Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. O n (1 e r w ij s. Rechtzaken. Armenzorg. inbrekers zochten daarop een goed heenkomen langs denzelfden weg dien zij gekomen waren, en de straat veilig auende (de politie was in middels met de beide aangehoudenen vertrok ken), namen zij met den gestolen buit de vlucht. (W. JR, Cr.) Uit de rekening der gemeente Delft blijkt, dat de ontvangsten bedragen f856,176.86 en de uitgaven f 818,023.07X, zoodat het dienstjaar van 1893 sluit met een batig elot van f 38,153.78 Een kind te Delft, dat door de pokken werd aangetast, is aan die ziekte bezweken. Nadat Zondaganorg»» om vijf uur ta Laidan het café Ephraïm, aan de Haarlemmerstraat, waar café-chantant was geweest, gesloten was geworden, brak aldaar kort daarna brand uit, ontstaan, naar men vermoedt, op een der kamers voor de chanteuses bestemd. De vlam men sloegen geweldig uit, zoodat brandalarm werd gemaakt en de brandweer aanrukte. Een persoon niet daarmede in betrekking staande, maar toch willende helpen, klauterde over een dak naar het brandende perceel, doch viel met een gedeelte muur daarvan naar beneden, werd zwaar gekwetst en naar het academisch ziekenhuis overgebracht. Zjjn toestand is hopeloos. De brandweer slaagde er in den brand tot een gedeelte van het perceel te beperken. Zekere G. V., die tijdens een hevig on- weder te "Waddinxveen aan het melken was, schrikte van een zwaren donderslag zoo hevig, dat hij aan de gevolgen overleden is. Men meldt uit Amsterdam aan de N. R. Cl. In de Quellijnstraat heeft gistermorgen weder eene moderne executoriale verkoop plaats gehad onder leiding van Reens. De geheele inboedel bracht de som van veertig cents op en geraakte onmiddellijk weder in handen van den oorspronkelijken eigenaar. Deze soort van publieke verkoopingen, waarbij het publiek feitelijk wordt buitengesloten, krijgen langzamerhand een meer geregeld en kalm verloop, zoodat het reeds bijna is alsof het zoo behoort. Na afloop der verkooping splitsten Reens' volgelingen zich in twee partijen. De eene j trok met hem naar het lokaal sConstantia", de andere naar een volkskoffiehuis in de Daniel-Stalpertstraat, waar in den tuin eene openbare vergadering werd belegd en enkele sociaal-democratische woordvoerders de aan wezigen aanspoorden om voortaan geene belasting meer te betalen. Intusschen is men op maatregelen bedacht, om de publieke verkoopingen weder publiek te doen wordenwaarschijnlijk zullen deze daarom in den vervolge niet meer voor het perceel, maar alle op de Noordermarkt wor den gehouden. Tjjdens een hevig onweder werd Maandag ochtend te Amsterdam in de Marnixstraat een man door den bliksem getroffen en gedood. In den nacht van Zaterdag op Zondag is een bedrag van pl. m. f 16Ü0 ontvreemd uit het vaartuig van E. Porsius Bz. te Durgerdam. De tot levenslange gevangenisstraf ver oordeelde gewezen predikant J. Barger is gis teren uit het huis van bewaring te Leeuwar den overgebracht naar de bijzondere strafge vangenis (het tuchthuis) aldaar. Zondagnacht is de kapitein-adjudant Ka merling van het 1e regiment infanterie, tjjdelijk te Assen vertoevende, aldaar van familiebezoek huiswaarts keerende door twee personen aangerand. Door zich met de sabel te verdedigen wist hij de aanranders op de vlucht te drjjven. Dit neemt echter niet weg, dat hij enkele vuistslagen opliep en zjjn uniformpet verloor. Van het gebeurde is bij de politie aan gifte gedaan. Het zal echter niet gemakkelijk zijn de daders te vinden, daar de kapitein de gelaatstrekken der personen wegens de duisternis niet heeft kunnen zien. Of de drjjfveer in dezen roofzucht is geweest en de aanvallers wisten, dat de kapitein eene groote som, f1500, bij zich had, of dat wraakzucht van iemand, die misschien vroeger onder zijne bevelen heeft gestaan en zich veronge lijkt tekent, in het spel is, zal dientenge volge wel niet aan het licht komen. Men meldt uit Utrecht aan deN.R. Ct..- Van een der gebouwen der rijks-universi teit, dat velleden jaar geheel nieuw afgeleverd werd, zjjn nu de opschuiframen reeds zóo slecht, dat ze met gutta-percha band geheel dichtgemaakt moeten worden. Te Nijmegen kreeg dezer dagen iemand onder het scheren door zijn barbier een klein wondje in het gelaat, hetgeen als gewoonlijk bij scheerwondjes weinig aandacht trok. Thans is echter zijn halve aangezicht hevig rood opgezet en deels met uitslag overdekt, terwij! ondraaglijke pijnen hem kwellen. De geneesheer heeft bloedvergiftiging geconsta teerd, ontstaan door het bezigen van een be smet scheermes, of wel door de gebruikte zeep. De man zal vermoedelijk eene operatie moeten ondergaan, om ernstiger gevolgen te stuiten. Naar men verneemt, hebben de leden van den gemeenteraad te Herwijnen maatregelen genomen om aan J. van der Meiden, die op de bekende treurige wijze zijn bezitting heeft verloren, het terrein met een huisje weer in bezit te geven. Te Tilburg is Zondag een groote bonds vergadering gehouden der anti-sociaal-demo- cratische spoorwegvereenïging Recht en Plicht", uitgeschreven door de afd. Tilburg. Van andere afdeelingen waren door hare leden vertegenwoordigd: Breda, Rozendaal, Boxtel, Hedel en Utrecht, terwijl de afd. Tilburg met een zeer groot ledental aanwezig was. Het voornemen bestaat, een eigen orgaan op te richten, dat te Amsterdam het licht zal zien. Te Maastricht hebben zich sedert de vorige opgave 5 gevallen van cholera voorgedaan. Het getal der aangetasten bedroeg Maandag 13, van 7 zjjn overleden en 6 in behandeling blij ven. Amsterdam. In eene gisteravond ge houden buitengewone vergadering der aan- uemers-sociëteit sEenheid" is de loonkwestie behandeld en besloten als proef het loon op 23 cent per uur te stellen, op voorwaarde dat de gemeente Amsterdam aan den stads- timmertuin dit loon zal toekennen. Vlissingen. Het beeld van De Ruyter is met goed gevolg op het voetstuk geplaatst. Er waren vele toeschouwers. Veere. Maandagavond werden door den burgemeester de ingezetenen opgeroepen, teneinde maatregelen te nemen, om de ge meente bij de komst van HH, MM. te versieren. Eene commissie werd benoemd om aan de straten een feestelijk aanzien te geven. Het plan bestaat dat de Koninginnen het voormalige groot hospitaal zullen bezoeken, benevens het stadhuis, waar haar door de leerlingen der beide scholen een welkomstlied zal worden toegezongen. Eene eerewacht van 24 ruiters zal de Vorstinnen aan de grens der gemeente op wachten en ook uitgeleide doen. Het monument voor pastoor Brouwers, door dr. Cuypers ontworpen en te Roermond ver vaardigd, in diens atelier, is gereed. Dezer dagen wordt het te Bovenkerk ver wacht. De onthulling zal op een nader te be palen dag in Augustus plaats hebben. Op verlangen van koning Leopold der Belgen is de internationale tentoonstelling, welke te Brussel gehouden zal wurden, tot 1897 uitge steld, teneinde de verwezenlijking van een plan, dat de koning opgevat beeft, mogelijk te maken. 2. M. wil ii.l. het domein Tervuren met zijn prachtig park voor de tentoonstelling beschik baar stellen. Het zal door een electrische tram met Brussel verbonden worden. Een zeer groot gedeelte van het park wil de koning met glas laten over trekken en in dat reusachtig glazen paleis zullen de planten en dieren uit den Kongostaat geac climatiseerd worden. Inboorlingen uit alle deelen van den staat, welke er wonen, in de vijvers zullen nijlpaarden en andere dieren gebracht worden, zoodat men zich niet in de nabijheid van Brussel, maar aan de oevers van den Kongo zal wanen. Ook na afloop der tentoonstelling zal dit glazen paleis blijven bestaan. Da inrichting zal 8 millioen frs. kosten, koning Leopold heeft zich bereid verklaard persoonlijk voor een aan zienlijke som tot de kosten bij te dragen. Hevige onweders, vergezeld van hagelslag, heb ben te Calcar aan den Rijn en te Siegen de te velde staande gewassen zeer beschadigd. Te Calcar werden honderden vensterruiten door de hagelsteenen vetbrijzeid; de bliksem doodde twee personen, In de omstreken van Munster is de bliksem in niet minder dan 20 boerenhofsteden geslagen, die alie in de asch werden gelegd. Aan het onweder was een ondraaglijke hitte voorafgegaan, tengevolge waarvan twee werklieden, een officier en eenige soldaten overleden. Te Giffhorn zijn door den bliksem twee werk lieden gedood en 4 gewond. Uit verschillende plaatsen komen berichten van ongelukken veroorzaakt door de groote hitte. Te Dantzig zijn 5 soldaten gedurende de oefe ning bewusteloos neergestort. Naar de Duitsche bladen melden, heeft een der volgelingen van Ahlwardt, de vreeselijke ts-ludenfiesser" Juhann Walter, zich verloofd meteen Joodsch meisje, een wees, zekere 'juffrouw Hermannsohn te Berlijn In de uitgestrekte houthaven te Marseille is brand uitgebroken. Het vuur tastte ook de nabijgelegen huizen aan. De geheele voorraad opgeslagen hout en 15 woningen zijn een prooi der vlaromen geworden. De schade is zeer aan zienlijk. Men vermoedt dat de brand door kwaadwilligen aangestoken is. De bewoners der afgebrande huizen, meest workliedengezinnen, kampeeren in de aangienzende straten. De duiven, die te Venetie op het St.-Marcus- pein op staatskosten en tot groote vreugde der toeristen in het openbaar gevoederd worden, beeft een paar dagen geladen een treurig lot getroffen. Na een dagen langen brandend heeten wind ontlastte zich den 20n Juli boven Venetië een ontzettende hagelbuide hagelsteenen waren zoo groot en vielen zoo dicht, dat nog ver scheidene uren na de bui de straten en de daken der huizen er als dik besneeuwd uitzagen. De bliksem sloeg in den toren der kei k Santa Maria Formosa en aan het Ledo gelukte het den bad gasten ternauwernood zich te redden in de stoomboot, welke dienst deed tusschen de bad inrichting en de stad. Het ergste hadden de gevleugelde lievelingen der Veneliërs door het onweder geleden. Honderden doodelijk getroffen duiven werden deels op het St.-Marcusplein, deels bij het station gevonden, en wie weet, of de slachting niet het geheele ras dezer historische duiven heeft uitgeroeid. De IFfd/nmn Noord poolexpeditie is niet ver loren, gelijk men vreesde. Vrijdag kwam Erl King te Tromtó binnenvallen. De kapitein rap porteerde, dat hij bij Amsterdam Eiland, op ongeveer 84 gr. N. B., de Ragnvald Jarl had ontmoet. Alles was wel aan boord, en Wellman geloofde in het welslagen van zijnen tocht. Het schip had tusschen het drijftjs beklemd gezeten, maar zou nu, naar de kapitein der Erl King ver wachtte, van ijs vrijgekomen en op weg naar de Noordpool zijn. Ingevolge het bepaalde bij art. 21 der wet van 25 Mei 1880 Staatsblad no. 88), wordt ter algemeene kennis gebracht, dat gedurende de maand Juni 1894 in de rijkspostspaarbank zijn ingelegd en terugbetaald de navolgende bedragen Bedrag der inlagen f 1,611,398.04 d i terugbetalingen - 1,196,041.20'/; Meer ingelegd dan terug betaald f 415,356.84 Aan het einde der maand Mei was ten name der verschillende inleggers inge schreven f 34,172.227.^ zoodat het gezamenlijk te goed op ultimo Mei bedroeg f34,587,584.31 In den loop der maand zijn 5408 nieuwe spaar bankboekjes afgegeven; 1927 zijn geheel afbe taald. zoodat er aan het einde der maand nog 425,185 in omloop waren. (Sf.-Cf.) De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar New-York (via Rotterdam) bestaat door middel van liet stoomschip Werkendam. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rot terdam is bepaald op 4 dezer, des voormiddags ten 1 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Een eigenaardige briefkaart is dezer dagen te Straatsburg ontvangen. Het was een briefkaai t van boomschors, waarin de letters met een mes gesneden waren en waarop boven het adres het opschrift stondvPosterij der oerwouden van Amerika." De afzender was de ontdekkings reiziger Rudolf Crouna. De ontvanger heeft deze briefkaart, waarop de stempels van Montreal en van Straatsburg staan, ten geschenke gegeven aan het postmu- seutn te Berlijn. Onder het rundvee van de veehouders M. Rodenburg, L. Winterswijk, de wed. Jacobs en de wed. De Jong, allen te Overschie, is mond-en klauwzeer geconstateerd. Onder het rundvee van den veehouder F. van der Burg te Berkel en Rodenrijs is mond en klauwzeer geconstateerd. Een pink van den heer W. Jz. Tuijn, te Edam, is, volgens verklaring van den rijksveearts, aan miltvuur gestorven. Het doorie dier werd onder politietoezicht verbrand. Te Oudega (Hem. Oideph. en Noordw.) is onder de varkens van den veehouder M. v. d. Weg de besmettelijke ziekte (vlekziekte) uitgebro ken. De Staatscourant van 31 Juli bevat het rap port over den uitslag van het in het voorjaar van 1894 gehouden examen ter verkrijging van akten van bekwaamheid als onderwijzer en on derwijzeres. De 49e vergadering van het Nederlandsch onderwijzersgenootschap, de vorige week te De venter gehouden, heelt bet volgende voorstel van het hoofdbestuur aangenomen»De algemeene vergadering spreekt den wensch uit, dat in ge meenten, waar de bijzondere liefdadigheid on toereikend blijkt om kinderen, die zulks noodig hebben en voor wie zulks gevraagd wordt, van voedsel en kleeding te voorzien de daartoe strekkende pogingen van gemeentewege worden gesteund," alsmede de volgende toevoeging aan dat voorstel van de afdeeling 's-Gravenhage I sTevens noodigt zij de afdeelingen dringend uit in overleg met andere (plaatselijke) vereenigin- gen te treden, teneinde de voeding en kieeding van behoeftige sclioulkiuderen zooveel mogelijk te bevorderen." In de Sophia-stichling te Scheveningen, in Juni pas geopend, zijn op dit oogenblik reeds 101 kinderen geplaatst in het belang hunner gezondheid. De uitkomsten van liet verblijf aldaar zijn over het geheel genomen verrassend gunstig. De rechtbank te 's-Gravenhage verklaarde zich gisteren onbevoegd om kennis te nemen van de zaak van Van Deth, daar deze woont te Amsterdam en te 's-Gravenhage niet gevonden js, en verwees de zaak naar de rechtbank te Amsterdam. Een gelijke uitspraak deed de rechtbank in

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3