Binnenlandsche Berichten. en in een herberg bedreigingen had geuit tegen den president der Fransehe republiek. A M E R I K A. De berichten omtrent de werkstaking in de "Vereenigde Staten luiden voor 't oogenblik minder verontrustend. Grootendeels is dat te danken aan het krachtig optreden der bonds- troepen, waardoor onder de muiters schrik is gebracht, maar voor een ander deel ook aan het gezond verstand, waarop doorgaans in tijden van ernstige woelingen niet veel te rekenen valt. Het is namelijk thans geble ken dat Debs, de voorzitter van den korte lings opgerichten bond van spoorwegbeamb ten, iemand is die twee jaar geleden wegens dronkenmanswaanzin in een krankzinnigen gesticht verpleegd werd, en tal van werk- liedenvereenigingen weigeren dan ook beslist zich aan de bevelen van zulk een sujet te onderwerpen, terwijl vele andere zich terecht schamen, zich door hem te hebben laten meesleepen om zich te laten gebruiken als •werktuig eener bende anarchisten. Uit Chicago wordt van den lOn dezer ge meld Debs is gearresteerd onder beschuldiging van samenzwezing. De toestand is verbeterd. De treinen beginnen weer te loopen. De ge regelde troepen blijven aankomen in het voor uitzicht van de groote werkstaking op morgen. De toestand in California is zeer ernstig. Zes compagnieën zijn van San Francisco ver trokken naar Sacramento, aan boord van een stoomboot, met zich voerende Gatling-kanon- nen en batterijen artillerie. De werkstakers zjjn gereed tot een beleg en bezitten 1500 geweren, benevens een groot aantal revolvers. Volgens tijdingen, gisteren te Londen ont vangen, is de toestand te Chicago veel ver beterd. De proclamatie van president Cleve land, in verschillende talen vertaald en op groote schaal verspreid en rondgedeeld, heeft in de kringen der vreemdelingen eenen hoogst gunstiger» indruk gemaakt. De aan hangers van Cleveland te Chicago dragen nu kleine vlaggetjes, ter onderscheiding van de witte linten Hergenen, die met de werkstakers sympatliiseeren. Op den Norlhern-Pacific- spoorweg is de doorloopende treindienst her vat, onder bescherming door de bondstroepen. Dit maakt het mogelijk, de vele honderden reizigers te vervoeren, die door de spmij. tijdelijk waren ingekwartierd in boerderijen langs hare lijnen. Ook elders is de toestand beter geworden, behalve in Californië. Even wel dreigt de tegen heden verordende alge- tneene werkstaking de verbetering weder te zullen wegnemen. Te Chicago zal heden het werk worden gestaakt door de volgende arbeidersbondenbakkers sigarenmakers matrozen en ijzergieters. De vereeniging der arbeiders in de steenkolenmijnen heeft be sloten in alle mijnen het werk te staken welke de onder boycott gestelde spoorweg maatschappijen van steenkolen voorzien. De grootmeester van de »Ridders van den arbeid" heeft verklaard dat heden een millioen der leden, over het geheele land, den arbeid zullen staken. Er werd beproefd te Chicago eene openbare samenkomst te houden, doch dit werd door de politie op grond van Cleve- lands proclamatie verijdeld. De aanvoerders der werkstakers trachtten toen in het geheim te vergaderen. De eigenaardigste werkstaking te Chicago is die van de jongens, in dienst van de zes voornaamste dagbladen, welke de leiders der werkstaking bestrijden. lijden. Zoudfc gij morgen niet op welk uur is onverschillig kunnen terugkomen Zeer aangenaam zal het ons zijn u te zien. Ik zal o dan de geschiedenis vertellen en trachten mijn vriend Lindley over te halen u het portret af te staan. Nog nooit had ik Vaux zoo druk en beweeglijk gezien. Hij was gewoonlijk een van de lang zaamste menschen, dien ik ooit ontmeet had. Nu wierp hij palet en stok ter zijde en trok zijn kiel uit met een haast, alsof het zijn leven gold. Intusschen viel ik hem niet in de rede en liet hem alleen praten. Wel zag ik, dat de heer Conyers verbaasd was over dien zonderlingen ommekeer van zaken. Hij zag van Vaux naar mij en van mij naar "Vaux, alsof hij het geheim wilde doorgronden. »Dus wilt gij morgen wel zoo goed zijn om terug te komen, niet waar Op hetzelfde uur "Wij zullen dan verder over de schilderijen praten. Ik ben zeker, dat Lindley ze u zal af staan. Goeden dag, mijnheer. Wel bedankt voor uw vriendelijk bezoek. James, laat mijnheer uit." In den Senaat der Unie is gisteren de werk staking ter sprake gebracht, Pfeffer hield een socialistische redevoering, welke antwoorden uitlokte van andere senatoren, die Clevelands beleid verdedigden. JAPAN. Uit Jokohama wordt van den lOn dezer gemeld De regeering weigert hare troepen uit Korea terug te trekken op andere dan de door haar gestelde voorwaarden. Een oorlog met China (dat eveneens weigert zijne troepen terug te trekken, omdat het die voor de handhaving van zijn oppergezag noodig acht) wordt hier als onvermijdelijk beschouwd. SCHIEDAM, 12 Juli 1894. Hare Majesteiten zijn gisteravond te 7i/a uur in gopden welstand te Innsbruck aan gekomen, bezichtigden heden de merkwaar digheden van de stad, en vertrekken morgen naar München. Uit Batavia wordt aan de JV. R. Ct. geseind De expeditie naar Lombok is geslaagd en keert terug. Do onechten zoon van den vorst van Lombok heeft zelfmoord gepleegd. Het ultimatum werd aangenomen. Geen tegen stand werd geboden. Een telegram uit Batavia bericht ons, dat bij Lombok beslag gelegd is op het stoom schip Róliannvan Singapore, met 175 ge weren aan boord. De geweermaker Mitchell werd tevens aangehouden. (JV, v. d. R.) De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat, blijkens mededeeling van Ilarer Majesteits gezant te Madrid, bet manifest der schepen, die goederen uit den vreemde aanvoeren in de Spaansche vrijhavens Melilla, Ceuta, Chafarinas en Penon de Velez de la Gomera (Marokknansche kust) niet van een consulair visum behoeft te zijn voorzien. St.-Ct Om aan den Deenschen oorlogsbodem Helgoland, aan boord waarvan de 17-jarige Deensche prins Harald ons land komt bezoe ken, het gebi-uikelijke saluut te brengen, zijn gisteren de pantserschepen onzer marine Stier en Guinea te Rotterdam aangekomen. Deze vaartuigen hebben ligplaats genomen op de boeien voor de Willemskade. De oorlogsbodem Helgoland wordt; tus- schen 20 en 23 dezer te Rotterdam verwacht. In een vorig bericht is prins Harald ten onrechte genoemd een Zweedsche prins. Hij is de derde zoon van den kroonprins van Denemarken. (N. R. Ct.) Een aantal Fran=ehe, Engelsche en Neder- landsche ingenieurs zijn gisteren te Rotterdam aangekomen. Zij bezichtigden de waterwerken en havenwerken en deden per stoomboot een tocht naar Hoek-van-Holland. De heer Symons te Rotterdam bracht in de vergadering der jNederl. Maatschappij ter Bevordering van Nijverheid"', te Arnhem ge houden, naar aanleiding van de circulaire aan de gemeentebesturen gezonden, tot het aan moedigen van gasverbruik tot verwarming, in herinnering dat de gemeente Utrecht den gasprijs met '10 pCt. heeft verlaagd, zoodat deze thans 5 centen bedraagt. Spreker wees op het groote nut, dat het gebruik van gas in de huishouding vooral Hij had reeds gescheld en de knecht stond te wachten. Had mijnheer Conyers al plan gehad nog langer te blijven, dan was dit nu onmogelijk. Met dat al was Vaux zeer beleefd en hoffelijk gebleven en geleidde den heer Conyers tot aan de deur, waar hij afscheid van hem nam. Teruggekeerd wierp hij zich in den armstoel, waar hij zwijgend bleef zitten, totdat hij een voordeur hoorde dichtslaan. Toep barstte hij uit in lachen. sWel nu nog mooierriep ik geërgerd, waarom jaag je mijn kooper de deur uit?" aOm hem terug te laten komen. Hadden we de zaken nu afgehandeld, dan hadt je hem niet weergezien." ilk verlang hem ook niet weer te zien." sNeen, zijn manieren zijn niet zeer beschaafd, maar overigens was het wel de moeite waard hem te bestudeeren. Zoodra hij je zijn rug toekeerde en meende onopgemerkt te zijn, ver scheen er een zeer zonderlinge uitdrukking in zijn oogen." Welke uitdrukking heeft in die klasse van burgers, die van een jaargeld van f1200 tot f1400 moeten leven en ook voor den gezeten werkmansstand. Hij hoopt, dat het voorbeeld van Utrecht navol ging zal vinden in den iande en de gemeente besturen aan dit belangrijk punt steeds hun aandacht zullen blijven wijden. n Gelijk bekend is, ontstond eenigen tijd ge leden in de te Rotterdam gevestigde afdeeling van den Ned. R.-k. Volksbond twist tusschen een tweetal bestuursleden en den geestelijken adviseur, welke laatste (nog niet lang geleden in deze hoedanigheid opgetreden) de bestuur- ders we! wat al te veel aan banden wensch te te leggen. De twist liep zoo hoog, dat de voor zitter en de secretaris, de heeren Ratte en Bruijns, ontslag namen. De centrale adviseur, pastoor Konings uit Amsterdam, is degene geweest, die het gebro ken lichaamsdeel weer gezet heeft. Hij hield een rede om te bewijzen dat slechts in een dracht kracht schuilt en dat, als men den bond groot wil maken, hier en daar een offer moet worden gebracht. Hij vroeg dus alles in liefde te vergeten en te herstellen wat op de vorige vergadering is geschied. Gaarne zou hij de afgetreden bestuursleden dan ook weer hun plaatsen zien innemen. Hij voegde er bij daar mee te voldoen aan een verlangen van shoogst eerbiedwaardige zijde", welke ongaarne zou zien dat een krachtige afdeeling als deze zou ondergaan door twist en tweedracht. De heeren Ratte en Bruijns zijn voor dien aandrang in zooverre gezwicht, dat zij de her benoeming voor een maand hebben aangeno men. Dit laatste staat naar men wil in verband met de terugroeping van den adviseur. Gisternacht zijn door de politie te Delft zwervende aangetroffen 3 Rotterdamsehe jongens en een Hnagsch meisje, die de ouder lijke woning hadden verlaten. Zij zijn naar huis teruggebracht. Te Schoonhoven is een vereeniging sOnder- ling Belang" opgericht van patroons in het bouwvak en aanverwante vakken. De vereeniging zal trachten, de belangen te bevorderen van den werkgever niet alleen, doch ook die van den werkman, en ten be hoeve van den laatste een fonds in het leven roepen ter ondersteuning bij ziekte of invalidi teit. Te Middelbands is publiek geveild de »Van Pallandtspolder", met dijken, wegen en wate ring, ter grootte van bijna 258 HA. De op brengst bedroeg f 187,808.08. De afslag is bepaald op 25 Juli a.s. Te Alkmaar zal vanwege het departement der dMaatschappij tot bevordering van Nijver heid", gesteund door de afdeeling Alkmaar en omstieken van de »Maatschappij tot bevor dering der Bouwkunst", bij genoegzamen geldelijken steun, in April 1895 een wedstrijd voor handwerkslieden uit Alkmaar en omstre ken gehouden worden, waaraan men eene tentoonstelling van de ingezonden voorwer pen wenscht te verbinden. Reeds hebben verschillende ingezetenen hunne medewerking toegezegd. Niet uit de Nutsspaarbank te Hillegom is een bedrag van ruim f 10,000 verdwenen (zooals wij in ons vorig nummer mededeel den), maar uit de spaarbank gesticht door iJuist die van het portret, dat die arme vrouw heeft doorgesneden." iJe bedoelt toch niet te gelooven, dat die man sNiemand anders is dan Darvill in eigen persoon." Ik wist niet wat er van te denken. Ik bad niet de minste gelijkenis kunnen ontdekken. Maar 't is altijd moeilijk iemand naar zijn portret te herkennen vooral daar de baard natuurlijk een groote verandering moest teweegbrengen. iZijt gij zeker van uw bewering?" vroeg ik. ïHoe kan ik zekerheid hebben, daar ik den man nooit heb gezien Maar ik acht het zeer waarschijnlijk. Ik zeide je immers reeds dat je de macht bezat hem uit zijn schuilhoek te lokken. "Vulpian heeft hem alles verteld en hem je adres opgegeven, dat op je kaartje stond. Daar je artist bent, had hij gelegenheid om je te spreken en die heele geschiedenis van hat landschap te willen koopen, was niets dan een voorwendsel, daar kan je zeker van zijn. En nu begrijp je wat onze afspraak te Kensington boteekende. Ik de vereeniging »Nut en Genoegen" aldaar, die reeds heeft opgehouden te bestaan. Op Woensdag 25 dezer zal in de onmid dellijke nabijheid van het station Velzen weder een christelijk zangersfeest worden gehouden, hetwelk tegen betaling van het programma voor iedereen toegankelijk wordt gesteld. Baron Van Tuyll van Serooskerken heeft de welwillendheid gehad, zijn prachtig landgoed a Velserbeek" daarvoor beschikbaar te stellen. De twintig nummers, die ia het programma zijn vermeld, zullen met begeleiding van koper worden uitgevoerd door een koor vau niet minder dan 1500 zangers en zangeressen, leden van verschillende bij den bond van christelijke zangvereenigïngen in Nederland aangesloten vereenigingen. De leiding van dit reusachtige koor is opgedragen aan den heer J. Godefroy, muziekdirecteur te Steenwijk. Aan de JELoornsche Ct. wordt uit Monniken dam meegedeeld, dat een boer in die streken een knaapje van nog geen elf jaar in dienst genomen heeft tegen 2 (zegge 2) centen per uur. De kleine kleuter moest voor dit loon mee naar het hooiland in de over- groote zonnehitte Te St.-Anna-Parochie zal op een weiland eene meeting worden gehouden, belegd door anarchisten. Bij ongunstig weer zal de meeting' gehouden worden in het kerkgebouw der hervormde gemeente. Op het landgoed Batavia" onder Bruten, is Dinsdagavoud R. Joud 74 jaar, door zijn bij hem inwonenden pleegzoon J. P., die onlangs gehuwd was, met drie spadeslagert vermoord. De dader, die zwaarmoedig was, heeft berouwvol alles bekend. Hij is in arrest. Te Ingen, in de Neder-Betuwe, zijn twee jongens van tien en veertien jaar in den Rijn verdronken. Een hunner, de jongste, verdween bij het baden plotseling in de diepte, en de oudste, die hulp wilde bieden, zonk op dezelfde plaats. Beiden werden na eenigen tijd zoekens levenloos opgehaald. Te Breda zijn Dinsdagnacht twee goederen treinen. komende van Rozendaal en van Boxtel, in volle vaart in elkander gereden. Twee hoofd conducteurs, Collet, van Rozendaal, en Koeder, van Breda, vonden terstond den dood; hunne lijken zijn uit den chaos van verbrijzelde wa gens te voorschijn gehaald. De materieele schade is aanzienlijk. De iijn TilburgRozendaal is versperd de reizigers moeten overstappen. Te Breda en Rozendaal ondervinden de treinen vertraging. Omtrent het spoorwegongeluk te Breda meldt de JV. B. Ct. Dinsdagnacht, tusschen 11 Vs en 11% uur had, in de nabijheid van de spoorwegbrug over de Mark, op eenige honderden meters afstand van het station, een spoorwegongeluk plaats van betrekkelijk grooten omvang, doordat de goederentrein komende uit de richting Boxtel liep op dien komende uit de richting Rotterdam, De twee hoofdconducteurs die, op den uit de richting Rotterdam komenden trein wa ren, vond men vreeselijk verminkt in den wa gen die zich achter den tender bevond en lood recht op de richting van den weg stondde remmer moest, door zagen, uit ziju positie worden verlost, doch kwam verder met eenige niet-gevaarlijke kwetsuren vrijde beide ma- inoest iets verzinnen om hem te kunnen laten terugkomen." Waarom wenscht gij hem te laten terugkomen Of liever wat zullen wij doen, als hij terugkomt? iZijn identiteit constateeren." »Op welke wijze ïDoor te zorgen, dat mevrouw Darvill hier is. Er zal misschien een hevige scène voorvallen, maar wij zullen zorgen behoorlijk gewapend te zijn, want ik verkies geen vechtpartij in mijn atelier te hebben." Den volgenden dag ontving ik een brief van Vulpian om mij te melden, dat hij mijn bood schap aan zijn cliënt had overgebracht en dat deze hoopte het genoegen te hebben mij te bezoeken, zoodra hij in de stad zou komen. Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2