A". 1894. Zondag 8 en Maandag 9 Jul N°. 8569. Eerste Blad Kenn sgeving. gesloten zal zijn. KENNISGEVING-. A-clitenveertigst© Jaargang. uitgeyërTT odé. Binnenlandsclie Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Afsluiting Noordvest-singel voorver- keer met rij- en voertuigen. BexNEUENTSPRUS, per kwartaal franco ptir pose, door liet geheele fiijk Afionderlijke noramers 1.85. - 2.50. - 0.40. BUItBAÜs BOTBRITKAAT, B 3 7. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Burgemeester en wethouders van Schiedam brengen ter openbare ken nis, dat «net het leggen van buizen voor gas- en waterleiding in den Noord- restsingcl zal worden aangevangen op 12 Juii a.s., waardoor die weg, te rekenen van dien datum, gedurende omstreeks veer tien achtereenvolgende dagen, voor het verkeer met rij- en voertuigen Schiedam, den 6den Juli 1894. Burgemeester en wethouders van Schiedam, VAN DIJK VAN MATENESSE. De secretaris, VERNÈDE. jEttilng der Commissie van onderzoek voor de Schutterij. Burgemeester en wethouders van Schiedam maken bekend, dat de commissie uit het plaatse lijk bestuur, benomnd ingevolge art. 15 der wet op de schutterijen, haie tweede gewone j aar lijk- sche zitting zal houden op Maandag den 16n Juli /us,des namiddags ten 6 ureten Baad huize, tot het onderzoeken van de al of niet gegrond heid dar redenen, die tot vrijstelling of uitsluiting van den dienst der schutterij, door de inge schreven en geloot hebbende personen van dit jaar en door de reeds vroeger ingelijfden zijn ingebracht, alsmede tot het onderzoek dernom- merverwisselaars en dat zij, die niet voor de commissie mochten verschijnen, gehouden zullen worden geene rede nen tot vrijstelling te hebben en mitsdien finaal mor den dienst der schutterij worden aangewezen. Schiedam, den 7n Juli 1894. Burgemeester en wethouders voornoemd, VAN DIJIC VAN MATENESSE. De secretaris, VERNÉDE. EERSTE KAME.t QERSTATEN-GENERAAL. Zitting van 6 Juli. Bij den aanvang der vergadering werd medegedeeld een schrijven van den Franschen gezant, houdende dankbetuiging voor de har telijke en gevoelvolle woorden door den pre sident der Eerste Kamer gisteren gesproken naar aanleiding van de afschuwelijke mis daad, die Frankrijk van zijn bemind staats hoofd beroofde. De gezant verklaart diep getroffen te zijn door de gevoelvolle woorden en door den plechtigen weerklank, welke zij bij regeering en vergadering hebben ontmoet. Door de stemming heeft de vergadering zich vereenigd met de nog bij haar aanhai gige wetsontwerpen, waaronder die betref fende de verlenging van den proefUid der ge mengde rechtspraak in Egypte, d ïterna- tionale cholera-overeenkomst en de wijziging van liet aansluitingspunt in den spoorweg Probolingo— Panaroekan. De Kaïner, die vermoedelijk hare laatste vergadering vóór de sluiting hield, is daarna tot nadere bijeenroeping gescheiden. Bedoeld schrijven van den Franschen gezant luidt als volgt La Haye, le 5 Juillet 1894. Monsieur le Président »Je ne veux pas tarder a vous exprimer tous mes remerciements pour les paroles de condo léance que vous avez bien voulu prononcer devant Ja Première Ohambre des Etals-Généraux au sujet du crime horrible qui est venu priver la France de son chef vénéié. J'ai ére profondément touché de la sympathie émue qui les a inspirées et de l'écho solennel que cette sympathie a rencontié de la part du gouvernement de Sa Majesté et de la Haute assemblée que vous présidez avec tant de dignité. sJe suis certain rl'être l'iuterprête fidele de mon gouvernement et de mon pays en vous assurant que ces nobles consolations iront au coeur de la nation franfaise. «Veuillez agréer, monsieur le Président, avec touts ma gratitude pour vous et pour vos houorés collèguesl'expression de ma haute considération." (get) L. Legrand. SCUIEDAM, 7 Juli 1894. Vergadering van den raad der gemeente Schiedam, Dinsdag den lOn Juli a.s., nam. Is/t ure. Te behandelen onderwerpen 1. Vaststelling der notulen van de ver gaderingen van 19 en 22 Juni j.I. 2. Ingekomen stukken. 3. Benoemen van 2 onderwijzers 3e klasse bij het openbaar lager onderwijs. 4. Beraadslagen over: a. Ontwerp-besluit tot betaling uit den post voor onvoorziene uitgaven der gemeentebe- grooting voor 1894. 5. Staten oninbare posten der pi. dir. be last., dienst 1892 en der inkomstenbelasting, dienst '1892/3. c. Adres van J. Kouwenhoven om conti nuatie van huur van gemeentegrond aan de Vellevest. d. Adres van commissarissen van den Nederl. Protestantenbond om afstand in huur van het gemeentelokaal achter het postkan toor (vroegere gymnastiekschool). e. Rekening over 1S93 en begrooting voor 1895 van het St.-Jacobs-Gasthuis. f. Rekening der stedelijke gasfabriek over 1893. g. Voorstel van burgem. en weth. tot wijziging van art. 6 der verordening rege lende de verdeeling en bezoldiging der onder wijzers en onderwijzeressen bij het openbaar lager onderwijs. h- Voorstel der commissie van toezicht op het M. onderwijs tot wijziging van de han- delsafdeeling dier school. 5. Voorstel van burgemeester en wethouders: a. tot het, geheel op den bestaand en voet, voor het eerstvolgende schooljaar continueeren: lo. van den cursus in moderne talen 2o. van de herhalingsschool voor meisjes. h. tot vaststelling van de jaarwedde van den leeraar in de Fransche taal aan de H. B. school en het gymnasium, en van dien in de Engelsche taai aan de H. B. school. c. tot vaststelling van het le voljaarskohier der pi. dir. belasting naar het inkomen, dienst 1894/5, bedragende f 40654.80. En verdere voorstellen en mededeelingen. Heden doet zich alhier een geval van pok ken voor in het winkelhuis aan de Hoogstraat no. 64. Een biljet, dit vermeldende, is voor het raam geplakt en bovendien is een agent van politie voor het huis geplaatst om het publiek te waarschuwen. Men zal wel niet van ons verwachten, dat we van elke voorstelling, door het gezelschap Le Gras en Haspels gegeven, breedvoerig verslag geven. En al waren we dit gewoon, we zouden in elk geval voor de uitvoering van gisteravond een uitzondering maken. De hoofdrollen in «Koningen" waren uitste kend bezet; de kostumes keurig, maar.... ons dunkt, het stuk had niet moeten worden gegeven, vooral niet op een tijd als deze, nu vele familiën er met hun kinderen heen gaan, voor welke om meer dan eene reden «Koningen" niet geschikt is. Het repertoire van het gezelschap veroorlooft een andere en betere keuze. Het kermisrepertoire der Officieren-Ver- eeniging belooft waardig te zullen besluiten. Maandagavond n.l. zal ten tooneele gevoerd worden het blijspel «Mijnheer de Consul" van Von Schönthan en Kadelburg, schrijvers van het zoo gunstig onthaalde «Politiezaken" enz. Het onderhavige blijspel, dat door de N. Jtott. Ot. zeer gunstig beoordeeld werd, kan bovendien door de jeugd worden gezien, ter wijl de medewerking van Willem van Zuylen verdere aanbeveling overbodig maakt. Werden gisteren eenige honderden kinde ren teleurgesteld, heden hebben zij ruim schoots vergoeding gekregen. Een vriend van kinderen namelijk had het mogelijk gemaakt, dat er voor hen een gratis-voorstelling in het theater Praiss en Mullens werd gegeven. Wanneer we zeggen dat daar hedenmiddag een achthonderdtal kinderen een paar uren genoeglijk hebben doorgebracht, dan over drijven we niet. De directeuren van het theater hebben dit drukke bezoek op prijs gesteld, door eenige der beste nummers van hun progamma uit te voeren. Vooral de ver richtingen van de gedresseerde katten en honden lokten daverende toejuichingen uit, de goocheltoeren van den heer Mullens wek ten verbazing; de gymnastische oefeningen door eenige leden van het gezelschap waren wel geschikt om het jeugdig g. Ischap in vervoering te brengen. Een hartelijk woord van dank aan hem, die aan zoovelen een uur van schuldeloos genot heeft verschaft Bij het hevig onweder, dat hedenmorgen te 7 uur boven de stad woedde, is de blik sem geslagen in een woning aan de Ooster straat en in een mouterij aan de Zijlstraat, echter zonder brand te veroorzaken of noe menswaarde schade aan te richten. Ook sloeg hij in een woning aan de Spoor straat en nam den schoorsteen van het dak in den polder Spangen sloeg hij in een hoop hooi, die verbrandde, en op de werf van den veehouder NV. Holierhoek, aan den Rotter- damschen dijk, vernielde hij een kastanjeboom. Naar wij vernemen, zijn hedenmorgen in den Zouteveenschen polder, onder de gemeente Ketel, eenige runderen in de weide door den bliksem gedood. Gedep. Staten van Limburg hebben zich bij adres tot de regeering en de Tweede Kamer gewend met het verzoek het daarheen te willen leiden, dat eene herziening van de tarieven op den invoer van producten van land bouw, handel en nijverheid worde voorbereid. Eene commissie uit de vereeniging van kommiezen bij 's rijks belastingen heeft den minister van financiën een adres aaugeboden, waarin om lotsverbetering wordt verzocht. Blijkens mededeeling van de regeering der Zuidafrikaansche republiek aan haren ge zant, jhr. mr. G, J. Til. Beelaerts van Blokland te 's-Gravenhage, werd Malaboch's hoofdstad reeds genomen. Twee Boeren zijn daarby ge dood en zeven gewond. Zestienhonderd stuks rundvee met wat kleinvee en paarden werden buitgemaakt. Magato is rustig en heeft reeds belasting betaald. Aan het rapport van de «Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" over werkloosheid is het volgende ontleend In Juli 1893 werd aan de departementen een vragenlijst oiatrent de weikloosheid ter beant woording toegezonden. Van 248 departementen kwam antwoord in, 77 lieten niets van zich hooren. Uit de antwoorden bleek, dat in 118 depar tementen geen buitengewone werkloosheid be stond, en dat ook geen buitengewone maatrege len waren genomen. In 65 departementen, waar wel nog met in ernstige mate werkloosheid heerschte, waren maatregelen ter bestrijding genomen. Ingevolge aanvrage van eenige departementen heeft het hoofdbestuur de volgende wenken gegeven a. geeft alleen productieven arbeidals landwerk, werk in bosschen, tot verbetering of aanloggen van wegen, straten, vaarten, slooten; 5. indien gij de proef wilt nemen met huis-

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1