J N°. 8576. A". 1894. Donderdag 19 Juli. .A. eli t e n ve e r t gste Jaargang. Biiiteiilaudsche Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER? J. ODÉ. ID1SCHE t jlllii Abonnementsprijs, per kwartaal franco per pose, door het geheele Rijk Afro -derlijke noramers t i.85. 2.50. - 0.10. K u HE it (T BOTBRSTRAAT.R 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F K A N K K IJ K. Bij de gisteren in de Kamer aangevp.ngen beraadslagingen over het wetsontwerp tegen de anarchisten is van regeeringswege te ken ner gegeven dat de ministers eenstemmig van oordeel zijn dat alle amendementen, welke beoogen wijziging in den tekst van het voor stel te brengen, afgewezen moeten worden, én in het bijzonder amendementen, de strek king hebbende den duur der wet te beperken. Het ontwei p werd, in eene uitvoerige rede, aangevallen door Pourquéry, waarna Deramel vei klaarde, er voor te zullen stemmen, mits de duur beperkt werd, en Brisson constateerde dat geen der vrienden van den minister van justitie het ontwerp verdedigt. Hij verweet vei der der regeeiing, van de tegenwoordige «omstandigheden gebruik te maken om wape nen in handen te krijgen tegen politieke per sonen, en zich te willen bedienen van geheime vei klikkers en leugenachtige voorstellingen. Be regeeiing, vervolgde Brisson, durft de ten laste gelegde feiten niet aan het oordeel der jury onderwerpen, omdat deze weigeren zou tot verbanning te verooideelen op grond van een enkelen paiticulieren brief. Er zal geen meerderheid gevonden worden, welke aan de uitsluiting der openbaarheid van de verhooren hare goedkeuring hecht. De rede van Brisson lokte herhaaldelijk toejuichingen uit van de rechterzijde en de -uiterste linkerzijde. Lasserre, rapporteur, verdedigde het ont werp, hetwelk hij noodzakelijk acht omdat .de toestand ernstig is. De maatschappij wordt bedreigd, zeide hij, en wij moeten de anarchie .doen verdwijnen. De regeering doet haren plicht door eene wet voor te stellen, welke de Kamer morgen ongetwijfeld zal aannemen. DUITS C H L A S D. Naar beweerd wordt, heeft de regeering .eene subsidie toegezegd van 20,000 mark aan «de Duitsche koloniale vereeniging, als bijdrage in de kosten eener expeditie tot onderzoek van het achterland van Togo. Volgens het Seri. Tagehl. is aan het Chi- neesche gezantschap te Berlijn dezer dagen een telegram ontvangen, volgens hetwelk Engeland, Frankrijk, Rusland en Duitschland gemeenschappelijk in het geschil over Korea als scheidsrechters zullen optreden. Op zijn reis naar Varzin is Bismarck Maan dag te Berlijn aan het Stettiner station een half uur stil geweest. Zijne vrienden en ver eerders waren ook hier in grooten getal bijeen. Op de toespraak van een student antwoordde Bismarck volgens een telegram aan de N. 72. Cf..- »Het verheugt me van harte dat ik telkenmale viiendehjk wordt begroet te Ber lijn en bijzonder doet het me pleizier, wan neer er ook burgers tot mij komen van de universiteit, tot welke ik zelf heb behoord. Toen k naar Berlijn kwam, was ik zeven jaar oud. Elke plek hier vertegenwoordigt voor mij een stuk verleden. Hier was ik school jongen, referendaris, minister. Ik vertoefde altoos gaarne te Berlijn, hoewel ik op het land ben grootgebracht. Ik ben met de stad samengegroeid, al staan mijn wortels buiten. Ik heb Berlijn al gekend toen het nog geen enkel trottoir had en er in de Friedriehstrasse van de Behrenstrasse tot de Kochstrasse geen enkele winkel was te vinden. Toen ik hier student was, wist ik in Berlijn zoo goed den weg, dat ik best huurkoetsier had kunnen worden, wat tegenwoordig niet meer gaan zou. Groote vroolijkJieid.) Berlijn is me nu, politiek en sociaal, boven het hoofd gegroeid. Politiek denk ik onder menig opzicht anders dan de meeste Berlijners, maar toch heb ik mijn Hei mats"-gevoel voor Berlijn behouden." Bismarck eindigde met een driewerf hoch op Berlijn uit te brengen. ENGELAND. liet Hoogeihuis heeft bij tweede lezing het door lord Salisbury voorgestelde wetsontwerp betreffende de immigratie aangenomen met 89 tegen 37 stemmen. Lord Rosebery had het ontwerp bestreden, omdat de bestaande toestanden eene regeling als de voorgestelde 1 niet rechtvaardigen. De regeering, zoo ver klaarde de eerste minister, is bereid op de meest vriendschappelijke wijze met de buiten- landsche regeeringen van gedachten te wis selen over eene betere methode van bestrijding van het gruwelijke euvel van het anarchisme, maar er bestaat, volgens haar, geen enkele reden om ten behoeve daarvan nieuwe wet ten in het leven te roepen. De begrootingswet is bij derde lezing aan genomen met 283 tegen 263 stemmen. Maandagmiddag is de zoon van den hertog van York gedoopt ten huize van den hertog Yan Teek te Richmond, in het bijzijn van de koningin, den prins en de prinses van "Wales, prinses Alix van Hessen, den czare- witch, den prins en de prinses van Batten- berg, prinses Christian, den hertog van Cam bridge, den markies van Salisbury en lord Rosebery. De aartsbisschop van Canterbury diende den doop toe. Het prinsje ontving de voornamen Edward Albert Christian George Andrew Patrick David. B U S L A N D. De keizer en de keizerin zullen dit jaar geen buitenlandsche reis ondernemen, maar den koning en de koningin van Denemarken te Spala wachten. Dit jaar worden ook geen groote manoeuvres te Krasnoje Selo gehouden, wel te Smolensk, welke door d<M czaar en den grootvorst-troonopvolger zuhe.i worden bijgewoond. Volgens de Hovoye Wremya wordt aan het ministerie van eeredienst ook eene afdeeling voor de Israëlietische kerken geopend, waaraan een president en vier Israëlietische leden zullen verbonden zijn. De regeering is voornemens te Kola eene vrijhaven aan te leggen. Over de Newa zal eene nieuwe brug wor den geslagen, die zes millioen roebel moet kosten. In een Russisch dagblad wordt ge vraagd of het zoo hoog noodzakelijk is St.- Peteisburg met zoo'n prachtige brug te be giftigen: of het niet goedkooper kon? Inde openbare ziekenhuizen is veel te weinig plaats, de stedelijke bank van leening heeft geen geld, de scholen zijn lang niet voldoende en wandel plaatsen bestaan niet, de stad is met al hare afvoei pijpen en goten een groote vuilniskuil. Maakt de stad gezond, stopt de overtollige goten dicht, breidt de boulevards en tuinen uit, verbetert de rioleering, bouwt de noodige ziekenhuizen en scholen, en denkt er dan aan de Newa te versieren met monumentale bouw werken. Harun-al-Rasjid bouwde bruggen, maar daarvoor waren er ook bij hem in Bq idad honderd duizend tuinen. Laat de raad van St.-Petersburg hem navolgen!" De gouverneur van St.-Petersburg heeft, ter beteugeling der cholera in de hoofdstad, het gebod uitgevaardigd dat op Zon- en feest dagen alle inrichtingen tot \erkoop van steiken drank moeten worden gesloten. De houders van zulke inrichtingen worden bovendien ge waarschuwd niet toe te staan dat de bezoekers zich dronken drinken, op straffe van sluiting hunner slijterijen. De commissie van hygiéue heeft maatregelen getioffen ter zuivering van het water in de hoofdstad. O O S T E N B IJ K. Het Hongaarsche Rabin-* is thans aan gevuld met graaf Andor Festitïts, een van de aanvoerders der liberale partij, als minis ter van landbouw. ITALIË. In den Senaat heeft de minister van justitie, gisteren eene interpellatie beantwoordende ovei de weigering der regeering om aan zekere bisschoppen het exequatur te verleenen, verklaard dat de regeering gehandeld heeft in overeenstemming met de waarborger.wet. De echten van den staat moeten bewaakt worden. De minister hoopt dat men, door gematigdheid te betrachten, alle moeilijkheid zal vermijden. Crispi voerde aan dat alle bisschoppen, benoemd door het tegenwoordige ministerie, het exequatur ontvangen hebben, maar ten aanzien van de bisschoppen die bij vrije keuze benoemd zijn, kan de regeering niet transi- geeren, opdat de rechten van den staat niet worden verkort. De Senaat heeft vervolgens een begin ge maakt met de behandeling der wetsontwerpen betrellende de financiën. Naar uit Rome gemeld wordt, heeft de raad van beheer der sBanca d'Italia" vastgesteld dat het eerste semester van dit jaar, na aftrek van alle uitgaven en amorti sation, eene netto-winst heeft opgeleverd van 6,075,508 lire. De laad heeft intusschen besloten met het vaststellen van een \oor- loopig (haifjaarlijkschj dividend te wachten, totdat er tussehen de bank en de regeering overeenstemming zal zijn verkregen voor zooveel betreft de uitkomsten van het thans nog aanhangige onderzoek van regeerings wege naar de kapitalen, door de bank vast gelegd in onroerende goederen. SPANJE. Hemy de Bourbon, hertog van Sevilla, heeft bij den overtocht van de Pliilippijnsclie Eilanden naar Barcelona den dood in de golven gevonden. GBIEKENLA ND. De regeering heeft de onderhandelingen met de vertegenwoordigers der buitenlandsche obligatiehouders, wier eischen door haar on aannemelijk worden geoordeeld, afgebroken. A M E 11 I K A. De New-Yortc Herald bevatte Zaterdag de volgende telegrammen »De toestand is niet veranderd, wat belang hebbende lieden daaromtrent ook mogen zeg gen. De dienst der goederentreinen is gestremd, die der personentreinen belangrijk verminderd. (jet.) E. V. Debs, Vooratter van den Amerik. Spoorwegbond." en »De toestand van den arbeid toont eene algeineene hervatting der zaken in het gan- sche land aan. De dingen hebben een loop genomen, welke de zuivere organisatie heeft overschredende werkstaking heeft in die organisatie het beginsel eener vreedzame omwenteling op nijverheidsgebied ontwikkeld, ofschoon het practisch onmogelijk is, dat alle mannen op denzelfden dag het werk ver laten. Het maximum zal echte" gaandeweg bereikt worden en de beweging zal de be staande verhoudingen tussehen kapitaal en arbeid tegen elkaar in opstand brengen. De beweging zal de verkiezing ten gevolge heb ben van mannen in het Congres, die het be ginsel van aankoop der spoorwegen door den staat en zijne controle over de middelen van vervoer naar het buitenland zullen te verdedi gen hebben. De eigenlijke werkstaking der spoorwegen is slechts in haar begin. Haar thans tegen te houden is niet meer mogelijk. (jet.) J. R. Sovereign, Grootmeester der Ridders van den Arbeid." In verband met het bericht dat Debs de werkstaking der spoorwegbeambten geëindigd had verklaard en dientengevolge ook de uit geschreven algemeene werkstaking hare reden van bestaan had verloren, klonken die tele grammen aanvankelijk vrij onbegrijpelijk. Thans echter wordt het duidelijk dat zij als een onmiskenbare uiting van spijt zijn te be schouwen. Wat toch is het geval? Niet alleen de spoorwegmaatschappijen den

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1