A0. 1894. Zaterdag 11 Augustus. N°. 8593 KENNISGEVING. -A. eh. t e nveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Bttitenlanclsclie Berichten. UITGEVER:_J. ODÉ. Burgemeester en wethouders van Schiedam, VAN DIJK VAN MATENESSE. De secretaris, VERNÈDE. Door den minister van justitie is een rond schrijven gericht tot de voorzitters der ge rechtshoven, waarin zij worden aangespoord, de bepalingen der nieuwe anarchisten wet wet .gestrengheid te handhaven. Overigens wordt nader uiteengezet, welke categorieën van personen niet vallen in de termen der wet. Zulk een aansporing schijnt niet overbodig dikwijls zijn dergelijke wetten afgestuit op den onwil van sommige leden der magistra tuur tot het verieenen hunner medewerking - aan de regeering. Bij het getuigenverhoor in het anarchisten proces werd door den ingenieur Vieilie ver klaard dat de slaghoedjes, in het bureau van Fdnéon gevonden, te Praag gemaakt zijn en van zeer gevaarlijken aard moeten geacht worden. Mei kwaardig is het, dat de bom van Pauwels, die in de Madeleine ontplofte, van een dergelijke constructie was. De heer Baliemand, chef van dienst aan het ministerie van oorlog, de dichter Stéphane Mallarmé, de heer Ch. Henry, lector aan de Sorbonne, legden aangaande Fénéon zeer gun stige getuigenissen af. Men verwacht dat verscheidene der beschul digden vrijgesproken of tot lichte straffen veroordeeld zullen worden. Hit Maiseille wordt gemeld dat aldaar een Italiaan is gearresteerd, die in het bezit was van dynamietpatronen en zich naar Italië begaf, met het kennelijk doel, daar een aan slag te plegen. Volgens de Petit Parisien heeft men te Lorient een samenzwering ontdekt, ten doel hebbend orn de maritieme prefectuur in die plaats in de lucht te doen vliegen. De moeder van Caseriodie wanhopig is over haren zoon, heeft aan mevr. Carnot een uitvoerigen brief geschreven, waarin zij haar verzoekt bij den president der republiek tusschen beide te komen om haren zoon van de doodstraf te ontheffen. De Figaro geeft eenige uittreksels uit een boek, dat binnen eenige weken zal verschijnen en waarvan de schrijver Yitrac Desroziers de regeering herhaalde malen hij politieke onderhandelingen ter zjjde heeft geslaan. De genoemde uittreksels bevatten het verhaal van het subsidieeren van de Cocarde tijdens de gevangenschap van haren directeur, en de niet minder merkwaardige, maar nog niet uitgelekte geschiedenis van eene poging, door het ministerie-Dupuy aangewend in 1892, om Drumont, den directeur der Libre Parole, zijne aanvallen tegen de regeering en hare candidaten bij de algemeene verkiezingen van dat jaar te doen staken. Met eene plaats als afgevaardigde en eene vrij belangrijke som gelds wilde de regeering dat zwijgen koopen. BELGIE. Het te Antwerpen vergaderde congres der redders, waaraan afgevaardigden van niet minder dan 33 reddingmaatschappijen en vereenigingen van brandweermannen uit Engeland, Frankrijk, Spanje, Portugal, België, Nederland en zelfs Peru deelnamen, heeft eene motie aangenomen, waarin de wensch wordt uitgesproken dat voortaan de kosten van verplaatsing der redders of brandweer mannen niet meer ten laste der gemeente zullen komen, waar een ramp voorgevallen is, en dat ze bestreden zullen worden uit een kas, op te richten door alle verzekering- maatschappijen onderling, die toch in het algemeen de voordeelen trekken van de ge brachte hulp. Amilcare Cipriani, de Italiaansehe socialist, die het veiliger had gevonden, dezer dagen het Fransche grondgebied vaarwel te z.'ggen, zal cok in België, waarheen hij zich begeven had, zijn tabernakelen niet kunnen opslaan. Woensdagochtend is hij in zijn hotel te Brus sel gearresteerd. Hij onderging een langdurig verhoor, waai na hem werd medegedeeld, dat een bevel tot uitzetting tegen hem was uit gevaardigd, en dat hem twee dagen tijd werd gelaten om zich over de grenzen te begeven. Cipriani protesteerde heftig tegen deze be handeling. Men denkt dat hij zich naar Engeland zal begeven, waar hij hoopt, niet verontrust te worden. DÜIISCHLAND. Men verzekert dat keizer Wilhelm opnieuw ernstige pogingen aanwendt om koningin Victoria, zijn grootmoeder, te bewegen, hem te Potsdam te komen bezoeken. De koningin ziet er tegen op en zal hoogstens toestemmen in een bezoek aan het keizei lijk hof in een der paleizen aan den Rijn gelegen. Het schepengerecht te Berlijn heeft den boekhouder Schmidt en den kellner Zeuner, die getracht hebben den keizerlijken ceremo niemeester Kotze geld af te persen, onder voorgeven dat zij in staat waren den schrijver der anonieme brieven aan tal \an hoogge plaatste personen aan te wijzen, ter zake van zwendelarij tot resp. 18 en 6 maanden ge vangenis veroordeeld. Het nieuwe gebouw van den Rijksdag te Berlijn zal in October zoover gereed zijn, dat de volksvertegenwoordiging er hare zittingen kan houden. Er zullen echter nog wel een paar jaren verloopen voor het geheel vol tooid is. ENGELAND. Bij den Dinsdag te Cowes gehouden zeil wedstrijd is het jacht Meteor van den Duit- schen keizer, dat verleden jaar den beker der koningin won, geslagen door de Carina van admiraal Montague. De Britannia van den prins van Wales kwam in het geheel niet in aanmerking. A.s. Dinsdag keeit de keizer van Gravesend naar Duilschland terug. Het Japansche gezantschap te Londen heeft een Engelschen persagent aangesteld, om stuk ken uit te werken en in het algemeen de Engelsche pers ten gunste van Japan te stemmen. De Pall Mall zegt dat deze han delwijze een bevreemdenden indruk maakt. De Japansche gezant heeft officieus ver klaard, dat de Japanners in Zuid-Korea vol komen meester van den toestand zijn, sedert zij de Chineezen geslagen en uiteengejaagd hebben. Volgens een bericht uit Buenos-Ayres te Londen ontvangen heeft de rechtbank in eersten aanleg besloten tot de uitlevei ing van Jabez Balfour. DENEMARKEN. Koning Christiaan heeft het volgende schrij ven gericht tot den afgetreden minister president Estrup ïDaar gij herhaaldelijk den wensch hebt te kennen gegeven, als minister-presidenten als minister van financiën af te treden, zoodra de veeljarige politieke strijd zou zijn afge- loopen, en daar gij nu, nadat de Rijksdag de begrooting vooor 1S94'95 en de nieuwe legerwet heeft aangenomen, weder ontslag hebt gevraagd, hebben wij gemeenduw wensch te moeten vervullen. W\j gevoelen de behoefte, u onzen warmsten dank te be tuigen voor het offer, dat gij hebt gebracht, door indertijd aan onze roepstem gehoor te geven, maar in 't bijzonder daarvoor, dat gij gedurende zulk een lange reeks van jaren, onder ernstige en moeilijke omstandigheden, ons ter zijde hebt gestaan als trouwe steun en raadgever, tot wien wij ons ten allen tijda met het volste vertrouwen konden wenden. Wij blijven u steeds iu alle koninklijke genade genegen". E S E A N De naar Siberië trekkende landverhuizers worden dit jaar bijzonder lang opgehouden, daar de passagiersbooten spoorweginateriaal moeten laden. De gevolgen daarvan blijven niet uit, de sterfte is bijzonder groot. Te Tjumen, de verzamelplaats der landverhuizers, zijn alleen 800 kinderen aan mazelen, pokken, roodvonk en diphtheritis gestorven. In zeven weken werden ongeveer 2000 personen ten grave gesleept. De toestanden in Tjumen spotten met elke beschrijving. Ongeveer 15,000, geheel van middelen ontbloote ongelukkigen vertoeven in de stad. Het landverhuizerscomité heeft geen geld meer. Naar de Times uit St.-Petersburg ver neemt, beraamt de politie buitengewone maat regelen voor de feesten ter eere van het jonge keizerlijke paar. Dit staat in verband met een drietal ongeteekende brieven, welke de czaar in zijne slaapkamer op eene tafel moet gevonden hebben. De illuminatie van het Peterhof wordt ingekrompen. SPANJE. De regeering moet, naar de £5in. Zeitg. ver neemt, aan den sultan van Marokko het voor stel gedaan hebben, hem hulp te verieenen bij de inning der douanerechten aan de gren zen. Spanje zou tevens de goedkeuring der mogendheden op zulk eene schikking hebben gevraagd. Noch deze goedkeuring, nodi de toestem ming van den sultan is echter verktegen. De anarchisten, tot dwangarbeid veroor- SCIl ISC SE CEÜHAII. t 1.85. 2.50. - 0.10. B U KB AD: BOTBRIIBAAT 9 Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemam. geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per pose, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers Bcrgemeester en wethouders van Schiedam, Gelet op de artt. 18 en 19 der wet van den 14den September 1866 Staatsllad no. 138), gewijzigd bij <ie wetten van 20 Maart 1877 (Staatsblad no 53), 15 April 1886 Staatsllad no. 61) en 10 Jlei 1890 {Staatsblad no. 83). Brengen ter openbare kennisdat de bij art. 17 dier wet bedoelde lijst, bevattende de namen »an inwoners, die voor het verieenen van inkwartiering en onder houd in aanmerking komen, met aanduiding van de mate, waarin ieder hunner, naar gelang van de be schikbare immte zijner woning en van de gebouwen en getimmerten voor stalling bruikbaar, geacht wordt daarin te kunnen voorzien, heden is aangeplaktdat die iijst van heden tot en met den 24sten Augustus e.k., ter secietane der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergetegd, alsmede dat de bezwaren tegen die lijst jtchnftehjlc aan hen moeten worden ingediend tusschen den 'dosten Augustus en den 8sten September e.k. Zij achten het tevens niet ongepast, ie inwoners •hetend te maken met den inhoud van de aitt. 13, 14 en 16 der hierboven aangehaalde Wet, luidende als volgt: Art. 13. De vordering van inkwartiering en onder houd geschiedt.: voo het krijgsvolk, bij bewoners van huizen of van gedeelten van huizen, ter zake waarvan aanslag in de personeel# belasting plaats heeft, naar eene hum vvaarde, welker bedrag, volgens de wet op het middel, geen aanspraak geeft op verminderde belasting; voor de dienstpaarden, bij alle personen die over gebouwen of getimmerten beschikken, bruikbaar tot ■stalling van paarden en waarin onbezette plaatsen zijn. Art. 14. Huisgezinnen waarin zich een kraamvrouw of een lijk bevindt, of waarin personen aan ernstige ziekten iijden, worden tijdelijk van inkwartiering vrij gesteld. In huizen, waarin eenebesmettelijkeziekteheerseht, tnag geene inkwartiering geschieden. Deze omstandigheden worden vóór het uitreiken der biljetten aan de kwartiermakei s, of bij detachementen aan de manschappen, medegedeeld aan den burge meester. De inwoner, die deswege in gebreke blijft, is gehou den deingekwartierdenvoorloopigin zijne \voning(mits ■daarin geene besmettelij ke ziekte heersche) op te nemen «n ten spoedigste, voor eigen rekening, m hunne be hoorlijke huisvesting en ondeihoud elders in de ge meente te voorzien. Deze laatste verplichting vervalt, wanneer het gemis der bedoelde opgaaf buiten de schuld ligt van den inwoner, in welk geval, op diens latere mededeeling der reden van viijstelling, de burgemeester een ander kwartier aanwijst. Huisgezinnen, zonder mannelijke personen boven 20 jaar, worden met met inkwartiering belast. Ontstaat eene reden van vrijstelling tijdens de inkwartiering, dan wordt door den burg 'meester, na kennisneming daarvan, een ander kwartier aan gewezen. Art 16. De inkwartiering en het onderhoud wor den bij gelijke beurten onder de inwoners verdeeld, met dien verstande evenwel, dat de krijgslieden, tot dezelfde compagnie of hetzelfde eskadron behoorende, zooveel doenlijk in de nabi|hetd van elkander en van hunne paarden worden ingekwartierd. En is hiervan afkondiging geschied, waar ■het behoort, den lOden Augustus 1894, F B A Pi K II IJ K.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1