1 A0. 1894 Zondag 22 en Maandag 23 Juli. N°. 8579. Eerste Blad. -A. ell tenveertigste J aar^ang. Versch nt dagei ks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. Binnenlandse he Berichten. iBONNEMENTSi'RiJS, per kwartaal franco per pose, door het geheele Rijk Afiondeilijke nommers t 1.85. 2.50. - 0.10. IS C UK A BOTERITRAAT, 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. KtKWKIf^XXnaSmjCf£!7WKiatJOm I »™T"rrrwiig»TV».f«mM nw?a^«—r.«vr-ncm Schiedam, 21 Juli 1894. De Frausche republiek heeft haar jaarlijksch feest, op den gedenkdag van den val der Bastille kalm gevierd. Wel waren er stem men opgegaan om dit jaar in liet geheel geen feest te vierenmaar bij de groote verdeeldheid, die er tusschen de Franschen bestaat, wat hun politiek geloof betreft, is het zoover niet gekomen. De regeering heeft de gewone wapenschouwing niet lateu door gaan, en voor het overige is het feest, vooral te Parijs, zoowat als een kermis gevierd, 't Gaat met die jaarlijks terugkeerende feest dagen in Frankrijk eveneens als elders. Bij hun instelling is alles vuur en opgewonden heid doch 't nieuwe gaat er met elk jaar meer af, en eindelijk verandert de feestdag in een gedenkdag, waarbij het vertoonen van de nationale vlag het geheugen van de menschen tracht wakker te maken, getuige de voormalige feestviering op den gedenkdag van den slag bij Waterloo. De week, die achter ons ligt, bracht verder de Fransche Kamer van afgevaardigden her haaldelijk in opschudding. Geen wonder, men zette zich aan de behandeling van de wet tegen de anarchisten. Het debat daarover was voorafgegaan door allerlei geruchten, die te Parijs de ronde deden. Zoo zou er een nieuw komplot zijn ont dekt, dat ten doel zou hebben zes regeerings- gebouwen te vernietigen, te weten, de ver gaderzalen van Kamer en Senaat, natuurlijk ook de verblijfplaats van den president, het Elvséedan het ministerie van binnenland- sche zakende beurs en de bank van Frankrijk. Men wist verder te verhalen, dat een vrouw aangewezen was, in de Kamer van afgevaar digden een bom te werpen. Vandaar dan ook zeker, dat onder de bedienden der Kamer vreemde gezichten te ontdekken waren, die met buitengewone beleefdheid de dames, welke de zitting wenschten bij te wonen, hielpen zich van haar oppergewaad te ontdoen. Elders zouden dergelijke geruchten en buitengewone maatregelen diepen indruk maken. In Frank rijk is dit niet zoosedert Napoleon III is men aan dergelijke geruchten gewoon ge raakt. Het is gebleken, dut de regeering van -dezen keizer vernuftig was in het bedenken van aanslagen, die met geen ander doel in de wereld werden gezonden, dan om de regee ring een voorwendsel te verschaffen tot het .nemen van scherpe maatregelen. De minister van justitie heeft verder een zeer verstandigen maatregel genomen. Door hem is een circulaire aan de procureurs generaal gezonden, waarin hun werd opge dragen te zorgen, dat door geen rechterlijke beambten mededeelingen aan dagbladen zou den worden gedaan omtrent aanhangige pro cessen. en wel voornamelijk omtrent die tegen de anarchisten. Wat nu de wetsontwerpen tegen laatstge noemden betreft, waarover de debatten reeds enkele dagen zijn gevoerd zonder veel op te schieten, de rapporteur over dit ont werp heeft duidelijk doen uitkomen, dat het brengen van anarchistische misdaden voor de rechtbanken, met onttrekking daarvan aan de juiy, geenszins uit geringschatting voor deze instelling voortspruit. Integendeel wordt haar hulde gebracht voor haar herhaaldelijk kloek optreden bij de behandeling van anarchisti sche processen; maar de jury werkt te lang zaam, en waar het de beteugeling van het anarchisme geldt, is snelheid van handelen een eerste vereischte. Dezelfde rapporteur maakt verder de politie geen compliment, waar hij er op aandringt, dat zij met meer kracht zal dienen op te treden, dan tot dus verre het geval is geweest. Verder wordt de noodzakelijkheid betoogd de politie en den algemeenen veiligheidsdienst ondereen hoofd te stellen. Dan, als verder het aanhangige wetsontwerp is aangenomen, zal de regeering krachtige wapenen genoeg bezitten tot het beteugelen der anarchisten. Ten slotte wordt er op gewezen, dat het ontwerp uitsluitend gericht is tegen de anar chistische woelingen. Geen staatkundige frac tie, van welken aard ook, behoeft zich over de werking der wet te verontrusten, die alle willekeur uitsluit. Het spreekt wel vanzelf, dat ook zelfs na deze geruststellende verzekeringen een lievig verzet in de Kamer te wachten was. Een lid, vroeger zelf procureur-generaal, bestreed liet ontwerp, dat hij nutteloos, gevaarlijk en niet afdoende betitelde. Indien men van de bestaande wet ten slechts een goed gebruik maakte, zou deze wet onnoodig zijn. Verder bracht deze afgevaardigde in her innering, welke ontzaglijke sommen de politie in Frankrijk kost. Die te Parijs kost aan de stad tien millioen fr. en de staat doet daar evenveel bij, en in de departementen ver slindt ze eveneens groote sommen. Waarzoo- veel aan een tak van dienst wordt ten koste gelegd, heeft men recht te eischen, dat die goed zal werken. Toch is er dit ver van af. De openbare veiligheidsdienst en de polkn belemmeren elkander in hun werking, in plaats van eendrachtig samen te werken. De bekende afgevaardigde Brisson zeide, dat als deze wet wordt aangenomen, elk, die schrijft, ja, elk die spreekt, reeds daardoor gevaar loopt verdacht te worden. De regee ring krijgt er de macht door, tegenstanders te vervolgener zullen slachtoffers van ver- klikkerij vallenmen zal socialisten en anarr chistcn op éen lijn stellen, hoewel toch zon neklaar bewezen is, dat beide niet de minste overeenkomst hebben. En zoo gaat bet nu reeds eenige dagen voort, en herhaalt de rapporteur over het i ontwerp, de heer Lasserre, de verzekering, dat hij uit naam der gansche commissie van i rapporteursgeheel uit republikeinen be staande, kan verklaren dat zij, de commissie, niet gerekend wil worden bij iemand achter te staan in liefde voor de vrijheid. Deze wet beoogt dan ook niets anders dan beteugeling van misdaad, geen aanranding der vrijheid, die echter zonder beteugeling van uitspattin gen niet bestaan kan. Zwitserland zal eerstdaags ook zijn anar- chistenwet hebben. Een wet, geldig vooralle kantons der republiek, bepaalt, dat het gebruik van ontplofbare stoffen met een misdadig doel zal gestraft worden met tien jaar tuchthuis straf, en vijf jaar dito zijn gezet op het vervaardigen van dergelijke stoffen, indien de vervaardiger mag verondersteld worden te weten, dat ze tot een misdadig doel zullen aangewend worden. Die in de pers anarchis tische misdaden aanmoedigt, of dit op andere ••'ijz.e doet, wordt eveneens met langdurige gevangenis gestraft. Engeland is ook bezig zijn maatregelen te nemen. Het Hoogerhuis heeft besloten tot de tweede lezing van een ontwerp tegen'de anarchisten. Inspecteurs zullen in door de regeering aan te wijzen binnenkomende schepen onderzoeken en de landing van eenige categorieën van personen kunnen be letten deze zullen op kosten van den eige naar van het schip, waarmede zij aankwamen, naar de plaats van hun vertrek worden teruggezonden. Een ander artikel bepaalt, Jat vreemdelengen, die voor de rust en de orde gevaarlijk zijn, zich uit het land zullen hebben te verwijderen op straffe van gevan genis bij niet-nakoming van dit bevel. De regeering had de aanneming van het ontwerp ontraden het huis der Pairs echter blijkt er gunstig over te denken. SCHIEDAM, 21 Juli 1894. Vergadering van den raad der gemeente Schiedam, Dinsdag den 24n Juli a.s., nam. 1% ure. Te behandelen onderwerpen 1. Vaststelling der notulen van de laatst gehouden vergadering. 2. Mededeeling der ingekomen stukken. 3. Benoemen van a. Een curator van het gymnasium. b. Een regent van het St.-Jacobs-gasthuis. c. Een administrateur der fondsen van het voormalige oude-mannenluiis. d. Een onderwijzeres 3e kl. aan de openbare schooi met uitgebreid leerplan voor meisjes. 4. Ontvverp-besluit tot verhooging der ge- meentebegrooting voor '1894. 5. Vaststelling van het 2e voljaarskohier der pi. dir. belasting naar het inkomen, dienst 1S9'j/5. G. Adres van F. E. Numan om ontheffing van pi. dir. belasting naar het inkomen, dienst 1893/4. 7. Idem van J. G. Fuchs om ontheffing van pi. dir. belasting naar het inkomen, dienst 1894/5. 8. Idem van mr. A. K. J. van der Drift om gedeeltelijke restitutie van betaalde pl. dir. bel., dienst 1894. 9. Idem van G. YValch Wz. om eervol ont slag als leeraar aan het gymnasium en aan de ff. B. school. 10. Idem van J. Hoek Az. om aanstelling tot makelaar in eflecten enz. 11. Idem van J. II. Berghout, met betrek king tot zijne jaarwedde als waagmeester. '12. Rekening der stedelijke gasfabriek over 1893, met de daartoe betrekkelijke rapporten van de fmanc. commissie en van de com missie dier fabriek. 13. Voorstel van burgemeester en wet houders a. Tot bepaling van liet tijdstip waarop de burgerschool voor gewoon lageronderwijs zal worden opgeheven. b. Tot liet uit de huur nemen van 2 hec taren grond en water van de plaat in de rivier de Maas, in huur bij R. Kalis te Puttershoek, en zulks in verband met den verkoop van een gedeelte van die plaat aan de firma Van Deventer en Zoon. c. Tot aanvulling van de rechtsvordering, ingesteld tegen den ontslagen gemeente ontvanger \V. Beffers. 14. Voorstel van de raadsleden, de heeren Van Westendorp, De Groot en Hoogendam, tot benoeming eener commissie ad hoe, tot voorbereiding van eenige onderwerpen, het honger en middelbaar onderwijs alhier be- trelïende, en c. q. benoeming van de leden dier commissie. En verdere voorstellen en mededeelingen. Naar wij vernemen, is den havenmeester opgedragen het Deensche centraal batterij- schip Helgoland, met prins Carl van Dene marken aan boord, met de nationale vlag te salueeren wanneer die bodem morgennamid- dag onze haven passeert. Eindelijk is dan toch in den gevel van het stationsgebouw van de H. IJ. S. M. liet zoo lang verbeide uurwerk geplaatst. Om de ver rassing niet al te groot te doen zijn, was reeds geruimeri tijd geleden alleen de wijzerplaat aangebracht. Naar wij met genoegen vernemen, is er in den toestand van ds. L. Ingelse L.Wz., te "Wiihelminadorp, eenige verbetering ge komen. Met belangstelling merkten wij op bet uit hangbord, geplaatst bij den heer J. H.C. van Waart, likeurstoker en wijnhandelaar aan de Hoogstraat alhier. c Met ingenomenheid zal een ieder die eenigs- zius belangstelt in liet herleven van de kunst industrie, ontwaren dat van lieverlede de behoefte toeneemt om die eenvoudige zaken, die alleen toch een praclisch doei hebben, te brengen in een vorm die van goeden smaak getuigt. En de anderen, die duar minder belang in stellen, zouden wij willen brengen op de Antvverp^che tentoonstelling, in Oud- Antwerpen, daar waar ieder gebouw, ieder huisje, hoe klein ook, zijn eigen karakter heeft en ieder détail getuigt van de liefde waar mede het is gezocht en uitgevoerd. Daar spreekt alles van een groot behagen dat de werkman in zijn vak schiep, zijn werk was

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1