SPORT Gemengde. Berichten. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. Onder w ij s. nog steeds in hetzelfde stadium, doch zal spoedig een ander intreden. Of met 30 dezer hebben de commissarissen, de heeren G. H. van "Waveren en baron S. van Heemstra betaald, óf den dag daarop wordt tegen hen gerechtelijk geageerd, en deze gerechtelijke vervolging kan een zeer lang roces ten gevolge hebben, daar bijna ieder der debiteuren pro deo kan optreden en allen het voor zich zelf doen. Om de eer van haar overleden echtgenoot te redden, bood de weduwe aan huis en meu bels te verkoopen, wat alles is wat haar is overgebleven, want ook liet door haar aange bracht kapitaal is zoek, doch die verkoop zou misschien een som van f 5000 hebben opge bracht, alzoo de helft van het geheele bedrag. Toen de crediteuren bemerkten, dat de andere helft door de raadslieden niet zou worden bijgepast, raadden zij zelf de weduwe aan, haar aanbod in te trekken, daar zij zich vrij sterk gevoelen het geheeie bedrag op de com missarissen te kunnen verhalen, door de omstandigheid, dat in Mei j.l. die commis sarissen nog bij een Haarlemsche bankiersfirma moeten zijn bekend geweest, daar deze anders niet had kunnen zeggen wèl te zullen uit betalen, mits commissarissen teekenden. Het ziekenfonds is nog precies bijtijds den dans ontsprongen, want op 1 Jan. j.l. had het f2077.63 op de spaarbank staan, doch in die maand werd eene goede f2000 teruggehaald, zoodat het fonds er nu voor f42.32 in zit. Een andere kas lijdt een schade van pl. m. f350. Hoe langer hoe meer komt aan het licht, dat men hier heeft te doen met een zeer slordige administratie. Bewijzen van eigendommen van de spaarkas zijn onder de papieren niet te vinden, maar wei *indt men er onder allerlei vreemde met de administratie der spaarkas wel uitstaande hebbende stukken, waarvan echter niemand wat begrijpt. Te Hoofddorp (Haarlemmermeer) vervoerde M. de Smit een dorschmachine. Toen hij even bukte, om een gevallen voorwerp op te rapen, kreeg hij een slag van zijn paard, met het ongelukkige gevolg, dat hij na een hevig lijden is bezweken. Een man, die Maandagavond aan de Han delskade te Amsterdam zat te visschen, werd door den bliksem gedood. De marechaussees Vermunt en Simons, van Wolvega, baadden zich in de rivier de Linde (West-Stellingwerf). Vermunt moet daarbij in een kolk geraakt zijn, waarop Simons zijn best deed om hem te helpen, met het droevig gevolg, dat beide mannen zijn verdronken. Onder Veenwouden is een schot gelost op den Frieschen trein, welke te 9.4 u. 's avonds te Groningen aankomt. De kogel kwarn in een coupé 2e klasse terecht en doorboorde de ruit van het portier. De reizigers kwamen met den schrik vrij. Dit moet reeds de derde maal zijn, dat aldaar op den trein geschoten is. Te Amersfoort is eene afdeeling van den Roomscb-kathoüeken Volksbond opgericht, welke reeds 150 leden telt. Bij het rangeeren bij liet station van den staatsspoorweg te Wageningen werd Dinsdag namiddag het 5-jarig zoontje van den ma chinist C. overreden. Men vermoedt, dat het knaapje op de trede van een wagen is ge klommen en toen bij het in beweging bren gen onder den achtersten wagen is geraakt. Het kind was terstond dood. De schippersvrouw te Lobit, bij wie Maan dag verschijnselen van cholera zijn waarge nomen, is in den nacht van Maandag op Dins dag overleden. De overige opvarenden, die allen nog gezond zijn, zijn voorloopig in de ziekenbarak gehuisvest. Het schip is ontsmet en ligt op een door de politie aangewezen plaats in quarantaine. Te 's-Hertogenbosch is zekere Damen, die belast was met de inning van de gelden voor de gasfabriek en gemeente-waterleiding, op den loop. Men vermoedt, dat hij naar het buitenland is uitgeweken; althans sedert Za terdag j.l. wordt hij vermist. Uit de administratie moet gebleken zijn, dat er ongeveer f4500 vermist wordt. De noodige maatregelen zijn in het werk gesteld om zijn verblijf op te sporen. Te Grootebroek (N.-H-) is LI. Zondagnacht een persoon, die tengevolge van overmatig gebruik van sterken drank bewusteloos was, door zijn zeker ook niet nuchtere kameraden aan handen en voeten gebonden en op de trambaan gelegd. Een gezelschap, dat per rij tuig naar Enkhuizen huiswaarts keerde merkte den man nog bijtijds op, en hielp hem uit zijn gevaarlijken toestand. De politie doet onderzoek. Uit goede bron verneemt de Limh. Koerier dat de oud-griffier Schreurs zich te Nippes bij Keulen bevindt. Hij moet zelfs bij den bur gemeester van Maastricht een attestatie de vita hebben laten aanvragen om zijn pensioen te kunnen ontvangen. De justitie van Middelburg is naar Sas- van-Gent vertrokken tot het instellen van een onderzoek naar een gerucht van den dood van een persoon tengevolge van mishandeling. Na de treurige weervoorspellingen van prof. Falb is er ook een optimistischer weerprofeet opgetreden, al is zijn naam niet zoo bekend als die van den eersten meteoroloog. De heer Hugh Clements, te Londen, zendt aan het N. v. d. B. een weervoorspelling, waarin verklaard wordt, dat wij een zeer mooie Augustusmaand zullen hebben. In Nederland zal het alleen den 6n, den 15n en den 26n Aug. wat regenen. Met uitzondering van die dagen zal het de geheele maand mooi weer zijn. Ook in Noord-Duitschland, Denemarken, Noorwegen en Zweden zal het, volgens dezen Engelschen profeet, in Aug. mooi weer zijn, met uitzondering van enkele regendagen. 's-Gravenhage. Hare Majesteit de Koningin is sedert den terugkeer op Soestdijk in liet genot van vacantie. De erfgroothertog en de erfgroothertogin van Baden zullen heden bij Hare Majesteiten het déjeuner gebruiken. Alhier is aangekomen mr. J. Kalff, procu reur-generaal bij het Hof van justitie en als zoodanig lid van den Raad van Bestuur van Suriname. Oud-Beierland. Ter gelegenheid van den verjaardag van II. M. de Koningin-Regentes zal alhier den 2n Augustus eene harddraverij en schoonrijderij worden gehouden, welke zal worden opgeluisterd met muziek van de har- monie-vereeniging s Concordia" te Vlaardingen. De beer Pinkert, uitvinder van een driewieler te land en te water, zou op zijne driewielige amphibie het Kanaal oversteken. Maandagmor gen vertrok hij van knap Gris-Nez, en te 2 uur in den middag werd hij te Folkestone verwacht. Een massa volk verzamelde zich tegen dien tijd aan de kust, maar de heer Pinkert kwam aan den gezichteinder niet oprijzen. Men maakte zich ongerust, omdat lot in den avond de zee in den omtrek van Folkestone vergeefs doorkruist werd, en de koene waterrijder zou op zijn tweeslach- tigen driewieler onverzeld van Gris-Nez uitge trapt zijn* Ook op de booten, varende naar Bou logne en Calais, werd scherp uitgekeken, maar niets gezien. Wat was er gebeurd 7 Een visscher, die het vreemde toestel zag en naderbij kwam, vond den heer Pinkert zoo zeeziek, dat hij niet voortkon. Hij nam man en paard, zeiden wij haast en driewieler in zijn schuit en zette den schipbreukeling, ais men hem zoo noemen mag, te Boulogne aan wal. De heer Pinkert gaf het echter niet op. Hij hoopte, bij goed weer, want bij den sterken wind van Maandag kon hij het niet harden Dinsdag weder uit Boulogne zee te kiezen en naar Folkstone te koersen. Dowe's kogelwerend pantser is toch niet volkomen kogelwerend gebleken. Volgens Duitscbe bladen is het nu bekend geworden, dat bij een proef, met dat pantser te Spandau genomen, den dag vóór Dowe's vertrek naar Engeland Majoor Brinkmann het doorboord heeft met een goweerschot, op 600 meter afsiand gelost. Aan invoering van het pantser in het leger wordt nu niet meer gedacht. Een slager te Bronswijk heeft een tweejarig zoontje, dat lezen kan. Het wonderkind leest alles wat men het voorlegt, zoowel druk- als schrijfletters, natuurlijk ieder woord op zich zelf en zonder gevoel voor den zin. Het is voor het overige, zoowel lichamelijk als geestelijk, een zeer gewoon kind. Bij Midleton, in Cork (Ierland), is een vrouw gestorven in den ouderdom van 110 jaar. Zij was een groote liefhebster van rooken en snui- van, en zij schreef het daaraan toe, dat zij al tijd flink en gezond was. Haar oudste dochter is 85 jaar oud. Een Engeischtnan heeft het rijtuig waarin president Carnot den doodsteek ontving willen koopen. Om den gemeenteraad van Lyon te bewegen liet hem af te staan, bood hij aan een som van f24.000 aan de armen dier stad te geven maar zijn aanbod werd afgewezen. Het Engelsche schip Ambrose Knight is op weg naar IJsland in het ijs geraakt en met allen, die aan boord waren 16 personen verongelukt. Een vijfenzeventigjarige vrouw te Dragojest, in Hongarije, is dezer dagen bijna het slachtoffer geworden van het domme bijgeloof harer dorps- genooten. Er waren verscheidene paarden en veulens gestorven, zonder dat men wist waardoor, en nu werd de oude vrouw beschuldigd van de dieren behekst te hebben. Een wordende menigte boeren sloot haar op in haar huisje ea stak het boven haar hoofd in brand, en slechts met groote moeite kon de arme vrouw, die ai deer lijk verwond was, uit de vlammen gered worden. Er is alweder een vermaard Spaansch stieren- bevechter overleden, namelijk de toreador Manuel Sanchez. Hij bekwam den 15n dezer in een stierengevecht te Sevilla een wond, waaraan hij Maandag 1.1. overleed. Een treurig ongeluk heeft te Athene veel opzien verwekt. Een vaartuig, waarin 's konings opperceremoniémeester met zijn vrouw, den secretaris en den intendant van den kroon prins zaten, is omgeslagen en van de vier opva renden werd alleen de intendant gered. Het lijk van den opperceremoniemeester is nog niet gevonden. Zijn vrouw on de secretaris werden levenloos opgehaald. De centrale markt te Minneapolis is in de asch gelegd. De schade wordt op 500,000 dollar geschat. Op de telegraaflijn tusschen het hoofdbureau te Londen en St. Margeiet's Bay bij Dover, waai de onderzeesche kabel naar het vasteland begint, is Zondag een inteiessanle proefneming gedaan met de telautograaf, de uitvinding van professor Gray te New-York. Men had een Zondag uitgeko zen, omdat het dan het minst druk is op de lijn het was de eerste maai, dat over zulk een grooten afstand, 83 Eng. mijlen proeven werden genomen. Aan beide einden der lijn werden bijzondere instrumenten bevestigdhet resultaat was uit muntend, de boodschappen weiden in alle op zichten goed overgebracht. Het beginsel van het instrument is, dat het automatisch een nauwkeurig ïfacsimile" geeft van het schrift, waarin de depêches geschreven zijn. Bij de Zondag genomen proeven werden ver schillende handschriften zeer duidelijk weerge geven dunne en dikke lijnen, punten op de i's, streepjes door de t's, alles werd precies nage bootst. Onder liet rundvee van den veehouder F Kool J Fz. te Schiedam, in de weide aan den Rotter- damschen dijk, is door den districts-veearts mond- en klauwzeer geconstateerd. De gezondheidstoestand van den veestapel is in het westen van Noord-Brabant buitengewoon gunstig. Het enkele geval van mond- en klauwzeer te Dinteloord is gUieel geweken. Niet zoo gunstig is het gesteld te Hedel, in het oosten der provincie, alwaar onder het vee van twee landbouwers deze kwaadaaidige ziekte is uit gebroken. Maatregelen zijn genomen om verdei e besmetting te voorkomen. Door den veearts is bij den veehouder E. Gaas tra in de Fiiesche gemeente Opsterland miltvuur geconstateerd onder het rundvee. Een koe is daar aan gestorven. De noodige maatregelen tegen uit breiding en tot ontsmetting zijn door de bevoegde autoriteit genomen. Door den districts-veearts is onder het vee van den landbouwer J. v. D., te Zieriksee, mond- en klauwzeer geconstateerd. Het vee in den omtrek van de aangetaste dieren is nu verdacht vei- klaard. De aardappelziekte op het eiland Tolen, welke zich eerst slechts aan de struiken deed zien, begint nu ook de knollen aan te tasten. De vroege soorten verliezen daarenboven meer en meer den goeden smaak. In tegenstelling niet andere plaatsen zoo schrijft men uit Schijndel waren bij de tieml- verpaebting alhier, welke in de beste orde afliep, de prijzen vrij hoog. Ook te Oudenbosch en te Oud- en Nieuw-Gastel heeft alles een kalmen en gewonen loop gehad. Alleen de rogge-tiend bracht wegens de lage graanprijzen een derde minder op. Uit Haarlem wordt van 25 dezer aan de N. R. Ct. gemeld Waar de groote jaarlijksche paardonmaikt eerst morgen wordt gehouden, werden door Fransche kooplieden reeds heden belangrijke inkoopen gedaan en reeds een paar waggonladm- gen paarden verzonden. Er zijn tal van vreem de kooplui en een aanzienlijk aantal schoone paarden. In Zuid-Frankrijk, in de departementen Haute Garonne, Tarn, Gers enz., heeft zich in het graan een nieuwe ziekte vertoond, die de hoeren ern- stig ongerust maakt, al kan men ook eerst na den oogst beslissen in hoever zij kwaad heeft gedaan. Het koren komt ophet wordt geel en droog en eindelijk sterft de plant. De ziekte komt in het koren op verschillende tijdstippen van ontwikkeling voor. Men meent de oorzaak van de ziekte te moeten vinden in een parasieten zwam van de orde der chytndineae. Deze schimmelplant verdwijnt niet door de koude na den winter begint zij hare verwoestingen opnieuw. Het was nog niet opgemerkt, dat deze soort zwammen op gekweekte voedingsgewassen voor kwam. Deze ziekte van het graan, die misschien dit jaai door de zware regens bevorderd is, moet zeer gevaarlijk geacht worden, de zwam- ylantziekte gaat zeer snel voort en is moeilijk uit te roeien. Ter aanvulling van liet bericht van gisteien diene, dat cp vei langen van de onde'wijzeis- vereeniging in het air. Dordrecht, ook op de ver gadering van onderwijzers in het air. Schiedam, 4 Augustus a.s. te Oosl-Vooine te houden, de wenschelijkheid van een pensioenregeling van onderwijzers-weduwen en weezen zai ter sprake gebracht worden.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3