Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Laatste Berichten. PER TELEGRAAF. RES UX^rJE\A^%uT Land- en Tuinbouw. O n d e r w ij s. Armenzorg, ech tzaken. Visscherij. Kerknieuws. chinisten bleven ongedeerd. Dat verscheidene wagens aan splinters waren en een andere ge bed uit de rails werd geslingerd zal men zich, bg zulk een geweldigen schok, gemakkelijk kunnen voorstellen. Den lieer Notebos, ehef- macbinist bij de staatsspoorwegen kan niet genoeg hulde gebracht worden voor de kalme en beleidvolle wijze, waarmede hij de werk zaamheden heelt geleid, die een spoedig vrij maken van den weg tot gevolg haddeneen door hem uit Zwaluwe ontboden locomotief en het noodige werkvolk uit Tilburg konden al zeer spoedig bijstand verleenen. De inlandsche nijverheid heeft zich op de rabarberplant (Bheum Lj geworpen om er ■wijn van te maken. In Engeland maakt men er met water en suiker eene soort van cham pagnewijn vanhier geldt 't een wijn, die veel gelijkenis met Rijnwijn moet hebben. Fabrikant is de heer Corman, te Vlijmen. Het scheikundig onderzoek luidt zeer bevredigend. Op feestelijke wijze is Dinsdagavond te Vlissingen de eerste steen gelegd voor het voetstuk van het standbeeld van MichielAz. de Ruyter, dat naar de Rotonde van den Noordzee-boulevard verplaatst wordt. De vrouw te Koewacht, die eenigen tijd geleden door haar man werd verwond, is thans in zoover hersteld, dat zij misschien heden met de andere getuigen in deze zaak door den rechter van instructie te Middelburg zal 1 -tnnen worden gehoord. Het uurwerk der gemeenteklok te Vere is sedert eenige dagen defect en heeft zijn werk gestaakt. Om nu toch de gemeentenaren op de hoogte van den tijd te houden, gaat de smid telkens, wanneer volgens zijn huis klok een uur om is, naar den toren en slaat daar het uur op de klok. De Wereldkroniek (uitgevers Nijgh Van Ditmar, Rotterdam) is in haar jongste num mer zeer actueel door eenige naar photogra- phieën bewerkte afbeeldingen van den lijk stoet van president Carnot en andere momen ten uit de jongste, veelbewogen dagen. 's-Gravenliage. Gisterochtend vertrokken per Holl. spoor de leden van de conferentie voor internationeel privaatrecht, tot het ondernemen van het hun door de regeering aangeboden tochtje naar het eiland Marken en naar Edam en Volendam. Behalve die leden en vele dames, maakten ook de ministers van buitenlandsche zaken en van binnenlandsche zaken, deheerenjhr. Roëll en Van Houten, zoomede de heer mr. G. van Tienhoven, de reis mee. Het aanzienlijke gezelschap, in het geheel bestaande uit 57 personen, maakte voor dit uitstapje gebruik van de nieuwe harmonica rijtuigen der H. IJ. S. M., die in den Noord- duitschen exprestrein waren geplaatst. Utreeht. Na de jongste rustverstoring werd door eenige werkloozen den burgemees ter een adres aangeboden, waarin werd ver zocht, dat de raad zoo spoedig mogelijk een aantal werken zou doen uitvoeren, om in de behoefte aan werk te voorzien. Dit adres komt in de a.s. raadsvergadering in behandeling. B. en W. hebben een ongun stig praeadvies er over uitgebracht. Kunstma tige werkverschaffing zou eenvoudig nieuwe arbeiders naar de gemeente lokken. Maar vooral meenen B. en W. dat men niet moet inwilligen een verzoek, dat door verstoorders der openbare orde is gedaan. Teneinde de •ordelievende bevolking te behoeden voor de nadeelen, welke de herhaling van straatrumoer onvermijdelijk ten gevolge heeft, achten B. en W. het plichtmatig, op een verzoek, dat op zoo eigenaardige wijze werd voorbereid, niet in te gaan. In de tweede plaats wordtin het adres het verzoek gedaan, de beurs, de fruithal of de boterbal kosteloos ter beschikking van adres santen te stellen voor het houden eener open bare vergadering ten behoeve der werkloozen, B. en W. moeten adviseeren, ook dit verzoek van de hand te wijzen. Vergaderingen als die der adressanten, die gevolgd worden door straatrumoer en ongeregeldheden, zijn zoozeer in strijd met de belangen van werkzoekende "Werkloozen. dat zij door het gemeentebestuur niet mogen worden gesteund. Loosdrocht, In de jongste vergadering van den raad dezer gemeente is een schrijven ingekomen van mevr. de wed. Van de Poll, waarin deze mededeelt ten behoeve der ge- meente-financiën een bedrag van f25,000 te zullen doen inschrijven op het grootboek der werkelijke schuld 2Vs pCt. Besloten werd aan de geefster dank te betuigen voor haar ge schenk. De tentoonstelling van hedendaagsche schilder en beeldhouwkunst, te Nijmegen, is in de afge- loopen week bezocht door 1798 personen. O. m. werden verkocht: Apol, iAchter het Park", en De Boer, sZomerdag". Men heeft te Madrid oen schilderij ontdekt (voorstellende Maria bij het kruis), welke voor een echte Murillo wordt gehouden. De Spaansche bladen dringen er op aan, dat de regeering het stuk voor het nationaal museum zal koopen. Te Hamburg brak gisternacht een hevige brand uit in pakhuis n°. 5 van het Vrij-entrepot, welke oversloeg naar het aangrenzende n°. 6, beide dienende tot bergplaatsen van koffie en en tabak, waarvan groote hoeveelheden zijn ver nield. De schade bedraagt ongeveer It/s millioen mark. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Een geestelijke, de abbé Bruneau, zal eerst daags terechtstaan te Mayenne in het noord westen van Frankrijk, wegens twee moorden en een aantal diefstallen en verduisteringen. De voornaamste misdaad, die den man ten laste gelegd wordt, is de moord op den pastoor van Etiammes, het dorp waar Bruneau vicaris was. Toen deze den vicaiis onderhouden had over zijn misdadigen levensloop vatte Bruneau, een ontdekking vreezende, het plan op, zich van den pastoor te ontdoen. Bij een wandeling door den tuin der pastorie wierp hij den geen kwaad vermoedenden geestelijke in een waterput, waarna hij den put vulde met latten en stukken brandhout. "Verder heeft Bruneau een oude vrouw ver moord, die hem geld geweigerd had, en hare geldkast geplunderd, terwijl hij ook den pastoor van Etiammes herhaaldelijk bestolen heeft. Tal van klachten zijn bij den-rechter van instructie ingekomen van personen, die den vicaris geld in bewaring of ter leen hadden gegeven en daarvan nooit iets hebben teruggezien. De beschuldigde leidde een zeer ongeregeld leven en begaf zich in den nacht meermalen naar nabijgelegen plaatsen, waar hij aan woeste zwelgpartijen ffielnam. Het Fansche nanthropometrieke stelsel" van Bertillon zal ook in België ingevoerd worden. Ook daar zullen dan, als in Frankrijk, in de voornaamste gevangenissen alle misdadigers nauwkeurig worden gemeten, tot in alle bijzon derheden van hun lichaam, zoodat zij terstond te herkennen zijn, als zij weder in handen van het gerecht vallen. Te Petersburg zijn Zondag 66 personen door de cholera aangetast, van wie 1 7 overleden zijn. Het wrak van het Russische pantserscbip Roussallcadie negen maanden geleden verging met allen, die aan boord waren, moet, volgens een bericht uit Helsingfors, door duikers ontdekt zijn op den bodem van de Finsche golf. Uit Konstantinopel komt bericht van eene geweldige aardbeving, twee hevige schokken, die veel schade en verlies van menscbenievens teweegbrachten. Men telt niet minder dan 45 dooden en ettelijke gekwetsten. Onder de bescha digde gebouwen zijn die van deOttomanische bank en van de tabaksregie. Uit Chicago wordt van heden gemeld De algemeene werkstaking valt in het water. Het personen- en goederentreinen- verkeer gaat langzamerhand zijn gang. Te Sacramento wordt den troepen geenerlei wederstand geboden en de houding der werk stakers is er minder dreigend. Een trein op weg naar San Francisco is ontspoord en in de rivier gestort. Dit was het werk dei- werkstakers, die bovendien den stoker en drie soldaten doodschoten. Te Washington houden ambtelijke per sonen de werkstaking bepaaldelijk voor mislukt. De Senaat heeft bij resolutie de houding van Cleveland goedgekeurd. handhaafde alle eisclien en rukte gisteren op hij ontving bij opmarsch het verzoek van de vorsten om vergiffenis. Made doodde zich. Mataram en Tjakranegara zonder tegen stand bezet. Gisteren had eene samenkomst van generaal "Vetter met den ouden vorst plaats. Gezondheidstoestand gunstig". van het scheikundig onderzoek Tan het water der Drinkwaterleiding te Schiedam, genomen den 6n Juli 1894. Totaal der opgeloste stoffen 232 milligr. per Liter. Kalk45 x> Magnesia 8 s j> Zwavelzuur, 27 d Chloor26 3> Ammoniak. 0 s x> Nitrieten 0 j Nitratensporen Kalium-permanganaat 3.8 (benoodigdter oxydatie der organische stoffen). 's-CHtAVESiIIAGE, 12 Juli. Het regeeringstelegram uit Indië van heden luidt ïDe vorsten stemden alle eischen toe, behalve de uitlevering van Made. Generaal Vetter Door den districts-veearts is gisteren onder het rundvee van den veehouder C. van Vliet te Overschie in diens weiland in den Bleydorpschen polder mond- en klauwzeer geconstateerd. Te Rotterdam zijn Dinsdag 7 runderen afge zonderd, waarvan 4 bleken aan mond- en klauw zeer lijdende te zijn. De afdeeling iWestland" der nHoIlandsche Maatschappij van Landbouw" heeft in eene te De Lier gehouden vergadering besloten in het volgende jaar in drie der Westlandsche gemeen ten proeven te nemen met het middel tegen aardappel- en plantenziekte »par oïdium", van A. J. van Breen, te Dordrecht. De voorzitter deelde mede, dat het hoofdbe stuur bij de regeeiing heeft aangedrongen op de vestiging voor een cursus voor landbouwkunde, ter opleiding van onderwijzers in het Westland, waarvoor zich zes belangstellenden hebben aan gegeven. Deze cursus zal, zoodra voldoende leer krachten beschikbaar zijn, te Naaldwijk gevestigd worden. De afdeeling verwierp met algemeene stemmen het voorstel der afd. Opmeer, otn het salaris van den secretaris-penningmeester der maat- - schappij te verlagen, op grond, dat tegenover eenige vermindering van arbeid eene groote ver meerdering van werkzaamheden staat door het optreden der maatschappij naar den gee-t van den tijd op verschillend gebied, als 't aanleggen van proefvelden, het aanstellen van een zuivel- consulent, behartiging van landbouwonderwijs, enz. Omtrent de oprichting van winterlandbouw- cursussen werd besloten aan het hoofdbestuur te melden dat, wegens beschikbare leerkracht, 's-Gravenzande de eenige plaats is, welke voor de vestiging van een dergelijken cursus kan in aanmeiking komen, en dat het zeer wenschelijk zou zijn den aldaar reeds bestaanden cursus van de gemengde commissie van onderwijbbelangen door eene rijkssubsidie te steunen. In zake den aanleg van proefvelden werd besloten het hoofdbestuur te verzoeken 1° de genomen beraestingsproeven te 's-Gravenzande voort te zetten 2° den aanleg te bevorde ren van rijkswege van een proefveld te De Lier voor de toepassing der kunstmeststoffen op gtoote tuinbouwproducten; en 3° zoo mogelijk voor het Westland te vet krijgen den aanleg van een centraal proefveld voor den tijd van minstens vijf opeenvolgende jaren, zoodat de proeven een meer instructief karakter krijgen. Tot nog toe is in het Westland bij de bemestingsproeven op aardap pelen steeds demonstratief gewerktmen zocht uitkomsten gedurende en voor éen teeltjaar, doch noodig is het, vooral ook in verband met voor komende afwijkingen in den groei, dat de volle dige uitslag der proeven over een reeks van jaren bekend wordt. Dan zou ook kunnen bewezen worden in hoeverre de goedkoopere mengsels van kunstmest op den duur bij de teelt van aardappelen konden gebruikt worden. Nog werd besloten bij de regeering aan te dringen op de vestiging van een cursus in hoefbeslag in het Westland. In zake den beschrijvingsbrief 'oor de alge meene vergadering sloot de afdeeling zich aan bij de praeadviezen, door het hoofd uestuur uit gebracht. Tot afgevaardigde werd benoemd de heer H. J. Hoek, te Wateringen. Tot lid van het hoofdbestuur der ïHoliandsche Maatschappij van Landbouw" in de provincie Zuid-Holland is gekozen jhr. P. J. J. Repelaer te Dubbeldam en tot lid der ftnancieele commissie mr. H. L M. Tijssens. Aan de rijksnormaallessen te Schiedam zijn benoemd de heeren C. Kerdel, aldaar, tot onder wijzer in de Nederlandsche taal en H. W. van Roon te Rotterdam, tot onderwijzer in den zang. De 29ste algemeene vergadering der vereeni- ging van leeraren aan inrichtingen van middelbaar onderwijs zai te Arnhem worden gehouden op Vrijdag 24 en Zaterdag 25 Augustus. Aan het program der werkzaamheden van die vergadering is het volgende ontleend Bespreking van het normaal-programma, ont worpen door het hoofdbestuur, ingevolge opdracht van de vorige algemeene vergadering. Welke zijn de meest doeltreflende middelen om te bevorderen, dat spoedig de gelegenheid tot deelneming in het rijkspensioenfonds worde opengesteld voor de thans in dit opzicht nog misdeelden onder het leerarenpeisoneel In te leiden door dr. P. Sehuringa, Veendam. Sport en de school, In te leiden door den heer F. Wesseling, Amersfoort. Het onderwijs in de nieuwe talen aan onze boogere burgerscholen kan slechts dim geheel aan zijn doel beantwoorden, wanneer het volgens de directe methode wordt gegeven. In te leiden door den heer M. Horn, Schiedam. De bevoegdheid tot het geven van middelbaar onderwijs, in te leiden door dr. J. Til. Cattie, Arnhem. Tot docent aan de thool. school der christ. ge- ref. kerk welke school te 's-Gravenhage zal worden gevestigd is benoemd de heer F. P. L. C. van Lingen, predikant te Rotterdam. Door wijlen vrouwe J. van Ulphen, echtgenoot van den heer II. J. van Maurik, te Arnhem, is nog vermaakt ff3.000 aan het diakonessenhuis te Arnhem en f13,000 aan het protestantsch bestedelingenhuis te Arnhem. Een vermogend weldoend Amsterdammer heeft aan de sPrins-Hendrik Stichting", te Egmond- aan-Zee, eene gift van f 70,000 geschonkori, waardoor de bouw van een nieuw gesticht voor 200 personen verzekerd is. Met den bouw zal nu zoo spoedig mogelijk een aanvang worden gemaakt. Ter eere van den ruilden gever wapperde Maandag van de stichting de vlag. Den 24n Juli a.s. zullen voor de rechtbank to 's-Gravenhage terechtstaan, wegens beleediging, ds. Louis Biihler en Van Deth. Het vonnis van de Middelburgsche rechtbank, waarbij Machiel Lampier tot levenslange gevan genisstraf is veroordeeld wegens den drievoudi- gen moord te Marolleput, is door het gerechtshof te 's-Gravenhage bevestigd. Van Eist (O.-B.X is naar Duitschland uitgewe ken de knecht van den landbouwer V. K. Hij moet spoedig terechtstaan wegens poging tot moord op en tot brandstichting ten nadeele van zijn meester. Het toezicht op de visscherij in de Noordzee (zie St.-Ct. van 11/12 Maart) zoowel binnen als buiten de territoriale wateren, is, met ingang van 1 Juli j.l., aan Hr. Ms. schepen Sommels- dijk, Zeehund en Argus gezamenlijk opgedragen. (St.-Ct.) De St.-Ct bevat een extract uit de reissap- porten van Hr. Ms. schoeners Dolfijn en Argus belast met het politietoezicht op de visscheuj in de Noordzee, gedurende de maand Juni j.l. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend werden aan de maikt alhier aangevoerd 269 zal men, die voor f 0.85 tot 1.15 per ys kilo werden verkocht. Nog werden aangevoerd 52 St.-Jacobs- zalmpjes en 4 steuren. Een Texelsche visscher heeft uit de Noordzee een zeer vreemdsoortig dier aangebracht, dat geelbruin van kleur is en naar een reusaebtiee spin gelijkt. De voelhorens of vangarmen doen aan de pooten eener spin danken, doch zijn onderling met slijmachtige vliezen aan elkaar verbonden. In levenden staat is de vreemdsoortige zeebewoner verzonden naar iNatura Artis Magistra", te Amsterdam. Het dier gelijkt veel op den Octopus, voor komende in The Graplitc van 16 Juni 1.1. Ned.-Berv. Kerk. Beroepen: te Hardenberg (toez.) ds. H. J. Rooseboom, te Varik te Spijkenisse ds. H, J. Nouhuijs, te Oudshoorn. Aangenomen: naar Kruiningen door ds.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3