voornamelijk aan Anak Agoeng lladé, die in de laatste jaren een overwegenden invloed op het bestuur van Lombok heeft geoefend, de minachtende houding te wijten is, die dat bestuur tegenover ons gezag heelt aan genomen terwijl bet zijne handelingen zijn geweest, die den opstand der Sassaksche be volking tot zijn tegenwoordigen omvang hebben aangeblazen zoolang dan ook Anak Agoeng Madé niet van Lombok verwijderd is. kan geen bevredigende toestand in het leven geroepen worden, en om te voorkomen dat die verwijdoring op de lange baan zou worden geschoven en daardoor de gunstige tijd voor een gewapend optieden -zoo dit vereischt werd zou ver kopen, is de onmiddellijke uitlevering gevorderd. De minister heeft het bovenstaande tot aan vulling van zijne vorige mededeelingen ter kennis van de Kamer gebracht. SCHIEDAM, C Juli 1894. De opvoering van het tooneelspel »Marte- lares" mocht zich niet in een zoo druk bezoek verheugen als die van zijn voorganger, waar schijnlijk wegens de tragische strekking, welke het minder geschikt maakt voor een kermis- stukde keuze had dan ook wel gelukkiger kunnen zijn. De martelares is de gravin De Moray, die, tengevolge van laster en eigenbaat eenerzijds en misverstand van de zij de haars gemaals ander zijds verdacht wordt van ongeoorloofde ver standhouding tot een anderen man en uit de echtelijke woning gebannen wordt. De onge lukkige, die zich ter wille eener zeer teedere geschiedenis niet heeft willen en kunnen rechtvaardigen, getroost zich de diepste smart, het gemis van echtgenoot en dochter, aan wie zij zoo innig, gehecht is en welke laatste haar met voorbeeldige aanhankelijkheid in hare ellende troost en sterkt. Eindelijk even wel, wanneer de familie De Moray haar on geluk en val nabjj is, komt de onschuld der gravin aan het licht door de bekentenis dat de gewaande minnaar een halve broeder is en moet de ontmaskerde laster het reeds veroverde veld ruimen. De roiverdeeling was in éen woord voor treffelijk. Mevrouw Beersmans met haar fier en vorstelijk voorkomen, fier ook in haar diepe smartmevrouw Van EysdenVink als de blonde Paulette, de reine, liefdevolle doch ter met haar beminnelijken eenvoudmevrouw Burlnge-Verwoert met haar medelijdend hart; mevrouw Coelingh-Vorderman met haar be rekenende jist en hatelijken trots, zij allen waren figuren, karakters. "Wat de acteurs aangaat, ia de heeren Tartaud en J. Haspels, ais echtgenoot en vader der martelares, troffen ons de beslist heid van handelen, het handhaven van eer en goeden naam boven hartelijke genegenheid en meewarigheid, ondanks den zwaren strjjd, in hun binnenste gestreden. Daartegenover deed de heer Henri de Vries in schrille kleu ren het karakter van den laaghartigen Pal mier! uitkomen. Een weldadige afwisseling verschafte het nuchtere flegma van den harte- lijken Sir Drake, verpersoonlijkt door den heer Rosier Faassen. Bij het vertrek van de laatste tram van hier naar Rotterdam had gisteravond nabij het café-Hoek het volgende treffend ongeluk plaats. Matthijs Zaat, machinist bij de heeren Le Gras en Haspels, tooneeldirecteuren te Rotterdam, die bij de tooneeluitvoering in de Officieren-Vereeniging alhier behulpzaam was geweest, haastig op de reeds in gang zijnde tram willende springen, had het ongeluk uit te glijden en onder de tram te geraken, zoo dat alle wagens hem midden over het lichaam reden, waardoor hij vreeselijk verminkt werd. Toen de ongelukkige werd opgenomen, bleek het dat hij reeds had opgehouden te leven. Het lijk is daarna naar de stadsmetselwerf aan de Gerrit-Verboonstraat vervoerd. Zaat is 52 jaar oud en laat een kinderlooze weduwe achter. Hedenmiddag te halftwee togen de kinderen der kostelooze scholen-, begeleid door hunne onderwijzers en voorafgegaan door muziek, in opgewekte en prettige stemming van het Doelenplein door de hoofdstraten naar de tent van den heer Spriet, die hen had uitge- noodigd gratis eene voorstelling bij te wonen, welke te twee uur zou aanvangen. Hoe groot was echter hunne teleurstelling, toen zij, aan de tent gekomen, van den heer Spriet ver namen, dat zij niet konden worden toege laten omdat deze reeds gevuld was, doch te vier uur konden terugkomen. Dat de onder wijzers, verontwaardigd over zulk eene beje gening den kinderen aangedaan, ze daaraan niet ten tweeden male wilden blootstellen, laat zich gereedelijk begrijpen. Woensdagavond is de 7-jarige Corne% Verlinden in de Buitenhaven geraakt, waaruit hij gered werd door de 12-jarige Johanna Groenendaal, die zich daartoe in een boot begaf. Een Duitscher, behoorende tot het gezel schap van L. Praiss en P. Mullens staande met hunne tent op het kermisterrein doch die Dinsdag ontslagen was, heeft gisteren in den vroegen morgen, nadat hij er dien nacht nog had doorgebracht, de tent verlaten, mede nemende 3 horloges en 2 portemonnaies met geld, toebehoorende aan drie Duitsche muzi kanten. De politie is den dader nog niet op 't spoor. Vermoedelijk is hij naar Duitschland vertrokken. Aan het dak van de stoombranderij der firma Th. C. Melchers aan den Noordvest- singel is hedenvoormiddag te 10 uur brand ontstaan, welke ia den aanvang werd ge- bluscht door de in de fabriek aanwezige bluschmiddelen. De hertogin-weduwe van Albany, zuster van H. M. de Koningin-Regentes, zal eerlang een bezoek brengen aan Duitschland en ook aan HH. MM. onze Koninginnen. De hertogin zal van haar kinderen vergezeld zijn. De commissaris der Koningin in Limburg heeft, den geneeskundigen inspecteur gehoord, de aandacht der burgemeesters in die provincie gevestigd op de uitbreiding der cholera te Luik en omstreken, zoo ook te Seraing, Flérou en Loumagne, en op de mogelijkheid dat de Maa? door het virus der Aziatische cholera is be smet. Den burgemeesters wordt door den commis saris verzocht de ingezetenen hunner ge meente, voor zoover deze aan de Maas gelegen is, bij openbare bekendmaking opmerkzaam te maken op het gevaar, verbonden aan het gebruik van ongekookt Maaswater; hetzij voor drinkwater, hetzij voor elk ander huise lijk gebruik, en hen verder aan te manen het baden in die rivier zooveel mogelijk na te laten en tegen te gaan. De sAlgem. Nederl, Politiebond" hield Dins dag te Utrecht een vergadering, de eerste na de vlucht van den president Tuinenburg. Het ging er soms warmpjes toe. Zoo herin nerde de heer Dammers uit Amersfoort aan zijne vroegere waarschuwingen tegen de alleen heerschappij van Tuinenburg als voorzitter van den bond. Hij vroeg verder; "Wie heeft de brandkast destijds gekocht; was zij toen reeds voorzien van drie sloten? Spr. meent eens te hebben opgemerkt, dat twee der slotenf hetzij lang hetzij kort geleden, vermoedelijk tijdeljjk van de deur waren afgenomen; de verf, daar ter plaatse waar de sloten waren afgenomen en weder bevestigd, liet sporen daarvan zien. Heeft dit nooit de aandacht van het bestuur getrokken De penningmees ter had volgens het reglement in Mei j.l. als zoodanig moeten aftreden, waarom is dit niet geschied? Wie zijn door het hoofdbestuur bij aanvang van 1894 benoemd tot leden van den raad van toezicht op de fondsen, welke be noeming volgens het nieuwe reglement had moeten plaats hebben? Is deze benoeming niet geschied, dan stelt spr. het hoofdbestuur verantwoordelijk voor den gepleegden diefstal en stelt hij voor, vast te stellen dat, zoo bin nen het jaar door het hoofdbestuur niet wordt gezorgd dat de staat der kas weder zal zijn gelijk voorheen, de bond tegen het hoofd bestuur een proces zal aangaan. De voorzitter deelde nog mede, dat de brandkast door Tuinenburg te Gouda werd gekocht, die in die kast eene^afzonderlijke afdeeling liet maken met de drie verschillende sloten. Dat de sloten kenmerken droegen van afgenomen en weder aangebracht te zijn heeft het bestuur nooit geweten of opgemerkt. De heer Beunder uit Dokkum stelde de' volgende motie »De vergadering, kennis genomen hebbende

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2