of andere industrieën, kiest dan die takken van nijverheid, waarvoor de grondstoffen in eigen om geving zijn te vinden en aan wier producten behoefte is, ook in eigen kring hier vlasbewer king, ginds mandjes en korfjes vlechten, elders het maken van vischmanden of van stroohulzen, het vervaardigen van klompen of bezems, of rieten en teenen stoelen, houtkloven enz. c. tracht voorts door kloppen van puin en keien, het dre opruimen van sneeuw, het maken van ijsbanen enz., ook door tusschenkomst of met medewerking van gemeentebesturen en ijs- vereenigingen werk te verschaffen aan hen, voor wie zij de grootste ellende na zich sleept, ook in moteel opzicht. Er werd tevens op gewezen dat men omzich tig moet zijn met het verstrekken van geldelijken steun. Als voorwaarden voor geldelijken sleun wer den gesteld io. dat de te leveren arbeid kon gerekend worden proactief te zijn, 2o. dat de te steunen werkverschaffing een duurzaam karakter zou dra gen, 3o. dat eene begrooting van kosten werd overgelegd, waaruit bleek, dat de subsidie uit de algetneene kas zou strekken om het op de be grooting ontbrekende aan te vullen, 4o. dat dit bedrag nooit meer zou zijn dan hetgeen in eigen kring voor het beoogde doel was bijeengebracht. Aan de volgende departementen werd subsidie verstrekt Dantumadeel. Dtiurswold te Slochttren, Mon ster 's-GravenzandeOldeboorn. Purmerend, Schiedam, Schoonoord (voorw.) en VVestlandsche dorpen. Behalve deze werkzaamheid in locale kringen, voor locale behoeften en toestanden ingericht, te steunen, rekende bet hooldbestuur liet wen- schelijk lo. dat zijnerzijds, zoo mogelijk, ook over het viaagstuk der werkloosheid in het algemeen in ons land eenig licht werd verspreid en 2o. dat pogingen werden beproefd om over een geheele groep van werkloosheidstoestanden, die bijna alle door dezelfde of gelijksoortige omstandigheden kunnen worden vetklaard of door dezelfde of gelijksoortige middelen kunnen worden vetbeterd, een "oldoend licht te doen Opgaan. Om het eerste doel te bereiken, trachtte het, hoewel zich bewust van de daoraan verbonden bezwaren, een statistiek van de werkloosheid in Nederland samen te stellen. Doch de ant woorden, op de desbetreffende vraag in de vragenlijst tot de depai tementen gericht, waren van zoo weinig beteekenis, dat deze daarvoor geen stof leverden. Het hoofdbestuur wendde zich toen tot de centrale commissie voor statistiek met de vraag of deze op eene dergelijke statistiek uitzicht kon geven. Doch het antwoord moest ontken nend luiden, Uit vele departementen, vooral uit Friesland, kwam liet voorstel Het hoofdbestuur wijze de uitwonende land eigenaren op hun plicht om op hunne gronden meer productieven arbeid te doen verrichten indien op die landen gedaan wordt wat noodig is, zal de weikloosheid zijn opgeheven. Het hoofdbestuur heeft hel plan opgevat een boekje te doen bewerken in den geest van Cra mers' «Fabriekskinderen", om voor dit donk beeld de gemoederen te winnen. Het Ilbl. brengt in herinnering, dat wel eens schertsenderwijs is beweerd, dat als de langste dagen en de grootste hitte in het land zijn, de eene helft der bevolking de andere helft exa mineert. Zoo erg is het zeker niet, maar toch is het een feit, dat elk jaar omstreeks de shondsda- gen" hier te lande vele duizenden gebukt gaan onder het afmattend werk van srepeii- ties", proefwerk, van examineeren en geëxa mineerd worden. Is dit wel verstandig Is er een afdoende reden waarom het schooljaar steeds in den zomer eindigt? Het is waar, dat dit seizoen het best geschikt is voor eene groote vacantie maar is het noodig dat met die vacantie ook een cursus eindigt Ware 't niet veel raadzamer het schooljaar te doen samenvallen met het burgerlijk jaar? De examens zouden dan in December ge houden worden en de Kerstvacantie zou het eene schooljaar van het volgende scheiden. De winterdagen zijn "oor ingespannen arbeid zeker beter geschikt dan de zomersche, en de drie maanden na de grootste vacantie konden dan worden gebruikt tot herhaling van hetgeen van JanuariJuli of Augustus is onderwezen. Er zou dan een jaar van overgang moeten zijn, waarin de cursus, in plaats van met half Juli te eindigen, tot Januari voortduurt. Voor eene enkele maal zou dit zeker niet hinderen, wanneer zoodoende een regeling tot stand kwam, die, naar ons voorkomt, boven den bestaanden toestand ware te verkiezen. Is dit juist, waarom zou men dan niet ten spoedigste de verandering invoeren De «Volksbond", vereenigtng tegen drank misbruik, vergaderde gisteren te Utrecht in het «Gebouw voor K. en W." Onder de tal rijke aanwezigen waren de burgemeester van Utrecht, de heer B. Reiger, en enkele dames. De vergadering werd geopend met een toe spraak van den voorzitter, mr. H. Goeman Borgesius, die o. a. zijn ingenomenheid be tuigde met de aanwezigheid van den burge meester, die zoo krachtig medewerkt tot be vordering van het doel van den bond, van den bloei en de krachtige werkzaamheid van den bond gewaagde, waarna hij welsprekend het standpunt van den bond handhaafde en een uitvoerig programma van werkzaamheid ontwikkelde. Hij eindigde met een warme opwekking om samen te weiken tot bereiking van het goede doel. In het verslag van het bestuur wordt de bloeiende toestand van den bond betesligd. Het ledental is ongeveer onveranderd ge- bicven. Vele afdeelingen werkten op krachtige wijze mede. De aftredende bestuursleden, de lib. A. v. d. Voort Azn., dr. W. P. Ruijsch en mr. P. W. J. C. Snijder van Wissekerke, werden bij acclamatie herkozen en namen de herbe noeming onder toejuiching aan. Daarna werden de verschillende voorstellen, op de agenda voorkomende, behandeld. Wij voldoen gaarne aan 'tons gedane ver zoek om het volgende op te nemen. Het Hollandsclte comité te Antwerpen be richt, dat het, ondanks alle lasterlijke geruch ten, zal blijven voortgaan met het verstrekken van alle gewenschte inlichtingen betreflende goedkoop verblijf, merkwaardigheden en de daaraan verbonden kosten, aan landgenooten, die de wereldtentoonstelling bezoeken; ook verschaft het comité vettrouvvde Holl. jonge lieden als gids, die tegen de geringe vergoe ding van f 1 per dag (met inbegrip van al hun entrees) genegen zijn de bezoekers overal rond te leiden. Bekend met de stad en merkwaardigheden van Antwerpen zijn deze gidsen van veel praetisch nut en ook met het oog op het vele waardelooze zilvergeld, in Antwerpen in om loop, is het nemen van zulk een gids zeer aan te bevelen. Vooral nu in de nr-este hotels enorm hooge prijzen voor logies worden gevraagd, en met feestelijke gelegenheden dikwijls geen kamer kan bemachtigd worden, is het H, C. de eenige aangewezen vereeniging, om te zorgen voor een matiger tarief, dat door verschillende hotel- en restauratiehouders is overeengekomen, zoo dat van geen hooger prijs dan den vasfgestel- den sprake kan zijn. Verder verzoekt het H. C. allen, die te Ant werpen reclames hebben, zich niet tot den heer Tor-s te Amsterdam, maar onmiddellijk tot het bureau van 't comité te wenden, waar steeds een der bestuurders aanwezig zal zijn. Attesten (waaronder van de aanzienlijkste personen des lands), die hun vertrouwen in net comité uitspreken, worden op aanvraag ver zonden. Het Hollandsch comité verschaft alle in lichtingen gratis, mits een aanvraag daartoe vergezeld gaat van een postzegel van 10 cent voor antwoord. Brieven moeten gericht worden aan den secretaris van het comité, Rue Leys 33, Antwerpen. Daar de Maas te Luik besmet verklaard is, tengevolge van het aldaar heerschen van cholera, is het badhuis te Roermond op last van den burgemeester gesloten. Met den excursie-trein naar Nijmegen en Kleef van de H. IJ. S. M. vertrokken gisteren van Den Haag—Rotterdam en Gorinchem en tusschenliggende stations ongeveer 123 per sonen. Gaarne geven wij plaatsing aan de volgende oproeping. Fondsen Politiebond. De ondergeteekenden, van het hoofdbestuur van den Politiebond vernomen hebbende dat de algemeene vergadering zich bereid heeft verklaard, om de fondsen te doen voortbestaan, indien het gelukken mocht de ontvreemde gelden, voor zoover de noodzakelijke wiskun stige reserve betreft, te doen dekken, doen bij dezen een beroep op alle belangstellenden in het lot van de ruim 350 politiedienaren, schier uitsluitend in de lagere rangen, die door het nemen van aandeel in de fondsen getracht hadden, de toekomst van hun we duwen en kinderen, voor zoover dit in hun vermogen was, althans eenigermate te verzekeren. Het door ons ingestelde onderzoek leidde tot de volgende resultaten. Er bestond een fonds, door allerlei middelen bijeengebracht tot een bedrag van pi. rn. f23500. Dit fonds is nagenoeg geheel ontvreemd. Intusschen is dit niet geheel noodig. De berekening is, dat de wiskundige reserve, vereischt om alle contractueele verbintenissen na te komen, op dit oogenblik moet bedragen pl.m. f8500. De besluiten der vergadering hebben daar van f3150 gedekt, zoodat mag gezegd wor den, dat de bond uit eigen kracht het zijne doet. In de administratie is nog aan baten gevonden pi. m. f1900, zoodat tot na koming van alle contractueele ver bintenissen moet gedekt worden een bedrag van f 3400 a f 3500. Het spreekt echter vanzelf, dat de overige f 15,000 eigendom waren van de fondsen en de verzekerpen met het oog daarop hunne polissen sloten, teneinde de voordeelen van eventueele overwinsten te genieten. Wij ho pen, dat zij die willen helpen, onze pogingen zullen steunen, om ook dit bedrag zooveel mogelijk teiecht te brengen. Helpt ons dan met milde gaven I Wilt die uitsluitend adresseeren aan den laatstondergeteekende. Te zijner tijd ho pen wij in het openbaar verantwoording te doen. IE. Mackay, Voorzitter. G. II. Hintzen. A. Kerdijk. L. Michiels van Verduynen. II. Ph. de Kanter (Parklaan 41, Haarlem), Secr.-Penningm. Bij den Rotterdamschen gemeenteraad is andermaal een voorstel ingediend, om eene 30,0 leening aan te gaan, groot eenmillioen gulden. De heer mr. A. Slotemaker, sectetaris van het hoofdbestuur van «Eigen Hulp", ontving, gelijk uit het laatste no. van Ons Belang blijkt, een briefkaart van den volgenden in houd: J Burger SLOTEMAKER, Zoutmansstraat 63 Den Haag. Den Haag, Juni 1894. Burger Slotemaker. Ik tan anarchist geworden door jou en ja medeleden. Vroeger had ik een winkel, die eertijds door mijn opp issend gedrag goed be klant, nn tengevolge de doodende concurrentie van jou stiefkind «Eigen Hulp" te niet ging. Jij en de andere leden van die onzalige Ver eeniging zijn oorzaak, dat ik met mijn goede vrouw en kinderen in ellende gedompeld ben. Eenmaal zal de dag der wrake komen, want jij hebt slachtoffers genoeg gemaakt en dan zal jij met je gezin ook eens ondervinden, wat het zeggen wil nijveren ongelukkig te maken, opdat jij een gemakkelijk leven zoudt kunnen leiden en reisjes kunt maken ten koste van ons. Als je wist wat er ten opzichte van jou e. s, (en sommigen broeidde, dan zou je wel maken, dat je in veiliger plaats woonde en er je werk niet meer van makenom ongelukkigen te scheppen. Tot nader, pleizierige Zondag. A. v. d. Dd. Breng deze bij de politie. rust zal je toch niet meer hebben, voordat je ook anderen brood gunt." Deze briefkaart, voorzien van den poststempel s's-Gravenhage, 30 Juni 94, 3—4 N."t is ge schreven in een fijne loopende kantoorhand. Uit Middelharnis zijn gisterochtend per stoomboot te Rotterdam aangebracht ongeveer 200 schoolkinderen om een bezoek te brengen aan de diergaarde en dan andere beziens waardigheden te genieten. (iV. B. Ctt.) Donderdag liep te Amsterdam een kassiers knecht in de Spuistraat bij de Heisteeg. Hij droeg eene portefeuille, met een ketting om zijn hals bevestigd, en in de hand een zakje met geld. Dit zakje wekte de begeerigheid van een haveloos gekleeden man op. Hij rukte het den kassiersknecht uit de hand en maakte er zich ijlings mede uit de voeten. De bestolene en eenige omstanders gingen den dief na, onder het roepen van «Houdt den dief!" In een wilden wedloop ging liet de Heisteeg door en den Singel op, waar de dief door de Dubbeleworststeeg zijn vervolgers trachtte te ontkomen. Aan den anderen uit gang van de steeg passeerde echter juist een brigadier van politie, en deze ving den vluchteling op, die nu, onder een grooten toe loop van menschen, naar het politie-bureau gebracht werd, nadat het zakje met geld aan den kassiersknecht was teruggegeven. Gisterochtend vroeg is de kort geleden rüeuwopgetrokken stoommeel- en broodfabriek «Holland", aan de Zoutkeetsgracht te Am sterdam, nagenoeg geheel afgebrand. De brand werd omstreeks halfvier (juist op het oogenblik, dat de broodkarren met het eerste baksel de poort uitreden) in de maaiderij ontdekt, waar op dat oogenblik circa 60 personen werkzaam waren. Het vuur ver spreidde zich in zeer korten tijd door het geheele gebouw, zoodat de bluschmiddelen, extincteurs, stoompompen enz., waarvan der fabriek in ruime mate is voorzien, niet in werking konden worden gebracht, waartoe vermoedelijk ook heeft bijgedragen de om standigheid, dat de werklieden in den aanvang door den schrik verbijsterd waren. De bak kerij en de molen brandden geheel uit; het zuiveringsgebouw bleef gespaard. De brand weer, hoewel met alle mogelijke energie optredende, kon alleen het westelijk gedeelte der fabriek eenlgszins doen behouden blijven. De oorzaak van den brand ligt in het duister. De fabriek met inventaris en voorraad was op beurspolis verzekerd voor f400,000, ter wijl bovendien te Londen eene assurantie van pl. m. 1000 pd, st. was gesloten. De kantoorboeken werden gedeeltelijk gered, 't Spreekt vanzelf, dat de depothouders der fabriek voor een groot deel zonder brood bleven. Erger zijn de gevolgen der ramp. De herbouw der bakkerij zal minstens 5 weken duren, terwijl die van den molen zeker meer dan een jaar in beslag zal nemen. Voor de 80 werklieden in de bakkerij en in den molen werkzaam, dus een ramp. Eigenaar der vermelde fabriek is de heer B. van Marwijk Kooy. Hendrik de Jong, die nog altijd in het huis van bewaring op de Weteringschans te Amsterdam in preventieve hechtenis zich bevindt, totdat zjjne zaak door den Hoogen Raad zal zijn behandeld, heeft aan zijn ver dediger, mr. Lamberts Hurrelbrinck, een brief geschreven, het dringend verzoek behel zende, «voor de gerechtigheid" toch eens

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2