A". 1894 Zondag 5 en Maandag 6 Augustus. N°. 8589. Eerste Blad. A. ch. t n ve r t i g- s t Jaargang. Bul I onland s clie 1) or i oh ten. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, U IT GE VER f J. ODÉ. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke uominers 1.85. 0.10. IT tl F! AC: BOCËIttTKAAT. S7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eeue Courant. 1.10, Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F K A N K R IJ K. Voor het liof van assises te Lyon werd gisteren in de zaak-Caserio het verhoor ge opend met den soldaat Leblane, die zijn ge tuigenis staande hield. Daarna herdacht de procureur in zijn wel sprekend requisitoir de groote deugden van ■Gamot, brandmerkte de misdaad en sprak zijn afgrijzen uit over de anarchisten, die, zeide hij, geen politieke partij, doch een samenraapsel van boosdoeners vormen. Hij eindigde met de allerzwaarste straf te eischen. De verdediger grondvestte zijn pleidooi op de niet-aansprakelijkheid van den beschul digde en stelde Caseno onder de bescher ming van Carnot, wiens dierste wensch in de etherische gewesten, waar zijne ziel thans zweeft, ongetwijfeld gericht is op barmhar tigheid en medelijden. Op de tot de jury gerichte vragen ant woordde deze nu met algemeene stemmen ja, zonder verzacntende omstandigheden. Het doodvonnis werd hierop uitgesproken. Casern dit aangehoord hebbende, riep»Leve de de anarchie Cornelius Herz is door het gerechtshof te Parijs tot vijf jaar gevangenis veroordeeld. De reeks onthullingen over het Boulangis- tische komplot en den shistorischen nacht" weid gisteren door den heer Robert Mitchell vervolgd met een vermakelijk verhaal over hetgeen op dien historischen avond van 27 Januari in het restauraut-Durand plaats vond. Boulanger was dien dag tot afgevaardigde te Parijs verkozen, en het straatpubliek was zeer opgewonden. Zou men den groot-en slag wa gen, en geweld gebruiken tegen het Elysée Rochefort was er voor, den wettelijken weg te volgen. Fn Boulanger sloot zich hierbij aan, zeggende dat szoo Louis Napoleon een nieuwe uitspraak van het volk had afgewacht, hij de December-mooiden niet op zijn gewe ten zou hebben". Dit doet, zegt een ondeu gend commentator, denken aan een uitspraak betreffende Napoleon Is Indien Bonaparte luitenant der artillerie gebleven was, zou hij nog op den troon van Frankrijk zitten. Intusschen waren de samenzweerders in het café Durand eenigszins ongerust, dat het geweld door de regeering gekeerd zou worden tegen hen zelf. Verschillende plannen werden nu beraamd om veilig uit het café te komen. Men stelde voorzegt Mitchell (een oud- Boulangist) twee slndiaansche liniën" te vormen, waarbij elk de handen zou leggen op de schouders van zijn voorman; tusschen dit escorte zou de nieuwgekozen afgevaar digde naar huis wandelen Anderen zeg gen zelfs dat op voorstel van een der aan wezigen, het restaurant in slaat van verdedi ging gebracht werd de met revolvers gewa- penden zouden deu trap verdedigen, die naar het vertrek leidde, waar de generaal zich ophield Dergelijke omstandigheden zijn nog merkwaardiger als men bedenkt dat de minister-president op datzelfde oogenblik niet recht wist, wat te doen, uit vrees voor een Boulangistischen aanslag DIIISCHLASD. De keizer heeft goedkeuring verleend op de traslaten, die door den Duitschen grond eigenaar Von Uechtrich-Steinkiich op zijn tocht door het achterland van Kameroen zijn gesloten in Nov. 1893 met de hoofden Farunko van Laddo en Malumfé van Malumfé en in Febr. 1894 met Mohammed Abbu ben Issa, sultan van Ngaundese. Tevens is keizerlijke goedkeuring verleend op de besehermings- tractaten, door den waarnemenden Duitschen Landeshauptmann van het Zuidvvestafrikaan- sche besehermingsgebied in Maart 11. geslo ten met de hoofden der Khauas-Ilottentotten en der Beetchuanen, alsook met het hoofd der Franzmans-Hottentotten. De commissie, den lln Sept. 1892 benoemd en met het rijksbureau voor openbare gezond heid verbonden ter beraadslaging over maat regelen legen cholera, heeft Donderdag hare werkzaamheden hervat. De directeur van genoemd bureau, dr. Kohier, fungeert in deze conferentiën als voorzitter. Buitendien wordt aan de werkzaamheden deelgenomen door deskundigen eu vakmannen uit de daarbij betrokken rijks- en staatsautoriteiten. Deze personen zijn door den rijkskanselier daartoe benoemd. Het ministerie van marine is van oordeel dat de Duitsche belangen in de wateren van China en Japan op het oogenblik voldoende beschermd worden door de kanonneerbooten litis en Wolf. Mocht het echter noodig zijn, dan kan bet Duitsche eskader, dat sedert ver leden jaar in de baai van Rio kruist, der waarts ontboden worden, zoo noodig nog versterkt met de wachtschepen in Australië, waardoor de Duitsche macht tot zeven sche pen zou worden gebracht. Naar de Norddeutsc'ne Aïlgemeine Zeitung verneemt, hebben de kruisers Alexandrina, Arcona en Marie, die zich thans aan de West kust van Amerika bevinden, bevel gekregen zich, zoodra ze zeeklaar zijn, naar de plaats van den oorlog in Oost-Azië te begeven, ter bescherming van de Duitsche belangen aldaar. Bismarck gaf aan zijn werkvolk te Varzin een feest, ter gelegenheid van het gunstig afloopen van den oogst. Na een koorzang »Nun danket alle Gott", hield de prins een toespraak en wensehte den arbeiders veel genoegenzij moesten maar dansen zoolang ze er lust in hadden, zeide hij. Tot zijn spijt kon hjj zelf niet van de partij zijn, omdat de prinses ziek was. Hij eindigde met een drie werf sHocli" op den keizer. In eene vergadering der houders van ver gaderlokalen te Berlijn, die deze lokalen niet meer \oor socialistische bijeenkomsten en demonstration beschikbaar willen stellen zoo lang het bieiboycott duurt, is bericht ont vangen, dat de privaatdocent dr. Arons aan het socialistisch partijbestuur een door hem ingezameld bedrag van 300,000 mark heeft aangeboden, om het bierboycott te kunnen voortzetten. Te Wiesbaden heeft een dynamietaanslag plaats gehad er is slechts eenige rnaterieele schade. B E L G I E. De pogingen door de Ligue démocratique aangewend, om voor de verkiezingen over eenstemming te verkrijgen tusschen de Association libérale, den Vlaamschen liberalen bond en de werkliedenpartij zijn geheel mislukt- President Reitz van den Oranje-Vrijstaat is thans te Brussel en zal heden door den koning worden ontvangen. EUELAÏB. Zooals wij reeds hebben medegedeeld, heeft het Lagerhuis reeds in zijne zitting van Don derdag alle artikelen van het ontwerp rakende de uitgezette lersche pachters afgedaan. Ook thans onthield de oppositie zich van deel neming aan de beraadslaging, vast overtuigd dat het Hoogerhuis het ontwerp toch niet zal goedkeuren. De ïegeering bevestigt Jabez Balfour's inhechtenisneming te Buenos-Ayres niet. Ook aldaar wordt ze twijfelachtig geacht. Het bestuur der admiraliteit heeft thans aan admiraal Fremantle, bevelhebber van liet Britsche eskader in de Sater» n van China en Japan, bevel gezonden, zich in de nabijheid der havens te houden om den loop van zaken te volgen en zoo noodig voor de Britsche belangen op te treden. Aan de Britsche ver tegenwoordigers is gelast, te waken tegen de verzending van oorlogs-contrabande. Lord Kimberiey eischt van Japan een strikt onderzoek naar het gebeurde met de Row- Shing: De commandaut der Naniioa moet voor den krijgsraad verschijnen, en de Britsche agent zal daarbij tegenwoordig zijn. Prins Alfred van Teek, de broeder van de hertogin van York, is verloofd met de doch ter van den hertog van Westminster. De tweede oog-operatie van Gladstone is nog een maand uitgesteldhij gaat thans weer naar Ilawarden. DENEMARKEN. Het wordt thans zeker geacht dat de mi nister-president Estrup in de volgende week zal aftreden. De minister van buitenlandsche zaken, baron Van Reedtz-Thott, wordt als zijn opvolger genoemd. OOSTENRIJK. Volgens de Magyar Allam heeft de vorst primaat tegen den lSn Augustus een verga dering der bisschoppen belegd, om vast te stellen of liet episcopaat zich in zake het bur gerlijk huwelijk tot den korimg wenden zal. ZWITSERLAND. Het gerucht, door buitenlandsche bladen verbreid, dat Zwitserland voornemens zou zijn de Latijnsche muntunie met het einde van dit jaar op te zeggen, wordt van goed onder richte zijde tegengesproken. Het hoofd van het departement van financiën is tegen de opzegging en heeft dat in den Nationalen Raad bij iedere gelegenheid verklaard. ITALIË. Het bericht van de Popoio Romano, volgens hetwelk de koning het besluit heeft geteekend tot opheffing van den staat van beleg op Sicilië, wordt tegengesproken. Er is nog geen beslissing dienaangaande genomen. GRIEKEN LA ND. Het kanaal var: Cerinthe, dat ongeveer een jaar geleden geopend werd, schijnt aan de groote verwachtingen, die men er in den be ginne van koesterde, voorshands nog niet be antwoord te hebben, daar tot nog toe geene zeescheepvaart-maatscliappij de doorvaart door het kanaal gevraagd heeft. De Oostenrijksche Lloyd, die voor haren dienst op de Levant het grootste belang bij de bruikbaarheid van het kanaal heeft, heeft onlangs een deskundige met een nauwkeurig onderzoek van den toesland van den nieuwen waterweg belaft. Het resul taat van diens onderzoekingen is thans officieel openbaargemaakt. IJet kanaal iszoo wordt gezegd door krijt-, leem-, kalk- en mergel- lagen heen gegraven. Ofschoon het muurwerk ter bescherming voor het afkalven enz. sterk is, zijn instoi tingen niet geheel buitengesloten, omdat de mergel door het opzuigen van water in langzame vei schuiving pleegt te komen. Daar de waterdiepte aan den westelijken kant minder dan 8 M bedraagt, ongerekend den lagen stand bij eb, kunnen slechts stoomboo- ten van ten hoogste 7 M diepgang, en ook deze slechts bij dag, het kanaal doorvaren. Nachtelijke passage moet voorloopig nog ver meden worden, omdat storingen in de elec- trische verlichting mogelijk zijn. Daaibij heeft de kanaal-maatschappij nog geen maatregelen genomen om aan vastzittende schepen hulp te komen bieden. AMERIKA. Voor eenigen tijd is in den Senaat der Ver- eenigde Staten eene motie voorgesteld, waarin de president der republiek werd uitgenoodigd met Engeland in onderhandeling te treden over een verdiag, waarhij de twee staten zouden overeenkomengeschillen tusschen beide door een scheidsgerecht te laten bij leggen. De motie is ook in het Huis van af gevaardigden in behandeling gekomen, en heeft beide Huizen als eene i esolutie vei laten. De parlementaire commissie voor buitenland-

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1