N°. 8584 A0. 1894 Zondag 29 en Maandag 30 Juli. Eerste Blad Versch nt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVERrr ODÉ. Binnenlandsche Berichten. t 1-85. 2.50. 0.10. B II UK A l' BOTER8TKAAT, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per pose, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers Schiedam, 28 Juli 1894. sDe oorlog is verklaard, 't gerucht heeft zich niet bevestigdde gezanten melden nog niets van oorlog", alzoo gaat liet sedert eenige dagen in de bladen, als ze tijdingen mededeelen over het geschil tusschen China en Japan, dat naar alle waarschijnlijkheid op een oorlog zal uitloopen. Tusschen de beide volken, de Ja- panneezen en de Chineezen, is de sympathie nimmer zeer groot geweest; men zou liever moeten zeggen, van oudsher bestaat er een nationale haat tusschen deze beide in schier alle opzichten verschillende natiën. Tusschen China en Japan ligt het koninkrijk Korea, zoo ongeveer van de grootte van Italië en juist door zijn ligging een der oorzaken van den naijver tusschen de beide genoemde rijken. Het is eenigszins cijnsbaar aan China en heeft tot voor enkele jaren zijn grondge bied voor alle vreemde natiën gesloten weten te houden. Doch toen zijn er enkele havens - opengesteld en met eenige natiën handelstrac- taten gesloten. Vooral Duitschland schijnt in het bijzonder de aandacht op Korea te hebben gevestigd, om daar een station te verkrijgen, zooals Engeland, Frankrijk en Rusland reeds in Achter-Indië bezitten. Iloe ver verwijderd ook van ons werelddeel, wordt door verschillende Westeische mogend heden de loop der zaken met de meeste aan dacht gevolgd, ieder denkt aan zijn eigen be- laugen, en reeds vraagt men 'niet zonder bezorgdheid, wat het zijn zou, als de belangen der mogendheden in Europa, tengevolge van den loop der zaken in Azië eens in botsing met elkander kwamen. Vandaar dan ook, dat de WeEtersche mogendheden Japan, dat vooral zeer oorlogzuchtig moet zijn, tot kalmte trachten te stemmen. Japan en China wilden dan reeds vanouds invloed hebben op de zaken van Korea. Ongeveer tien jaar geleden is er echtereen verdrag tusschen beide staten gesloten, dat eerst thans wordt openbaargemaakt, en waarin deze bepaling voorkomt, dat beide landen bij den koning van Korea zullen aandringen op de vorming van een leger, dat in staat zal zijn de veiligheid in het land te beschermen. China er. Japan verbonden zich in het vervolg geen officieren meer naar Korea te zenden, om er liet leger te or- ganiseeren, en deze belofte heeft China ge schonden. Bovendien hebben de Chineezen hun invloed bij den koning van Korea aan gewend, om de belofte, aan Japan gedaan, dat hij binnenlandsche hervormingen zou invoeren, eenvoudig niet na te komen. Opper vlakkig zou men dus zeggen, zijn de redenen voor een oorlog nu toch zoo buitengewoon gewichtig niet, maar deze omstandigheid heeft ook in ons werelddeel meermalen niet verhinderd, dat de vrede verbroken weid. De bevolking van Japan wordt geschat op ruim 35 milüoen zielenChina, een en vierde maal zoo groot als gansch Europa, heeft een bevolking van 400 millioen Korea zal ongeveer 15 millioen zielen tellen. Het Handelsblad bevatte voor eenige dagen een merkwaardig artikel over China en Korea, van de hand van een ingenieur, die beide landen had bezocht. Volgens dezen schrijver zou de invloed van China op Korea grooter zijn, dan in Europa wel werd geloofd. De schrijver zegt o. a.: De schatting, welke Korea jaarlijks in het voorjaar door middel van een karavaan naar Pekiug zeudt, bestaat hoofdzakelijk uit Kore- aansch papier, dat in China en terecht op hoogen prijs wordt gesteld. Dit papier, dut met de hand gemaakt wordt in vierkante vellen, twee voet breed, is buitengewoon sterk, zoo zelfs, dat liet slechts met groote moeite te scheuren is. Het wordt op een houten raam geplakt, geolied en voor vensters gebruikt en de Chineezen verkiezen dat ver boven venster glas, daar het zoowei de zon als de koude beter buitensluit en in huis een aangenaam zacht licht geeft. Dit papier wordt gemaakt van Yen Sing, een plant, waarvan men zou zeggen, dat zij het menschdom reeds genoeg dienst bewijst, maar de Chinees schrijft aan den wortel van de Yen Sing nog eenige bijzondere eigenschappen toe. Niet alleen, dat hij zich naar verkri-en zichtbaar en onzichtbaar kan maken, maar hij is in staat een stervende weer te doen opleven en iemand, die juist gestorven is, weer een beetje leven terug te gevenHeeft het middel het gewenschte effect niet, daar is wel een verklaring voor: het was geen echte Yen Sing! Korea, dat een eigen koning heeft, wordt in werkelijkheid geregeerd door den Chi neesehen gezant, die steeds uit Peking zijn orders krijgt door middel van die vlugge Koreaansche koeriers, die naar men zegt, op hun kleine Tartaarsche ponies wel 200 Engelsche mijlen per dag afleggen. Of China die macht in Korea zal behouden, wanneer eens de oorlog mocht uitbreken, is zeer twijfelachtig. Na 1861, toen de Engelschen Peking innamen, is China gaan begrijpen, dat het met eigen krachten toch geen leger en vloot kreeg en heeft Engelsche officieren trachten te krijgen om de troepen te drillen. De schilderachtige Chineesche oorlogsjonk werd vervangen door een leelijke zwarte svuurwielboot", het leger kreeg goede ge weren cu er werden tuighuizen en fabrieken voor oorlogsmateriaal gebouwd. Maar in den laatsten tijd is er in China weer een stroo ming tegen de vreemdelingen en het gevolg is, dat leger en vloot, alleen in handen van de mandarijnen, hard achteruitgaan. En geen wonder: de mandarijn, die niet knoeit, is in China nog niet ontdekt. De patronen van de Winchester repeteer geweren worden goedkoop en slecht nage maakt; de soldaat, die drie taels per dag krijgt om zijn paard te voeden, steekt er het grootste deel van in den zak; de mandarijn, die voor een vaste som het schip, waarover hij door omkooping liet bevel heeft gekre gen, moet bemannen en onderhouden, betaalt zijn scheepsvolk bijna niet, laat het schip ver vallen en koopt de goedkoopste en slechtste kolen die er zijn. Yan een troep Chineesche soldaten, allen uitstekende soldaten, is dan ook de een gewapend met een Winchester geweer en een tweesnijdend Chineesch zwaard, een ander heeft een ouderwetsehen boog met pijlen en een lange lans, een derde een ouden tromplader, die niemand kwaad kan doen, dan dengeen die er mee schiet. Alleen de Chineesche vlaggen en standaards zijn mooi, overigens beteekent het geheel zeer weinig. Een Japansch soldaat is daarentegen goed gewapend met een geweer in Japan gemaakt, dat duizend meter ver draagt en voorzien is van tien pakjes patronen. En van deze goed- gedrilde soldaten kan Japan er zooveel in het dicht genoeg bij gelegen Korea doen landen, dat men in China, waar alles langzaam en laat gebeurt, tijden en tijden noodigzal hebben om voldoende troepen in die verafgelegen streek tegenover hen te stellen. En wie weet, komt de oorlog, dan zal misschien Rusland, dat in het oosten van zijn rijk de goede havens van Korea best gebruiken kan, met den buit gaan strijken. De tael beeft een waarde van ruim drie en een halven gulden. Het leger wordt derhalve in China goed betaald, als het medegedeelde juist is. SCHIEDAM, 2S Juli 1894. Heden zijn alhier met het oog op de vee ziekte (mond- en klauwzeer) gestationneerd een drietal bereden marechaussees om den afgesloten kring te bewaken. Van ieder der daarbij betrokken gemeenten zullen bovendien een of meer veldwachters worden aangesteld, al naar gelang der uit gebreidheid van den te bewaken kring waarin genoemde ziekte voorkomt. Het bestuur der nVereeniging tegen Bede larij" verzocht ons het volgende mede te deelen In de algeloopen week kwamen ons weer twee gevallen van bedriegerij ter oore. Een man, zich noemende Luramans, gaf voor op het Watertje te wonen en vertelde wat van een zieke vrouw en 4 kinderen en een vrouw, zich noemende Geertje van Sigten, echtgenoot van Dirk Jansen, noemde in haar brutaliteit zelfs liet huisnummer in de Dwars straat en vertelde wat van haar werkloozen man en 6 kinderen. Beide gezinnen zijn hier onbe kend. Onze bedoeling is bij vernieuwing het publiek te waarschuwen, opdat lichtgeloovig- heid en weekhartigheid niet dergelijke schan delijke praktijken in de hand werken. Wat aan dergelijke landloopers wordt ge geven, wordt aan waarlijk armen onthouden. De heer J. M. Kars, bij kon. besluit van 18 Mei 1894 benoemd tot consul te Braïla, is in die hoedanigheid door de Rumeensche regeering erkend. De heer Van Houten, minister van binnen landsche zaken, heeft incognito te Grave een bezoek gebracht aan de beide blinden-insti- tuten voor jongens en meisjes. De minister werd daar welkom geheeten door de blinden- harmonie. Met veel belangstelling informeerde hij naar den toestand der werkzaamheden. De harmonie sConcordia" bracht den mi nister eenen afscheidsgroet bij zijn vertrek naar Nijmegen. liet Ilblad. verneemt dat aan de Koningin- Regentes zijn toegezonden de statuten eener vereeuiging tot bescherming van kinderen, in den geest als de Engelsche National Society for the prevention of cruelty to Children. Ook de Ilollandsche spoorwegmaatschappij zal ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin-Regentes op Donderdag a.s. extra treinen doen loopen op de trajecten Amsterdam en Rotterdam naar Den Haag. In afwachting van het advies, uit te bren gen door de rechtsgeleerden, die door de Am- sterdamsche forensen worden geraadpleegd, deelt de Amst. Ct. dat van mr. G. Visserin"- O mede. Deze treedt in eene uitvoerige beschou wing van de geschiedenis van art. 245 der gemeentewet en komt dan tot de volgende conclusie: Men mag derhalve thans aan het art. 245 niet de uitlegging geven, dat de buitenwo- nenden, die niet tevens in Amsterdam hunne woonplaats hebben, door de belasting zijn te treffen. De wetgever heeft zich duidelijk en beslist daartegen verklaard. liet bestuur van de gemeente is gehouden de wettelijke voorschriften ten aanzien der gemeentebelastingen te eerbiedigen, en mag geen verordeningen vaststellen en geen be sluiten nemen, die daarmede in lijnrechten strijd zijn. Doet bet bestuur dit toch, dan zullen zijne besluiten geen kracht hebben tegenover derdengeen rechtsgevolgen kun nen daaraan verbonden worden. Te Delft doet zich weder een geval van pokken voor bij een meisje van 17 jaar iu de vijverstraat. Ook hare moeder lijdt aaa die ziekte.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1