Recht zaken. K o I o n i n. Gemengde Berichten. Land- en Tuinbouw. Armenzorg. V i s s c h e r ij. Kerknieuws. Marktberichten. Wegens bcurs-vacantlcdag heden geen noteert ng der effecten enz. Co. ongetwijfeld gaarne bereid deze op aan vraag te verstrekken. Utrecht. De tegenwoordig druk aan de orde zijnde vraag of ïforensen" gelijktijdig op twee plaatsen in de plaatselijke directe belasting op liet inkomen kunnen worden aangeslagen, is ten vorigen jare door Gede buteerde Staten van Utrecht in ontkennen- ien zin beantwoord en daardoor voor de be trokken gemeente en waarschijnlijk ook wei andere gemeenten in die provincie van de baan geschoven. Gedeputeerde Staten voor noemd vernietigden toch den aanslag van iemand, die, dagelijks voor zaken in eene ge meente verblijvende, op het belastingkohier dier gemeente was gebrachtnadat de be doelde persoon tevergeefs bij den raad tegen zijnen aanslag had gereclameerd. De Staten waren van oordeel, dat het zoowel tegen de letter als den geest der gemeentewet zoude in- druischen, dergelijke uitwonenden aan te slaan. Arnhem. Alhier zal 25 Augustus ver gaderen de Nederlandsche bond van gemeente ambtenaren. Van de op de agenda geplaatste punten zijn de meest belangrijke: 1. adres van de heeren Prinsen e. a. omtrent de positie van den gemeente-secretaris, met desbetreffend voorstel van bet hoofdbestuur; 2. verslag der commissie in zake het verkrijgen van eene rijkspensioenregeling voor den gemeente-amb tenaar; 3. rapport der commissie in zake de oprichting van een onderling weduwen- en weezenfonds4. regeling van de traktementen van secretarissen, ontvangers en ambtenaren ter gemeente-secretarie, in te leiden door den heer Van der Laan, secretaris vau West- Stellingwerf; 5. benoeming van leden van het hoofdbestuur; 6. vaststelling van den rooster van aftreding der leden van dat bestuur. Batavia 26 Juni. Aan het verslag omtrent iie voornaamste ge beurtenissen in het gouvernement Atjeh en Onderhoorigheden, loopende van 5 tot en met 11 dezer, wordt door de Juv. Clhet volgende ontleend G r o o t-A t j e h. Onze posten ondervonden geen overlast van den vijand, met uitzondering van Kroeng-Gloempang, Senelop en Biloel, waar van do beide eerstgenoemde bijna dagelijks Een ijverzuchtige vrouw te Barcelona heeft dezer dagen op vreeseiijke wijs haar wraaklust gekoeld. Uit een buis in de Caile de Sepulveda klonk een hartverscheurend gegil. Be politie brak de deur open en vond op den vloer van een kamer twee vrouwen met brandende kieederen, van welke de eene de andere vast omklemd hield. Die twee vrouwen werden, met brandwonden overdekt, naar het gasthuis gebracht, waar de jongste, een dienstmeisje, Rosa genaamd, binnen weinige minuten overleed. De oudere, Inez Alfarez, stierf na verloop van een uur. Zij had nog kracht om te verhalen wat er was voorgevallen. Het bleek, dat zij razend jaloersch was geweest op haar dienstmeisje Rosa en om zich te wreken in haar kamer, welker deur zij sloot, hare eigen kieederen en die van het meisje met spiritus overgoten en in brand gestoken had, waarna zij het meisje omarmd hield, om haar het vluchten te beletten. Rosa heeft nog vó >r zij stierf plechtig verklaard, dat de jaloezie van hare meesteres ongegrond was. De Itaiiaansche roovers laten weder veel van zich spreken. Bij Aibano (prov. Rome) heeft een troep van zes roovers, allen vermomd, een rijtuig aangehouden en de menschen, die daarin zaten een grondeigenaar, een ambtenaar en eenige dames berooid van alles wat zij lij zich hadden, Dit was, volgens de Tribune, in die provincie de derde roofaanval in den tijd van een maand. beschoten werden, met het gevolg dat den Gn dezer te Kroeng-Gloempang een Europeesch fuselier licht, en den 8o d.a.v. te Senelop een Europeesch fuselier zwaar gewond raakten. Den 7n dezer kwam het bericht dat zich in de kampong Lamdjampoe kwaadwilligen zouden bevindentwee patrouilles van Senelop door zochten het terre'n, zonder iets verdachts te virden, doch nauwe'ijks waren dezen op den terugweg, of zij werden beschoten, waardoor echter geen letsel werd veroorzaakt. Den 9n dezer had de ontruiming plaats van de posten Boekit-Daroc en Boekit-Terin door onze troepen Boekit-Daroe werd daarna geheel opgeheven, terwijl Boekit-Terin bezet bleef door het volk van T. Panglima Bintang, hoeloebalang van de lil Moekims Daroe. Tijdens het verrichten van do daaraan verbon den werkzaamheden werd men door de kwaad willigen niet verontrust. Dienzelfden dag maakten 3 brigades mare chaussee eene patrouille naar Lamkoenjit tot beveiliging van den passer aldaaruit het gebergte beschoten, werden de 1ste luitenant der infan terie H. |I. Vis zoomede twee minderen licht gewond. Op het eiland Web was niets bijzonders voor gevallen. Onderhoorigheden. Oostkust. T. iloeda Oesoef van Simpang Olim maakte zijne opwachting bij het bestuur te Edi en bood zijne onderwerping aan. De sluiting van de kust aldaar werd dientengevolge den 5n dezer opgeheven. Overigens bleef de staat van zaken onveranderd. Noordkust. Te Telok-Setnawé en in de omliggende landschappen werd de rust niet ver stoord. Onze versterking te Segli werd niet beschoten daarentegen wel do schijfschietende troep op 5 en G dezer, echter zonder letsel te bekomen. In den politieken toestand van de Pedir-streek kwam geen wijziging. Westkust. Te Poeloe-Raja en Melaboeh bleven orde en veiligheid gehandhaafd. Elders ter Westkust iiet de toestand weinig te wen- schen over. De weersgesteldheid was warm, doch regen achtig, nu en dan afgewisseld door westelijke winden. De gezondheidstoestand was op de zeeposten bij voortduring vrij gunstig. In Groot-Atjeh was hij over het algemeon stationnair. Het gemiddelde ziektecijfer bedroeg 17 tegen 17 en dat van de beriberi 3 tegen 4 gedurende den vorigen verslagtijd. Het sterftecijfer was stationnair. Door den krijgsraad te Amboina is de fuselier J. K. ter zake van insubordinatie duor woorden, feitelijke insubordinatie en wederspannigbeid door een gewapend persoon gepleegd, tot de straf des doods veroordeeld. In Pahang, behoorende tot de Straits Settle ments, zijn opnieuw onlusten uitgebroken. Er zijn reeds troepen heengezonden. Te Oversch're is nog mond- en klauwzeer ge constateerd bij de veehouders D. Poot, C. van den Berg en de wed. De Jong, Te Stolwijk neemt het mond- en klauwzeer sterk toe, dagelijks worden nieuwe koppels vee in verschillende deelen der gemeente aangetast. Onder het vee van den landbouwer J. C. II. de V., te Nieuwkoop, is het mond- en klauwzeer uitgebroken. Door den minister van binnenlandsche zaken is op een verzoekschrift van het hoofdbestuur der veieeniging ihet Nederlandsch Rundvee stamboek", om toekenning van een rijkssubsidie van f 10,000, met het tweeledig doel om hier mede door het uitloven van premiiSn ais anders zins den doelmatigen aanfok van rundvee in de onderscheidene provinciën des lands te bevorde ren en door het verspreiden van drukwerken, ook in vreemde talen, belangstelling voor de veefokkerij op te wekken en de vraag naar Nederlandsch vee in het buitenland te prikkelen, aan adressant te kennen gegeven dat zijn ver zoek niet kan worden toegestaan op grond, dat bij de in de onderdeelen des rijks uiteenloopende nzichten en behoeften, de bevordering van de veefokkerij, voor zoover die van overheidswege door regiementen of subsidién kan worden be vorderd, aan de provinciale besturen kan wor den overgelaten. Maatschappij van Weldadigheid te Frederiks- oord, Wilhelmiita'soord en Willemsoord. Het volgend rondschrijven is door den directeur der maatschappij, den heer Job v. d. Have, verzonden Te midden van den strijd om het bestaan, die thans allerwegen heerscht en waaronder onze landbouwende bevolking maar al te zeer gebukt gaat, vervult de maatschappij van weldadigheid nog steeds hare verhevene roeping met eere. Zij opent nieuwe bronnen van bestaan, door heidevelden te herscheppen in bosch, bouw- en weidelanden en door het doen aanleeren van verschillende soorten van industrieelen arbeid, die een bestaan opleveren. Zij stelt voor velen de gelegenheid open om, door eerlijken en productieven arbeid, zich een onbekommerd bestaan te verschaffen en is een onwaardeerbare steun voor zoo velen, dia alleen staande, den strijd om het bestaan niet kunnen volhouden. Zij tracht boven alles door onderwijs en opvoeding een beschavenden invloed uit te oefenen op allen, die aan hunne zorgen zijn toevertrouwd. Aan schoolonderwijs wordt buitengewoon veel zorg gewijd. De godsdien stige vorming in overeenstemming met de gezindte wordt ernstig ter hand genomen, terwijl voor allen, die Ieeien willen, die weg wordt gebaarfd om als bekwame arbeiders, handwerks lieden tuiniers, bloemisten, boomkweekers, boschbazen en vele andere vakken, zich een eervol bestaan verwerven. De zegen, die van deze maatschappij uitgaat, is moeilijk te schatten. Wij roepen daarom met vrijmoedigheid de medewerking van alle weidenkenden in den lande in. Het Koninklijk Huis en de Koninklijke Familie gingen steeds op onbekrompen wijze voor. Vele aanzienlijken in den lande offerden groote sommen op het altaar der weldadigheid. Aan meer algenieene medewerking hebben wij behoefte, de medewet king van allen, die het kunnen zonder onderscheid. Wij roepen allen toeKomt en ziet ons aan het werk. Fredenksoord is vooral in den zomer een bezoek waard wie hier komt, wordt gewoonlijk een medewerker. Zendt ons uw geld, zendt ons uwe weezen ter opvoeding in het huisgezin en ter vorming voor het leven. Steunt ons met uwe liefde en met uwe voorspraak, daar waar het noodig is. Als men op deze wijze alom in Nederland wilde werken, zouden van Hevetlede werkloosheid, armoede en elke reden tot ontevredenheid zeer verminderen, zooal niet geheel verdwijnen. De rechtbank te Amsterdam heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen Pouwiel en v. Bentum, beschuldigd van het vervaardigen en uitgeven van valsche guldens. Zij zijn veroordeeld ieder tot twee jaar gevangenis. Donderdag 9 Augustus dient voor de arrond.- rechtbank te Amsterdam de zaak tegen den jeugdigen gifmenger uit de Palmdwarsstraat, die gepoogd heeft zijn moeder en zijn oom om hot leven te brengen. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend werden aan de markt alhier aangevoerd 290 zal men, die voor f 0.75 tot 1.15 per Va kilo werden verkocht. Nog werden aangevoerd 334 St.-Jacobs- zaltnpjes, die fO.G5 tot 0.85 per '/s kilo golden, en 1 steur. N'ed.-Uerv. Kerk. Aangenomen: naar Ternaard door den heer N. Warmoltz Nz., cand. te 's-Graveland naar Gissen-Nieuwkerk door ds. G. Timmer, te Nieuwpooit. Het te Yepiiklooster, bij Buitenpost (Fr.), ge houden 24e noordelijk evangelisch zendingsfeest, in het uitgesti elite bosch van baron Van Heem stra, werd bezocht door duizenden feestgangeis, die van heinde en ver waren saamgestroomd. Den geheeien dag was het weder uitstekend. Het feest mag als zeer welgeslaagd beschouwd worden. Te Velzen werd Woensdag het dei de christe lijk zangersfeest gehouden op het buitengoed Velserbeek". Duizenden vreemdelingen waren van alle kanten samengekomen. Te lialfelf uur opende nir, 11. graaf van Hogendorp met een welkomstgroet en daarna werd het bondslied door de 1500 zangers en zangeressen aangehe ven, onder begeleiding van de muziek der Rotter- damsche jongelingsvereeniging nObadja". De regen dwong echter spoedig de pauze te laten aanvangen en ieder zocht een goed heenkomen. De café's in het dorp werden overstroomd. Tegen halfdrie werd een toespraak gehouden, terwijl het weer eenigszins opklaardemaar nadat nog een 4-tal nrs. ten gehoore gebracht werden, bleek liefc letterlijk ondoenlijk om voort te gaan, zoodat het laatste nr. werd afgezon gen en de vergadering onder groote teleurstel ling uiteenging. tSCMIEDAM, 28 Juli. Uoggc en fücrst zonder handel, moutwijn i noteering der makelaars f5Va. JeneverAmsterd. proef f9"/s per heet. Ct. zonder fust en zonder belasting. O SpoelingI 0.40 per ketel. Maassluis, 27 Juli, Kaas. Aanvoer 39 stapels, wegende 125G9 kilo prijs 17Va a 25 ct. per kilo. Handel geregeld. Luiden, 27 Juli. De aanvoer en prijzen ter veemarkt van heden waren als volgt56 stieren f4ü a 226, 82 vette ossen en koeien f124 a 265, of GO a 76 c. per kilo, 03 vaie dito f105 a 191, gras- kalveren f a 40 vette dito f30 a 105, of 60 a 80 c. per kilo, 24 nuchtere dito f 8.a 15.620 vette schapen FIS.'a 30.of 40 a 45 c. per kilo, 280 weide dito f10.a 25.398 lammeren f8.- a 15.104 magere varkens f15 a 29, 222 biggen f5. a 13.venlens f— a paarden f a 110 kalf- en melkkoeien f122 a 254. Oud-Beiehland, 26 Juli. De knekenoopst is thans afgeloopen, de uit komst heeft vei re de verwachting overtroffen. Er werd gemiddeld een derde meer geplukt dan bij de verwachtingen gerekend was, terwijl door de vele koopt»ders voor Engeland do prijzen hoog bleven. Men begint hier steeds meer met het aanleggen van nieuwe boomgaarden. Kampereiland, 26 Juli. Sedeit de opgave der vorige week werden slechts een 8-tal ladingen hooi gescheept en vei - zonden. Qua dezen tijd van 'tjaar is men hier anders veel vlugger aftiek gewoon. De prijzen varieeren nog steeds van 11215 do 500 KG. Elst, 20 Juli. De vetzending van peten, vioege blauwe prui men en Engel.'che krozen, naar de Engelscli9 en Hollandhche maikten, is in vollen gang. Peren gelden f2 a 3.50 per HL, pi uinien 5 ct., krozen 10 ct. per KG, AM WERPEN, 28 Juli. Peiroleuni prijrii.Amerik. per Juli fr. 12- Aug. fr. 12 Vs laatste 4 md. fr. 12'A; Russische in ioco fr. 11. fef?

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 7