blijkt, dat de commissie voor de arbelds- enquéte met de 1253 p. st., welke zij nog ge acht wordt noodig te hebben 49,727 zal gekost hebben. De werkstaking onder de Schotsche kolen- delvers leeft door het besluit vanhetEngel- sche kolenwerkersverbond, om hunnen onder stand van 6 pence tot 1 shilling per week en per man te verhoogen, weder op. Nu zal het langer duren voor het werk weer zijn gang gaat, Inmiddels moeten eenige Schotsche spoorwegmaatschappijen haar verkeer reeds inkrimpen. De interkoloniale conferentie te Ottawa heeft na langdurige beraadslagingen in be ginsel tot den aanleg van eenen telegraafkabel van Canada naar Australië door de Stille Zuidzee, en onder uitsluitend Engelsch be heer, besloten. Aan de Engelsche regeering zal verzocht worden, op kosten-van Engeland, Canada en Australië, een onderzoek te doen instellen naar de beste route. Men berekent dat voor dit onderzoek niet meer dan 125,000 p. st. noodig is. Een der afgevaardigden heeft eene motie voorgesteld om de Engelsche regeering te verzoeken, bij eene wet den koloniën vrijheid te geven, zelf te beslissen over reciprociteit in handelsbetrekkingen. De expeditie, welke de gouverneur der Straits Setlements tegen het oproerige Ma- leische hoofd Orang Kaya heeft uitgezonden, is met diens troepen slaags geraakt. Elf op roerlingen werden gedood, de expeditie ver loor 5 man, maar maakte de booten, de levensmiddelen en den krijgsvoorraad der opstandelingen buit. Orang Kaya is met zijn mannen in de bosschen gevlucht. BENEMARKEN. Te Kopenhagen is voor wijlen den president der Fransche republiek Carnot een plechtige lijkdienst gehouden, in tegenwoordigheid van den koning en zijn gezin. RUSLAND. De keizerlijke familie is gisteren naar Fin land vertrokken. Het Nowoje Wremja kan meedeelen dat de regeering volstrekt niet onverschillig is met betrekking tot den toestand in Abessinië. In Augustus van het vorig jaar heeft het kabinet des keizers kennis genomen van de weigering van den negus om de overeenkomst van 4889 (waarbij Abessinië het protectoraat van Italië erkent) niet te hernieuwen. De Russische regeering beschouwt daarom de Engelsch-Italiaansche overeenkomst van den 5den Mei (waarbij Harrar wordt getrokken bij het invloedsgebied van Italië) als van nul en geener waarde en de mededeeling van Italië dienaangaande als niet geschied en zon der beteekenis. OOSTENRIJK. Daar tegen twee landeigenaren in dena- »Had ik die willen verkoopen," antwoordde ik, mij zoo goed mogelijk houdend, «dan zou mijn voorwaarden hebben gesteld alvorens u jets te zeggen." «Gij hebt mij niets medegedeeld dan een vermoeden, dat geheel en al ongeloofelijk is." «Het zal toch verstandig zijn er met uw cliënt over te spreken." «Ofschoon ik bet ais verloren tijd beschouw, zal ik het hem zeggen om u genoegen te doen." Hiermede moest ik mij tevredenstellen en ik vertrok, in de hoop later iets van den heer Vulpian te booren. Maar ofschoon ik daarvoor mijn vertrek naar Grenzstadt uitstelde, verliepen er verscheiden dagen zonder dat ik iets vernam. Onderwijl had er iets plaats, dat mij zaer onaangenaam was. In een der couranten, die ik wist dat te Grenzstadt gelezen werd, kwam een nieuw maar zeer leugenachtig verhaal voor over het verminken mijner schilderij. De daad was niet, zooals men eerst meende, door een krankzinnige of ijverzuchtige gepleegdmaar hijheid van Szegedin in den laatsten tijd bom aanslagen werden beproefd, hebben de grond bezitters van Zuid-IIongarije onlangs een onderzoek ingesteld naar de daders enz. Daaruit is gebleken, dat arbeiders bij de IJzeren Poort, mijnwerkers uit AnninaResicza, bommen vervaardigen en uitdeelen. Schran dere arbeiders moeten aan de spits der be weging staan. Men zegt, dat de werklieden door brochures en couranten uit Frankrjjk en Duitschland aanhangers zijn geworden van de leer der «propaganda door de daad". ITALIË. Be Kamer heeft achtereenvolgens de be grootingen der schatkist en der openbare werken goedgekeurd. Zoodra de uitzonderings wetten tegen de anarchisten, door de regee ring voorgesteld, aangenomen zijn, zal de Kamer vacantie nemen. Men gelooft dat de zitting nog deze week kan worden gesloten, tenzij de oppositie der uiterste linkerzijde het debat op onverwachte wijze rekt. Men schrijft den heer Crispi het voornemen toe, den gemeenteraad van Milaan, waarin tengevolge der jongste verkiezingen een meerderheid van socialisten zitting heeft, te ontbinden. De regeering zal gedurende de zomer- vacantie een nieuwe reeks financieele voor stellen in gereedheid brengen, om deze in November of Januari a.s. in te dienen. Van officieuse zijde wordt tegengesproken, dat de verhouding tusschen Italië en Brazilië een ernstig karakter zou hebben aangenomen. SPANJE. In de Kamerzitting van gisteren heeft de budget-commissie, daartoe door de regeering aangezocht, machtiging gevraagd tot ver meerdering der begrooting van uitgaven met 31 millioen. Gamazo bracht een gunstig rap port uit. De kredieten zullen besteed worden als volgt: 6 millioen voor oorlog, 1 millioen voor marine, 5 millioen voor openbare werken, 19 millioen om de verliezen te dekken, welke voortspruiten uit deu wisselkoers bij de be ling der coupons van de buitenlandsche schuld en andere uitgaven. In de Kamer diende de voorzitter van den ministerraad een ontwerp van wet in, waarbij aan de Cortes machtiging wordt gevraagd tot het vaststellen van modi vivendi met buiten landsche regeeringen zonder handelsverdragen met deze te sluiten. Twee anarchisten, waarvan een Italiaan, zijn gisteren te Barcelona aangehouden en belangrijke papieren in beslag genomen. Men gelooft, dat de Italiaan gezocht werd door de buitengewone politie, welke zijne uitlevering zal aanvragen. i B 1 fi A E IJ E. De minister van buitenlandsche zaken heeft eene gerechtelijke vervolging doen instellen tegen Christo Karaziozow, kabinetschef van door eene vrouw. Men vertelde natuurlijk niet openlijk, dat ik die vrouw zou bedrogen en verlaten hebben, maar op tie lezers maakte 't verbaal dien indruk en ik vreesde, dat Elheleen dit bericht zou lezen. Weinige dagen na het verschijnen van deze courant bevond ik mij op de tentoonstelling. Het bedorven schilderstuk was weggenomen en bevond zich nu in bet atelier van Vaux. In de plaats er van hing mijn landschap en een der oppassers vertelde mij, dat een heer naar den prijs er van had gevraagd, waarop men hem naar mij had verwezen. Thuis komende vernam ik, dat er iemand geweest was om mij te spreken en dat hij gezegd had den volgenden dag om vier uur te zullen terugkomen. Ik zorgde op het bepaalde uur thuis te zijn en zat met Vaux in zijn atelier te werken, toen de vreemdeling werd aangediend. De heer Conyers was een rijzig, knap man, goed gekleed, met 'lollen baard en knevels. Zijn neergeslagen oog leden gaven hem echter iets slaperigs. sik bezocht gisteren voor het eerst de den vorigen minister-president Statnbouloff ter zake van bedrieglijke handelingen tijdens hij werkzaam was bij het diplomatiek agent schap te Konstantinopel. T U R K IJ E. Naar de Times uit Athene verneemt, stal den de Kretasche volksafgevaardigden te Kan dia Donderdagavond een verzoekschrift aan den sultan vast, waarin zij vragen om afschaf fing van het bestaande belastingstelsel en vervanging daarvan door tienden, en ten tweede om bijeenroeping van het parlement van het eiland, ten derde om de aanstelling van een permanenten christelijken landvoogd van het eiland. AMERIKA. De Senaat der Yereenigde Staten nam het besluit, geslepen diamanten met 25 pCt ea ongeslepen diamanten met 40 pCt. te belasten. Het Huis van afgevaardigden had van te voren dit op 30 pCt. en 45 pCt. aangenomen. Daardoor zal een vereenigd comité moeten beslissen. De maatregelen door de regeering der Vereenigde Staten genomen toonen dat zij van plan is met ernst tegen de werkstakers op te treden, ondanks de dreigementen van Debs dat voortgezette inmenging van de bondstroe- pen een burgeroorlog zal ten gevolge heb ben. Zijn volgelingen trachten zoovee! mo gelijk het treinenverkeer te verhinderen, maar slagen slech ts gedeeltelij k, namelijk alleen daar, waar de treinen niet beschermd wor den door de bonds- of staatstroepen. Slechts te Chicago blijft de toestand ern stig. Daar beveelt generaal Miles over duizend man voetvolk en ruiterij, met gallings met Hotchkiss-geschut en is onophoudelijk bezig den loop der treinen te beveiligen tegen ontzaglijke massa's gepeupel, waaronder vele vrouwen, die de treinen steenigen, de wag gons omverhalen en andere baldadigheden plegen. Generaal Miles ontvangt voortdurend versterkingen. Het treinenverkeer verbetert te Chicago langzaam, maar elders sneller. Verscheiden spoorwegmaatschappijen kondi gen aan dat de dienst volledig hersteld is. Te Los Angeles zijn zes, te Trinidad acht en veertig werkstakers in hechtenis genomen. Zij worden vervolgd wegens onwettige samen spanning. De overheden verklaren ten streng ste te zullen optreden tegen allen die de be velen des rechters ignoreeren of niet gehoor zamen. De besturen der Grand Trunk, Union Pacific, Northern-Pacific-spoorwegmaatschap- pqen verklaarden dat alle werkstakende be ambten onherroepelijk worden ontslagen. De spoorwegmaatschappijen bij welke de werkstaking nog voortduurt vroegen deels hulp van troepen aan, zooals de Union Paci fic voor Idaho en Wyoming, deels bescher ming van de rechterlijke macht, zooals de Chicago-Milwaukee and St. Paul. De gouver- tentoonstelüng, mijnheer Lindley, en was verrukt over uw fraai landschap. Als de prijs niet te hoog is, zou ik het gaarne koopen." sik heb nog geen naam genoeg gemaakt, mijnheer Conyersom mijn eiscben buiten sporig boog te kunnen stellen," «Des te beter voor arme drommels als ik, die veel van goede schilderstukken houden, maar geen tnillionnairs zijn. Wat is de prijs van het landschap 1" «Vijftig guinjes." «Nu dat zal nog wel gaan. Is dit uw eenige schilderij op de tentoonstelling?" «Ik had er nog een, maar die heb ik laten weghalen." «Weghalen, en waarom?" «Ze was bedorven." «O, nu herinner ik-mij daarvan in de nieuws bladen iets te hebben gelezen. Dus was dit een van uw stukken «Ja." »Ik zou dat portret gaarne eens zien." Ik had het doek uit de lijst genomen, en op neur van Arkansas heeft troepen gezonden naar Baring Cross, waar het gepeupel de treinen van de St. Louis and Iron Mountain- Spmn. overweldigde. De Californische staats troepen te Sacramento weigerden tegen de werkstakers te vechten. De LouisvilIe-Spm(j, heeft het transitoverkeer gestaakt. Uit Chicago wordt van gisteren gemeld: De gouverneur van Illinois heeft bij de» president Cleveland tegen liet zenden van bondstroepen naar dien Staat geprotesteerd en onmiddellijk terugroepen gevraagd. Cleve land antwoordde, dat de tegenwoordigheid dier troepen noodig was om den postdienst te verzekeren. Die tegenwoordigheid boezemt echter aan de werkstakers niets geen vrees in. De gene raal Miles verklaart dat als de tegenwoordige toestand blijft voortdurende instaatvan- belegverklaring noodig wordt. Een bevel tot inhechtenisneming is tegen Debs, hoofd der werkstakers, uitgevaardigd. Verscheidene opstootjes en branden worden aan de werkstakers toegeschreven. Toen werkstakers een trein, waarin politie agenten naar de veebergplaatsen vervoerd werden, tegenhielden, dreigde de machinist met eene revolver. Het wapen werd hem echter door de politieagenten onlnomen. Eindelijk waren dezen zelf verplicht vuur te geven. Enkele werkstakers werden gewond. Uit Buenos-Ayres wordt van gisteren ge meld Inboorlingen van Bolivia hebben den ex- president Arce gedood en verminkt. CHINA. De Standard verneemt uit Berlijn dat de Chineesche regeering de moeilijkheden in Korea beschouwt als een volmaakt binnen- landsche aangelegenheid en dus daarover geen rondschrijven tot de mogendheden zal richten, JAPAN. In een telegram van 4 Juli uit Britscb Columbia komen nadere berichten voorover Korea, te Victoria ontvangen en aan brieven en dagbladen uit Yokohama ontleend. Daaruit blijkt, dat Japan nu reeds 41,000 soldaten naar Korea heeft gezonden en er meer oorlogssche pen heeft dan China. De legermacht der Chi- neezen is moeilijk te schatten. Op 20 Juni trokken 40,000 Chineesche soldaten over dei- grens, terwijl 5 Chineesche oorlogsschepen waren aangekomen. De Japansche regeering heeft beslist geweigerd, de soldaten terug te roepen. Te Shanghai liep het gerucht, dat de onder koning van China de geheime opdracht had ontvangen, 6000 man voetvolk en 2000 ruiters te zenden om de Koreaansche hoofdstad Seoul tegen eiken prijs te bezetten. Twee vloot- afdeelingen zouden onmiddellijk worden afge zonden. Over de landgrens zouden 4000 man ruiterij het land binnendringen. De opstand was bij afzending der berichten dit oogenblik stond het omgekeerd tegen den muur. Ik nam het op en plaatste het voor den heer Conyers op een ezel. Ik was eenigszins ver wonderd over de uitwerking. Eerst deed bij als onwillekeurig een stap achterwaarts, daarna ging hij er vlak voor staan, om het aandachtig- te beschouwen, en eindelijk wendde hij zich tot mij en zeide lachend: «Ofschoon 't fraai geschilderd is, zou ik dat1 portret niet gaarne koopen. Het gelaat van dien man bevalt mij niet. Het herinnert mij aanr iemand, dien ik gekend heb, en- van wien ik in !t geheel niet hield. Maar misschien is het origineel een vriend van u," «Neen, volstrekt niet." «Maar ge hebt hem toch zeker we! gekendr want men ziet duidel'jk, dat het geen phantasie- portret kan zijn." (Wordt vervolgd.)'

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 6