lïinneiilundsclie Berichten. stammen in opstand zijn gekomen, en ver scheidene provinciale gouverneurs gedood en gevangengenomen hebben. De opstand wordt toegeschreven aan afpersing vanwege de overheid. CHINA. Uit Shanghai wordt van 11 dezer gemeld Volgens een telegram uit Chefoo, dd. 10 dezer, heeft de Japansche vloot in den vroegen ochtend van den lOn een aanval op Wei Hai Wei gedaan, doch is zij afgeslagen. Zij tracht nu langs een anderen weg tot het doel te geraken Een telegram uit Chefoo van 11 dezer bericht dat de Japanners Vrijdagavond Port Arthur, de ligplaats der Chineesche schepen, bij 't voorgebergte Lau-Ti-Sjan, hebben aan gevallen. De aanval werd afgeslagen. De Japanners hebben alle telegiapbisch verkeer met Korea onmogelijk gemaakt. Zij hebben de vroegpre telegrafisten weggestuurd en eigen mannen op de telegraafkantoren gezet, die niets doorlaten. In weerwil van de bezwaren ilie liet trans port ondervindt, berekent Li Hung Chang zestig duizend man Chineesche troepen vóór het einde \an September in Korea te zullen hebben. Volgens bericht uit Shanghai constateert een officieel rapport van Chineesche zijde de onbeduidendheid van het geseinde gevecht op 10 dezer. Slechts weinige schoten werden gewisseld. Nadere berichten uit Tientsin handhaven het gemelde omtrent des keizers ongenade jegens Li Hung Chang. De keizer uitte jegens hem zijn ongenoegen over de achterlijkheid der Chineesche oorlogstoebereidselen. Een geheim keizerlijk edict zou Li Hung Chang behalve zijne gele rijkleed-orde ook zijne pauweveer ontnomen en hem tevens drie graden verlaagd hebben. De jongste depêches uit Shanghai beves tigen niet den zeeslag tusschen de vijandelijke vloten. De Chineesche vloot vertrok, onbekend waarheen. De Chineezen heeten voornemens te zyn de Japansche tianspoit«chepen aan de Ko- reaansche kust aan te vallen. JAPAN. Berichten uit Japan, met de mail over San Francisco te Londen ontvangen, geven bij zonderheden omtrent het gevecht in het paleis te Seoel, welk gevecht aan de oorlogsver klaring is voorafgegaan. De Japansche gezant te Seoel, bewerende zich onveilig te gevoelen, nam een gewapend geleide mede toen bij zich naar liet paleis van den koning begaf om met dezen een onderhoud te hebben. De Koreaansche lijfwacht vuurde op dit geleide van den gezant, waardoor een korte en uiterst lievige strijd ontstond. De Japanners forceerden den toegang tot het paleis. Zij brachten ook des konings vader in het paleis en installeerden dezf n als regent. De koningin riep de bescherming in van den Russisehen gezant, die eenige beloften gaf. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. De minister van waterstaat, liet afdeelings- verslag der Kamer over het onteigeningsont- vverp voor het scheepvaartkanaal Engelen Henriettevvaard beantwoordende, blijft de voorgedragen richting voor het kanaal de beste achten. Het bedrag der kosten zal, be houdens onvoorziene omstandigheden, niet hooger zijn dan f 823,000. Het voorgenomen werk zal de oprichting van nieuwe defensie werken niet noodig maken, en er is gerekend op bagger wei k in de Maas boven Andel, het welk zal worden uitgevoerd waar dit ter ver zekering van de vaardiepte mocht noodig zijn. Het waterschap rifer bevordering der ver betering van het N. O. deel van Noord- Brabant" is, na betaling van f200,000 in vijf termijnenweigerachtig de overige f 1,800,000, waartoe het zich verbonden had, en die in 20 termijnen elk ad f 90,000 zou worden betaald, te voldoen. SCHIEDAM, 14 Augustus 1S94. Blijkens heden bij den consul van Noor wegen ontvangen telegraphisch bericht is Nederland thans ook door dat rijk besmet verklaard van Aziatische cholera. In het weeshuis der Roomsch-katholieken alhier werd Zondag door de oud-weezen een feestavond aangeboden aan den heer W. A. Beukers, ter gelegenheid van zijn zilveren jubilé als regent van dat gesticht. Deze feestviering, welke door den geachten jubilaris, zijne familie, het parochiaal arm bestuur en tal van genoodigden, waaronder de geestelijken te dezer stede, werd bijge woond, leverde het bewijs van de achting en sympathie, welke de oud-weezen den heer Beukers toedragen. In hartelijke bewoordingen betuigde de jubilaris zijn dank aan allen die hem dezen feestavond hadden bereid, en deelde hij aan de weezen en oud-weezen mede dat hij hun Donderdagavond a.s. eenige genoeglijke uren zou brengen. De ministers van buitenlandsche zaken en van oorlog, de heeren Foëll en Schneider, vertrokken gisterochtend naar Soestdijk, ter audiëntie bij de Koningin-Regentes. De gewone audiëntie van den minister van oorlog op Donderdag 16 dezer en die van den minister van marine op Vitjdag 17 dezer zal niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend, dat op '11 dezer bij de betaalmeesters in kas wasl,391,760.06Vs en dat op denzelfden dag dour de Nederlandsche Bank, ingevolge art. 11 bis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van- 1,534,487.63'/» Gedurende het verblijf van HH. MM. de Koningin en de Koningin-Regentes te Vlis- singen zullen, naai' men verneemt, de fregatten De Rnyter en Atjeh en de pantserschepen Guinea en Stier daarheen gedirigeerd worden. De beschrijving van eene partij gouverne- ments-kinabast, oogst 1893, opgenomen in de veiling van 30 Augustus 1891, is geplaatst in de St.-Ct, no, 187. Bij het Spaansclie consulaat te Rotterdam is een telegram van het ministerie van bin- nenlandsche zaken te Madrid ingekomen, naar luid waarvan in de officieele Gaceta van 14 dezer het besluit zal worden afgekondigd, waarbij alle herkomsten van Rotterdam in Spanje hesmet worden verklaard, onverschillig op welken datum zjj van daar zijn vertrokken. Volgpns een telegram uit Madrid is de haven van Amsterdam besmet veiklaard. De schepen afkomstig uit Belgische of Ne derlandsche havens en uit Duitsche havens aan de Oostzee zullen in Italië aan een ge neeskundig onderzoek worden onderworpen. Drankwet-statistiek. In de St.-Ct. no. 187 wordt medegedeeld de opgaven, over het tijdvak van 1 Januari tot 31 December 1893, bedoeld in art. 12 der wet van 28 Juni 1881, tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot be teugeling van openbare dronkenschap. Het totaal van de inrichtingen, waar krach tens vergunning sterke drank in het klein wordt verkocht, was op 31 Dec. 1893 in: Noord-Brabant 4132, Gelderland 2872, Zuid- Holland 4210, Noord-Holland 3756 (waarvan Amsterdam 1459), Zeeland 1191, Utrecht 1129, Friesland 1874, Overijsel 535, Gronin gen 2114, Drente 801, Limburg 1554. Het totaal der voor alle vergunningen betaalde prijzen was inNoord-Brabant f 101,232,50; Gelderland f 114,680.00'/» Zuid-Holland f209,309.47; Noord-Holiand f 205.493.92V3 (waarvan te Amsterdam f 124,530.05); Zeeland f29,699; Utrecht f 44,179.87i/2 Friesland f50,203; Overijsel f48,096.84; Groningen f39,092.35; Drente f 18,506.75; Limburg f32,391.4511. Bij de marine zullen weldra draagbare electrische lampen worden ingevoerd, om ter meerdere veiligheid aan Hr. Ms. schepen te worden verstrekt in de plaats van de thans nog gebruikt wordende gewone lampen. Gedeputeerde Staten van Gelderlaud heb ben aan de Koningin-Regentes ter vernieti ging voorgedragen de door den raad der gemeente Nijmegen vastgestelde strafverorde ning op het. venten van nieuwsbladen op den openbaren weg. Door de synode der Ned.-hev. kerk is besloten, voor het verleenen van susidie bij den bouw van kerken en pastorieën als eisch te stellen, dat de werklieden, werkzaam bij dien bouw, worden verzekerd tegen invalidi teit en ongelukken. Tevens werd bepaald, dat op bet werk geen sterke drank zou mogen worden ge schonken. In de gemeenten Hemmen (Gelderland), Schiebroek (Z.-H.), Katswoude (N.-H.), Over slag (Zeeland), Ittervoort en Rijckholt, beide in Limburg, bestaan ge e n inrichtingen waar krachtens vergunning sterke drank in het klein wordt vei kocht. De voortvluchtige kantoorbediende J. M. V. uit Rotterdam, die verdacht wordt van dief stal en schriftvervatschirig en wiens uitleve ring door de Nederlandsche regeering was gevraagd, is door twee rechercheurs op de Antwerpsche tentoonstelling aangehoudenen door de rijkspolitie te Rozendaai aan de Rotterdamsche overgeleverd. Een bloemist te Kralingen werd de dupe van een oplichter. Met praatjes wist deze hem 1 te bewegen 500 bloemen en potten aan hem 1 af te geven, die hij binnen een paar uur zou betalen. Later is gebleken dat de bloemist is bedrogen en van zijn geld geen cent zal ont- j vangen. Door den rijksveldwachter W. van Loon te Krimpen n/d IJsel zijn vermoedelijk de daders opgespoord van den gepleegden moord op den rijksveldwachter Adriaanse te Koewacht (Zee- land). Te Dordrecht heeft Zondagnacht een begin van brand plaats gehad op eene bovenkamer in de ICoifstraat no. 34, bewoond door zekeren C. v. d. W., hetgeen evenwel spoedig door een politie-agenten eenige burgers isgebluscht. Bij onderzoek is gebleken dat de brand was ontstaan in een bed, waarop de eigenaar had geslapen, en dat dit met petroleum gedrenkt was, zoodat terstond aan kwaadwilligheid werd gedacht. C. v. d, W. had met de 46-jarige, door haren man verlatene vrouw, met wie hij samenleefde, eene hevige woordenwisseling gehad, omdat ii(j weigerde haar een bedrag van f7 te geven, hetsvelk hij haar beloofd had, wanneer zij hem zou verlaten. De vrouw was daarover in drilt ontstoken en had een kan met petroleum over het bed uit gestort en vervolgens een brandenden lucifer er in geworpen, waardoor alles onmiddellijk in lichte laaie stond. V. d. W. sprong uit het bed en wist zich, zonder letsel bekomen te heb ben, te redden. De vrouw, die hare daad heeft bekend, is nog dienzelfden nacht gearresteerd en den volgen den dag ter beschikking van de justitie gesteld. Te Bleskensgraaf stierf Dinsdag ten huize van den gem een te-veld wachter z(jn oudste meisje aan eene aandoening van de hersenen, Woensdag stierven hij zelf en zijn oudste zoon aan cholera asiatica en Zaterdag overleed de vrouw des huizes moeder van 7 jeugdig» kinderen, waarvan de oudste een jougeije van 13 jaar aan febris typho'idea. Jtoord te Schagen. Zaterdagavond j.l., vermoedelijk omstreeks eif uur, is te Schagen een vreeselijke mis daad gepleegd. De 58-jarige weduwe J. Bute, winkelierster in groenten, vleeschwaren, enz., op de Lagezijde aldaar, liet drukste gedeelte der plaats, en hare bij haar inwonende nicht Ann« Beiers, een meisje van ruim 17 jaren, zijn beiden in het door haar bewoonde huis op gruwelijke wijze vermoord. Zondagmorgen vroeg, te ongeveer 7 uren, kwam een kind om groenten in den winkel, waarvan de deur los was. Toen er op zjjn herhaald geroep niemand te voorschijn kwam, verzocht het van den naast wonenden buur man De Haan of deze de weduwe Bute, die vrij doof was, wilde waarschuwen, dat er volk in den winkel was. Toen deze buurman zich naar de vlak achter den winkel geiegen keu ken begaf, aanschouwde hij een vreeselijk schouwspel. In een verslikkende atmosfeer van rook en brandlucht zag hij de vrouw, met een diepe snede in den hals, in zittende houding dood op een stoel, terwijl hare klee- ren, welke blijkbaar met petroleum overgoten en in brand gestoken waren, voor een groot gedeelte waren verbrand. In eene barer half verkoolde handen had ze nog een snjj- boonenmesje, dat waarschijnlijk des avonds door haar was gebruikt. Een vrij zware wond aan het hoofd doet vermoeden, dat een slag met een bijltje, dat, met bloed bevlekt, op liet erf achter het kippenhok werd gevonden, haar bewusteloos heeft gemaakt. Toen de waarnemende burgemeester, de heer W. A. Hazen de burgemeester, de heer Berman, keert heden van een reis terug met de politie, welke oogenblikkelijk door De Haan waren gewaarschuwd, het huis verder onderzocht, vond men in de slaapkamer achter het woonvertrek het nichtje Anna Beiers, eveneens met een vreeselijke wonde aan den hals, vermoord voor het bed op den grond liggen. Reeds te bed liggende, hetgeen zichtbaar was aan het met bloed bevlekte beddegoed, is zij, bij de waarschijnlijk met den moordenaar plaats gehad hebbende wor steling, met den eenen voet in een bedde- laken verward geraakt, in het bed blijven hangeneen kussen, dat bij haar lijk op don grond lag, was ook met petroleum overgoten en in brand gestoken. Of echter de hoeveel heid petroleum niet groot is geweest, in de slaapkamer evenals in de keuken heeft de brand geen voortgang gehad. Daardoor is lief blijkbare plan van den moordenaar of de moor denaars verijdeld om het onderzoek naar de gruweldaden te beletten. De beide in de slaapkamer staande linnen- nenkasten zijn opengebroken en de boven- laden met haren inhoud over den grond ge worpen en verspreid, terwijl een zoogenaamde kapdoos op de tafel was gezet, zonder dat het daarin aanwezige gouden oorijzer daaruit is gestolen; evenzoo zijn eenige effecten en een portefeuille met eenig bankpapier iri een kleine lade van een der kasten onaangeroerd gebleven. Het is niet bekend of de vermoorde veel baar geld in huis heeft gehad, hetgeen niet waarschijnlijk is; doch wat er is geweest, was verdwenen. Vermoedelijk is diefstal de oorzaak van de misdaad. Bij het onderzoek vond men in de keuken een met bloed bevlekt broodmes op de tafel liggen, waarmede dus waarschijnlijk de we duwe is vermoord. De moord op het meisje is waarschijnlijk gepleegd met een gioot vleeschmes, hetwelk in den winkel werd ge bruikt en dat met omgebogen punt bij haar lijk op den grond in de slaapkamer werd gevonden. Uit de verschillende gegevens blijkt, dat

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2